A FACUT CINEVA RUGACIUNEA LUMANARILOR APRINSE?

Era doar o parafraza la problema cu jucaria :D Daca n-o folosesti, cade. Dar sunt foarte reticent la ideea capacitatilor supraumane. Nu zic ca nu mi-as dori. Cati barbati n-ar vrea sa fie Superman sau cel mai bine tipul ala care se lungea din Fantastic 4 Dar slabe sanse. Poate cu putina evolutie, cine stie.
sierra_ig
Postat pe 31 Ianuarie 2010 19:58
si totusi, ce vrea sa insemne "rugaciunea lumanarilor aprinse?"
sora_ilsi
Postat pe 31 Ianuarie 2010 19:59
ideea capacitatilor supraumane

toti le avem. DAR nu le STIM folosi..tocmai din necredinta ca am fi capabili de mult mai multe lucruri pe care le facem in mod obisnuit

si stiti ce ne blocheaza(in plus)?
teama...ea este inamicul numarul unu...ne temem ca putem atinge culmi..
ca ne putem ridica din mocirla..
LILO
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:01
dar cine spunea ceva de "suprauman"?

te-ai gandit ca multe insusiri, naturale de altfel, omul le-a "pierdut" sau "uitat" din cauza civilizarii? - ca sa explic - nu si-a mai folosit multe insusiri pentru ca nu avea nevoie de ele din moment ce traia in comoditatea civilizatiei

si, ca tot vorbeati de cei 10% 9mai mult sau mai putin) - oare de ce? si, mai ales - e obligatoriu sa se ramana la acest nivel?

daca prin exercitii fizice poti modela corpul fizic - oare prin exercitii...de alta natura nu-ti poti dezvolta si...altceva???
panty_C
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:02
asa sor'meo...bine ca'ntrebashi...subscriu...ce sa insemne oare?
Ines
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:04
Trairea in colectivitate,face sa diminueze,capacitatile,pe care le au multi la nastere.
scrichy
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:05
Eh. N-as zice ca suntem chiar asa fricosi.

Ok si ca idee, daca nu merge cu lumanarile alea si oglinda, incearca un nasometru. Il ochesti pe cel care ti se pare ursit la o petrecere dupa ce a luat boasca mai multa la bord, pui nasometrul si sa vezi cum vine in bratele tale. Iti garantez ca va luati in 2 sapt.
sierra_ig
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:06
eu sustin ca tot aruncarea sfeclei ramane CAMPIOANA
LILO
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:09
ilsi, ines, probabil e un ritual, cum sunt multe, din batrani

sierra - incurcam borcanele acu' - e alt subiect ala cu facaturile si vrajelile
si, ba da, ne e teama de tot ce ne-ar putea scapa de sub control, de tot ce nu intelegem si ne depaseste puterea de intelegere!
panty_C
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:10
Da, e cea mai sigura. Dar cucuiele nu dau bine la starea civila. Parca vad ca te intreaba: Cetateana "xyz" il luati p-asta? DA! Sigur?"
sierra_ig
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:12
am gasit-o!!!

RUGACIUNEA LUMANARILOR APRINSE


Nu se stie exact cine a scris-o, nici de cand circula printre credinciosii din Prahova. Cert este ca s-a raspandit ca lumina, ca lumea o cauta pentru puterile ei. Se spune ca norocosii care intra in posesia Rugaciunii scapa de boli, de griji, de necazuri, de farmece si blesteme, li se implinesc cele mai grele dorinte.

Rugaciunea este grabnic ajutatoare dupa credinta si durerea celui care o rosteste.

"Doamne, asa precum arde lumanarea mea de repede, luata din sfanta biserica, tot asa sa-mi ajute Dumnezeu, Maica Precista si toti sfintii, ca sa piara tot atat de repede toate facaturile, spurcaciunile, toate relele si patimile, blestemele si lucrurile diavolesti, farmecele, descantecele, mestesugurile si uneltele diavolesti de la locul unde stau, de la casa mea, din familia mea, de la cei bantuiti de patimi (bautura, cafea, tutun, curvie, jocuri de noroc, neascultare si nesupunere, injuraturile de cele sfinte), din capul meu, din trupul meu, din sufletul meu, din familia mea. Doamne, ajuta-ma sa-mi recapat sanatatea, linistea, sporul si prosperitatea casei, a serviciului, a locului unde lucrez, sa fiu binevazut, sa am spor in casa, in vite, in pasari, sa fiu ferit de accidente si de relele intamplari, eu si casa mea, familia si colaboratorii de la munca. Doamne, sa se departeze vrajmasii si sa se imblanzeasca, sa am soarta buna de la Dumnezeu, sa mi se dezlege cununiile si facaturile, sa fiu ferit de argintul viu si lucrurile vrajitoresti sa nu aiba putere asupra mea. Doamne, fereste casa mea de ura si invidie, de certuri, de batai, de boli molipsitoare, de betii, de anturaj prost. Doamne, fereste familia mea si sufletele noastre de toate incercarile si rautatile si da-ne, Doamne, sanatate, impliniri, realizari si viata fara de primejdii. Doamne, intareste-ma si pastreaza-mi credinta stramosilor, credinta crestinilor. Doamne, ocroteste pe parintii mei, pe fratii mei, pe surorile mele (se spun numele lor) si dezleaga blestemele viilor si mortilor cazute asupra noastra. Si lumineaza mintea si soarta copiilor nostri, da-le spor la invatatura si reusita in viata. Doamne, vegheaza si intareste tineretul si copiii celor de-un neam si o credinta cu noi. Doamne, ai grija de toti copiii si intelepteste si pe copiii mei. (Toate numele pentru care se roaga respectivul.) Doamne, da-ne painea cea de toate zilele si linistea ta cea sfanta! Doamne, sa se implineasca toate rugaciunile noastre! Doamne, ajuta-ne! Doamne, iarta-ne! Doamne, miluieste-ne! Doamne, fie-Ti mila de noi! Doamne al puterilor, fii cu noi! Amin!"
Sunt, insa, cateva conditii de respectat: Rugaciunea se face in genunchi. Se iau 40 de lumanari - dar numai de la biserica, pe care le aprinzi. Lumanarile trebuie sa arda complet. Pentru fiecare lumanare, se zice de patru ori "Tatal nostru". Deci, pentru 40 de lumanari se zice "Tatal Nostru" de 160 de ori. Credinciosul trebuie sa inceapa rugaciunea inainte de miezul noptii, in asa fel incat sa nu treaca cu rugaciunile in ziua urmatoare. La sfarsit, cand ceara lumanarilor s-a topit, se spune Rugaciunea Lumanarilor Aprinse. Separat, si numai o singura data. Daca preotul e anuntat, face si el rugaciunea in biserica, pomeneste pomelnicul celui care se roaga si toate cererile si necazurile lui. Dupa aceasta noapte, se tine post si curatenie sapte zile. In fiecare zi se aprind cate sase lumanari timp de 7 zile, si pentru fiecare lumanare aprinsa se spune de patru ori "Tatal Nostru". La sfarsit, se citeste Rugaciunea Lumanarilor Aprinse. Tot o singura data. Dupa cele sapte zile, timp de sase saptamani, miercurea si vinerea se aprinde cate o lumanare si se spune de patru ori "Tatal Nostru". Apoi iarasi, o singura data, se spune Rugaciunea Lumanarilor Aprinse. Resturile lumanarilor arse in toata aceasta perioada se aduc la biserica. Toti cei care fac asta trebuie sa aiba credinta si sa participe la cat mai multe Sfinte Masluri. Eu va spun ca Rugaciunea Lumanarilor Aprinse este cel mai bun medicament.

"Precum arde lumanarea mea de repede,
tot asa sa-mi ajute Dumnezeu"AMIN
sora_ilsi
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:13
Cetateana "xyz" il luati p-asta? DA! Sigur?"


daca nu are si sfecla pe cap(cetateanul) tot degeaba
LILO
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:14
lilo,
panty_C
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:18
ilsi n-am inteles, rugaciunea asta se afce acasa??
oricum mii de multumesc!
fleurdelis
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:19
Moama. Complicat al naibii.
sierra_ig
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:21
ooops!...am inchis ochii...inchideti si voi ochii r/d...poate nu e bine s-o citm...daca imi rup maine piciorul...sauuuu...imi cade parul...sau...imi mai creste un san..ptiu...scuip in 3 sani acu...
Ines
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:21
Al 3-lea san Ar fi o chestie. Eu n-o citesc dar voi ar trebui
sierra_ig
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:25
da di ce?

sierra..si tie iti pot creste "extremitatile"
LILO
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:27
de ce nu vrei sa citesti?...poate iti mai creste si tie ceva!
Ines
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:27
De la: sierra_ig, la data 2010-01-31 20:25:52Al 3-lea san Ar fi o chestie. Eu n-o citesc dar voi ar trebui


mie ar trebui sa-mi creasca aia doi ( initiali) ..
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:29
sierra, nu c-as fi de acord ca e subiect de gluma o rugaciune, dar de unde stii tu ca nu ti-ar creste si tie ceva...in plus
panty_C
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:29
lilo o crapat un drac!
Ines
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:30
AHA o crapat dracusorul...
LILO
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:31
ha ha ha!...si pantera...suntem de groaza...ce minti perverse...toate vrem sa-i creasca ceva bietului baiat...de parca ar fi de la sine inteles ca n-are!
Ines
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:32
Sincer nu-mi trebuie. Ma simt foarte bine asa cum sunt. Din toate punctele de vedere.
sierra_ig
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:32
ceauseasca: "dovada! dovada!"
Ines
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:35


hmmmmmm, sierra, atitudinea asta nu e buna - nu duce la progres, duce la plafonare - dar e alegerea ta
panty_C
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:36
Fiecare cum stie. Nu am spus ca ma limitez la ce am. Doar ca sunt multumit cu ce am :D
sierra_ig
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:37
te eschivezi!...si-apoi nu tu trebuie sa fii multumit
hmmm...ai intrat la mijloc..dar imi place ca n-ai luat-o la fuga
Ines
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:41
eu doar am dat un copy/paste, nu v-am indemnat la toate cele minuni de le scriserati...
sora_ilsi
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
concurs silan 1 De la: garbo096688 28 Iunie 2010 14:12
ce preparam de sf.valentin. 2 De la: moruzov_raluca 12 Februarie 2009 16:00
Trei dorinte catre arhangheli. Sa va fie de folos! 12 De la: ara888 6 Aprilie 2017 16:46
Mama isi invata fica 2 De la: floryyyy 12 Noiembrie 2009 10:31
CREDETI CA RENTEAZA SA-MI FAC O CRESCATORIE DE RAME ROSI PENTRU PESCUIT 14 De la: elodia 23 Ianuarie 2010 19:30
Setari Cookie-uri