EGOISMUL= "INGER" SAU "DEMON"?

Egoismul propriu-zis,ne poate lipsi, uneori de simpatia celor din jur, de respectul de sine, de relatiile amicale , calde, cu persoanele din jurul nostru.....
egoismul degenereaza ..agresivitatea, sub toate formele sale: fizica, verbala, etc.....iar, astazi, se poate vedea cu "ochiul liber".....in familie, intre rudele de sange, la scoala, intre vecini sau...chiar la locul de munca.......
..DE CE sa fim egoisti? oare nu putem fi mai buni, mai fericiti? ....unii, da, altii nu, si, stiti de ce? pentru ca, unii oameni sunt prea ocupati cu munca, prea"stresati", prea "obositi psihic"sa-i mai intereseze de..viata altora........

FILOSOFUL francez, Andre Frossard, spunea intr-una din lucrarile sale ca Egoismul este unul dintre cei mai mari inamici ai fericirii umane..... Egoismul reprezinta sursa multor conflicte .... Fiindca egoistul nu se gandeste decat la el. Face orice pentru nevoile lui, calcand in picioare pe ceilalti pentru atingerea scopurilor sale.......
sophia1971
Postat pe 17 Septembrie 2009 10:45
interesanta tema Sophia..bravos!!! egoismul nu e bun deloc! prefer egocentrismul!!!!
superbus
Postat pe 17 Septembrie 2009 10:51
acum lasand gluma deoparte...ideal ar fi sa fim toti altruisti, generosi, buni, etc!!! dar se poate? e imposibil asta!! oamenii si mai ales romanii isi urmaresc interesele , slavesc zeul ban si pt asta ar face orice!!
superbus
Postat pe 17 Septembrie 2009 10:59
De la: superbus, la data 2009-09-17 10:59:07acum lasand gluma deoparte...ideal ar fi sa fim toti altruisti, generosi, buni, etc!!! dar se poate? e imposibil asta!! oamenii si mai ales romanii isi urmaresc interesele , slavesc zeul ban si pt asta ar face orice!!
....
...... ei, aici avem marea problema- unii dintre noi "slavesc banul", si atunci.......ii uita pe ceilalti din jurul lor, se comporta i m o r a l atat in familiecat si in...societate...
sophia1971
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:14
......Cu bani poti cumpara o casa
Dar nu un camin....

Cu bani poti cumpara un pat
Dar nu somnul linistit....

Cu bani poti cumpara un ceas
Dar nu si timpul ce se scurge.....

Cu bani poti cumpara o carte,
Dar niciodata cunoasterea............

Cu bani poti cumpara pozitia sociala,
Dar nu si respectul........................

Cu bani poti cumpara medicamente
Dar nu sanatatea......

Cu bani poti cumpara sex
Dar nu si dragostea. ..............

Cu bani poti cumpara o asigurare
Dar nu iti poti cumpara viata........

Vezi tu, in viata............
Banii nu sunt totul!................... .........................

sophia1971
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:46
daca am fi egoisti si ne-am gandi doar la noi, nu stiu daca ar fi asa de rau...problema e ca murim de grija altora, aici e buba!!

si nu cred ca munca sau stresul au vreo legatura cu egoismul, imoralitatea si rautatea omului!
zambila
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:52
De la: zambila, la data 2009-09-17 11:52:47daca am fi egoisti si ne-am gandi doar la noi, nu stiu daca ar fi asa de rau...problema e ca murim de grija altora, aici e buba!!

si nu cred ca munca sau stresul au vreo legatura cu egoismul, imoralitatea si rautatea omului!
.......
..............Fiindca egoistul nu se gandeste decat la el. Face orice pentru nevoile lui, calcand in picioare pe ceilalti pentru atingerea scopurilor sale...................
sophia1971
Postat pe 17 Septembrie 2009 12:04
buna ziua pai una eu nu cred ca omul s-a nascut asa egoist.Viata la facut egoist,poate a avut deceptii ceea ce l-a determinat sa ajunga asa.Pt ca poate au fost prea buni si au fost luati de fraieri,apoi omul se inraieste.Pt ca pe un om trebuie sa il ajuti dar sa nu il lasi sa profite de tine, Daca vezi ca omul nu are o limita sa ii faci tu limita.pt ca stii in orice om este instinctul de a profita.Poate ca nu a fost invatat sa se infraneze.Este vorba aici de educatie,poate saracul nu a aprimit educatia si invataturile necesare la timp.
irina31
Postat pe 16 Octombrie 2009 13:07
De la: sophia, la data 2009-09-17 10:45:59 Egoismul propriu-zis,ne poate lipsi, uneori de simpatia celor din jur, de respectul de sine, de relatiile amicale , calde, cu persoanele din jurul nostru.....
egoismul degenereaza ..agresivitatea, sub toate formele sale: fizica, verbala, etc.....iar, astazi, se poate vedea cu "ochiul liber".....in familie, intre rudele de sange, la scoala, intre vecini sau...chiar la locul de munca.......
..DE CE sa fim egoisti? oare nu putem fi mai buni, mai fericiti? ....unii, da, altii nu, si, stiti de ce? pentru ca, unii oameni sunt prea ocupati cu munca, prea"stresati", prea "obositi psihic"sa-i mai intereseze de..viata altora........

FILOSOFUL francez, Andre Frossard, spunea intr-una din lucrarile sale ca Egoismul este unul dintre cei mai mari inamici ai fericirii umane..... Egoismul reprezinta sursa multor conflicte .... Fiindca egoistul nu se gandeste decat la el. Face orice pentru nevoile lui, calcand in picioare pe ceilalti pentru atingerea scopurilor sale.......
buna ziua pai una eu nu cred ca omul s-a nascut asa egoist.Viata la facut egoist,poate a avut deceptii ceea ce l-a determinat sa ajunga asa.Pt ca poate au fost prea buni si au fost luati de fraieri,apoi omul se inraieste.Pt ca pe un om trebuie sa il ajuti dar sa nu il lasi sa profite de tine, Daca vezi ca omul nu are o limita sa ii faci tu limita.pt ca stii in orice om este instinctul de a profita.Poate ca nu a fost invatat sa se infraneze.Este vorba aici de educatie,poate saracul nu a aprimit educatia si invataturile necesare la timp.
irina31
Postat pe 16 Octombrie 2009 13:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
verighete 14 De la: tutankhamon 16 Februarie 2010 01:21
Rochie de mireasa Magic Bride 9 De la: daria_pet 21 Aprilie 2011 12:55
Happy end 9 De la: sorinara 22 Mai 2012 23:18
TRADAREA PARTENERULUI -SPORT NATIONAL ? 307 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:24
Divort dupa 2 saptamini Kalibra nu mai vrea sa fie sotie 18 De la: garbo_roberta 13 Ianuarie 2012 04:08
Setari Cookie-uri