Mi-am impins barbatu in bratele alteia...ce fac acum

stiu ce inseamna sa fii nevoit sa iei o decizie atunci cand in cuplu apare si o mama soacra cu multe idei si pareri. eu a trebuit sa plec din cauza soacrei si nu imi pare rau ca am luat aceasta decizie. speram sa vina si el, a ales sa ramana... asta-i viata. nu l-am inselat, pur si simplu am plecat intr-o buna zi fara sa ii spun de planurile mele. stiu, e putin crud, dar era singura solutie sa scutur putin relatia. iacata acum sunt singura, dar linistita si impacata ca am luat decizia corecta. faptul ca el nu m-a inteles mi-a demonstrat ca tine mai mult la parintii lui decat la mine. nu l-am pus sa aleaga, nu a fost un test. plecarea mea nu a fost cu scandal. am pregatit totul in liniste si am plecat. am vrut sa ma regasesc si am reusit. acum suntem prieteni buni, doar ca inca il iubesc si probabil ca undeva dupa aceasta amicitie se ascunde dorinta mea de a-l recastiga... in alte conditii, bineinteles - departe de soacra si de probleme. cu timpul o sa ma vindec de tot si o sa imi dau seama ce e mai bine pentru noi.

asa ca, sa spui cuiva ca e mai importanta vechea familie poate fi mai rau decat daca l-ai insela. cu asta ii demonstrezi ca nu te daruiesti trup si suflet si ca ai alte prioritati in viata. asuma-ti ce ai facut si incearca sa mai repari ceva pana nu e timpul pierdut. sigur ca faptul ca te-a inselat e destul de urat si crud, ar fi putut sa te paraseasca inainte si apoi sa o ia cu ale femei. dar nu suntem perfecti si uneori suntem impinsi spre greseli fara sa vrem, fara sa ne propunem sa le facem. sunt convinsa ca si lui i-a fost greu si poate ca, chiar daca spune ca nu te mai iubeste, ii este greu sa te paraseasca pentru ca este normal sa tina la tine si la copil. daca nu ar fi asa ar fi plecat imediat, asta daca nu cumva este un las si un fricos. eu zic sa analizezi problema si sa discuti cu el dar fara sa ii mai aduci vorba de parintii tai.
garbo035440
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:09


Amandoi ati gresit, tu mai putin iar el mai mult.Este foarte greu sa uiti cand cineva te-a inselat, dar daca crezi ca-l mai iubesti si poti sa ierti, lupta pentru iubirea ta.
Din cate ai povestit se pare ca nu e totul pierdut, incearca sa nu mai pomenesti de parintii tai si sa ai o discutie serioasa cu sotul tau despre o eventuala impacare, pana la urma e si un copil la mijloc. Daca el se va stradui ca relatia voastra sa mearga poti merge mai departe, daca promite ca mai da o sansa casniciei dar el umbla in continuare cu alta, totul e pierdut.
Mult succes, fi mai diplomata, el trebuie sa gaseasca acasa liniste ,iubire si pace, nu scandal, si vezi daca casnicia poate fi salvata.
patras
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:13
deliuto,draga
nu mai zici nimic?
pune mina si fa ceva pina nu il pierzi de tot
sa stii ca eu, la 20 de ani de casnicie am trecut prin multe
as fi vrut sa vb cu cineva,dar nu am cu cine
ideea e ca tu ai facut acea greseala cu parintii
trezeste-te,ca acum singurul tau atu,este copilul
eu666
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:13
De la: garbo028998, la data 2010-01-17 13:32:27.DAR....gandeste.te si cate femei sunt singure....paaaaaaa


asa, si daca sint singure CE?!
Nu inteleg obsesia asta cu "singuratatea" - de ce sa fii dispusa sa accepti orice nemernic linga tine doar ca sa nu fii singura? Cit de rau poate fi sa fii singura???
Mai rau decit cu unul pe care il iei de chilotzi si il aduci acasa de prin vecini?
E vorba de calitatea vietii fiecaruia aici: iti faci viata un circ, petreci fiecare moment gandindu-te unde mai e trubadurul de data asta si nu stii ce aurolaca iti aduce in casa, sa doarma in patul tau, eventual si cu hainele tale...
Da' pe cine ati omorit nene sa traiti asa??
La ce te ajuta sa nu fii singura? Sa mai sforaie la tine unul caruia oricum i-ai crapa capul de cite s-au adunat intre voi - si viceversa?
quasaria
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:16
E o vorba:soacra ,soacra,poama acra,de obicei,mamele baietilor,sunt sub orice critica,eu una nu m-am bagat in relatia copiilor,personal avand un baiat,chiar daca a ales gresit,sau in multe cazuri,unele soacre,isi iubesc baietii,cu o forma de dragoste gresit inteleasa,de nu pot sa aiba parte toata viata,de o casnicie frumoasa,cunosc multe cazuri.
scrichy
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:17
Faptul ca te-a inselat nu are nici o legatura cu certurile voastre...e doar o scuza ridicola pt.el...se puteau lamuri altfel problemele dintre voi...discutand ca doi oameni maturi ...sa nu crezi asta nici cinci minute ca tu esti vinovata pt.infidelitatea lui...pt.asta e vinovat doar el...
lala_cri
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:19
De la: deliuta, la data 2010-01-16 00:09:54Sunt casatorita de 7 ani si am un bebe de 9 luni.Din cauza ca relatia dintre el si parinti mei nu a mers iar eu incercam sa il fac pe sotu meu sa ii inteleaga ( totodata si pe parinti mei) am ajuns sa il intrept pe sotul meu in bratele alteia.De 1 an de zile ne tot certam si de fiecare data se ajungea discutiile la parinti mei...odata la nervi i-am spus ca mai mult tin cu parinti mei decat cu el ,iar el de atunci a inceput sa ma urasca pana cand s-a razbunat pe mine umbland cu altele .A continuat asa cateva luni ,pana cand acum cand mi-a spus ca el are pe cineva si ca nu ma mai iubeste,,, eu nu l-am crezut ( eu am crezut ca indiferent de orice problema casnicia noastra nu o sa se rupa nicodata),dar acum am vazut cu ochii mei ca e adevarat si ma inseala.




Divort si el cu drepturile de tata...
Lupul isi schimba parul dar naravul ba...
anca_53
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:23
De la: reyya, la data 2010-01-16 00:31:06Deliuta, eu cred ca omul nu e soi bun si nu a fost niciodata doar ca tu iubindu-l si fiind foarte implicata ai vazut doar partea roz a lucrurilor, eu cred ca nu are rost sa suferi lnaga cineva care nu te ( mai) iubeste, e mult prea mare suferinta si orgoliul tau e posibil sa nu-ti permita sa ramai in relatie doar de dragul celui mic asa cum se doreste, eu cred ca e mia bine sa-l lasi sa plece in drumul lui, la cealalta..si e posibil chiar el dupa un scurt timp sa-si dea seama de greseala facuta, in ultima instanta eu cred ca totul se reduce la caracter, acum cu atat mai mult ca il aveti pe cel mic ar fi trebuit sa te faca sa te simti iubita si protejata..dar el a preferat sa abdice de la acest rol.
Cred ca nu ai pierdut nimik , pur si simplu inclin sa cred ca omul nu are calitate umana .Daca am fost prea dura sa-mi fie iertat, stiu cum e cand iubesti si cei din jur iti pun pe tava cruda realitate, e firesc sa suferi , dar e mult mai putin firesc sa ramai intr-o relatie doar de dragul celui mic , e un compromis mult prea mare( in opinia mea , desigur) Cele bune iti doresc !

..nu o fi omul ala soi bun..dar nici ea....pe de alta parte nu o femeie impinge un barbat in bratele alteia....se duce el singur...inseamna ca asta a avut in cap dintotdeauna.....

...in orice problema a vietii...ca macar 80% sa nu fii vinovat ..TREBUIE SA NU DAI OCAZIA..zic in orice...trebuie sa elimini din propriul comportament...tott ceea ce banuiesti ca ar putea duce la o despartire...in cazuri de tipul asta....
..este evident ca a/i aduce pe parinti (ambele perechi de parinti...si ai lui si ai ei)...in discutie...in cadrul unei casnicii cu copii...e un prag calcat inspre despartire....
....niciunuia dintre parteneri nu/i convine sa/i fie denigrati parintii...(de exemplu...exprimarea aia care incepe cu...mata..tactu)...ca discutiile astea deriva in altceva...de iese cu bataie!!!
garbo055472
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:28
DELIUTO,certurile,in situatia ta, din ce se iscau,ai parinti absurzi,sau poate ,ei vedeau,ceia ce nu vedeai,tu,culmea ai un bebe,tocmai acum,cand certurile,erau la ordinea zilei,poate doreai un copil,sa-ti traiasca,sa fi fericita alaturi de el,sau poate ai vrut,asa,ca sa il apropii de tine,oferindu-i un copil,sau iubindu-l doreai mult,sa aveti un copil,dar asta nu inseamna ca trebuie,sa fi o victima ,toata viata,eu cosider ca totusi trebuie sa aveti o discutie finala,restul va ramane la aprecierea ta.
scrichy
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:28
dragoste cu forta nu merge asa ca divort si fara parinti sau socrii in noua relatie ei strica totul vrindu ti binele.multi patesc asta din cauza mosnegilor care stiu tot numai binele vostru nu bafta
edy_sword
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:31
Daca a aruncat la gunoi atat de usor cei 7 ani, tot ce a fost frumos intre voi e clar ca nu a prins radacini si ii place sa pluteasca in deriva...certurile sunt doar scuze ridicole...
lala_cri
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:36
incearca sl recuceresti asa esete cel mai bine trebuie sa incerci o ultima solutie gandestete cei place fai pe plac o tinuta sexi si o mancare buna da gata pe oricine noi femeile suntem obisnuite sa ia ei initiativa asa ca succes
garbo093581
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:41
mai, sunteti de groaza...adica un barbat poate fii recucerit doar daca ii dai pussy, iti tragi o rochie sexy si ii faci de mancare buna ?

nici nu ma mir ca va lasa barbatii daca ganditi atat de limitat
Anouk
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:43
spune/ne tu atunci cum poate fi recucerit altfel???
garbo055472
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:46
..pentru ca aste sunt motivele invocate in orice divort...ca ea e mai indiferenta fata de el...si deci nu il mai iubeste daca nu i se daruieste in felul asta...sa.si traga o rochie sexi..sa.i faca o mancare buna...si ..momentul intim...daca nu face asha...cica are pe altul pentru care face...
garbo055472
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:48
da, de ce trebuie recucerit? a plecat ca asa a vrut, ca nu i-a mai placut, ca a avut motivele lui. de ce aceasta lupta pentru recucereala? ce sa recuceresti? e clar nenea nu te mai vrea. ce e asa de greu de inteles. la ce sa tot insisti si sa te umilesti?

daca o femeie inseamna ceva pentru un barbat, apoi vine singur nu trebuie adus cu arcanul si nici momit cu sexul , ca nu-i tampit . sex gaseste pe toate drumurile

eu zic ca, cel ce a plecat , se intoarce inapoi daca si numai daca are motive sa se intoarca. ca se duce tanti si cerseste dragoste, ca isi cere scuze pentru facute sau nefacute, ca se umileste, tot degeaba .

problema e , daca este primit inapoi dupa o astfel de boroboata

si_totusi
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:59
Nu va inteleg. Ce daca s-a culcat cu alte.e Important e sa se spele bine. Spalata e ca noua. Doar o bola ceva sa nu-ti aduca, in rest, sa ii pui mereu sapun la el.
Doara
Postat pe 17 Ianuarie 2010 15:02
..e o lupta de orgolii aici...care nici macar nu stiu de unde am mostenit/o de o ducem mai departe in felul asta...
....se merge pe ideea judecarii fiecarui amanunt in parte...la modul ca ...acel amanunt ar putea fi..micul bolovan...care rastoarna carul mare...
garbo055472
Postat pe 17 Ianuarie 2010 15:05
De la: Dor_marunt, la data 2010-01-17 15:02:38Nu va inteleg. Ce daca s-a culcat cu alte.e Important e sa se spele bine. Spalata e ca noua. Doar o bola ceva sa nu-ti aduca, in rest, sa ii pui mereu sapun la el.

..asha am zis si eu...dara in timps/a demonstrat ca nu e chiar asha..mintea lui nu se spala...si incepe sa se formeze comparatia in mintea lui...si s/ar putea sa o vrea pe aia..cu care inseala!!!
garbo055472
Postat pe 17 Ianuarie 2010 15:07

Ca avocat iti spun ca exista cupluri care nu divorteaza desi sunt nefericiti, si raman casatoriti din diferite motive.

Acum cativa ani era o reclama promovata de catre o firma de avocati din Chicago, care spunea: Viata e scurta. Divorteaza!

Si e chiar intemeiata deviza lor cat si a mea ca avocat , pentru ca nu este nimic rau in a opta pentru renuntarea la o casnicie care nu merge si cautarea fericirii.

Totusi asta depinde si de mentalitatea celor implicati, de educatie, de mediu, de cultura.

Iata 8 motive pentru care unii oameni nu divorteaza desi sunt nefericiti

Pentru copii. Copiii sunt cei care sufera mai mult cand parintii divorteaza. Multi parinti raman casatoriti desi nu mai exista intre ei nimic, doar pentru a nu rani copiii.

Banii. Unele femei prefera sa ramana alaturi de sotul lor, desi sunt nefericite, datorita situatiei materiale prospere a sotului. Acelasi lucru este valabil si pentru un barbat.

Singuratate: Singuratatea e grea si te obliga la unele lucruri pe care in mod normal nu le-ai face. Daca nu ai prieteni sau parinti, preferi sa ramai casatorit si nefericit decat singur...

Societatea si religia: Cei care divorteaza sunt vazuti rau in societate, iar anumite religii blameaza divortul. Asadar, multi pretind ca au un mariaj fericit, desi nu este deloc asa.
Vina: Cei care au optat pentru o casatorie din dragoste, nu au avut sprijinul parintilor si daca relatia nu merge, vor fi blamati pentru alegerea lor proasta. Asa ca aleg sa ramana casatoriti, alaturi de o persoana care nu ii face fericiti, doar pentru a demonstra parintilor ca nu s-au inselat cand au ales.

Fortati sa ramana impreuna: Presiunea societatii sau a parintilor ingrijorati de reputatia lor ii obliga sa ramana impreuna chiar daca nu mai au nimic sa-si spuna unul altuia.

Indiferent care ar fi motivul, credeti sau considerati ca se merita sa stai o viata intreaga intr-un mariaj nefericit?


De ce sa nu pui capat nefericirii si sa incepi sa cauti persoana potrivita, sau sa incerci sa ai o viata mai buna?
Se stie ca viata e tare scurta pentru a o trai in nefericire si e bine sa accepti asta si sa inveti sa mergi mai departe!

Dar in acelasi timp va rog sa va ganditi si la copil.

Decizia va apartine .
V doresc mult nelepciune n tot ceea ce facei si rbdare . AVOCAT IONESCU MARTIS BIATRICE
biatrice30
Postat pe 17 Ianuarie 2010 15:30
nu te-ai gandit niciodata in cele 4 luni el ce face? daca are pe cineva?totusi au fost 4 luni in care nu ati avut relatii,traind in aceeasi casa!tu ce crezi ca facea el? ti-ai pus aceasta intrebare in acel timp?iar dupa atitia ani de convietuire inca va mai reprosati cine la cine tine mai mult:parinti vs sot? e un mare semn de intrebare? oare tu il mai iubesti sau este doar sentimentul ca ai fost abandonata? acesta doare mai profund decat atunci cand totul se intampla de comun acord. mai gandestete si incearca sa faci o analiza . inainte de ati spune despre relatia lui tu ai avut in plan o incercare de apropiere,de tandrete ,de ai dovedi ca totusi tu il iubesti? sau ai asteptat ce...?!
garbo056098
Postat pe 17 Ianuarie 2010 15:34
mai adminule:se trezeste omul cu noaptea-n cap ,vede mesaj de ajutooooor de la Deliuta,scriu pina m-a luat somnul si tu nu tiparesti mesajul????????????? cu tot respectul pt. cei care i-au scris:Deliuta nu ne-a furnizat toate datele problemei ei...sta cu parintii sau singuri?-daca pleaca unde se duce?-cu ce o sa creasca copilul?-daca pleaca de ce nu ii lasa lui copilul sa vada ce usor se creste? ce simplu zice ea;mai stau o luna sa vad cum se comporta deh ea este divina si el este de vina.ne dai sau nu toate datele? si daca nu ce mai ascunzi tu Deliuto.
mcherciu
Postat pe 17 Ianuarie 2010 15:40
Ai pierdut meciul-treci la altul si vei fi mai atenta(vrei sa faci dragoste cu un barbat sau cu parintii?)Ai acumulat o experienta care-ti va fi utila>esti tanara-priveste inainte.
garbo017417
Postat pe 17 Ianuarie 2010 15:44
zice bine beatrice
deci, cauza principala a divortului este casatoria
si_totusi
Postat pe 17 Ianuarie 2010 15:49

bine spus!
preciouss
Postat pe 17 Ianuarie 2010 15:55
ce ma distreaza fazele astea cu cuceritul si recuceritul....
Jucati nene Warcraft si lasati omu'in pace. Ca e si ala e viu, saracu'. Are si el minte, suflet... gindeste, simte, ia decizii...
quasaria
Postat pe 17 Ianuarie 2010 15:56
Asta e problema cu dragostea. Cand s-a dus, s-a dus. Poate dansa femeia/barbatul la bara cu pene in fund ca tot nu mai reinvie.
Doara
Postat pe 17 Ianuarie 2010 15:59
s-a dus sau n-a fost.... daca s-a dus asa de repede.
quasaria
Postat pe 17 Ianuarie 2010 16:02
E greu sa dai sfaturi,mai ales cand nu stii toate amanuntele si varianta ambelor parti,sau e usor sa dai sfaturi cand nu esti in situatie.Imi spun si eu parerea ca multi altii de pe aici si as intreba;
Parintii tai ce spun de situatie?Te sprijina,sunt alaturi de tine acum?Isi dau seama de ceea ce este pe cale sa se intample?
Asta depinde in mare parte de motivele pt care ei nu sunt de acord cu el.(Poate ii insulta,poate bea,poate te bate,poate nu lucreaza si te lasa sa te descurci singura cu toate,poate te-ai plans de ceea ce nu-ti convine la el)-asta pe de o parte.
Pe alta parte cred, ca pt ei ar trebui sa fie importanta fericirea ta si sa-ti respecte deciziile.
N-am retinut daca locuiati impreuna cu ei.Daca ati locuit separat,atunci lucrurile se schimba.Trebuia sa stati de vorba,sa stabiliti niste ,,reguli".vis a vis de amestecul lor in viata voastra.
Daca nu cunoastem situatia exacta..e greu de spus.
Trebuie sa existe un motiv pt care, lucrurile s-au inrautatit in ultimul an,mai ales ca aveti un bebe de 9 luni si acesta e un motiv de bucurie.
Nu exista scuze pt el ca a inselat,dar barbatii sunt barbati.
Cred ca ar trebui sa stati de vorba serios, dar prieteneste fara cearta.Fiecare sa-si spuna nemultumirile pt.ca mai rau decat in situatia actuala, adica sa va despartiti,nu se poate ajunge.
Da-i timp sa reflecte si fii stapana pe deciziile tale.Nu spun sa-i dai la o parte pe parintii tai,dar cere-le sa nu se mai amestece.
Fiecare are viata si familia lui,nu mai esti copil sa te lasi indrumata,poti judeca singura.
Ai incredere in tine,ca te vei descurca indiferent de situatie.
Dupa ploaie,rasare soarele,mai devreme sau mai tarziu.
Iti doresc numai bine.
adi2005
Postat pe 17 Ianuarie 2010 16:14
Draga mea Deliuta cred si eu cu tarie cu nu are rost sa-ti mai pierzi timpul linga asa om(cred mai repe un fustangiu) In relatia voastra tu l-ai iubit enorm si nu ai vazut adevarata lui fata.Iar ca sa-si gaseasca un motiv invoca pe parintii tai.Oare cind ti-a declarat dragoste nui stia ca ai parinti? Acum este si el parinte si si-a dat arama pe fata.lasa-l sa plece acum ca mai tirziu va suserii nu numai tu dar si copilasul si un asemene specimen nu merita sa sufere pentru el in suflet put.
minodora_50
Postat pe 17 Ianuarie 2010 17:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
comunicare? 9 De la: Dor_marunt 21 Iunie 2010 18:46
De ce vrea sex...dar fara o relatie? 46 De la: reyya 1 Noiembrie 2009 23:21
Sarcina 1 De la: garbo_491678 10 Iulie 2018 13:05
dar sotia rezista sa faca sex doar cu sotul ei toata viata? 1381 De la: florin_c76 21 Aprilie 2010 15:22
daca as avea 20 de ani.. 55 De la: rica_mld 23 Septembrie 2009 18:13
Setari Cookie-uri