ce putem face ca sa intram in contact cu Dumnezeu?

pik_nik
Postat pe 11 Octombrie 2009 12:44
iara?????si pe topicul asta????
tutankhamon
Postat pe 11 Octombrie 2009 12:46
".Pt ca lipseste lipsa de respect fata de celalt,infidelitatea,necorectitudinea,invidia"

Chestia asta cu "lipseste lipsa"...e de coma.
Mai e topicul ala cu perle?
Ciresica
Postat pe 12 Octombrie 2009 06:34
dap...diete...altele...din putul gandirii...top five..
tutankhamon
Postat pe 19 Octombrie 2009 01:17
pik_nik
Postat pe 19 Octombrie 2009 06:39
si io cu nitiza tamaie..
melanie
Postat pe 19 Octombrie 2009 17:12
amin.....
nazirra
Postat pe 19 Octombrie 2009 17:13
Eu una m-am saturat de oameni saraci cu duhul,care nu inteleg nimic,nici pe ce lume traiesc.Si nu sunt capabili sa imi dea si mie un sfat atunci cand am nevoie.Oamenii saraci cu duhul nu stiu decat sa faca rautati si atata.M-am saturat de atatea rautati
irina31
Postat pe 19 Octombrie 2009 22:17
De la: moment31, la data 2009-10-19 22:17:44Eu una m-am saturat de oameni saraci cu duhul,care nu inteleg nimic,nici pe ce lume traiesc.Si nu sunt capabili sa imi dea si mie un sfat atunci cand am nevoie.Oamenii saraci cu duhul nu stiu decat sa faca rautati si atata.M-am saturat de atatea rautati



da ce mai patisi?
LILO
Postat pe 19 Octombrie 2009 22:20
De la: moment31, la data 2009-10-19 22:17:44Eu una m-am saturat de oameni saraci cu duhul,care nu inteleg nimic,nici pe ce lume traiesc.Si nu sunt capabili sa imi dea si mie un sfat atunci cand am nevoie.Oamenii saraci cu duhul nu stiu decat sa faca rautati si atata.M-am saturat de atatea rautati
daca te-ai saturat fata de oameni saraci cu duhul, dute fata la manastire ca acolo......te umple cu DUHUL
yanyacharberet
Postat pe 19 Octombrie 2009 22:20
du-te la manastire ...Ofelia....
tutankhamon
Postat pe 20 Octombrie 2009 01:14
Nu trebuie sa ne lasam influentati ca nu avem prea multi preoti buni.Pai toti smecherii pot face teologia,pt ca asa pot castiga multi bani si nu trebuie sa munceasca prea mult si multi si de asta multi preoti nu au nici o treaba cu credinta.Am vazut acum 2 seri un preot tinerel care se plimba de colo colo,agitat,eu cred ca se plictisea in biserica,se vedea pe fata lui.Am citi pe net ca un barbat carea fraierit o femeie,care era arhitect,nu stiu ce proiecte i=a facut,l-a ajutat.Apoi barbatul i-a luat tot,si i-a dat papuciii si si-a cautat alta.Apoi cica femeia a auzit ca barbatul vrea sa devina preot,ca sa ne mantuiasca pe noi.Va da-ti seama ca toti excrociipot ajunge preoti. Dar si ce preoti......................Dar noi nu trebuie sa ne luam dupa aparente si sa cautam pe preotiii care insista in credinta ca sa ni-i putem face ca duhovnici.Nu sa ascultam sfaturile de la excroci,pt ca aia sunt slujitoriii diavolului...
irina31
Postat pe 22 Octombrie 2009 19:30
Multi dintre oameni nu vor sa se schimbe,pt ca le este frica ca or sa rada altii de ei.Lor le este frica mai mult de oameni decat de Dumnezeu.Dar oricum oamenii nu te ajuta cu nimic,ei practic nu te pot ajuta pt ca ei sunt saraci sufleteste.Si Dumnezeu zie ca daca asculti mai mult de oameni decat de El,atunci sa mergi la oameni sa te ajute.Dar oamenii nu te pot ajuta,pt ca au sufletul gol din cauza pacatelor,pt ca pacatele ne indeparteaza de Dumnezeu.Pt ca Dumnezeu ii da omului exact cum face.Daca minte si fura si el la randul lui est mintit si furat.Pt ca nimeninu are dreptul sa faca rau nimanui,pt ca daca face rau primeste rau.Chiar daca un om iti greseste nu ai dreptul sa te razbuni,pt ca vei fii pedepsit,adica si tu la randul tau vei primi la fel dar de la oameni de la care nici macar nu te astepti.
irina31
Postat pe 22 Octombrie 2009 19:42
aici ai mai putea insista, irinuco
nu vrei sa reiei tu invataturile astea de la capat?
pik_nik
Postat pe 23 Octombrie 2009 04:34
De la: moment31, la data 2009-10-23 15:26:44


De la: preciouss, la data 2009-10-22 20:59:47

mda...si mie mi frica...
daca ma schimb de hainele astea si or sa rade oamenii de mine?
daca n-o sa fie nimenea sa ma ajuta cu o parere buna?
oalio..
PAI NU POTI FACE DRUMUL ASTA SINGURA,DACA VREI SA ITI SCHIMBI HAINELE.pT ASTA AI NEVOIE MAI INTAI SA ITI PREGATESTI TERENUL SA ITI CAUTI UN PREOT BUN,CA SA TI-L FACI CA DUHOVNIC SA TE AJUTE.pT CA DE UNA SINGURA ESTE FOARTE GREU,STIU DIN PROPRIE EXPERIENTA DE ASTA CEL MAI BINE MAI INTAI SA CAUTI UN DUHOVNIC BUN.Sa te ajute sa te sfatuiasca,si sa te ajute sa te tii tare pt ca credema merita toata truda......
De asta consider ca un om care doreste sa isi schimbe hainele,trebuie mai intai sa isi pregateasca terenul mai intai.Adica sa caute un dohovnic bun,care insista in credinta ca sa te ajute sa devii mai puternica si mai sigura pe tine......si cu sfaturi..... dar fara lupta nu exista infrangere...........dar eu cred ca merita toata truda..........
irina31
Postat pe 23 Octombrie 2009 15:39
Pentru inlaturarea gandurilor rele, ne ajuta foarte mult inmultirea gandurilor bune. Cu cat iti impodobesti mintea cu mai multe ganduri bune, cu atat se imputineaza gandurile cele rele. Daca vrei sa-ti faci randuiala in viata, trebuie sa-ti faci randuiala in minte, iar daca nu-ti faci randuiala in minte, nu-ti poti face randuiala in viata. Asa ca grija noastra cea dintai este sa ne facem randuiala in minte.
garbo027119
Postat pe 22 Decembrie 2009 21:30
In Filocalie se spune ca gandul omului, mintea omului, este ca o moara: asa cum moara macina ce bagi pe moara, tot asa si mintea - macina ce bagi pe minte. Dupa gandurile pe care le porti in minte poti sa-ti dai seama cine esti: daca ai ganduri conforme cu voia lui Dumnezeu - deci daca ai ganduri bune -, esti om bun; daca ai ganduri rele, esti om rau.
garbo027119
Postat pe 22 Decembrie 2009 21:31
Cu credinta e cam cum e cu cultura: daca te tii de ea, o ai, iar daca nu te tii, o pierzi.
garbo027119
Postat pe 22 Decembrie 2009 21:32
Pacatul trebuie neaparat sa fie la trecut. Daca e la prezent si la viitor, adica daca faci ceva care se continua, nu esti in sfera pocaintei.

Datoria de a te ridica din pacat e permanenta, dar si datoria de a evita pacatul trebuie sa fie permanenta.
garbo027119
Postat pe 22 Decembrie 2009 21:33
Cauta doctor inainte de boala si roaga-te inainte de ispita. Daca te lasi numai pe ce da clipa, nu stiu cum poti sa le inlaturi. Dar daca esti pregatit, atunci cand iti vine o astfel de situatie nu te impotrivesti ca unul care nu stie de DumneZEU
garbo027119
Postat pe 22 Decembrie 2009 21:34
Asa cum in trup sunt doi ochi si o singura vedere, doua urechi si un singur auz, doua nari si un singur miros, doua picioare si un singur mers, tot asa si intre sot si sotie trebuie sa fie o legatura perfecta. Fiindca in viata de familie nimic nu este particular, totul este al tuturor.
garbo027119
Postat pe 22 Decembrie 2009 21:35
Cu credinta e cam cum e cu cultura: daca te tii de ea, o ai, iar daca nu te tii, o pierzi.

Daca-ti vin ganduri de mandrie, sigur nu esti smerit. Daca nu faci niste eforturi sa te depasesti pe tine, sigur nu-ti iei crucea.
garbo027119
Postat pe 22 Decembrie 2009 21:36
de unde copiezi toate astea?
mcrinelam
Postat pe 22 Decembrie 2009 21:39
cred ca e o intrebare retorica
nelly05
Postat pe 22 Decembrie 2009 21:43
De la: mcrinelam, la data 2009-12-22 21:39:39de unde copiezi toate astea?
Sunt scrise de parintele Teofil....A fost preot calugar,foarte inteligent si credincios....Asa ca sunt multe lucruri de invatat de la el
garbo027119
Postat pe 22 Decembrie 2009 21:47
Pentru inlaturarea gandurilor rele, ne ajuta foarte mult inmultirea gandurilor bune. Cu cat iti impodobesti mintea cu mai multe ganduri bune, cu atat se imputineaza gandurile cele rele. Daca vrei sa-ti faci randuiala in viata, trebuie sa-ti faci randuiala in minte, iar daca nu-ti faci randuiala in minte, nu-ti poti face randuiala in viata. Asa ca grija noastra cea dintai este sa ne facem randuiala in minte. In Filocalie se spune ca gandul omului, mintea omului, este ca o moara: asa cum moara macina ce bagi pe moara, tot asa si mintea - macina ce bagi pe minte. Dupa gandurile pe care le porti in minte poti sa-ti dai seama cine esti: daca ai ganduri conforme cu voia lui Dumnezeu - deci daca ai ganduri bune -, esti om bun; daca ai ganduri rele, esti om rau.
garbo027119
Postat pe 22 Decembrie 2009 21:47
Roaga-te cum poti, ca sa ajungi sa te rogi cum trebuie.
garbo027119
Postat pe 22 Decembrie 2009 21:57
119, nu te mai agita, n-ai nici o sansa sa ajungi la nici un Dumnezeu. Si-ar lua toti sfintii si ar rupe-o la fuga de cum pui placile astea stricate....
Mai depaneaza-te inainte sa ai pretentii din astea sublime.
quasaria
Postat pe 22 Decembrie 2009 22:32
De la: quasaria, la data 2009-12-22 22:32:32119, nu te mai agita, n-ai nici o sansa sa ajungi la nici un Dumnezeu. Si-ar lua toti sfintii si ar rupe-o la fuga de cum pui placile astea stricate....
Pai lasa ca sfintii si Dumnezeu nu sunt asa fricosi ca voi
garbo027119
Postat pe 22 Decembrie 2009 22:33
nici asa de ingaduitori.
Ia sa te vada ce injuraturi scoti pe guritza aia cuvioasa...
quasaria
Postat pe 22 Decembrie 2009 22:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Topicul pentru "iertaciuni" ! 20 De la: preciouss 3 Ianuarie 2010 23:10
pentru ca ma reprezinta !! 56 De la: elodia 10 Mai 2011 18:43
buna ! 8 De la: hermosa20 21 Iulie 2012 16:57
buna ziua 1 De la: maxalina 22 August 2012 20:51
informatii despre pudra de argila 2 De la: micabis 24 August 2009 20:06
Setari Cookie-uri