SCURT TRATAT DE FERICIRE - CITESTE ! NICI NU STII CE PIERZI ...

Ma indispune nefericirea ca stare, ma induioseaza nefericirea celorlalti, dar cred ca NEFERICIREA este nu ceea ce traim uneori din vina noastra sau a altora, ci, pur si simplu...LIPSA FERICIRII... am incercat cu ceva timp in urma sa dau o definitie FERICIRII..., un demers inutil. fericirea nu se defineste SE TRAIESTE... Am spus, atunci: E VISUL SCURT SI STERP / NASCUT DINTR-UN APUS / IMBRATISAREA DINTRE CER SI PAMANT DEPARTATA / DUPA CARE - ALERGAND N -O S-AJUNGEM VREODATA, / E APA CE -O STRANGI CU PUTERE IN MAINI / IAR CAND PALMA DESFACI NICI UN STROP N-AI PUTUT SA ADUNI.../ GANDESTE-TE SI SINGUR SA VEZI DACA-I ASA, / CE ESTE FERICIREA ? / MAI BINE NU - NTREBA..... Asa am scris, atunci, si mi se pare destul de departe de acum, cand scriu aceste randuri, au trecut niste ani, m-am gandit mai mult, am citit si mai mult, am ascultat ce spun altii, am cautat sa dezleg enigme, sa verific teorii, concepte, dar, dar mai ales AM CAUTAT SA TRAIESC, si nu oriocum....de aceea vad altfel tot ce ma-nconjoara... DE CE SUNT FERICITA ? pentru ca vreau ca aceasta sa-mi fie starea normala... pentru ca imi doresc ca fericirea, iubirea si bucuria sa ne fie precum aerul, oxigenul .....de anul nou am inventat O OFERTA . M-am bucurat ca am trimis-o la cat mai multi prieteni, care, la randul lor, daca le-a placut au trimis-o mai departe, si tot asa .... Sunt fericita OFERTA inventata de mine m-a facut un SOL AL FERICIRII... de buna seama cred ca vrei sa stii cititorule in ce consta, si daca intamplator n-a ajuns la tine pana acum fii fericit ca nu te-am uitat. OFERTA ANULUI NOU: LA O VIATA, TREI PORTII DE FERICIRE, O BUCURIE INFINITA, SANATATE, FERICIRE, NOROC, BELSUG CAT POTI DUCE, ..... E tentanta o astfel de oferta, in fond, nu te costa nimic... Daca te gandesti de ce ar trebui sa fii fericit? nici nu-ti imaginezi cate motive ai, atunci ai sa-ntelegi de ce actorii, chiar si-n cele mai negre zile ale lor pot juca o comedie, iar tu, tu, te gandesti de ce ar trebui sa fii fericit? Gandeste-te ca ceea ce ti se pare acum o nemplinire, o tristete, e preambulul unei BUCURII... Daca in dimineata aceasta te-ai trezit si traiesti o noua zi, merita sa te bucuri... chiar si daca nu ti-ai fi dorit o noua zi, fii fericit caci clipa urmatoare poate fi a ta... Va propun sa facem impreuna o lista a motivelor pentru care merita sa fii fericit... oare cate dintre aceste motive se repeta la cel putin doua, trei, patru persoane...? Sigur si tu, si tu, si tu, veti gasi motive la care eu sau altii nu s-au gandit HAIDETI SA INVENTAM FERICIREA INTERACTIVA... HAIDETI SA INVENTAM UN PROGRAM PENTRU PC NUMIT - FERICIRE - sa-i invatam pe toti utilizatorii sa-l acceseze, HAIDETI SA LIVRAM FERICIREA CELOR CE O ASTEAPTAprintr-un SERVICIU DE CURIERAT RAPID: GANDUL

VA DORESC DIN TOATA INIMA CELOR CE CITITI ACESTE RANDURI CELOR CE O SA PRIMITI OFERTA ACESTUI AN !

SA FITI FERICITI !

Semneaza, Un mesager al fericirii...............................................................................




Sambata, 2 Ianuarie 2010, 02:04
Inapoi la blog | Toate blogurile | Trimite prin Y!M


zbor_spre_infinit____
Postat pe 2 Ianuarie 2010 14:30
tu esti un new steinhardt?
pik_nik
Postat pe 2 Ianuarie 2010 18:21
intrai si io 3 minuti si ce sa vezi ?
cum, cum ? te indispune nefericirea ca stare ?


adanca rau
Tinkerbell_
Postat pe 2 Ianuarie 2010 18:29
fericirea e sa strangi un copil in brate, fericirea e sa privesti cerul, sa mergi mult pe hos dimineatza, sa citesti o anume carte...in fine, multe senzatii pot insemna fericire
fleurdelis
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:31
si mai spunea cineva : fericirea e in ochii celui de langa tine
fleurdelis
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:33
si mai spunea cineva : fericirea e in ochii celui de langa tine
fleurdelis
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:33
f tare
Mihu
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:35
imi spune si mie cineva ideea principala??? ca ma dor ochii si nu pot citi....
tutankhamon
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:37
nici eu, tuth
panty_C
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:38
tie iti spun cd ajung acasa...acum is pe drum
mai dar scrie-'n titluuu
fleurdelis
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:39
AAAAAAAAAA,ce prostie mai e si asta
scrichy
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:40
siiiister...nici pe ala nu putui sa-l cetesc....
tutankhamon
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:42
lispeste ceva parca, nu vi se pare?

(cu drag...)
panty_C
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:44
noa, las k vb about happiness or...not?
fleurdelis
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:46
panterutzzo.....nici pe departe, mami.....stilul e cu totul altfel......mandra aia si cand dadea copy-paste, ii recunosteai stilul...avea unul inconfundabil....asezare in pagina, punctuatie, spatiile dintre randuri......nope...nici pomeneala....
tutankhamon
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:47
hapinez????? ce-i aia???
tutankhamon
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:47
nici nu conteaza prea mult dar mi se pare interesanta abordarea: "citeste ! nici nu stii ce pierzi" - suna a reclama - ce interese are?
panty_C
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:49
eh...never mind......fiecare care isi deschide un topic vrea sa fie master-ul acelui topic....al mai cu motz.....dar uneori nu se gandesc ca pot fi si masterul disaster-ului....
tutankhamon
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:54
atunnci: fericirea e un lucru mic, e o aripa care vibreaza, e un pitic..ce danseaza
gata reformularea!
fleurdelis
Postat pe 4 Ianuarie 2010 01:05
masca asta aurie, spune ceva interesant

motive de fericire?

ca si floricica, si eu am dat de multe ori exemplul acesta, al tapinarilor . si da. cantecul raspunde la multe intrebari

http://www.youtube.com/watch?v=5hDWGMuH46Y
si_totusi
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:11
program pentru PC numit fericire ?

bre, ma leshi ?
Anouk
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:15
mai, am lipsit 3 zile, si ce vad?
ready are pisici la avatar
avem un manager al fericirii
programe de fericire pe comp
useri noi cu idei vechi

la tatzi ni-i greu...

zambila
Postat pe 4 Ianuarie 2010 12:22
da, fericirea vine pe computer, nu stiati asta??
fleurdelis
Postat pe 4 Ianuarie 2010 16:01
mi-am mai amintit ceva, un ghika parca zicea asa: fericirea este ceva ce cauti mereu doar pentru tine, si o gasesti mereu in celalt!

real nu??
fleurdelis
Postat pe 6 Ianuarie 2010 14:58
cine te pune sa te uiti in gradina altuia, ha?
garbo_C
Postat pe 6 Ianuarie 2010 15:01
Nu exista nici fericire, nici nenorocire pe lume; exista doar compararea unei stari cu cealalta si atata tot. Doar cel care a simtit nefericirea cea mai cumplita e in stare sa simta cea mai mare fericire. Ca sa-ti dai seama cat de bine este sa traiesti, trebuie sa fi dorit sa mori.
Al.Dumas
LILO
Postat pe 6 Ianuarie 2010 15:03
lilocika
(pt tine si pt dumas al tau)
fleurdelis
Postat pe 6 Ianuarie 2010 15:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Din putzu' putzului putzului gandirii! 240 De la: Thor_again 28 Iunie 2012 21:31
Dumnezeu si omul 11 De la: caasandra 14 Iunie 2010 16:41
topic de caterinca / user 027119 / sa vedem ce tare esti? 38 De la: salbatica_sexy 20 Decembrie 2009 17:52
conteaza varsta intr-o relatie? 255 De la: garbo173880 28 Octombrie 2010 09:02
HEii 24 De la: anaROBERT 16 Septembrie 2010 13:02
Setari Cookie-uri