E limba romana-i proasta ca ne lasa si pamantul rau ca ne suporta?

Eu recunosc cu mana pe inima ca nu mai cunoscut noile reguli ale limbii romane de dupa revolutie si ca ma incurc in din a, in snt si sunt, si alte chestii de care am auzit doar fugar. Dar cred ca totusi "s-a" si "sa", "la" si "l-a" nu s-au schimbat. A devenit facultativa folosirea cratimelor, sau se acorda puncte in plus pentru cine le foloseste dublu? La ce folosesc argumentele daca cel caruia le expui nu le intelege? Sau si mai rau le intelege dar te poate ataca cu altceva. Greseli pot aparea tot timpul, dar nici ca la unii useri...

Deci:

e limba romana proasta ca ne lasa si pamantul rau ca ne suporta?

si fac si erata la titlu... cred ca primesc injuraturi in avans....
snowflake
Postat pe 10 Ianuarie 2010 17:45
Snow, c'est la vie , la vie en rose !
Ai dreptate ! E prost pamantul ca ne tine si rea limba ca ne permite s-o otravim !
eu_vio
Postat pe 25 Ianuarie 2010 19:08
intr-un asemenea spatiu, scrisul, limba romana sau ma rog, romana pe care o stiu unii, inseamna cartea de vizita a fiecaruia
si nu e vorba numai de acuratetea gramaticala ci si de limbajul folosit. sa mai dau exemple? ce-ti poate spune o femeie care utilizeaza expresii birjaresti?
ea crede ca e interesanta, eu zic ca-i hahalera piatzetista, asa, "cu cracii-n sus"
pik_nik
Postat pe 25 Ianuarie 2010 19:26
Naica, astia suntem... nici unul n-am iesit din berariile domnului Caragiale...
snowflake
Postat pe 26 Ianuarie 2010 15:18
din berarii
yanyacharberet
Postat pe 26 Ianuarie 2010 16:04
De la: snowflake, la data 2010-01-10 17:45:05
e limba romana proasta ca ne lasa si pamantul rau ca ne suporta?


panty_C
Postat pe 26 Ianuarie 2010 16:29
ne lasa sa ce????
nazirra
Postat pe 26 Ianuarie 2010 16:32
s-o stalcim
panty_C
Postat pe 26 Ianuarie 2010 16:34
dap... si nu ne "rupe" gura!
garbo_C
Postat pe 26 Ianuarie 2010 16:40
panty_C
Postat pe 26 Ianuarie 2010 16:43
...pe mine nu ma deranjeaza neaparat...greselile gramaticale intalnite pe aici...

dar ma deranjeaza ca oameni cu scoli innalte...se balacaresc groaznic...fara a se simtii afectati in vreun fel de propriul limbaj...

Oi,fii eu mai sensibila,dar mai bine renunt la un astfel de dialog...

...decat sa discut cu oameni...lipsiti de bun simt si de minimele reguli de comportament civiliat...
DORI_
Postat pe 26 Ianuarie 2010 17:09
ioi....da nu si dintii....please...
nazirra
Postat pe 26 Ianuarie 2010 17:10
De la: snowflake, la data 2010-01-10 17:45:05Eu recunosc cu mana pe inima ca nu mai cunoscut noile reguli ale limbii romane de dupa revolutie si ca ma incurc in din a, in snt si sunt, si alte chestii de care am auzit doar fugar. Dar cred ca totusi "s-a" si "sa", "la" si "l-a" nu s-au schimbat. A devenit facultativa folosirea cratimelor, sau se acorda puncte in plus pentru cine le foloseste dublu? La ce folosesc argumentele daca cel caruia le expui nu le intelege? Sau si mai rau le intelege dar te poate ataca cu altceva. Greseli pot aparea tot timpul, dar nici ca la unii useri...

Deci:

e limba romana proasta ca ne lasa si pamantul rau ca ne suporta?

si fac si erata la titlu... cred ca primesc injuraturi in avans....




Eu zic ca oamenii care fac greseli gramaticale, de orice fel, fie sunt cretini de-a dreptul, fie sunt prea nesimtiti ca sa le pese. Nu trebuie sa fii literat ca sa poti scrie corect romaneste. Trebuie sa te intereseze si sa-ti doresti sa nu te faci de ras. Si nu: "greseli pot aparea tot timpul". Nu exista asa ceva. Ori stii sa scrii, ori nu stii si daca scrii gresit ca ai ratat o tasta si n-ai verificat inainte sa vada si ceilalti, inseamna ca esti prost. Nu e nimic gresit sau rusinos sa te mai uiti din cand in cand pe dex sau pe doom, pentru a fi la curent cu noile norme ortografice sau ortoepice.
Cred ca cel mai tare ma enerveaza oamenii care termina cu 10 facultati gen Politehnica, Constructii si habar n-au sa scrie! Sau ma enerveaza profii care i-au trecut pe-astia atatia de ani de facultate si i-au lasat sa traiasca in prostia lor! E jenant si mi-e rusine sa spun ca tocmai seful meu face parte din prima categorie, iar un coleg inca scrie cu i din a cuvinte care nu se mai scriu asa de atatia ani de zile...
Prin urmare, limba romana nu e proasta ca ne lasa si nici pamantul rau ca ne suporta. Oamenii sunt mult prea nesimtiti, ignoranti, tarani si multi dintre ei idioti.
Just_a_girl
Postat pe 26 Ianuarie 2010 17:25
Oamenii sunt mult prea nesimtiti, ignoranti, tarani si multi dintre ei idioti.
... asta este LUMEA,si dintr-ansa facem si NOI parte,nu-i asa ride?

tu din care categorie faci parte?
LILO
Postat pe 26 Ianuarie 2010 17:28
nazi, nu dinti, nu

eu as fi un pic mai toleranta decat tine ride, dar as dori sa vad un pic de bunavointa - nu batosenia cu care-ti dau in cap "inculpatii" si trec la limbaj gen piata sau mahala cu idei "ba tu esti...beep beep"
si era o metafora aia cu limba sau pamantul...iar cuvantul "taran" nu cred ca-si are aici locul - poate needucat - ceea e cu totul altceva

daniela, cu scoli sau fara, caracterul omului..., cei 7 ani de acasa...(sau lipsa lor) cred ca-si spun cuvantul si, ai dreptate, cel mai destept cedeaza intotdeauna
panty_C
Postat pe 26 Ianuarie 2010 17:39
cei 7 ani de acasa
acestia sunt cei mai importanti!!
asa este panteruto..esti o adevarata lady
LILO
Postat pe 26 Ianuarie 2010 17:43
haidi bre, nu ma face sa ma simt...aiurea
nu sunt decat un om normal, zic eu
merci, oricum
panty_C
Postat pe 26 Ianuarie 2010 19:19
ride, afirmatia asta:
"Oamenii sunt mult prea nesimtiti, ignoranti, tarani si multi dintre ei idioti. "
ma face sa-ti dau dreptate. partial, eventual, da' nu spun care-i partialul ala.
pik_nik
Postat pe 26 Ianuarie 2010 20:01
stii, ride, eu sunt absolventa de politehnica. e drept ca nu ne dau test de gramatica si ortografie cand intram la facultate, dar stiu si eu din aia care termina facultati gen litere si care habar nu au sa vorbeasca corect... deci prejudecata asta e depasita.

cat despre problema cu i din a, nu la asta m-am referit. normele de gramatica care s-au instuit acum sunt mai degraba pentru elevi. nu stiu ce faci tu, dar eu dupa 10-12 ore de munca sincer de-abia deschid televizorul, dexul chiar nu-mi face cu ochiul. ah si daca vrei sa stii conduc masina fara sa mai fi citit vreun cod rutier din 2002... si de atunci s-a mai schimbat de vreo 5 ori.

iar faptul ca se mai intampla sa gresesti, se intampla. cred ca multi de pe aici nu dedica un timp special acestui site sau forumului. se poate intampla sa scrii intre doua comenzi, sau cu un sandvis in mana si sa bagi degetele trei taste mai la dreapta... dar de aici si pana la a scrie "la" cand e "l-a", sa cand e "s-a" sau viceversa e cale lunga. plus ca subiectele si predicatele uneori nu prea au de-a face una cu alta.


stii, o sa folosesc tot o replica a lui caragiale: "iubim tradarea, dar ii uram pe tradatori"...
asa ca hai sa fim un pic civlizati... frustrarea gen oameni idioti si ignoranti nu duce nicaieri... cat despre limba romana ca-i proasta si pamantul rau ca ne suporta, e doar o vorba... mai citeste si cate o carte de zicale pe langa dex...

si sa stii ca nu ma scoteai atat de tare din sarite daca nu te legai de politehnica... pe cuvantul meu ca nu mi se parea asa naspa daca ziceai aia care termina 10 facultati punct.

si-mi plac mesajele alea cu "k" de pe amanta-sotie... de mare efect...
snowflake
Postat pe 27 Ianuarie 2010 00:01
adevarul e ca la generatia internauta ce foloseste k in loc de "ca" si alte prescurtari....normal ca se prescurteaza si cratimele pana la disparitia lor fireasca...e pierdere de timp sa mai bagi si o cratima-doua pe acolo, prin cuvinte....sau sa te mai chinui sa mai faci acordul predicatului cu subiectul....

waaai....eu am si uitat ce e aia....mooama, sunt baba....

dar sa te dai cult...cu nu stiu cate facultati si diplome...sau, ma rog, cu una grea - deci dit-ai intelectualul - si sa nu stii, sau sa te faci ca nu vezi, ca mai exista si butonul de "modifica" eu asta nu o pot intelege.....eu, de ex, scriu foarte repede si, normal, mai bag "deshjtu"(imi place cum l-am scris si nu-l corectez nici moarta!!!) pe alaturi...dar, din respect pentru cel care coteste, mai dau o citire la text inainte sa il trimit...si, de multe pri, apelez la boton....imi mai scapa litere sau cratimutze nepuse....din viteza...dau pe langa tasta...apare 0 in loc de -...dar corectez frate...ca e de bun simt....
tutankhamon
Postat pe 27 Ianuarie 2010 01:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
daca ierti un barbat prima oara,va exista a doua oara?nu e vorba de tarfe ci de o relatie de 1 an si, cu casa si masa si nu cu o femeie mai tanara 160 De la: Sal_a_toi 23 Septembrie 2011 11:00
Mila 67 De la: Mirica_Raluca_Elena 20 Martie 2012 12:03
va rog sa ma ajutati 3 De la: micabis 13 Iunie 2009 18:17
un sfat 8 De la: dalimi 1 Iulie 2009 18:15
WORKSHOP-URI DE PSIHOSEXOLOGIE SI PSIHOTERAPIE 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 22 Decembrie 2009 09:32
Setari Cookie-uri