Mi-am impins barbatu in bratele alteia...ce fac acum

De la: Dor_marunt, la data 2010-01-17 09:36:08Moama, ce-l mai plang astea pe barbat. Micutul de el, cum nu stie el ce e cu el si daca nevasta ii spune "da-te mai incolo", el fuge plangand sa i-o traga alteia. El e mic, nu stie nimic. Doar femeia trebuie sa aprecieze o relatie? Dar el? Sau barbatii sunt handicapati si de aia sunt intelesi? Unele ar face orice pentru o bucatica de barbat.



exact la asta ma gindeam si eu.

Eu vad problema exact pe dos. Desi am o experienta indelungata in a convinge pe cineva ca l-a calcat masina pe trecerea de pietoni pentru ca nu pasea suficient de hotarit - deci e vina lui.
Insa in sinea mea stiu foarte bine ca n-as pastra un barbat prin manipulare - nici verbala, nici comportamentala. Poate pentru simplul fapt ca vreau sa ma iubeasca mai mult decit vreau sa faca act de prezenta? Si vreau sa fiu femeia din sufletul lui mai mult decit vreau sa fiu varianta cea mai comoda pentru el? Iar de lucrurile astea nu te convingi cind ii servesti cafeaua la pat. In situatia in care eu cind iubesc pot sa merg alaturi de el pina in iad si inapoi, sau simte la fel, cu aceeasi intensitate - sau il las sa plece. Inseamna ca nu e pentru mine si nu sint pentru el. Sa gaseasca o relatie calduta in care sa vegeteze linistit, de ce sa il incurc?
quasaria
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:11
Misto replica ,,unele ar face orice pentru o bucatica de barbat. Muieri proaste si disperte ,Vai steaua lor .Femeile adevarate stiu ce vor nu atarna la dragostea si iubirea nimanui .Bravo lor ,restul sant .............
nix
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:13
Q,din nou....jos palaria
ce bine ar fi daca mai multe ar gandi asa
eladaela
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:13
nix,sigur esti barbat?
eladaela
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:14
Of, eu nu am avut copii, desi am incercat, si nu l-am dat niciodata la o parte, am luptat contra lumii pentru el.... si tot s-a dus la alta... dupa 8 ani minunati... anul trecut a fost calvar. Si am vrut sa iert, am facut tot ce am putut... dar...daca el nu vrea.... nu mai spera degeaba. Desprinde-te, oricat de greu ti-ar fi... Si e foarte greu, crede-ma... dar fii puternca, pentru copilul tau....

NU mai sta... nu mai spera degeaba, caci veti ajunge la umilinte, jigniri... pleaca, gaseste activitati care sa iti bucure inima, urmareste comedii, fa orice te inveseleste.... si, ca si mine, vei descoperi ca esti o fiinta puternica, ca nu depinzi de el... eu am gresit, am rabdat luni de zile, sperand sa isi revina, am trecut prin chinuri cumplite.... acum regret... dar m-am desprins in cele din urma. Bineinteles, ca tot ma ma gandesc, mai ales ca amanta mi-e vecina....si el vine prin zona mereu... dar nu ma mai doare ca la inceput... macar al tau a fost sincer, ti-a zis in fata... al meu nu recunoastea nimic, doar ca era mereu cu ea...
Fugi, regasewste-te pe tine. Nu depinzi de el... toti ne nastem singuri, s murim singuri... partenerul... e doar cineva care ne merge alaturi o bucata de drum... Si nu te incarca nici cu ura, mai ales ca va trebui sa imparti copilul cu el... nu are rost.... ura doare tot pe cel care uraste.... tinta urii.... nici macar nu e constienta de ura ta, si nici nu ii pasa...

Bafta
irinacodrina
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:16
a nu te baga cu forta in sufletul cuiva care nu te mai vrea, si care nu mai simte cum simti tu, cred ca tine de demnitate si de respectul pe care il ai fata de tine

si asta e valabil si la barbati si la femei

dragoste cu sila nu se poate, parerea mea
Anouk
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:16
sotul meu are o relatie platonica (zice el)cu o colega de 2ani.spune ca nu o iubeste ci ca se simte bine cu ea.dupa ce am descoperit aceasta relatie aveam pretentia sa termine cu ea,sa fie ferm dar nu a fost asa.Si dupa acesti 2ani suntem in aceeasi situatie:ma minte cand il suna,dar vrea sa ramanem impreuna.Nustiu ce sa fac i_am spus ca nu voi accepta niciodata o alta intre noi chiar daca e vorba doar de orelatie platonica.As dori sa-mi spuneti ce parere aveti voi.Multumesc!
garbo067619
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:22
Am citit ce ai spus si e ceva ce nu inteleg...Ai spus ca sase ani ai fost fericita dar de la atatea certuri s-a ajuns aici...
Draga mea, o casnicie fericita este una fara certuri..Ai inclus certurile in cei sase ani fericiti, sau ai o perioada aparte pentru asta...?
Cred ca vina este a amandurora...Probabil ca ai auzit ca niciodata un copil nu tine o casnicie...Mama mea a avut trei, si tot s-a despartit..
Cred ca ar trebui sa nu iti mai faci atatea mustrari de constiinta cu vinovatia ta, si sa iti revii ca ai un bebe, care are nevoie de o mamica fericita si linistita...
Pana la urma si parintii tai au gresit...numai ca ei ne sunt impusi, nu ni-i alegem.Sotul tau ar fi trebuit sa fie mai tolerant, iar tu ar fi trebuit sa nu asculti de ei ca o fetita care esti...Casatoria inseamna un transfer de drepturi...Parintii tai...femeie si barbat casatoriti...s-au despartit cumva din cauza bunicilor tai?
Cred ca asta e numai un motiv...pentru eu-l tau..
In realitate nu te-a meritat acel barbat. Acum esti mama, ai responsabilitati pentru copilul tau. Sa suferi inseamna sa iti neglijezi atributiile cu care te-a investit dumnezeu in care ai ramas insarcinata. Fa-te frumoasa, devii activa, vesela, iubeste-ti copilul...si poate asa ai sa il faci pe sotul tau sa regrete ca te-a inselat...Mult succes!
LiZaA
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:23
619 sotul tau iti spune povesti

parerea mea....mos craciun nu exista si pe copii nu-i aduce barza
dar marmota mai inveleste poate ciocolata in staniol
eladaela
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:23
DIn punctul meu de vedere, ai avut si tu partea ta de vina deoarece prea multe certuri si relatiile intime tot mai putine de cele mai multe ori il imping pe unul din soti intr-o alta relatie sau relatia se distruge definitiv si ireparabil.
Daca te-a inselat odata si va veti impaca intr-un final ce te face sa crezi ca nu o va face din noi sau va recurge la o relatie dubla doar de dragul copilului?
Cel mai bine este sa iti asculti inima si sa iei decizii in functie de ce iti dicteaza ea, NU sa asculti de ce iti spune o persoana sau alta.
Faptul ca copilul e mic ar trebui sa iti usureze decizia deoarece nu vei fii nevoita sa ii explici acum cum stau lucrurile ci cind va fii mai mare si va intelege mai bine lucrurile.
Numai bine iti doresc
garbo087868
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:31
NU TE MBTA CU AP RECE, NU TE AMGI! DAC A FCUT-O DE MAI MULTE ORI, NU SPERA S SE NDREPTE ACUM! AA ESTE FELUL LUI! VREA S TE DOMINE I PRIN EXISTENA COPILULUI!VA UITA DE COPIL, BRBAII UIT MULT MAI REPEDE DE PROPRII COPII DECT FEMEILE!
rUPE-TE DE EL I URMEAZ-I VIAA MPREUN CU COPILUL TU! I TU AI O VIN AICI, L-AI IERTAT DE MAI MULTE ORI, N-AI FOST RADICAL!
I DORESC NUMAI BINE! LORY
garbo088175
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:32
619, depinde ce vrei tu... Ce asteptari ai de le relatie. Exista aici o lista lunga de mesaje de la femei al caror unic scop este ca barbatul sa stea cu ele. Din punctul asta de vedere, n-ai o problema: omul...sta. N-a zis ca vrea sa plece, nu?

Daca vrei sa te iubeasca pe tine, nu pe ea, e mai delicat. Iar din punct de vedere al relatiei "platonice", posibil sa fie platonica, dar asta nu simplifica lucrurile. Un barbat implicat afectiv isi tine mai bine chilotii pe el decit unul neimplicat.
quasaria
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:36
deliutza....trebuie sa ai rabdare cu el,tot la tine se va intoarce...iti zic din propia experienta,asa mi s-a intamplat si mie,sar trebuie sa fi mai bun cu el,sa te gandesti cum a fost prima voastra intalnire...si ai sa vezi rezultatele,asa am facuto si cu sotul meu...
garbo081936
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:37
NU MERITA SA STAI CU UN BARBAT CARE TE INSALA!TI SE DUCE TINERETEA SI REGRETI AMARNIC!
iri_sori
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:38
Stii ce trebuie sa faci?Du-te dupa el,i-al din bratele celeilalte ,spune-i ca-ti pare rau pentru toata situatia creata,ca ai si tu partea ta de vina,dar si el,sicresteti-va copilul impreuna.Nu arunci cojocul pentru un paduche.
garbo091611
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:43
mai, mai.

arunci cojocul pentru un paduche? cojocul poate nu dar,cum spuneau fetele. decat sa-l aduci acasa si sa stea ....sa stea in cui, mai bine il lasi acolo, unde s-a umplut de paduchi si-ti iei altul . poate nici nu mai vrei cojoc. nu?

611, ce spui tu cam seamana a telenovela . voi vedeti multe filme.
si_totusi
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:52
iote,gica contra...

parerea mea e ca mai sunt si caze d'astea grele,cand un partener il impinge pe celalalt in prapastie,cu "bune intentii"...

ca unele dintre noi mai si gandesc cu obiectul ala ce-l au pe umeri,e una...
dar sunt specimene (stiu io caze) care au un hobby din a manca ficatii partenerului la micu' dejun...
preciouss
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:55
611, arunci cojocul pentru ca era croit prost.... Unele poarta haine de calitate... altele barbati de calitate, ce vrei, fiecare cu fixul lui.


da, preci - il mai arunci citeodata, sa vezi, iese?
N-a iesit... bad luck.
quasaria
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:56
Nu merita sa-i mai dai a doua sansa. Nu se va schimba niciodata daca a apucat sa faca asa ceva. Am trait o experienta similara,dupa 6 ani de relatie si 2 de casatorie.Acum au trecut deja 2 ani de la divort, timp in care m-a mai cautat si a incercat sa-mi spuna ca a gresit, dar numai ca de fiecare data au fost doar vorbe. NU S-A SCHIMBAT CU NIMIC.Mi-a fost f greu pt ca-l iubeam,dar am trecut peste si-mi vad linistita de viata mea.Eu l-am iertat de multe ori in speranta ca se indreapta si a profitat de lucrul asta.
Sfatul meu e sa-ti vezi de viata ta fara el, sa ai grija de tine, sa fii vesela cand te intalnesti cu prieteni comuni, sa radiezi de eleganta si vei trece mult mai usor peste toate problemele.
garbo013319
Postat pe 17 Ianuarie 2010 11:00
Q...ii arunci sa vezi daca si-au pregatit din timp parasuta... (ailalnta parasuta,adica...)

daca-l vezi ca se ridica,falfaind din aripioare,totul e ok...
daca nu,bad luck...maybe next time...
preciouss
Postat pe 17 Ianuarie 2010 11:02
Am 29 de ani de casnicie , nici parinti mei nu mi-au vrut sotul , dar eu nu ma maritasem cu ei , eu mi l-am ales la 19 ani , a fost singurul si unicul , dar de cite ori cineva avea ceva de zis despre el le taiam "macaroana " si nu a fost un sfint o perioada mai la tinerete exact pe la 7 ani de casnicie se zice ca astia sint cei mai rai .
Parinti rudele nu au ce cauta in patul si in viata uni cuplu , trebuie sa fii foarte diplomat si ca barbat si ca femeie sa stii sa jonglezi cu toata lumea .Mai citeam ca nu ai voie sa te certi intr-o casnicie sa fim seriosi , abia cind se duce "luna de miere" iti dai seama de trainicia unei casnicii .
Nu am nimic cu tine , dar se pare ca ai grabit infidelitatea sotului tau (nu tin cu barbatii!!!!) acum odata cu copilul fiind si mai neglijat decit era inainte a simtit nevoia sa se descarce cumva , faptul ca nu te lasa sa pleci , insemna ca totusi mai spera , hbar nu am ceva e in mintea lui , dar si tu trebuie sa-ti revizuesti comportamentul , mai ales fata de parinti , nu cu ei te-ai casatorit ...totusi !
angin
Postat pe 17 Ianuarie 2010 11:06
daca se ridica falfaind din aripioarele...alea de fluturasi... e ok.

Cu parasuta nu se ridica, cu aia se coboara. Definitiv. Macar nu isi fringe gitul, da' e treaba lui....
quasaria
Postat pe 17 Ianuarie 2010 11:06
dute si prindel de coada si adul acasa ce mai astepti? daca ai fost asa fraiera!
garbo020614
Postat pe 17 Ianuarie 2010 11:08
mami,io zicea de ailanta parashuta....aia de are caracter...
preciouss
Postat pe 17 Ianuarie 2010 11:09
vrea sa mai ramai pt ca te iubeste, dar e prea orgolios sa ti-o spuna. nu ar insista atat daca nu ar dori. sfatul meu este sa lamuresti lucrurile acum, cu el, sa-i spui ca regreti ca i-ai spus ca tii mai mult la parinti decat la el, sa-i spui cat il iubesti. casnicia ta e mai importanta decat orice. daca il iubesti atat vei suferi mult si pe termen lung. salveaza ce mai e de salvat. si las-o mai moale cu mama si cu tata, ai familia ta acum...
bichon
Postat pe 17 Ianuarie 2010 11:10
pai, daca se exista astfel de specimene - si exista, slava domnului - nu e mai bine ca prometeu sa-i zica hultanului " adio si un praz verde?"

de ce trebuie sa isi caute amanta ,ca sa scape de un mic dejun unde ficatii lui sunt in tigaie la foc automat?

nu e mai simplu sa-si ia calul , pusca si sa plece de tot din cea cazicie? nefasta sa mai pape, daca mai are ce

a cui era patentul cu "caznicie"? ca mi-a placut
si_totusi
Postat pe 17 Ianuarie 2010 11:11
De la: preciouss, la data 2010-01-17 11:09:39mami,io zicea de ailanta parashuta....aia de are caracter...


preci, mie termenu'de "ailalta parasuta"imi spune un singur lucru in context, numai ca aia e parashuta mea, saraca....
Si recunosc ca m-a salvat de la niste picaje in freza.
quasaria
Postat pe 17 Ianuarie 2010 11:12
Draga mea,
In viata facem greseli si invatam sa le corectam.
Suferinta nu iti este de folos nici tie nici celor pe care ii iubesti.Cred ca a venit timpul sa inveti ce inseamna cu adevarat Iubirea.Adica sa gasesti in tine puterea sa te ierti pe tine si apoi pe sotul tau,sa te iubesti pe tine si apoi pe sotul tau,si sa daruiesti libertatea-tie si sotului tau.Foarte curand vei descoperi ca Iubirea Neconditionata,Iertarea din suflet iti aduce acel Adevar care te v-a elibera si anume: ca doar iubind Iubirea iti vei implini viata si rezultatele vor fi miraculoase.Iti poti recapata sotul,daca asta este pentru binele tau si al familiei tale.Gandeste-te cu drag la tine si familia ta,iarta,uita tot ce e gresit,nu repeta certurile,reprosurile ci doar Iubeste si Legile lui Dumnezeu te vor binecuvanta cu Abundenta si Fericire.Stii doar ca una din legile Lui,legea Atractiei ,spune ca atragi ceea ce gandesti.Orice se poate repara ,orice poti primi din abundenta cu conditia sa iti folosesti gandurile cu Intelepciunea Iubirii.Doamne Ajuta,sa gasesti repede in sufletul tau puterea de a te ierta si iubi.
garbo018935
Postat pe 17 Ianuarie 2010 11:12
Buna Delia
Eu am citit opiniile care s-au scris pe aici, si le-as imparti in doua: de dreapta si de stanga.
Prima categorie ar fi: cine nu greseste cu vorba ala nu-i om. Si cine nu-si cere iertare si-i pare rau ori cine nu iarta gresitilor nostri tot neom se cheama.
Se stie ca aruncam vorbe la manie care nu reflecta ceea ce simtim.
As fi pentru impacare, dar prin comunicare, prin elucidarea punctelor nevralgice pentru a dimunua durerea.
Si prin eliminarea unor cuvinte cel putin pentru un timp. Cum ar fi cuvantul PARINTI, la care oricum toata lumea tine.
A doua: situatii favorabile de a calca stramb ne ofera viata. Revenind la subiect, daca el a schimbat multe femei dar si n-a ramas cu niciuna (si nu pentru ca era tata ori sot),exista posibilitatea sa-si fi descoperit niste calitati "intelectuale" care s-ar putea sa-i placa si sa le continue.

Nu am inteles ce familie fericita ati fost dar o tineati numai in certuri. Daca aceasta fericire tinea numai de sex, atunci nu mai e nimic de adaugat.
svrotea
Postat pe 17 Ianuarie 2010 11:15
cauta-l si adul acasa
garbo020614
Postat pe 17 Ianuarie 2010 11:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 20 De la: narcysa 12 Mai 2011 20:32
locatii for sex;)! 262 De la: namyi 19 Aprilie 2011 18:00
ii place sa fie batuta in pat! 12 De la: yanyacharberet 17 Noiembrie 2009 11:49
care este parerea voastra despre barbati? 79 De la: fleurdelis 9 Iulie 2010 21:58
La Ginecologie.... 9 De la: AnonimSbS 9 August 2009 02:40
Setari Cookie-uri