E ilegal sa scrii fictiune daca seamana cu realitatea?

Am scris o nuvela pe care o prietena a publicat-o intr-un site de literatura si m-am trezit cu un comentariu al unei pustoaice de 15 ani care ma acuza ca am scris despre familia ei, desi nici un nume nu seamana cu vreunul din familia ei, si ea singura recunoaste ca nici faptele. Nu i-a convenit ca am criticat viata pe care o duc unii romani din Spania, dar eu am fost acolo si stiu din surse sigure ca asa stau lucrurile.

Sunt sigura ca fata nu a scris din capul ei, ci sfatuita de mama ei, cu care, din pacate sunt si ruda, si, probabil ca, desi eu nu stiu nimic din cele intamplate in viata lor, ceva s-o fi potrivit cu realitatea.

Pentru mine reactia lor e o dovada clara ca aceste lucruri se petrec, cu adevarat, in realitate si ca sunt afectati mult de imaginea lor sifonata de altii, nu de mine.

Prietena mea care a deschis acest site si care a selectat dintre nuvelele mele pe cele care i-au placut cel mai mult, a primit acest comentariu si a fost f. indignata de incultura unor persoane care mai si pretind ca au urmat scoli inalte si scumpe din Spania si nu stiu sa faca diferenta intre fictiune si realitate.

Fata ma ameninta ca ma vor da in judecata pentru cele scrise de mine. E posibil asa ceva in Romania? Asta inseamna ca imaginatia trebuie cenzurata?

As dori niste raspunsuri avizate, va rog.
sora_ilsi
Postat pe 23 Septembrie 2009 10:10
sorela,

nu se indeamna nimeni pe un topic serios,trist ,nu?

sper ca este pur si simplu o tema, si nu ai pus la suflet,hmm...
nu stiu cat de avizata sunt, sper sa nu te deranjeze prezenta mea pe topicul tau.

intodeauna vom gasi indivizi bolnavi in jurul nostru,exprimarea libera implica riscuri,inevitabil vor aparea frustratii ,cei care sufera de mania persecutiei,etc...care ne vor trage de urechi pt ca..vezi Doamne,nu avem loc de ei pe pamant.

gresit,in general sunt non-valori,vezi cazu' de mai sus in care o pustoiaca este pusa de mama "sa ia atitudine".

si daca tot scrii,poate ne speli si noua ochii aici cu ceva randuri...
stiu ca scrii bine.
topic frumos,ilsuca...


si..normal ca nu este "ilegal",sa pui la popou d-acu'porcariile astea.
iasomia
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:14
Nu cred ca este cineva avizat sa-ti raspunda la intrebarea asta, dar pot sa-ti spun parerea mea.
Normal ca nu este ilegal sa scrii fictiune, dar problema este ca in timpurile astea pe care le traim se intampla atatea lucruri urate, ciudate, la care nu ne asteptam vreodata.
Asa ca...ce unora li se pare fictiune pentru altii este o cruda realitate.
nelly05
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:27
hmmm...hmmmm....
Mai draga tovarashico Ilsi!
Din pacate prostia nu este ilegala. Nicaieri. Ca daca ar fi fost, "ruda" de care zici dumitale ar fi fost condamnata demult...

Cam cum stau lucrurile, in opinia mea: Dumneata ai scris o nuvela. Pura fictiune, inspirata, e drept, din unele realitati. Atata timp insa cat nu ai dat nume reale sau altfel de date de identificare EXPLICITE (adica adrese, loc de munca foarte exact, numere de telefon, din care oricine sa isi dea seama ca este vorba despre o anume persoana REALA) nu ai de ce sa iti faci probleme, tovarasha. Nu numai in Romania, ci oriunde.

Iti dau un exemplu: Arogantu scrie o nuvela despre un administrator de bloc chelios, care bea tot timpul la Silver Guitz si o arde uneori cu o blonda taxatoare din parcare. Mai mult, administratorul respectiv, mai draga, locuieste in blocul Troacaceni.

Crezi matale ca un anume basescu ar putea sa ii faca ceva Arogantului? Nu! Doar sa-i numere produsele avicole, mai draga. Si basescu, zic apropiatii mei din partid, este totusi o personalitate recunoscuta. Ruda matale cine e de se considera atat de lezata ca a aflat lumea aspecte din viata ei si i-ai "stricat imaginea"? (chiar daca, matale ai spus-o, nu coincide totul cu realitatea din viata lor de familie).
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:31
e abur,neluto..

minti bolnave..ca sa "te recunosti" intr-o nuvela trebuie sa fii plecat cu sorcova.

sorela,

sper ca numele personajelor nu au coincis cu numele "reclamantelor"...

iasomia
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:35
uite ca si nea nelu zice la fel....

hai ca ne-am lamurit..

iasomia
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:37
ori e doar vreo manevra ca sa faca vlv si sa se faca mai cunoscute?
susidallyama
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:38
Nu a dat numele lor, a zis ca nici un nume nu seamana macar cu vreun nume din familia pushtoaicei.
nelly05
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:38
da, tovarasha iasomia, de data asta a fost o opinie un pic avizata, spre linistirea tovarashei Ilsi care imi pare un cadru de nadejde!

si avizele alea vin de la juristii nostri de partid, mai draga!
deci sa nu isi faca probleme.

PS: daca juristii marelui partid au dat-o in bara cu opinia asta, ma transfer la tovarashul Antonescu.
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:39
..."orice asemanare cu nume, locuri si fapte reale e pura coincidenta si nu poate fi persecutata de lege"...
susidallyama
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:45
ehhhh

e septembrie asta, mare amator de depresii,daca te prinde o amenintare de genu' asta pe un fond mai sensibil,poate fi teroare.
ce?

pe mine nu ma ameninta o poeta p-acilea ca ma da in judecata pt ca i-am postat o poezie?
unde pui ca postarea avea ghilimele si numele autorului specificat
iasomia
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:46
Tovarashi!!!

daca toti nebunii ar primi dreptate, unde am mai ajunge? pai unde am fi fost noi daca tovarasha Matilda Ciuciurova Netrebnicova l-ar fi dat in judecata pe tovarashul Dostoievschi pentru ca a imortalizat-o cu numele de Karenina, ha? Am mai avea noi cum sa tragem invataminte despre societatea decadenta si imorala care a fost in maretul imperiu sovietic inainte de Marea Revolutie din Octombrie care de fapt a fost in Septembrie sau Noiembrie, mai draga? ca m-a lasat si memoria de nu mai stiu exact in ce luna a fost revolutia din octombrie!
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:50

nea nelutzu..

eu crez ca alea vor niste bani,tocmai ce mi-a povestit o amica ieri, cum cazuse pe mana unui santajist.


ii intrase in cap ca daca o suna ala ii merge bine,omu' ii cerea bani pt asta.
400 de euro pe luna.

pt un bip pe zi.

apoi a marit la 1000 de euro,fata e din italia ,santajistu' din romania.

sa te fereasca sfantu' sa fi cu nervii in batista, si sa cazi pe mana impostorilor.
e labila pshihic,se duse la pshihiatru acu',vreau sa-ti zic ca are 2 facultati..si are super-job..
ioi,sa-i trazneasca de nenorociti!
iasomia
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:51
legea 8/1996 http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=10396

"Difuzarea unei opere care conine un portret necesit autorizarea persoanei reprezentate n acest portret. Autorul, proprietarul sau posesorul acesteia nu are dreptul s o reproduc sau s o comunice public fr consimmntul persoanei reprezentate sau al succesorilor acesteia, timp de 20 de ani dup moartea sa."

daca ai folosit numele lor, caracteristicile fizice, si ai descris evenimente singulare plasate la date exacte, care au avut loc numai in familia lor, atunci da te poate da in judecata. dar ma indoiesc ca exista un cumul atat de mare de date... si poate ca si altii se vor identifica in povestire. eu zic sa stai linistita. ei s-au agitat pentru ca era vorba de familie. si daca mai ai si musca pe caciula...
snowflake
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:54
sister.....daca pe aceste persoane reale atat le duce mintea ca tu, ca prieten al lor, le-ai descris viata si i-ai facut de ras...e grav mami.....iar tu poti foarte bine sa-i ameninti cu un proces de calomnie....ca iti aduce injurii nefonate, ca te acuza de ceva ce nu ai facut.....ca ei poate ca mai sunt multi in spania si duc aceeasi viata...asa ca nu e tragedie asa de mare....nu au nici o dovada ca ei au stat la baza povestirii tale....

p.s. acea tipa care ti-a publicat nuvela ti-a cerut acordul????

si mai este inca un aspect....mama fetei ce zice??? ai avut vreo iscutie cu mama??? pentru ca acel comentariu poate fi scris intr-un teribilism de 15 ani.....
tutankhamon
Postat pe 23 Septembrie 2009 12:19
tovarasha iasomia,

persoanele labile psihic au fost dintotdeauna tinta sarlatanilor si impostorilor. aia stiu mereu cum sa identifice oportunitatile si cum sa profite de slabiciunile celor vizati. de aia vedem si auzim de tot felul de necajiti care au fost inselati cu te miri ce, de la chestiuni materiale pana la probleme sentimentale.

tovarasha ilsi, eu zic sa tratezi persoanele alea cu indiferenta, mai draga. si mai zic sa nu pui la suflet, ca ele vor incerca probabil sa te manipuleze si sa iti gaseasca un punct vulnerabil. ia sa faci dumneata un exercitiu, tovarasha: la urmatoarea convorbire cu "ruda" intreab-o cat vrea sa-i dai ca sa "uite" tarashenia. s-ar putea sa ai o surpriza, dar te mai sfatuiesc sa inregistrezi convorbirea

PS: deh, vechile metode ale vajnicilor aparatori ai secretelor de stat inca mai dau roade, dragi tovarashi!
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 23 Septembrie 2009 12:22
cam mare coincidenta. rude, spania, nuvela, etc.
cand stii ca o anume fapta poate fi interpretata, eviti. cel putin , asa mi se pare corect

la ce bun sa dai subiect de discutie si de animozitate? doar, daca doresti asta .

ilsi, fara suparare ,dar cred ca ai gresit

si_totusi
Postat pe 23 Septembrie 2009 13:30
sorela... spune-i lu' tanti aia ca nuvela ta e panflet - cum ar zice adela! - si-ai scapat... cu panfletu' poti sa-njuri pe cine vrea pana ta de scriitoare, ca nu se pune...
zambil
Postat pe 23 Septembrie 2009 13:44
totusico,

era sa zic un cuvant f mare,traim in teroare,cu frica in san?
avem o mie de vieti?

daca femeia spune ca nu a facut nicio trimitere,sa o credem atunci.
trebuie acordata prezumtia de nevinovatie oricui.

lumea asta de doi lei in care traim, ar fi pustie daca ni s-ar ingradi dreptul la libera exprimare.

repet,

daca ilsi stie ca nu s-a gandit la ele ,nu trebuie sa aiba nicio strofocare.
iasomia
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:12
iasomica, e parerea ta dar, in cazul acesta, eu cred ca a scris cu directie.

prea se brodesc multe. si ma gandesc. cat e netul ista de mare, tocmai acea nuvela a fost citita de cea ruda.

1. s-a scris unde se stia clar ca citeste ruda
2. s-a transmis cea veste a publicarii scrisoricii
3. nu cred in coincidente, nici sa ma impusti
si_totusi
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:17
si inca ceva. nu era o ruda care o simpatiza pe ilsi. daca ar fi fost intre ele niste relatii bune, ii atragea doar atentia. nu se facea foc si para

si atunci? stii ca ai rude in spania, stii ca de scrii ceva neplacut alea sar ca mingea si totusi scrii ceva ce nu se paleste dar se pocneste

si_totusi
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:22
mda..

teoria conspiratiei...

eu cred in coincidente.
iasomia
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:23
iasomica, tu stii ca nu cred in cele teorii ale conspiratiei. de ce arunci cu vorbe?

daca nu ti-a convenit parerea mea, e una. ma poti contrazice dar nu-mi pune etichete, ca nu e corect.

fiecare om are o anume parere. cum eu ti le respect pe ale tale, respecta-le si tu pe ale mele
si_totusi
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:27
tusico,

asta este farmecul unui forum ,apar divergentele de opinii,opinia mea este ca facusi un scenariu prea amplu.

nu ti-am pus nicidecum o eticheta,ti-am zis cu ce seamana postarea ta pe puncte.

parca nu o vad pe ilsi atat de machiavelica,scuze,dar cam asta reiese.
iasomia
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:32
ai spus de teoria conspiratiei deci, e clar ca mi-ai pus eticheta. stiu sa citesc iasomica si printre randuri.

ca e sau nu e lisi macheavelica, nici nu m-am gandit la asa ceva. am spus ca doar a dat prilej de vorbe si de discutii cu cea ruda

ti-ai spus parerea ok. mi-am spus parerea. ma refer la cea postare a mea " pe puncte'

daca e sa dezvolt, as spune ca nimic in lumea asta nu e intamplator. ca, cea coincidenta sa aiba loc , trebuie sa existe niste conditii. uite ca au fost. nu e teoria conspiratiei. e logica mea. gresita sau nu
si_totusi
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:41
ok. ai dreptate,e ok?

mai citeste o data postarile tale cap-coada,mie mi s-au parut prea acide.

mai ales prima,stii totusico...ilsi e membru vechi,cred ca merita increderea noastra.

daca ea zice ca nu,e nu...

nu pot eu sa vin sa-i zic:

oooo! ba da! ba da!minti!

intelegi cum sta treaba?

daca consideri ca te-am jignit, imi cer scuze.

pe viitor o sa am grija sa nu mai postez nimic referitor la postarile tale.

scuze,inca o data.
iasomia
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:50

ne infigem sa scriem nuvele despre viata romanilor din spania. ca romanii aia care traiesc acolo habar n-au ce viata duc. da' noi, care scriem, stim mai bine ca ei
apoi dam cuiva sa publice nuvela in zona in care stau unii care (nu) traiesc exact cum am scris noi. intamplator, rude cu care nu ne intelegem
daca n-am fi avut semnale ca au citit, probabil ar fi ajuns la adresa lor un pachetzel cu cartea respectiva, evident - din greseala postei
sper ca s-a specificat in nuvela, romanii din spania traiesc in colibe de carton sau prin guri de metrou, cei tinerei, intre 8 luni si 80 de ani, femei, barbati, bunici si strabunici practica prostitutia, ceilalti fura. n-au mai pastrat nimic din bunul simt de acasa, din educatia, comportamentul civic din romania, au uitat si inaltul nivel de trai, ca sa se salbaticeasca intr-o tara bananiera precum spania


AVIZ - postarea mea e pura fictiune, orice asemanare cu realitatea e intamplatoare, asa ca n-are de ce sa se supere nimeni
pik_nik
Postat pe 23 Septembrie 2009 16:18
mda... eu acum ma intreb unde s-au dus vremurile alea cand menestrelii erau platiti sa povsteasca isparvile, nenorocirile si intamplarile din viata? asa usor romantate, dar le povesteau. si nu-i dadea nimeni in judecata. ok, fiecare are dreptul la intimitate, nu neg, dar pana la urma au dreptul la intimitate. nu le da nimeni adresa, numar de telefon. sau tocmai aia o fi deranjat?

daca cineva scrie aici pe forum ca unei prietene i s-a intamplat aia, ailalta, si descrie cu lux de amanunte ar trebui dat in judecata? ca e public...
snowflake
Postat pe 23 Septembrie 2009 18:37
Va multumesc din suflet pentru comentarii. Toate sunt pertinente si indreptatite.

Nici eu nu stiu cum au ajuns acele rude ale mele sa citeasca acel site unde, eu personal, spre rusinea mea, intru foarte rar. De fapt, eu tind sa cred ca pustoaica pe care eu nici nu o cunosc, a scris la comanda mamei ei care, la randul ei, nu se intelege cu mama ei, respectiv, bunica fetei si ma trimite sa ma inec in mare impreuna cu bunica ei, ca nu avem minte nici una nici alta.

Desi, ea singura recunoaste ca eu scriu acolo lucruri neadevarate(normal, ca e fictiune), totusi mare parte din cele scrise mi-au fost relatate din trei surse diferite si sunt cat se poate de reale, pentru ca li s-au intamplat chiar lor. Spre exemplu: un vechi prieten de-al meu mi-a povestit cum s-a dus dupa revolutie impreuna cu sotia si cei doi baietei in Spania si, crezand ca oamenii credinciosi care se aflau in autocar cu el si pe care ii cunostea bine si ii ajutase si el, la randul lui, il vor gazdui si pe el vreo 3 zile pana ce isi va gasi ceva de lucru, s-a trezit parasit de toti si nevoit sa doarma 3 zile pe ziare intr-un parc. La acestea, pustoaica imi replica :"eu locuiesc in Spania si niciodata nu am dormit pe banci" si apoi ma face nenorocita, nemernica, pentru ca inventez numai prostii, etc.

Desi prietena mea, autoarea site-ului, ambele membre ale Ligii scriitorilor, membre ale Uniunii Ziaristilor Profesionisti, deci nu suntem chiar amatoare, ea fiind si sociolog, ma indeamna sa iau legatura cu calomniatoarele si sa le prezint cum stau lucrurile, eu voi urma sfatul celor care m-au indemnat sa nu iau in seama lipsa lor de cultura- pustoaica m-a facut pe mine inculta, proasta, etc.

Totushico, nu te supara, eu n-o sa incetez sa mai scriu doar pentru faptul ca cineva s-ar putea regasi in cele scrise de mine si m-ar putea blama despre asta. Scuze, dar eu am scris o nuvela hazlie si despre un eveniment din viata tatalui, din timpul razboiului, si pentru ca tatal meu a decedat cand eu eram foarte tanara si nu am date prea multe despre acea intamplare, am inventat, am romantat, de nu prea mai seamana cu realitatea. Inseamna ca frate-meu ar trebui sa ma dea in judecata ca am scris despre tatal lui, si al meu, lucruri neadevarate? Hai sa fim seriosi!
sora_ilsi
Postat pe 23 Septembrie 2009 21:38
ilsi, nuvela e pura fictiune, dar prezinta parte din viata tatalui tau si lucruri adevarate, aflate din 3 surse diferite...
pik_nik
Postat pe 23 Septembrie 2009 21:45

Recomandari

Setari Cookie-uri