Amintiri din copilarie...

Cred ca pentru majoritatea dintre noi, copilaria a fost cea mai frumoasa perioada din viata si fiecare avem cate ceva de povestit ....

Asadar, ce va amintiti de atunci??
Ce va face sa zambiti nostalgic??
zambila
Postat pe 12 Noiembrie 2009 12:57
haideti sa incep io, ca asa-i frumos

imi amintesc cu placere vacantele la tzara, pe malul Dunarii, plecam de joi, ca nu mai aveam rabdare pana sambata

si inghetata aia la pachet de unt, iamiii, era de-li-cioa-sa!!!

si desenele animate cu sandy bell, filmul cu veronica....eheee, ce vremuri!!
zambila
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:13
ziua cand mama lua salariul si ne ducea la cofetaria fostului hotel continental si mancam cel mai bun tort de fructe
eladaela
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:17
Frumoasa tema pentru topic ai ales, zambilutz!

Voi reveni si eu cu amintiri, multe si frumoasa.. dar nu azi...

Astazi am amintiri mult mai recente si deloc frumoase, pe care cineva, mi le tot strecoara pe sub usa...
garbo_C
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:18
sandy bell? Memo???

ioiii, ce tinerica esti, mamiiii!!!!

da' ineptiile alea ale lui Gopo, cu omuletul minune? da' desenele animate cu Patratzel? da' alea cinci minute pe seara cu Mihaela si janghinoasa ei de javra? p-astea nu crez ca le-ai prins tu

dar "povestiri din Padurea verde"? In fiecare joi seara...

ei, si mai erau 30 de minute in fiecare sambata cu Gala desenului animat. "La sfarsit de saptamana" se numea emisiunea, facuta de regretatul Tudor Vornicu...
Bine, vorba vine de 30 minute de desen animat, ca 20 de minute erau mancate de ciudata aia de Viorica Bucur, cu comentariile ei...

http://www.youtube.com/watch?v=no01cO-uuzc

iote, pentru cine isi mai aminteste...
ready_vivus
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:19
Pot sa scriu aici de ora de sport? si de campionatul de fotbal organizat in scoala, cu spectatori pensionari coborati din blocurile din preajma, care gustau mai mult ardoarea inclestarii decat realizarile?
anakin
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:19
http://www.youtube.com/watch?v=xOn9b_0mtA0

http://www.youtube.com/watch?v=tdhvkfcFMwE&feature=related
eladaela
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:21
uite-le si pe astea: genericele de inceput si sfarsit ale Galei desenului animat...

http://www.youtube.com/watch?v=2iWhC77w_Vw

http://www.youtube.com/watch?v=xOn9b_0mtA0

O, tempora...

ready_vivus
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:21
Hai ca ma corupsera cei doi...

Da' "Noapte buna, copii!" ati ascultat voi?
garbo_C
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:22
eheeee, ready, pe unele le-am prins, pe altele, ba!

anakin, poti sa scrii ce vrei

cell,
capul sus!!! remember?? nu ne fac pe noi niste frustrati

ela, tort zici....daaaaaa!
si cofetaria violeta, si trandafiru, si inghetata ala cremoasa la cornet, de la restaurantul cina
zambila
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:23
Aaaa, am uitat de "Laku noci, detza!" de pe bulgari..
anakin
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:24
he he, Anakine, campionatele de fotbal erau bestiale! jucam pe scoala, apoi pe municipiu. Ce veselie, era singurul mod prin care "chiuleam" de la ore, ca eram portar in echipa scolii.
Jucam pe teren betonat si invariabil, dupa un meci, trebuia sa imi cumpere mama alt echipament pentru orele de sport
ready_vivus
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:24
zambilutzzzooooo....nu-i corect...am deschis si eu un topic asemanator...mi-ai furat ideeea....nu se puneee....

ready.....dar de inghetata doina trasa in ciocolata? de cascadorii rasului? guma aia de mestecat luuunga si pe ambalaj era o fetita care facea un balon? manusile cu un singur deget prinse cu sfoara pe dupa gat sa nu le pierdem de copii? canitele si castronasele de tabla chioara, ordinara? piticii si cateii din cauciuc colorat? cateii care dadeau din cap???eheeeeee
tutankhamon
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:26
Cellesto, rar o prindeam p-aia, ca erau mai interesante pentru ai mei europa libera si vocea americii
bineinteles, noi trebuia sa mergem la culcare

mai era desenul ala animat cu lupul boulangiu, ala cu "zaietz, nu pagadi!"

iote aici:

http://www.youtube.com/watch?v=Efn-eobA_uU
e bestial!
ready_vivus
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:27
apoi, nu stiu altii cum sunt dar eu, cand ma gandesc la cate pozne am facut, ma mir ca nu m-a strans mama de gat.

asa, de un exemplu care mi-a venit acum in minte

prin vacanta de primavara, m-a trimis mama sa duc gastele pe izlaz si sa le pazesc. pushca. am uitat de ele din secunda doi. mi-am amintit doar, cand a aparut o baba cu 'fetele" de prin popusoaie. cica-i decimasera bucatica de loc tip.

scandal, panarama, fugareala. vin acasa. baba dupa mine. pap bataie, fac scandal, iar pap bataie dar tac ca sa nu o inhat iar.

ma supar, iau de prin casa foarfecele , ac, ata , le pun intr-o cutie, apoi le ingrop, cu gand ca noaptea o sa fug in lume si trebuia sa am niscavai unelte care sa ma ajute sa-mi castig existenta. ma vedeam un fel de croitorasul cel viteaz

ei, uit de plecare, uit de cutiuta ingropata si dupa un timp, ma trimite mama sa-i aduc un foarfec. intru in alerta. ii culesesem pe toti de prin casa. dau fuga in gradina sa dezgrop uneltele. mai tineam minte unde le ingropasem? nu . incep sa sap. mama scandal. ma trimesese dupa una si fac alta.nu puteam sa-i spun ce bijuteresc acolo

insa, am avut clontz. mie nu-mi trebuisera, deci ea le-a zapacit. inghite mama in sec si tace insa, toamna, cand a arat pamantul au iesit la iveala.ruginite si numai bune de taiat nasul mincinosilor.


si_totusi
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:28
tuth, imi pare rau, n-am stiut

zambila
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:29
Tuth, cateii aia pe care ii vedeai in toate daciile

inghetata doina, aia in ciocolata, o nimerisem odata ... sarata. am bocit juma de ora pana si-a dat seama sora-mea aia mare de ce plang si mi-a cumparat alta.

mai era inghetata Polar, aia de care zice zambilutza ca era in pachet de unt
si avea napolitana...
ready_vivus
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:30
nu-i bai zamilutz....pe tine nu ma pot supara...

ready....polar nu avea napolitana.... mi-aduc aminte ca pana o mancam imi curgea pe maini....
tutankhamon
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:34
totusicooo, am ras cu lacrimi, mersi

eheee, si io mi-o furam fest de la mamaie...eram racita, ca de obicei, aveam vreo 6 anisori, imi luam bicicleta, aia rosie cu 2 roti ajutatoare, si fugeam la prietena mea, de la capatul satului

cand ma intorceam, dupa cateva ore, ma astepta in poarta, cu o mana in shold, si cu una pe ciomag
nu stiam pe unde sa o ocolesc

ah, si matusa mea draga, care imi zice zambilica, imi plangea de mila
doamneee, cum trec anii....


deci, inghetata polar n-avea napolitana, zice bine tuth, o mancam de pe deshte, si uneori si de pe coate
zambila
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:34
iote bre, ce cumincioara a fost totushica!

bre, stiu ca l-am mai dat undeva, cred ca pe topicul Tuthei, pe care nu il mai gasesc.

http://www.latrecut.ro/

in dreapta, mai jos, aveti linkuri catre poze cu articole de demult. Sunt pe diverse categorii.
ready_vivus
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:36
eheee, ready, ce drumuri bune aveam atunci
prima e fix intrarea de pe lipovei, si nici mall-ul nu era atunci
zambila
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:39
iete aci, extras de pe www.latrecut.ro, daca intrati vedeti si poze:
http://www.latrecut.ro/category/d-ale-vremii/obiecte-decorative/

"Din nici o casa care se respecta nu lipseau bibelourile. Acestea se tineau in vitrina, pe mobila (cu mileu, sa nu se zgarie mobila), pe jos (pusculitele sub forma de porc de portelan pictat cu flori) sau pe televizor (cele sub forma de peshte de sticla, colorat divers, dupa gust).
Acestea erau de mai multe tipuri, cele mai intalnite fiind:
- balerina
- pescarul / pescarii (chinez sau localnic, cu peshte legat cu atza)
- betzivul / betzivii (in picioare sau pe banca)
- animalele (cai, porumbei, pescarusi, caini de vanatoare cu fazan in bot, etc.)
- cosul cu flori
- peshtele de sticla
Majoritatea erau din portelan, dar existau si modele de sticla (peshtele de televizor) si de sare minerala, care se gaseau la mare (la Eforie Nord in bazar) si care se topeau in contact cu apa."

da' de carpetele de pe pereti va mai amintiti? erau prin mai toate casele, deh, "urbanizarea" fortata impusa de ceausescu nu prea le-a scos din cap romanilor vechile obiceiuri... doar carpetele se mai schimbau, nu mai erau tesute in casa ci cumparate pe sub mana, cu Rapirea din serai
ready_vivus
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:40
http://www.youtube.com/watch?v=Zk-H3oRiuNg&feature=related
eladaela
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:45
clar, rapirea din serai, cred ca si acum o mai are mamaie
doamneeee, ce vremuri, citesc, si imi vin asa multe in cap, da nu pot sa le zic toate odata

si troleu l-am vazut, sau firu, cum ii zicem noi pe aici pe la cimisoara

si bibeloaiele, daaaaa
am tot aruncat din ele, i-am zis la mama ca s-au spart, deh, pisicile astea...
zambila
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:47
da cosuletele cu scoici de la mare????

si floricelele de porumb care se faceau la mare pe o cutie dreptunghiulara din sarma cu capac si tiganca freca la cutia aia pe rotitele cu care era prevazuta...si ma uitam fascinata cum porumbul ala sarea si inflorea....

deodorantele 8x4 dupa care fugeau femeile....

treningurile din plastic ordinar, bleumarin cu rosu si cu alb...
tutankhamon
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:48
si cati ani am asteptat Romtelecomu' sa ne bage si noua telefon...
si cum mai sunam aiurea-n tramvai si intrebam te miri ce

zambila
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:52
mie-mi placea...robotul..."la semnalul urmator va fi ora"
eladaela
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:53
cozile interminabile de la capsule de auto-sifon, vata, bomboane cubaneze, banane verzi, portocale, mandarine....
tutankhamon
Postat pe 12 Noiembrie 2009 14:00
ioi, daaaa
si masina cu paine, cand aprovizionau alimentara de sub blocul nostru ce buna e painea calda....
sau cea facuta de mamaie in tzast, cu branza de oaie sau bivolita si cu rosii

eram norocosi, aveam alimentara si aprozaru sub noi
zambila
Postat pe 12 Noiembrie 2009 14:04
cand s-o ascuns sor'mea in dulap, intre haine, si maicamea a catat-o disperata prin tot apartamentul
si ea tacea chitic, n-a iesit vreo 10 min, apoi cred ca n-a mai vrut sa iasa de frica, stia ca si-o ia

si cand ma lasa sa am grija de ea, si io dormeam pana tarziu, si cand ma trezeam, era cada plina de apa fierbinte, si nu puteam nici sa scot dopul
zambila
Postat pe 12 Noiembrie 2009 14:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
EUPAREUNIE 2 De la: garbo_408288 19 Aprilie 2015 10:18
Relatiile cu veciinii din bloc. 68 De la: andreea_n_c 29 Decembrie 2012 16:20
buna ziua 1 De la: maxalina 22 August 2012 20:51
Cum treci mai departe? 36 De la: dor72_ 25 August 2011 07:47
echilibrare energie personala 2 De la: ameno 23 Martie 2011 14:09
Setari Cookie-uri