Legalizarea consumului de droguri usoare si a prostitutiei - prioritate nationala?

Comisia prezidențial pentru Analiza Riscurilor Sociale și Demografice propune legalizarea prostituției, pentru prevenirea "sexului comercial", informeaz NewsIn.

"Una dintre posibilele soluii pentru a putea controla, preveni i reduce toate riscurile legate de practicarea sexului comercial este legalizarea sexului comercial i nu a intermediarilor de servicii sexuale" se arat n raportul comisiei citat de NewsIn.

Comisia prezidențial susține și legalizarea consumului de droguri ușoare (nu a traficului!). "Consumul de droguri trebuie descurajat, dar cu diferenele de rigoare ntre drogurile uoare i drogurile tari, n special cele injectabile precum heroina care au efecte negative devastatoare. Incriminarea consumului produce efecte secundare grave precum refolosirea seringilor care conduce la transmiterea unor boli grave", precizeaz raportul prezentat Președintelui statului.

Comisia susține dezincriminarea consumului de droguri i a sexului comercial, ca soluii pentru limitarea consumului de droguri ilegale, a prostituiei i rspndirii infeciei cu virusul HIV, scrie NewsIn.

Comisia mai propune nfiinarea de servicii i centre de specialitate prin intermediul crora prostituatele s poat beneficia pe lng serviciile de asisten i de prezervative oferite gratis, potrivit agenției de știri.


daria_
Postat pe 22 Septembrie 2009 22:37
Uite si aici o gluma, ca sa va mearga bine azi:


Un tip cu o maimuta intra intr-un bar. Se duce omul la bar si comanda o bere. Maimuta incepe sa sara de colo colo si baga in gura tot ce gaseste: mananca maslinele si ciresele de pe bar, sare pe masa de biliard si inghite bila 8. Barmanul stupefiat, il intreaba pe tip ce-i cu maimuta. Acesta ii raspunde:
- Stai linistit, e maimuta mea, asa face. Nu-ti face griji, pune totul pe nota si platesc. Zis si facut. Dupa vreo 2 saptamani, acelasi tip, aceeasi maimuta, acelasi bar. Incepe maimuta sa sara ca nebuna. Sare pe bar, ia o maslina o baga in fund, o scoate si apoi o inghite. La fel si cu o cireasa. Barmanul, mirat, se adreseaza tipului:
- Ce-a patit ma maimuta ta? E de-a dreptul scarbos ceea ce face!
- De cand cu bila de biliard, mai intai le masoara!
Ciresica
Postat pe 24 Septembrie 2009 05:20
Am fost recent in Olanda ,consum legalizat de droguri dar spre surprinderea mea totul parea sa fie in ordine ,o tara normala cu oameni normali eu cel putin asa am vazut.Cat despre prostitutie si legalizata si nelegalizata tot se va pratctica ,
yavrum
Postat pe 30 Septembrie 2009 09:26
Legalizarea prostitutiei si a drogurilor nu inseamna prevenirea sexului comercial si nici limitarea consumului de droguri... Totul va fi legal mascat, si ghici cine va prospera?... In cazul Olandei, au o educatie cand vine vorba de aceste lucruri, educatie pe care noi nu o vom ajunge nici in 50 de ani. La noi, incepand cu parlamentul, de sus si pana jos e un circ, scapat de sub control, saracie somaj, numarati voi lucrurile bune care se intampla in tara noastra, ce merge de fapt... Deja curiozitatea tinerilor a crescut cand vine vorba de incercat droguri usoare si in timp multi nu vor mai acvea scapare. Altceva nu mai putem sa le oferim? Da, poate ca in alte tari sunt unele lucruri legalizate (nu in toate), dar mai intai trebuie sa ajungem la nivelul lor de civilizatie, pentru ca asa cum multi dintre cei care am fost pe afara, realizam ca suntem cu multe decenii in urma. Alte exemple nu putem lua de la tarile avansate?...Propunerea despre care vorbim nu va aduce romanilor nimic bun, e o cale de a mai aduna niste taxe, mici- in comparatie cu traficul subteran care se va dezvolta. Mai au sa propuna si legalizarea traficului de persoane, pentru a mai scoate niste bani din taxe, spunand ca vor de fapt sa previna sau sa limiteze aceste nenorociri. Pe scurt, nu santem pregatiti pentru asemenea masuri si riscuri. Insa ca de obicei, opinia publica din tara noastra nu se face auzita, probabil pentru ca romanii sunt mult prea apasati de grijile de zi cu zi, macar sa fie bani pentru mancare si platile curente, ne mai trebuie droguri si prostitutie...Dar, cu asemenea parlamentari, care fac jocuri de grup, totul e posibil...Ma uitam ieri la tv. si ascultam liderii unor partide care nu vor sa accepte numirea noului prim ministru pentru ca e tehnocrat si nu apartine grupurilor lor politice, nici o lege buna nu poate fi votata daca nu ai sustinerea politica, credeti ca le pasa de tara asta? Politica e in toate. Asa ca ne putem astepta la orice lege din partea lor, prostitutie, droguri...O perioada grea se asteapta incepand cu luna Ianuarie, or sa ne lipseasca drogurile sau prostitutia? Numai bine tuturor si multa intelepciune
lela
Postat pe 21 Octombrie 2009 12:02
Nu e o prioritate nationala dar poate fi o masura buna. Cel putin ai cit de cit un control asupra unor activitati comerciale care si acum exista, si chiar infloresc, si nu sint controlate in nici un mod.
Probabil in cazul prostitutiei s-ar putea face macar niste controale medicale din cind in cind - si tot ar fi mai mult decit nimic.Domnii clienti se duc acasa si isi imbolnavesc familiile, asa ca "noua ce ne pasa" nu se prea aplica...
Am vazut o familie intreaga ucisa de HIV dintr-o singura betie a barbatului... pentru care nici nevasta, nici copiii nascuti ulterior "escapadei" n-aveau nici o vina si nici nu intelegeau ce li se intimpla.

Iar in cazul drogurilor "usoare", singurele decese sint din supradozaj constient sau nu. Altfel acestea nu ucid. Consumatorul sau nu stie cit sa ia, sau pur si simplu concentratia sau compozitia este gresita. Si ambele cazuri sint la fel de tragice - unul tine de educatie, altul de control dpdv calitativ.

Asa ca, daca e o masura care poate salva niste vieti si imbunatati calitatea altora, nici nu mai conteaza ca motivul aplicarii ei sint taxele. E buna oricum.
quasaria
Postat pe 30 Octombrie 2009 07:47

bravo, quasario! mi-a placut:" Domnii clienti..."

Stiu, stiu, doar "domnii" sunt potentiali clienti ai unor astfel de stabilimente. "Doamnele" doar ofteaza dupa flamingo boys si altii asemenea...

chiar crezi ca, in general, in lumea asta, doar "domnii" sunt cei care frecventeaza camerele de dupa usile cu felinare rosii? mergi in canada sau sua. ai avea o mare surpriza...
ready_vivus
Postat pe 30 Octombrie 2009 07:59
ce-ai bre cu flamingo, aia ?
melanie
Postat pe 30 Octombrie 2009 20:23
da' cine frecventeaza? Bunicutele? Nepoteii? Soimii patriei?

quasaria
Postat pe 30 Octombrie 2009 21:11
maaai...io am mai zis pe un topic de-asta cu legalizarea pipitzelor....ca daca face pentru barbati .....sa faca si pentru fomei...ce...noi nu avem voie sa merem si noi sa ne facem o data de cap???
tutankhamon
Postat pe 30 Octombrie 2009 21:59
...io vrau sa fie si de fomei si de berbati...unde este cu fomei - felinar rosu....unde este cu berbati - felinar albastru...

...asta este o activitate din care mai vin banii de salarii si pensii (ca tot ni sa flutura pe la nas ca se vor diminua)....

...cu trasul pa nas - nu-s dacord...sa traga fata lu tata ca ia a esperementat cand o fecut faculta in amereca (adeca un semestru)
daria_
Postat pe 31 Octombrie 2009 01:07
Legalizarea drrogurilor usoare va incuraja tinerii sa incerce, le va stimula curiozitatea si majoritatea dintre cei care ajung sa incerce ,in timp vor dezvolta dependenta. Singurii care vor profita de acest lucru vor fi traficantii. Iar legalizarea prostitutiei nu va garanta ca nu se vor mai inbolnavi clientii si se va putea chiar sa se ajunga la cresterea traficului de peresoane. Pentru binele acestei tari, oare nu mai exista alte legi de votat? La asemenea situatie economica ne trebuie droguri si prostitutie, nu locuri de munca, un sistem social, de educatie si de sanatate bun?...Dar ce ne mai poate mira cu asemenea clasa politica, parlamentarii nostri vor puterea, nu binele tarii acesteia. As deschide un subiect pentru toti: cati dintre dvs. credeti ca parlamentarii se gandesc la binele tarii - si nu cum sa-si consolideze pozitiile ocupate. Se cauta rasturnarea si acapararea puterii, nu mai pot ei de tara asta. Legile sunt dictate de interese. Saptamana trecuta urmaream stirea de la tv. cu subofiterul care facuse acasa o mica plantatie, (canabis, parca) nu ei trebuiau sa ai prinda pe traficanti? Deci, totul va fi bine...Numai bine.
lela
Postat pe 31 Octombrie 2009 23:18
Pai 90 % ar merge si la piata cu felinarul albastru agatat de fund.
Asta le mai trebuie... semnalizatoare pt femei.
quasaria
Postat pe 2 Noiembrie 2009 00:12
...lela, daca toapicu tau n-are secs, moare bebita...
daria_
Postat pe 2 Noiembrie 2009 00:24
...quasaria, pai daca au felinar albastru, ii videm si noi, mamicule, si le luam urma
daria_
Postat pe 2 Noiembrie 2009 00:25
Eh, ma mai supar si eu...nici la stirile tv. nu-mi vine sa ma mai uit uneori... Solutia e la indemana : o tuica fierbinte (ca e iarna) in loc de droguri si sex acasa cu nevasta, iubita sau cea mai ieftina si veche prietena (si cea mai sigura) - palma... Uite ca nu mai este nevoie de legi si nici sa platim niste parlamentari grasi si asa, pentru ca sa ne simtim noi bine. Numai bine
lela
Postat pe 2 Noiembrie 2009 21:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sex 66 De la: dor72 14 Martie 2011 17:29
"loc de dat cu capu" 9388 De la: prometeus_969 18 Ianuarie 2015 12:36
Prima intalnire 34 De la: garbo_4810 18 Decembrie 2012 23:47
Ce m-a uimit...socat...lasat fara cuvinte...azi... 182 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:21
Iti poti cladi fericirea ta pe nefericirea altora? 127 De la: ___aly___ 15 Septembrie 2013 23:18
Setari Cookie-uri