SA NU FACEM DIN TIMPUL LIBER, UN TIMP PIERDUT

Sunt intru totul de acord cu cine a scris aici despre carti, comparandu-le cu prieteni loiali. In cele mai triste vremuri, o carte buna, a reusit sa scoata din atmosfera depresiva, multe persoane. Cartile nu striga...cartile vorbesc. Am postat in blogul meu fragmente din cartile mele.
Va astept cu drag. Flora_48.
http://www.garbo.ro/comunitate/Flora_48/blog.html
Flora_48
Postat pe 21 Octombrie 2009 13:38
De la: Flora_48, la data 2009-10-21 13:38:40Sunt intru totul de acord cu cine a scris aici despre carti, comparandu-le cu prieteni loiali. In cele mai triste vremuri, o carte buna, a reusit sa scoata din atmosfera depresiva, multe persoane. Cartile nu striga...cartile vorbesc. Am postat in blogul meu fragmente din cartile mele.
Va astept cu drag. Flora_48.
http://www.garbo.ro/comunitate/Flora_48/blog.html



e f interesant ca nu observi ca azi in Romania,nu mai intereseaza pe nimeni cultura.incepandde la noua generatie si pana la maturi.daca pe vremuri,trebuie sa laudam pe Ceausescu ca desi incerca sa tina indobitocit poporul,se facea totusi cultura,astazi cand e liber sa citesti ce vrei,sa inveti ce vrei,pe nimeni nu mai intereseaza culturalizarea poporului.de ce trebuie sa mai avem carti si profesori?
poate pt omica parte din societate.in rest ne manelizam.pacat de Romania,a ajuns mai rau ca cei cu baobii si maimutele.ce ne trebuie carti,nici cornete pt seminte nu ne mai trebuie.suntem tara de inculti cu o generatie tanara degenerata!Alexa
allexanndrra
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:38
alexa, nu-i chiar asa, unii mai si citesc...

si apoi, n-are rost sa regreti ce nu cunosti, pe vremea aia nu existau atatea posturi la tv, nu exista garbo, mess-ul, aveai siguranta zilei de maine...sunt multe la mijoc, nu doar ignoranta!
zambila
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:41
..flora, este obositor cand sunt mai multe topice cu acelasi subiect...nu mai stii unde ai postat...cine ce a zis... incepi sa incurci persoanele...
...pentru acest topic exista "lumea cuvintelor noastre", "ce am citit in ultimul timp", "literatura erotica"....fiecare a deschis un topic cum l-a dus capul....
...fara suparare..
daria_
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:51
Alexa mama, faci niste afirmatii de copil mic. Si te dai intelectuala. De unde certitudinea ca "pe nimeni nu mai intereseaza cultura" ?? cunosti tu oameni care se invart in acel mediu ? pe ce se bazeaza afirmatiile de genul??
bluelight
Postat pe 2 Noiembrie 2009 15:19
De la: zambila, la data 2009-11-02 14:41:43alexa, nu-i chiar asa, unii mai si citesc...

si apoi, n-are rost sa regreti ce nu cunosti, pe vremea aia nu existau atatea posturi la tv, nu exista garbo, mess-ul, aveai siguranta zilei de maine...sunt multe la mijoc, nu doar ignoranta!




zambila,si tu ai dreptate,dar carti exista si astazi,profesori exista si astazi,la fel si scoli.pacat ca f putini le frevecteza ca sa invete.daca auzi ce vb azi elevii intre ei,ramai uimita.si ei sunt generatia care maine nr vor conduce.alexa
allexanndrra
Postat pe 3 Noiembrie 2009 20:46
De la: bluelight, la data 2009-11-02 15:19:39Alexa mama, faci niste afirmatii de copil mic. Si te dai intelectuala. De unde certitudinea ca "pe nimeni nu mai intereseaza cultura" ?? cunosti tu oameni care se invart in acel mediu ? pe ce se bazeaza afirmatiile de genul??




bluelight,sunt siderata de ce aud intre elevii de azi. cine a apucat sa invete,ramane un om 'bogat'.cine crezi ca te va conduce maine blue,cine va face legi in tara asta,aceasta noua generatie?ies cu catelul si plec de rusine de langa noii elevi.vb niste cv de mie sincer imi vine sa vomit.insa sunt si elevi superdotati care primesc doar strangeri de maini.despre aceste lucruri e vb.alexa
allexanndrra
Postat pe 3 Noiembrie 2009 20:54
sa stii aleha ca mai exista si oameni care se cultiva, care mai citesc o carte...e adevarat...putini...dar exista....si nu te supara, cine vrea cu adevarat, poate.....si mai e un aspect...multi nu spun ce carti au mai citit, din teama sa nu se rada de ei....pentru ca e o rusine azi sa citesti stendhal pana nu l-ai citit pe cohelio si e o dizgratie sa citesti sadoveanu daca nu ai parcurs operele complete ale sandrei brown....

p.s. nu se mai fac cornete de seminte....ai ramas in urma....acuma seminteloe sunt ambalate in pungi....iar tigancile au ajuns la faliment....
tutankhamon
Postat pe 3 Noiembrie 2009 20:56
punct ochit ..punct lovit
yanyacharberet
Postat pe 3 Noiembrie 2009 20:59
De la: tutankhamon, la data 2009-11-03 20:56:11sa stii aleha ca mai exista si oameni care se cultiva, care mai citesc o carte...e adevarat...putini...dar exista....si nu te supara, cine vrea cu adevarat, poate.....si mai e un aspect...multi nu spun ce carti au mai citit, din teama sa nu se rada de ei....pentru ca e o rusine azi sa citesti stendhal pana nu l-ai citit pe cohelio si e o dizgratie sa citesti sadoveanu daca nu ai parcurs operele complete ale sandrei brown....

p.s. nu se mai fac cornete de seminte....ai ramas in urma....acuma seminteloe sunt ambalate in pungi....iar tigancile au ajuns la faliment....



tuth si tu ai dreptate dar incearca sa vezi ca nu am generalizat.nu cititi doar ce va convine.si tu ai copii si sa fi mandra ca invata asa cum si tu ai invatat si altii.dar de aici inainte cine mai invata,parintii se zbat la serviciu,iar noua generatie (nu generalizam)este degenerata.cartile enumerate de tine si altele sunt o bogatie.referitor la cornete era o incercare de a atrage atentia ca filele cartilor nu sunt folosite nici macar la cornete.pacat tuth ,trebuie sa ne implicam altfel mai tz vom plange,crede-ma.daca nu ,ai sa vezi cati vor pleca din tara!excrocheria sta in capul mesei ,tuth si nu ne implicam.pt ca unii dintre politisti sunt direct implicati,si sunt multe de spus.pacat de Romania.Alexa
allexanndrra
Postat pe 3 Noiembrie 2009 21:21
....aleha ....cum se numea cartea aia din care te-ai inspirat tu cand ai deschis acel topic (cu ala micu)de trasaram de el de a ajuns la nu stiu cate pagini?...
l_flory
Postat pe 3 Noiembrie 2009 21:30
e f interesant ca nu observi ca azi in Romania,nu mai intereseaza pe nimeni cultura.incepandde la noua generatie si pana la maturi

aleha, uite asa ai inceput postarea ta....si nu avem cum sa ne implicam...tinerii din ziua de azi sunt, pur si simplu indobitociti de porcarii....si de care sa fie mai tare in mobile, computere, mp4-uri, ultimele manele la moda....etc....nu ai cum sa faci ceva atata timp cat toti sunt corupti, incepand de la presedinte si terminand cu paznicul din colt...
tutankhamon
Postat pe 3 Noiembrie 2009 21:32
De la: l_flory, la data 2009-11-03 21:30:04....aleha ....cum se numea cartea aia din care te-ai inspirat tu cand ai deschis acel topic (cu ala micu)de trasaram de el de a ajuns la nu stiu cate pagini?...
cartea se numeste...cuvinte incrucisate....autor...cu drag aleha
yanyacharberet
Postat pe 3 Noiembrie 2009 21:34
....adica...un fel de puzzle?...
l_flory
Postat pe 3 Noiembrie 2009 21:40
cam asa si nu prea
yanyacharberet
Postat pe 3 Noiembrie 2009 21:41
....poi tut...pestele de la cap se-mpute nu?....
l_flory
Postat pe 3 Noiembrie 2009 21:42
draga bagi pestele in formol si...gata nu se mai impute
yanyacharberet
Postat pe 3 Noiembrie 2009 21:44
De la: yanyacharberet, la data 2009-11-03 21:41:36 cam asa si nu prea
noh....nu o nimerii....integrame d'alea.... cred....noh
l_flory
Postat pe 3 Noiembrie 2009 21:44
....adeca sa-l bagam pe base in formol? wau.....mai bine nu saracu
l_flory
Postat pe 3 Noiembrie 2009 21:46
De la: l_flory, la data 2009-11-03 21:46:05....adeca sa-l bagam pe base in formol? wau.....mai bine nu saracu
pai rusi cum il au pe lenin
yanyacharberet
Postat pe 3 Noiembrie 2009 21:48
........hiiiiiiiii......si daca-l scot de-acolo prin 2012......inseamna ca de la el se trage sfarsitul.....
l_flory
Postat pe 3 Noiembrie 2009 21:50
sfarsitul inceputului
yanyacharberet
Postat pe 3 Noiembrie 2009 21:57
acuma ce-i?.......inceputul?.....ioooiiii...m-am incurcat....
l_flory
Postat pe 3 Noiembrie 2009 22:05
De la: l_flory, la data 2009-11-03 22:05:21 acuma ce-i?.......inceputul?.....ioooiiii...m-am incurcat....
flory draga ...numai aleha te poate ajuta sa intelegi ce este.inceputul sfarsitului sau...sfarsitul incaputului
yanyacharberet
Postat pe 3 Noiembrie 2009 22:09
fleurdelis
Postat pe 3 Noiembrie 2009 22:10
....yanya...mai bine nu .....ma incurc mai rau....
l_flory
Postat pe 3 Noiembrie 2009 22:12
stai fetitza ca doar nu-i labirint
yanyacharberet
Postat pe 3 Noiembrie 2009 22:13
yanya....din labirint pot sa ies ...dar de unde ma tranteste aleha ...nu mai pot sa ies ...si am copilashi ...
l_flory
Postat pe 3 Noiembrie 2009 22:15
buuueyyy...patologicelor.... ....nici sa iau masa in liniste nu mai pot de voi.... ce-i harmalaia asta pe aici???
tutankhamon
Postat pe 3 Noiembrie 2009 22:15
fleurdelis
Postat pe 3 Noiembrie 2009 22:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum e bine? 36 De la: caleidoscop 3 Octombrie 2012 01:46
Pauza de la munca 45 De la: garbo_4810 1 Noiembrie 2012 19:53
Club de conversatie - limbi straine 4 De la: julianacocor 2 Februarie 2014 18:34
Studiu de piata pe produse bancare 1 De la: llussel 28 Septembrie 2009 10:58
cum sa scapam sau sa inlaturam coruptia? 52 De la: Eugenia69 16 August 2011 20:35
Setari Cookie-uri