De ce santem superficiali? Mai avem valori adevarate?

Am observat in ultimi 20 de ani(cu tristete) ca odata ce ni s-au deschis portile libertatii in scurt timp scara valorilor s-a rasturnat. Nu mai conteaza adevaratele valori care ne fac umani conteaza doar castigul material...cu orice pret. Am devenit superficiali, fatarnici...vorba vine...scopul scuza mijloacele...Asa o fii?...Nu platim un pret cam mare? Merita sa avem avere materiala in detrimentul valorilor spirituale, emotionale? Conteaza mai mult ce cred altii despre noi, chiar daca sant falsi? Ne mai uitam in oglinda inimilor noastre?...sau conteaza doar imaginea(de multe ori falsa) pe care o percep altii despre noi chiar daca imaginea nu reflecta adevarata noastra valoare. Oare nu platim un pret mult prea mare pentru a ne incadra in anumite sabloane ale societatii in loc sa fim noi un model de urmat pentru copii si apropiatii nostrii?
toma40
Postat pe 25 Ianuarie 2010 12:23
Ai dreptate,si eu am aceeasi senzatie,nimeni nu mai are rabdare sa cunoasca omul ci doar imaginea (contul,masina,eventual nr.amantelor,amantilor).Exista tot mai putini prieteni ,exista cunostinte relatii....nasol
mikiduta39
Postat pe 25 Ianuarie 2010 13:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatul gemeni 4 De la: pretty_varza 27 Ianuarie 2010 17:52
Femeia insarcinata si ginecologia 24 De la: anakin 23 Noiembrie 2010 00:14
Telefonu....... 20 De la: nathalie 31 Octombrie 2011 09:12
ADEVARUL IN CUPLU 95 De la: Holmanu_Elena_1 24 Aprilie 2012 15:15
prieten drag 7 De la: bestia 23 Decembrie 2009 23:40
Setari Cookie-uri