ghid pentru o viaţă Împlinită
Info
x
info

Info
x
info

Fiica mea a plecat de acasă ....unde e greșeala?

Voteaza
*****Scor: 5 din 0 voturi

Fiica mea intenționa să se căsătorească în vara aceasta.
S-au logodit...au stabilit nunta..data...restaurantul...meniul..
Într-o zi m-am trezit cu ea că-mi zice: mami, eu as vrea să nu mai facem nunta și să locuim un timp împreună...
Nu am avut nimic împotrivă, dar partea grea era tatăl ei...
Tatăl ei este ex-soțul meu...
...evident că am primit urgent telefon de la ex-ul în care...vă las să vă imaginați ce fel de convorbire am avut...
...când ne-am despărțit, nu am făcut partajul... așa că, fiica mea și-a luat lucrurile și s-a mutat la prietenul ei....
  citeaza   raspunde

daria...incearca sa te aduni....si sa reformulezi ultimele 4-6 randuri....sau, mai bine, treci peste convorbirea cu ex-ul....ca ceva lipseste din peisaj.....ea s-a mutat la el si ....mai departe??? pai daca ea era la el....de ce a mai plecat de la tine....ea a plecat de la ala????
  citeaza   raspunde

daria iubita, dar tu nu vezi cat de destepteapta e fiica ta?? pur si ea si'a dat seama cat de grav se implica si cat de mult risca daca va intra orbeste in asa ceva! mi se pare f intelept si f firesc gestul ei de....tatonare, sau de a face lucrurile sa decurga firesc. iar fostului "sot" nu trebuie sa'i spui decat, ca probabil stie fiica voastra al cui esec l-a avut toata viata ca exemplu, de stie asa de bine de ce "anume" sa se teama!
te pup, si....fiicei tale, felicitari!
  citeaza   raspunde

Daria, poate fata intr-adevar a vrut sa se asigure ca lucrurile merg. Poate a avut niste indoieli. Poate asa i s-a parut mai sigur. Si nu pot decit sa fiu de acord cu ea...
Doi oameni care inca se mai iubesc dupa ce si-au impartit plapuma ceva timp au toate sansele sa aiba o relatie durabila si de calitate.
  citeaza   raspunde

da si eu la fel zic. plus ca, dupa ce am stat niste ani buni "de proba" cu cineva, am multumit cerului, ca nu-s maritata! si asa m'am desprins a naibii de greu si cu sechele, ce mai era sa ma si care la nesfarsit prin tribunale si sa nu ma lase sa am desprind!
  citeaza   raspunde

...la logodnă, am stabilit ca fiică-mea și logotnicul să locuiască cu mine și nu cu socri...

...când au hotărât (de fapt, fică-mea a avut inițiativa în urma unor discuții) să nu mai facă nunta în vara aceasta, dar să rămână în continuare împreună, eu am zis că hotărârea le aparține, dar trebuie să-l anunțe și pe tatăl ei...

...evident că el nu a fost de acord - zicea că a spus la toate cunoștințele și rudele că se căsătorește în vară fică-sa, iar acum l-a făcut ”de râs” ....”cum să spună el că fică-sa nu se mai căsătorește și locuiește împreună cu un bărbat, fără acte?”

...i-a spus că nu mai are ce căuta în ”casa lui” (a uitat că este a mea, iar la țară eu am doar o singură cameră și restul a rămas la el - partajul există în fapt, dar nu în drept)...așa că, și-au luat toate lucrurile și au plecat la cuscri...

citeaza   raspunde

...acum văzui că scrisă-i ”logotnicul” - sori
  citeaza   raspunde

explica-le - si lui, si ei - ca aia e casa TA si copilul tau poate sa stea in casa ta cit are chef, si basta.
  citeaza   raspunde

...cu el este imposibil de discutat...zice că, până facem partajul (eu nu dispun de banii necesari), este și casa lui (chiar dacă în cinci ani a venit aici doar o singură dată - când am trecut utilitățile pe numele meu)....dacă doresc să fie casa numai a mea, atunci să deschid procedurile...

citeaza   raspunde

serios? si ce o sa faca daca fata sta in casa? vine sa o dea afara? cum? ii spui ca sta in partea ta de casa . sa demonstreze ca nu-i asa. daca nu e partajul facut, rade-i in nas?

daria, lupta pentru fata ta. nenea sa dea ordine si sa faca reguli doar atunci cand are acte in mana.
  citeaza   raspunde

nu el e cel ce hotaraste. desprinde-te de obiceiul de a-l mai asculta si de a-l mai lua in seama.

daca nu-i convin regulile tale, sa dea el partaj si sa-si rezolve problemele. si inca ceva. schimba iala. o iala se si mai strica. asa ca, odata ce nu da pe acasa, e normal sa nu aiba nici cheie. cand apare, potriveste sa nu te gaseasca. nimeni nu poate obliga un om sa fie acasa 24 din 24 de ore adica, mai pe scurt, nu-i da drumul la usa. o sa faca catei pe cortex si cam atat
  citeaza   raspunde

...nu are chei, pentru că am schimbat yala când am trecut utilitățile pe numele meu - așa mi s-a părut corect...

...fata a fost cea care a hotărât să plece de acasă, după o discuție cu el la telefon...

...și-au reproșat unul la celălalt ce-i durea mai tare (el - că l-a făcut de râs în sat când a hotărât să amâne nunta; ea - că i-a părăsit când a avut mai mare nevoie de el și a crezut că, dacă trimite un mandat poștal cu o sumă consistentă, fără să se intereseze de ce gandesc și simt copiii lui, și-a făcut datoria de părinte)...

...ex-ul i-a zis că ar fi mai bine ca prietenul ei să se mute înapoi la părinții lui dacă tot au hotărât să amane nunta...

...ea a spus că dacă pleacă prietenul ei, pleacă împreună....
  citeaza   raspunde

....imi este foarte greu să știu că s-a mutat la părinții băiatului, când la noi este loc suficient ...ei au alte reguli în casă și știu că-i este foarte greu acolo....
  citeaza   raspunde

eu tot nu pricep unde-i problema?!
este casa ta, el n-are yala, nu mai e sotul tau, fata e majora, deci??
ce treaba are el unde stau copiii?
ah, ca nu-i convine lui, asta-i alta mancare de peste...trebuia sa fie langa ei sa-i ajute si sa-i educe, nu sa aiba doar pretentii
asa mi s-ar parea corect
  citeaza   raspunde

...mi-a reproșat că nu am știut să-mi educ copiii (parcă i-am făcut singură), iar fetei i-a interzis să locuiască împreună cu prietenul ei dacă nu vrea să mai oficializeze legătura...

...a amenintat-o că nu-i mai trimite bani (este la facultate, în ultimul an...vor fi cheltuieli mari cu licenta...)....

...fiică-mea a renunțat la banii lui și - nu numai că a rămas împreună cu prietenul - s-a mutat la părinții lui...

...degeaba am încercat să o fac să rămână (evident, împreună cu prietenul)...zice că nu vrea să-mi creeze probleme cu ex-ul pentru că și așa am destule...

citeaza   raspunde

nu jucati dupa cum canta mangafaua. lamureste fata sa vina acasa si lasati-l pe nebun sa urle la lampion
  citeaza   raspunde

ce frumos e sa fii tata cind tot ce faci e sa dai ordine...

Stii, eu am avut o discutie din asta cu tatal propriu. Am plecat de acasa la o virsta mult mai mica decit fata ta - in fine.
Cert e ca ne-am reintilnit dupa vreo zece ani. Si la prima intilnire nu i-a convenit nu stiu ce. I-am spus... ma scuzi.... de mult timp ma cresc singura - si eu asa m-am priceput sa ma cresc.
Daca esti nemultumit, poate ar fi trebuit sa incerci sa ma educi tu?!
Poate ti-ar fi reusit mai bine?

citeaza   raspunde

...
  citeaza   raspunde

citeaza   raspunde

..desteapta fata ta!!...chiar asha...bine s/a gandit sa nu iti faca probleme cu ex/ul....care ne/multumit fiind de situatie...va face din orice tantzar.../armasar...ca a amanat...ceremoniile oficiale...probabil a avut alea 2 motive..1.banii si 2.banii..adica daca scopul e ca eio 2 sa fie impreuna...ce rost isi avea atata cheltuiala acum..nu?...si mai e un aspect..daca pana intr/un final nu se vor intelege cu adevarat???..dupa nunta...ar urma un divort...adica alti bani..cheltuiti aiurea....asha fac un fel de casatorie de proba...daca tine...e bine...va veni si ziua nuntii...dar daca nu tine...nu/i mai costa nimic din toate astea!!!
....ma rog se poate sa nu fie nimic valabil din tot ce am zis eu pana acum...era o simpla presupozitzie!!!
...te intrebai unde e greseala??...ori nu e nici o greseala...ori...greseala ar fi ca nu ai putere si bani destui...vine ex/ul si iti face regulile in casa...pentru ca voi nu a/ti facut legal partajul...si asta o implica si pe fata.
  citeaza   raspunde

..deci pana la urma ce s/a intamplat mai departe???
  citeaza   raspunde

Raspunde Varianta pentru tiparire   
Mergi la: