Fiica mea a plecat de acas ....unde e greșeala?

Fiica mea intenționa s se cstoreasc n vara aceasta.
S-au logodit...au stabilit nunta..data...restaurantul...meniul..
ntr-o zi m-am trezit cu ea c-mi zice: mami, eu as vrea s nu mai facem nunta și s locuim un timp mpreun...
Nu am avut nimic mpotriv, dar partea grea era tatl ei...
Tatl ei este ex-soțul meu...
...evident c am primit urgent telefon de la ex-ul n care...v las s v imaginați ce fel de convorbire am avut...
...cnd ne-am desprțit, nu am fcut partajul... așa c, fiica mea și-a luat lucrurile și s-a mutat la prietenul ei....
daria_
Postat pe 8 Ianuarie 2010 23:17
daria...incearca sa te aduni....si sa reformulezi ultimele 4-6 randuri....sau, mai bine, treci peste convorbirea cu ex-ul....ca ceva lipseste din peisaj.....ea s-a mutat la el si ....mai departe??? pai daca ea era la el....de ce a mai plecat de la tine....ea a plecat de la ala????
tutankhamon
Postat pe 9 Ianuarie 2010 02:21
daria iubita, dar tu nu vezi cat de destepteapta e fiica ta?? pur si ea si'a dat seama cat de grav se implica si cat de mult risca daca va intra orbeste in asa ceva! mi se pare f intelept si f firesc gestul ei de....tatonare, sau de a face lucrurile sa decurga firesc. iar fostului "sot" nu trebuie sa'i spui decat, ca probabil stie fiica voastra al cui esec l-a avut toata viata ca exemplu, de stie asa de bine de ce "anume" sa se teama!
te pup, si....fiicei tale, felicitari!
fleurdelis
Postat pe 9 Ianuarie 2010 02:45
Daria, poate fata intr-adevar a vrut sa se asigure ca lucrurile merg. Poate a avut niste indoieli. Poate asa i s-a parut mai sigur. Si nu pot decit sa fiu de acord cu ea...
Doi oameni care inca se mai iubesc dupa ce si-au impartit plapuma ceva timp au toate sansele sa aiba o relatie durabila si de calitate.
quasaria
Postat pe 9 Ianuarie 2010 11:06
da si eu la fel zic. plus ca, dupa ce am stat niste ani buni "de proba" cu cineva, am multumit cerului, ca nu-s maritata! si asa m'am desprins a naibii de greu si cu sechele, ce mai era sa ma si care la nesfarsit prin tribunale si sa nu ma lase sa am desprind!
fleurdelis
Postat pe 9 Ianuarie 2010 11:32
...la logodn, am stabilit ca fiic-mea și logotnicul s locuiasc cu mine și nu cu socri...

...cnd au hotrt (de fapt, fic-mea a avut inițiativa n urma unor discuții) s nu mai fac nunta n vara aceasta, dar s rmn n continuare mpreun, eu am zis c hotrrea le aparține, dar trebuie s-l anunțe și pe tatl ei...

...evident c el nu a fost de acord - zicea c a spus la toate cunoștințele și rudele c se cstorește n var fic-sa, iar acum l-a fcut de rs ....cum s spun el c fic-sa nu se mai cstorește și locuiește mpreun cu un brbat, fr acte?

...i-a spus c nu mai are ce cuta n casa lui (a uitat c este a mea, iar la țar eu am doar o singur camer și restul a rmas la el - partajul exist n fapt, dar nu n drept)...așa c, și-au luat toate lucrurile și au plecat la cuscri...

daria_
Postat pe 9 Ianuarie 2010 21:34
...acum vzui c scris-i logotnicul - sori
daria_
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:53
explica-le - si lui, si ei - ca aia e casa TA si copilul tau poate sa stea in casa ta cit are chef, si basta.
quasaria
Postat pe 9 Ianuarie 2010 23:03
...cu el este imposibil de discutat...zice c, pn facem partajul (eu nu dispun de banii necesari), este și casa lui (chiar dac n cinci ani a venit aici doar o singur dat - cnd am trecut utilitțile pe numele meu)....dac doresc s fie casa numai a mea, atunci s deschid procedurile...

daria_
Postat pe 11 Ianuarie 2010 13:35
serios? si ce o sa faca daca fata sta in casa? vine sa o dea afara? cum? ii spui ca sta in partea ta de casa . sa demonstreze ca nu-i asa. daca nu e partajul facut, rade-i in nas?

daria, lupta pentru fata ta. nenea sa dea ordine si sa faca reguli doar atunci cand are acte in mana.
si_totusi
Postat pe 11 Ianuarie 2010 13:46
nu el e cel ce hotaraste. desprinde-te de obiceiul de a-l mai asculta si de a-l mai lua in seama.

daca nu-i convin regulile tale, sa dea el partaj si sa-si rezolve problemele. si inca ceva. schimba iala. o iala se si mai strica. asa ca, odata ce nu da pe acasa, e normal sa nu aiba nici cheie. cand apare, potriveste sa nu te gaseasca. nimeni nu poate obliga un om sa fie acasa 24 din 24 de ore adica, mai pe scurt, nu-i da drumul la usa. o sa faca catei pe cortex si cam atat
si_totusi
Postat pe 11 Ianuarie 2010 13:50
...nu are chei, pentru c am schimbat yala cnd am trecut utilitțile pe numele meu - așa mi s-a prut corect...

...fata a fost cea care a hotrt s plece de acas, dup o discuție cu el la telefon...

...și-au reproșat unul la cellalt ce-i durea mai tare (el - c l-a fcut de rs n sat cnd a hotrt s amne nunta; ea - c i-a prsit cnd a avut mai mare nevoie de el și a crezut c, dac trimite un mandat poștal cu o sum consistent, fr s se intereseze de ce gandesc și simt copiii lui, și-a fcut datoria de printe)...

...ex-ul i-a zis c ar fi mai bine ca prietenul ei s se mute napoi la prinții lui dac tot au hotrt s amane nunta...

...ea a spus c dac pleac prietenul ei, pleac mpreun....
daria_
Postat pe 11 Ianuarie 2010 14:04
....imi este foarte greu s știu c s-a mutat la prinții biatului, cnd la noi este loc suficient ...ei au alte reguli n cas și știu c-i este foarte greu acolo....
daria_
Postat pe 11 Ianuarie 2010 14:07

eu tot nu pricep unde-i problema?!
este casa ta, el n-are yala, nu mai e sotul tau, fata e majora, deci??
ce treaba are el unde stau copiii?
ah, ca nu-i convine lui, asta-i alta mancare de peste...trebuia sa fie langa ei sa-i ajute si sa-i educe, nu sa aiba doar pretentii
asa mi s-ar parea corect
zambila
Postat pe 11 Ianuarie 2010 14:13
...mi-a reproșat c nu am știut s-mi educ copiii (parc i-am fcut singur), iar fetei i-a interzis s locuiasc mpreun cu prietenul ei dac nu vrea s mai oficializeze legtura...

...a amenintat-o c nu-i mai trimite bani (este la facultate, n ultimul an...vor fi cheltuieli mari cu licenta...)....

...fiic-mea a renunțat la banii lui și - nu numai c a rmas mpreun cu prietenul - s-a mutat la prinții lui...

...degeaba am ncercat s o fac s rmn (evident, mpreun cu prietenul)...zice c nu vrea s-mi creeze probleme cu ex-ul pentru c și așa am destule...

daria_
Postat pe 11 Ianuarie 2010 14:21
nu jucati dupa cum canta mangafaua. lamureste fata sa vina acasa si lasati-l pe nebun sa urle la lampion
si_totusi
Postat pe 11 Ianuarie 2010 14:25
ce frumos e sa fii tata cind tot ce faci e sa dai ordine...

Stii, eu am avut o discutie din asta cu tatal propriu. Am plecat de acasa la o virsta mult mai mica decit fata ta - in fine.
Cert e ca ne-am reintilnit dupa vreo zece ani. Si la prima intilnire nu i-a convenit nu stiu ce. I-am spus... ma scuzi.... de mult timp ma cresc singura - si eu asa m-am priceput sa ma cresc.
Daca esti nemultumit, poate ar fi trebuit sa incerci sa ma educi tu?!
Poate ti-ar fi reusit mai bine?


quasaria
Postat pe 11 Ianuarie 2010 23:20
...
garbo059117
Postat pe 12 Ianuarie 2010 00:07
quasaria
Postat pe 12 Ianuarie 2010 00:08
..desteapta fata ta!!...chiar asha...bine s/a gandit sa nu iti faca probleme cu ex/ul....care ne/multumit fiind de situatie...va face din orice tantzar.../armasar...ca a amanat...ceremoniile oficiale...probabil a avut alea 2 motive..1.banii si 2.banii..adica daca scopul e ca eio 2 sa fie impreuna...ce rost isi avea atata cheltuiala acum..nu?...si mai e un aspect..daca pana intr/un final nu se vor intelege cu adevarat???..dupa nunta...ar urma un divort...adica alti bani..cheltuiti aiurea....asha fac un fel de casatorie de proba...daca tine...e bine...va veni si ziua nuntii...dar daca nu tine...nu/i mai costa nimic din toate astea!!!
....ma rog se poate sa nu fie nimic valabil din tot ce am zis eu pana acum...era o simpla presupozitzie!!!
...te intrebai unde e greseala??...ori nu e nici o greseala...ori...greseala ar fi ca nu ai putere si bani destui...vine ex/ul si iti face regulile in casa...pentru ca voi nu a/ti facut legal partajul...si asta o implica si pe fata.
garbo055472
Postat pe 13 Ianuarie 2010 21:16
..deci pana la urma ce s/a intamplat mai departe???
garbo055472
Postat pe 3 Februarie 2010 22:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna!!! probleme in relatie 89 De la: ciosco92 28 Iulie 2013 10:02
dragoste imposibila... 45 De la: crina92 25 Martie 2010 18:28
Spate acoperit. 1 De la: ulygarbo 18 Martie 2017 19:01
Exista dragoste adevarata 45 De la: AGAPI_MOU 24 August 2009 23:02
De ce se marita femeile? 73 De la: garbo201517 30 Iunie 2012 21:17
Setari Cookie-uri