Cum sa-i multumesti pe toti si in final sa fi si tu satisfacut?

Buna ziua.Depresia si necesitatea de a afla si alte pareri in afara de cele ale parintilor mei,ma face sa apelez la dumneavoastra si sa va multumesc anticipat pentru timpul acordat urmatorului subiect:
Sunt o persoana cat de cat independenta.Am un loc de munca stabil.Defapt avem amandoi locuri de munca stabile , eu si prietenul meu.Problema este ca desi ne iubim si privim cu incredere spre viitor , eu nu reusesc sa renunt la parerile impuse de mama mea.La mine acasa nu e chiar o atmosfera placuta.Un tata vitreg alcoolic si un frate dependent de droguri dar...din spusele mamei eu sunt egoista care nu acorda tuturor sufiecienta atentie.Nu stiu daca sunt egoista sau doar vreau ceva si pentru mine pentru ca am tot ascultat , inteles si ajutat dar nimic nu s-a rezolvat.In casa la mama trebuie sa dam amandoi o suma stabilita de ea plus mici atentii ca sa nu se simta indepartata de noi.Problema fundamentala este ca mi se reproseaza ca nu fac destul si ca o sa-mi distrug viata daca ma casatoresc cu acest baiat.Ea ii gaseste mii de defecte eu...cateva si alea minore , insignifiante.Nu am forta sa ma rup de familie , sa ma mut in chirie si asta ne afecteaza pe amandoi.Daca aveti un sfat sau o experienta similara...ar fi atat de groaznic , as da dovada de nepasare daca as pleca de acolo in situatia in care fratele meu mi-a furat atatea bunuri personale iar atmosfera in casa este una foarte tensionata?Si desi fratele meu este cel care nu isi face nici un drum in viata si tatal meu este cel care nu o respecta pe mama , se pare ca eu sunt de vina din spusele mamei pentru ca nu ma implic suficient.Poate inteleg eu gresit , poate ratiunea mea a cedat teritoriul sentimentelor sau poate ca are mama dreptate?Ma gandesc numai la mine?As vrea sa mai mentionez faptul ca am 25 de ani si ca pur si simplu m-am saturat de divorturile si impacarile mamei , de atitudinea si scandalurile de acasa.As vrea sa am incredere in acest barbat , dar imi este umbrita de vorbele nefondate din punctul meu de vedere ale mamei.El merge cu ea la cumparaturi , o asculta , repara tot ce se strica prin casa si ma iubeste pe mine dar se pare ca..este prea curios sau..in viziunea mamei el ar trbui sa nu aibe nici o reactie in casa aia.Sa taca si sa faca.va multumesc inca o data chiar si pentru 2 cuvinte scrise.


Postat pe 20 Octombrie 2009 15:53
ia-l si pleaca...

ia-o pe drumul tau,nu conteaza daca o sa ramai cu baiatul ala sau nu..iesi din mediul ala nociv...

bafta!....
iasomia
Postat pe 20 Octombrie 2009 15:57
ascult-o pe iaso, ca zice bine!
mie egoista mi se pare mama ta, care in primul rand n-are nici un drept sa-si dea cu parerea in alegerile tale, atata timp cat pe ea n-o influenteaza cu nimic!
fiecare cu viata lui.
n-ai de ce sa te simti prost, nu poti sa traiesti tu in locul lor, si nici sa-i intreti pe toti
zambila
Postat pe 20 Octombrie 2009 16:03
de ce nu pot sa intru la profilul fetei in chestiune?

spuneti-mi si mie ca nush
LILO
Postat pe 20 Octombrie 2009 16:08
lilo, e cu voodoo, ca nici io nu pot
in fine, ideeea e ca nu poti sa multumesti pe toata lumea, never ever
zambila
Postat pe 20 Octombrie 2009 16:11
voodo?oare acum cu configuratia astrala functioneaza?da daca gresim vraja si se intoarce impotriva noastra
LILO
Postat pe 20 Octombrie 2009 16:13
ideea este ca nu are nick,iar ne da sc-ul teme,ca aparura topicuri noi...

da' eu raspund,ce?sc-ul nu are si el probleme?nu sunt tot oameni?ehe,he,he...
iasomia
Postat pe 20 Octombrie 2009 16:14
m-am gandit si la asta, iaso, da' am zis sa nu mai fiu rea...
zambila
Postat pe 20 Octombrie 2009 16:16
pai ce?

am fost rea?....
iasomia
Postat pe 20 Octombrie 2009 16:31
nu esti rea mai...
da' am zis sa nu o dau din start pe teoria conspiratiei
zambila
Postat pe 20 Octombrie 2009 16:36
pai..ce?

eu am luat-o din start?...ehe,he,he...
dar da...exista si asemenea cazuri,si atunci tratez treaba cu atentie...
iasomia
Postat pe 20 Octombrie 2009 16:49
draga de tine...la asa parinti ca ai tai sa le fie rusine...mai ales mamei tale...altele se lupta sa-si scoata copiii dintr-un astfel de medii,iar ea te tine acolo...iao pe drumul tau...ca o sa ramai cu baiatul sau nu, nu conteaza,pleaca si veziti de viata...
rodi_rdln
Postat pe 20 Octombrie 2009 16:52
tanti cu problema, raspunsul e simplu.
ii obligi pe acei "toti" sa se multumeasca cu ceea ce te satisface pe tine, si toata lumea-i fericita.
pik_nik
Postat pe 20 Octombrie 2009 16:53
mai bine te muti singura
melanie
Postat pe 20 Octombrie 2009 18:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Geloziia îmi distruge relația 1 De la: garbo_502354 17 Aprilie 2020 00:45
de cat timp sunteti intr-o relatie fara sa fiti casatorite? 31 De la: aalexa 23 Septembrie 2014 09:46
Proaspat casatorita? Obi este aproape de tine! 17 De la: zambila 30 Octombrie 2009 12:10
Ea nu-mi suporta parintii 27 De la: garbo_1341 12 Aprilie 2012 07:09
Cameraman si fotograf nunta Craiova 5 De la: garbo_410518 27 Februarie 2018 14:03
Setari Cookie-uri