Ajutati-ma daca puteti

Am si eu o problema destul de delicata. De 10 ani sunt cu un individ a carei mare pasiune sunt jocurile de noroc. In vara urmeaza sa facem nunta. Il iubesc si in tot acest timp am incercat tot ce mi-a trecut prin cap sa il fac sa renunte la acest hobby idiot care nu face altceva decat sa ne creeze discutii si probleme financiare. El e un tip ok atata timp cat nu are bani, adica cat nu avem bani, desi incearca prin toate mijloacele sa ii faca. Ma refer aici la facptul k munceste dar toate sunt bune si frumoase pina ii vine stolul de pasarele la cap si nu mai ai cu cine sa te intelegi. Atunci baga la aparate, rulete sau alte minuni din astea tot, si cand spun tot nu glumesc. Am amanetat aurul, calculatorul si totte celelalte lucruri care pot fi duse la amanet. Cum il pot ajuta pe el si implicit pe mine. Astept sfaturile voastre.
aalinna
Postat pe 10 Decembrie 2009 22:15
De la: aalinna, la data 2009-12-10 22:15:42Am si eu o problema destul de delicata. De 10 ani sunt cu un individ a carei mare pasiune sunt jocurile de noroc. In vara urmeaza sa facem nunta. Il iubesc si in tot acest timp am incercat tot ce mi-a trecut prin cap sa il fac sa renunte la acest hobby idiot care nu face altceva decat sa ne creeze discutii si probleme financiare. El e un tip ok atata timp cat nu are bani, adica cat nu avem bani, desi incearca prin toate mijloacele sa ii faca. Ma refer aici la facptul k munceste dar toate sunt bune si frumoase pina ii vine stolul de pasarele la cap si nu mai ai cu cine sa te intelegi. Atunci baga la aparate, rulete sau alte minuni din astea tot, si cand spun tot nu glumesc. Am amanetat aurul, calculatorul si totte celelalte lucruri care pot fi duse la amanet. Cum il pot ajuta pe el si implicit pe mine. Astept sfaturile voastre.
Draga tipul nu ii sanatos la cap...Pai cum poti sa te gandesti sa poti face o familie cu un om,care nu este in stare sa se controleze...Aici conteaza mult vointa lui,,dar daca a luat-o pe drumul asta si mai ales ca il sustiii...Cam greu sa se schimbe...Ai grija sa nu te bage,,in datoriii pana in gat
garbo027119
Postat pe 10 Decembrie 2009 22:31
opa ! asta nu e tata
si_totusi
Postat pe 10 Decembrie 2009 22:34
De la: garbo027119, la data 2009-12-10 22:31:49
De la: aalinna, la data 2009-12-10 22:15:42Am si eu o problema destul de delicata. De 10 ani sunt cu un individ a carei mare pasiune sunt jocurile de noroc. In vara urmeaza sa facem nunta. Il iubesc si in tot acest timp am incercat tot ce mi-a trecut prin cap sa il fac sa renunte la acest hobby idiot care nu face altceva decat sa ne creeze discutii si probleme financiare. El e un tip ok atata timp cat nu are bani, adica cat nu avem bani, desi incearca prin toate mijloacele sa ii faca. Ma refer aici la facptul k munceste dar toate sunt bune si frumoase pina ii vine stolul de pasarele la cap si nu mai ai cu cine sa te intelegi. Atunci baga la aparate, rulete sau alte minuni din astea tot, si cand spun tot nu glumesc. Am amanetat aurul, calculatorul si totte celelalte lucruri care pot fi duse la amanet. Cum il pot ajuta pe el si implicit pe mine. Astept sfaturile voastre.
Draga tipul nu ii sanatos la cap...Pai cum poti sa te gandesti sa poti face o familie cu un om,care nu este in stare sa se controleze...Aici conteaza mult vointa lui,,dar daca a luat-o pe drumul asta si mai ales ca il sustiii...Cam greu sa se schimbe...Ai grija sa nu te bage,,in datoriii pana in gat
Eu zic sa au o discutie serioasa cu el...Si sa il intrebi ce ganduri are....Fii tu aia cu banii.Si nu ii mai da bani,decat ii trebuie....Daca el nu este in stare sa se controleze,contoleaza-l tu....Daca el nu are o limita,,,fa-i tu o limita....Poate ii om slab....Si are nevoie sa fie condus
garbo027119
Postat pe 10 Decembrie 2009 22:37
mamica...cu toata iubirea ta pentru el, te sfatuiesc sincer...nu te marita cu el.....o sa vanda si cearceaful de sub voi pentru bani de ruleta.....si daca mai vine si un copilas, o sa cersesti prin vecini pentru un codru de paine la copil, pentru ca el ti-a jucat alocatia la pacanele...fugi de oameni din-astia ca dreaq de tamaie.....nu se pot lasa niciodata.....degeaba se bat cu pumnul in piept ca se pot lasa oricand...
tutankhamon
Postat pe 10 Decembrie 2009 22:53
Chestia asta cu jocurile de noroc e ca si cu drogurile...este un viciu de care nu prea mai poti scapa... decat daca mergi(e) la un psiholog
violete
Postat pe 10 Decembrie 2009 22:56
stai cu el o vreme fara a te casatori, vezi cum se comporta si in masura in care vezi ca se reabiliteaza( daca va putea face asta, desi asta e viciu greu ) vei lua atunci o decizie.
reyya
Postat pe 10 Decembrie 2009 22:56
Uneori nici psihologul Violete nu-l poate ajuta, psihologul trebuie sa aibe suportul lui, mai exact el sa VREA cu adevarat sa se lase, altfel toata munca psihologului devine sisifiana.
reyya
Postat pe 10 Decembrie 2009 22:58
Asa este nici psihologul nu reuseste mereu... Dar daca iti doresti cu adevarat o familie trebuie sa mai cauti omul potivit nu de alta dar cu un asemenea vicios nu o sa ai liniste niciodata...pe deasupra o sa fi si plina de datorii
violete
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:02
Psihologul poate ajuta doar 50 la suta....Si 50 la suta,,pacientul..Si asta doar daca vrea si are vointa...Sa se schimbe...Dar de obicei,barbatii se lasa in voia sortiii.Pt ca femeile sunt tolerante si le inghit toate tampeniile...
garbo027119
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:03
Violete, eu vorbesc din punctul de vedere al psihologului, nu al cuiva care are o relatie cu un tip dependent de jocurile de noroc, e foarte greu sa oferi motivatii atat de puternice unui om care nu doreste sa-si reprime adictia..daca el nu VREA in primul rand sa paraseasca acel capitol al vietii lui.
reyya
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:05
De la: reyya, la data 2009-12-10 22:58:01Uneori nici psihologul Violete nu-l poate ajuta, psihologul trebuie sa aibe suportul lui, mai exact el sa VREA cu adevarat sa se lase, altfel toata munca psihologului devine sisifiana.
Psihologul poate ajuta doar 50 la suta....Si 50 la suta,,pacientul..Si asta doar daca vrea si are vointa...Sa se schimbe...Dar de obicei,barbatii se lasa in voia sortiii.Pt ca femeile sunt tolerante si le inghit toate tampeniile...
garbo027119
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:05
CORECT REYYA sunt de acord cu tine dar ca un sfat pentru fetele in aceasta situatie MAI BINE LIPSA...
violete
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:12
Aveti grija de voi!...ca sunteti singurele in masura sa o faceti Noapte buna!
violete
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:19
aalinna...
Dependenta de jocuri de noroc se leaga frecvent de preferinta comportamentelor cu risc din partea persoanei care are o asemenea dependenta si de placerea conferita de jocul de noroc sub aspectul riscului implicat si dinamismului sau.
Daca acest comportament persista indiferent de consecintele familiale, materiale si sociale atunci intram in sfera jocului de noroc patologic. Apare, ca si in cazul dependentei de droguri, fenomenul de toleranta, si de multe ori jucatorul are nevoie de cresterea "dozei", adica amplificarea comportamentului, pentru a obtine aceeasi stare de bine. Oprirea jocului de noroc duce la efecte asemanatoare sevrajului din consumul de alcool sau droguri.
Jucatorul de jocuri de noroc poate avea un tip de personalitate obsesiv- compulsiv sau activ, situatie care seamana cel mai mult cu dependenta de diferite substante.
Tin sa precizez ca daca are un tip de addictie accentuat ii va fi extrem de greu sa se lase, dar nu imposibil , e o chestiune in primul rand de VOINTA. Alegerea iti apartine daca doresti sa ramai langa el sa-l sustii sufleteste sau doresti sa parasesti aceasta relatie.
reyya
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:19
nu stiu daca ajuta!
am avut o prietena casatorita cu asa cevva. era un baiat extraordinar, sensibil, prietenos, descuracaret, muncitor si mai ales indragostit de prietena mea!am aflat tarziu! eu, parintii ei, ai lui....si numai dupa ce ea isi amanetase tot!si astepta si un bebe! ideea e, ca ei doi mi-au facut mie un mare, mare repros vis-a-vis de alegerea mea sentimentala...si m-au pus la colt imediat somandu-ma sa iau niste decizii! apoi am aflat eu de pb-le lor! si...iata cum a procedat ea: prinsa cu absolut toate bijuteriile de familie la amanetat, a spus tot, ambelor familii! care l-au tratat ca pe un om drag lor, si suferind.apoi si-au depus dosarele de emigrare in canada, unde viata nu mai era un dolce far niente k aicia, prietenii de joc nu mai existau si nu il mai ispiteau, iar familiile tratau problema in soapta si in vf picioarelor..plus copilul...care era o nebuniee ....si astfel l-au "maturizat" punandu-i pe cap toate ingrijorarile lor! morala pe care am tras-o eu? ca asta nu e cel mai mare defect pe care il poate avea omul pe care-l iubesti!
fleurdelis
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:20
trebuie ,,deturnat " definitiv de la dependenta lui, asa este
reyya
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:23
Poate aceste postari te vor ajuta sa intelegi mai bine situatia. Succes!
reyya
Postat pe 11 Decembrie 2009 14:33
fleurdelis ai dat un exemplu cu happy end si ar fi foarte frumos daca toate problemele ar avea o astfel de rezolvare.Oricum BRAVO lor ca au iesit din situatie cu brio
violete
Postat pe 11 Decembrie 2009 17:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce se intampla asta? 13 De la: elodia 17 Martie 2010 18:31
Topic cu filtru de scriere - special creat pentru cei care se cred perfectii acestui forum 28 De la: pik_nik 13 Decembrie 2009 21:24
momente nasoale...? 154 De la: quasaria 3 Martie 2010 21:51
dorinta de razbunare 225 De la: Ciresica 18 Decembrie 2011 03:42
voi ati crede? 48 De la: sora_ilsi 29 Septembrie 2009 00:43
Setari Cookie-uri