DINTR-O SINGURA LACRIMA S-AU CROIT SERPII...

De la: fleur_de_lis, la data 2009-10-01 08:56:34

http://www.youtube.com/watch?v=Gi3NNAphtbU&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 11 Martie 2012 14:40
Degetele tale vrjite se plimb tandru
pe linia median a feminitii mele,
pielea de catifea de petal mi se nfioar
i parfumeaz aerul a iasomie ud de ploaie.

Degetele tale de brbat ndrgostit
acordeaz meridianul stpnul inimii mele,
mngindu-mi uor braele fine,
cu ritmulcntecului btilor inimii tale.

Atingerea ta nuane intense de curcubeu
trezete in frumuseea fiinei mele
i cercuri largi, colorate, uimitor de vii
rsar, nvluindu-mi trupul gol,
acoperit cald doar de atingerea ta.

Simina Rentea
nuti_vio
Postat pe 2 Aprilie 2012 10:51
mihaiarilena
Postat pe 3 Aprilie 2012 15:40
O raz de soare mi nclzete,
timid,
palmele...
o savoare de primvara atinge delicat
luciul buzelor mele ...
aripile deschise ale poeziei
ating n zbor,
printre nori,
naltul albastru al cerului.
Gndul la tine vibreaz roz intens
n subtilul fiinei mele ndrgostite;
n lumea mea de vise eti prezent,
nelipsit,
puternic,
tandru,
iubitor!
Cum eti i cine eti de fapt?
Tcerea m mbrieaz n profunzimi!
Simina Rentea
nuti_vio
Postat pe 7 Aprilie 2012 09:04
Lena ..........te mai asteptam mult ???
jeanette40
Postat pe 28 Mai 2012 23:22
bau! am venit...


saruta-ma in ploaie iara
e noapte, si e trist afara
aprinde focul undeva
am obosit sa-mi spui asa:
esti tare rea,
esti tare rea
iubita mea...

param-pam-pam...
iasomia
Postat pe 28 Iunie 2012 21:38
Lena
Am btut
la usa inimii tale
si mi-am spus:
ce nevoie are sufletul tu
de o cas?
Pentru ce attea usi?
Apoi,
am chemat vntul nmiresmat
de la rsrit,
iar vntul te-a ademenit afar;
am chemat ploaia,
iar ploaia ti-a splat
urmele zilelor trecute;
am chemat soarele,
iar soarele ti-a luminat
noul drum.
Nu te ntoarce napoi!
Sufletu tu nu are nevoie
de mprejmuiri!...
Daniel Roxin
nuti_vio
Postat pe 7 August 2012 21:00
Uneori simtim n alb,
alteori n negru...
Atunci cnd iubim, ns,
simtim multicolor;
si nici o acuarel
n-ar putea reda
spectacolul de culoare
pe care sufletul nostru
l interpreteaz...
Daniel Roxin
nuti_vio
Postat pe 7 August 2012 23:22
mi plou n suflet.
O ploaie mrunt,
rece,
fenomen delirant
al naturii mele...
Plou,
i din imensele
bli cenuii,
mi vd minile
cutnd cu disperare
o Arc!...

Voina mea
escaladeaz,
n sfrit,
peretele de stnc
care m separ
de mine nsumi.
M atept de mult!
E vremea
s m regsesc!...

n cutarea Linitii,
am strigat
cu o voce mai puternic
dect vacarmul
ntregii lumi...
n cutarea Pcii
am dus cele mai nempcate
rzboaie...
n cutarea Ta
m-am ntors
asupra mea nsumi,
iar pentru a m regsi,
am renunat la mine...
Iat-M!

:)
Axl_R
Postat pe 7 August 2012 23:27
:)
Fss_ssu
Postat pe 7 August 2012 23:35
De la: suparatu_, la data 2012-08-07 23:35:20 :)


ti s-au terminat literele?
garbo_5862
Postat pe 8 August 2012 09:11
Iat-M !
Nu m simți?
Sunt lang umrul tu drept
Vaghind zi și noapte,
La cutrile cu disperare
O Arc!
Ai gsit-o,
Nu renunța la tine.
Las doar ploaia de var
S-ți biciueasc obrazul fin,
Fcnd loc astfel
Pcii s-ți respire prin toți porii.

ladyDY
Postat pe 8 August 2012 10:24
Incomensurabilul...

Aveam attea asteptari de la tine. Setea atinsese pragul maxim al zilei si straturi de apa mi strapungeau pielea infierbantata. Hainele demult incomode parca s-ar fi potrivit total altei persoane. Se ridicau nori gri de praf si ochii uscati ncetau sa mai fie ceea ce ar fi trebuit. Natura lesinata in arsita vremii și destrama fiecare bucatica de Flacra vesmant peste noi. Era ctre seara. mi adunasem gandurile cu greu pentru ca nimic nu se mai potrivea cu planurile noastre. Hm... Erau planurile mele pesemne, fiindc numai eu mi mai aminteam de discuțiile interminabile din fata cescutei de cafea. mi aminteam si de lacrimi. Si zmbetul tau. Fereastra era larg deschis deși nu prea ii vedeam rostul pe asemenea arsita. Dar lumina parca mi fcea mai bine, smulgea din ghemul intunecat al sufletului si lsa loc trecatoarelor idei. De obicei lucrez atent si cu sarg. Astzi nu pot sa fac asta. Astzi mi-e plin de chipul tau infasurat in anotimp. Si ziua ta a trecut. Attea scenarii statusera la baza naintea acestei date... Scenariile s-au risipit in umbra faptelor de un realism impenetrabil. Un mesaj scurt, concret, att de banal in amalgamul mesajelor ctre tine. Sa fie ct mai de neobservat mi spunea inima mea. Muscam din dorința cu colti de lup infometat. Nu-mi mai era frica de tine. Totul prea neclintire, doar pleoapele cerului mai tremurau nelinistite rugandu-se parca de Dumnezeu pentru un licar de ploaie. Numarasem noua lei galbeni in noua custi grele cu noua gratii la ele. Si erau urlete din noua suflete pagane ce nu cunoașteau aducerile ctre mare. Un albastru deschis ncepea o poveste de mult prea demultul descult infrigurat ce-si batea tamplele de porțile nimnui. Tu nu erai acasa. Sau poate auzului tau i se daduse liber la mare... Aveam nevoie de tine. Secundele se jucau de-a baba oarba cu mine si febra tot mai crescanda anunța tremurul genelor ctre un somn incomensurabil. Vino... Att mai puteam sopti ctre foaia alba, vino descult ca si sufletul meu si limpezeste-mi prezenta cu incantatiile de vrajitor neschimbat in pietre si talazuri... Vino... Amarul buzelor arse tavaleau cuvintele prin tceri neschimbate. Si dorul sfredelea acele clipe așteptate de necurbatul sentiment dintr-un Iunie prea dur si un doisprezece neterminat la un capt... Tu nc dormeai prea departe. Eu nc semnalam pierderea de tine prin sngele meu infierbantat si att de albastru... Sunt legat strident de o singura culoare framantata de nevazute mini de alabastru. Sincopa. Nimicul descrisese cercuri pe negrul proiectat intr-un alb fantomatic. Nu mai eram eu. Roti nalte de tren cu suieraturi spartane mi umpleau imaginea in treacat. Si era un copil. Mai era o femeie, brate deschise, dorința sinucigasa... Si mai era un strigat, un strigat venit de departe cu palme reci peste fata mult prea amara...
mihaiarilena
Postat pe 21 August 2012 22:57
De la: ladyDY, la data 2012-08-08 10:24:45Iat-M !
Nu m simți?
Sunt lang umrul tu drept
Vaghind zi și noapte,
La cutrile cu disperare
O Arc!
Ai gsit-o,
Nu renunța la tine.
Las doar ploaia de var
S-ți biciueasc obrazul fin,
Fcnd loc astfel
Pcii s-ți respire prin toți porii.



Axl_R
Postat pe 21 August 2012 23:06
Vou cu drag!
mihaiarilena
Postat pe 21 August 2012 23:14
Caut timpul rtcitor printre gene clipind,
caut timpul scurs printre firele de nisip
ce in numrtoarea romanticelor clipe.
Gsesc timp ascuns ntre literele nerostite,
ntre vocale
ntre exclamaiile dansului,
timp dilatat printre petale nroite de dor.
Caut i gsesc timpul iubirii!
M_MARA
Postat pe 22 August 2012 07:52

mihaiarilena
Postat pe 22 August 2012 09:36
marilena..

pana la urma conteaza ca e sangele ala "atat de albastru",mami...in rest,le rezolvi tu pe toate...
iasomia
Postat pe 22 August 2012 09:58
Iaso draga... Cum altfel am mai putea gusta viața la adevarata ei valoare? Cu drag!
mihaiarilena
Postat pe 22 August 2012 16:12
nainte de...


Cu urme de ntuneric pe gene...Scriu... Felia uscat sau, mai bine zis semiuscat ,se amestec cu ntrebrile ce sfredelesc nceputul de Iulie. Las o frm s strpung aerul și mestec mai departe ca și cum doar miezul tare ar putea alunga gndul de la eventualul dezastru. Ar trebui sa fie o deprtare de tine pn in adncuri. Sau mcar o numrare cu tine, cu voi, pentru ca totul s se limiteze ntr-un normal anormal de burtecos, c pntecos ar fi mai a trubadur cu linii analfabete pe pntecoase cobzi ilariante. Nu te gndi c lumineaz. Nici mcar frnturi de sclipire nu derogheaz de la insomnia mut a acestui moment. E trist, mai trist ca duplexul prginit al norilor de iarn. Și, cic, tu ...cauți o rochie... mbrac-Le. Sufletul meu este jos, iar creierul este mprștiat n multe alte lucruri. Sunt blond. Sau oarb. Dar știu c iubesc ochii ti nrdcinați n inima mea. Cobor. Pmnt sfredelitor sub tlpi mnccioase. Au servit ceva particule de la globurile transferate ntr-o cutie simpl, dintr-un carton ce nu le era destinat. ns, au primit ETICHET. Acum se numesc " Decor pentru pomul de iarna". Nu plng. M gndesc la tine... La insomnia acestui ceas total uitat n cascada nopții. Execrabil! Prefer ntunericul și scrisul unui gnd interminabil de-a netrirea n luna lui Iulie. E zona trecutelor statornicii bazate pe stupiznde piedestale in luna lui Martie. Iar m-ai iubit. Secunda unui acrostih nfșurat n vrf de peniț, alintabil si desfșurabil n haosul contracaratului de mine. Te Paște amintirea. O s te zvrcolești n nesomnul tmplei așa cum netriesc eu caruselul acestui nceput de cancer. Și știu c tot o durere vei fi și peste praguri de ierni ncercnate. .. Tu, mai ales Tu, m iubești așa cum nu ai putut articula vreodat CUVNTUL. Plec. E trziu. Pentru noi s-au nchis obloane nestingherite n noapte. Pregtești un Alb, cu minile, cu gndul... Att. Restul l dedici și tu viitoarelor tale insomnii. Ele vor fi Eu. Eu cea care am intrat in ochiul tu cu o simpl privire. Cu certitudine am și rmas. nc mai rscolești loc cu loc și speri c mai visezi. Nu, dragul meu, tu nu visezi niciodat. Tu doar te joci de-a rsul alungat in pliuri de timp sacadat. Ți-e dor de mine. Acum și aici și oriunde vei cuta...s fii. Voi fi chiar și in micuțul glas al trupului tu. Dar nu sunt eu. Vreau s te oprești! Gndește! Merit s fii astzi fericit? ... Poate c... merit... M culc. Nesomnul se leagn pe genele din ce in ce mai umede n lumina albastr. Intermitenț obscur aliniat la discrepanțele vremurilor de astzi. Te-aș sruta pe ochi, s nu mai plngi. O siluet alb intr-o raz de lun se odihnește iar. E vis. Ghemuire asupra unui indescifrabil drum. Att pot s ofer unui suflet rtcit ca al meu. Nestatornic drum albstrind a adunare de toamn. E nc var de canicul afar. Nu recunosc. nc triesc. M duc s dorm. Somn adevrat! Dor...
mihaiarilena
Postat pe 31 August 2012 14:56
marinela,cum zicea cineva?

"e toamna ,sufar,deci traiesc
inca mai traiesc.... "

asa ca-i musai sa ma bucur, viata
atata stiu:ca te iubesc nespus
ca nu te cert ,si nu iti dau povata
e soarele aprins acolo,sus...
e tot mai sus!


da-l in tun de somn,marleno,deschide ochii larg sa intre lumina in suflet,chiar daca din cauza caniculei avem ceva sechele....

iasomia
Postat pe 31 August 2012 17:38
priveste iubite cum ninge
prin munti , printre brazi ,
prin povesti
si dorul de tine
ma strange ,
aripi de gheata
cu degete reci ,
viforul curge ca runa
prin suflete de imprumut ,
plange afara si luna
cu lacrimi de-un alb
ne-nceput ...
jeanette40
Postat pe 21 Decembrie 2012 20:13
Aripi de fluturi
albi
n fiecare fulg
care danseaz
cu noi, iubite.
Alb ne-nceput...
vis mplinit
somnu-i lin...
i ninge
prin muni,
printre brazi
ca-n poveti...

Axl_R
Postat pe 21 Decembrie 2012 20:38
Cntec de ape

Eu sunt marea de
vise
tu eti valul ce m doare
strivindu-m ntre rmuri

Eu sunt cntec
de ape
tu eti furtuna nemiloas
ce rupe puntea
firavului gnd

Eu sunt iubirea
nesfrit
tu eti piratul
ce fur nopi la rnd
comorile adncului

dar totul are un pre
i marea
cere o via la schimb!

Valentina Becart
nuti_vio
Postat pe 4 Martie 2013 19:24
eu ,
doar gandesc la tine
ca la un apus
tarziu ,
iar stelele m-alina
si-mi canta-n insomnii .
cu glasuri dulci ,
suave ,
sirene ale noptii
ce-ti iau cu ele-nalt '
si sufletul
si mintea
si zambetul
si tot ...
ramai sper dimineata
plecat in alte lumi
cu-n zambet ,
doar ,
de gheata .
mort printre cei vii ....



jeanette40
Postat pe 9 Martie 2013 17:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna ziua, 8 De la: alfheim 27 Mai 2011 22:52
cele mai talentate la.............. 14 De la: me_reloaded 16 Martie 2011 21:55
citeste..si citeste din now.... morala?.. 12 De la: Lidiaolteanu 25 August 2011 17:22
Rugaciune la Sf. Marta (novena) 11 De la: garbo159660 18 Ianuarie 2016 00:39
nedumerita 34 De la: Topazz 17 Septembrie 2012 18:16
Setari Cookie-uri