Am o soacra plangaciosa

Buna fetelor, am o soacra foarte plangacioasa si nu stiu cum sa ma mai comport ca totul sa iese bine . Am fost ieri la tara sa o ajutam la treaba, noi locuim in oras, a inceput sa planga ca nu o ajutam destul, si un bocet de i s-a rupt sufletul lui fiu-su, se victimizeaza mereu , nu stiu ce sa mai fac , cum sa o mai scot la capat cu ea. Sambata , duminica, sarbatorile toate , trebuie sa ma duc la ea nu accepta ca avem si noi o familie , ca avem prieteni ca vrem sa ne mai distram si noi suntem casatoriti de 6 ani .
Daca il intreb pe sotul meu de ce ii face toate mofturile , si nu o face sa inteleaga ca suntem si noi o familie , imi raspunde ca ea saraca a trecut prin multe si nu o mai supara si el ,nu stiu cum sa fac , nu stiu ce sa mai zic dar m-am cam saturat de ea si de el.
Va rog spuneti-mi voi cum trebuie sa procedez ca sa fie totul bine, multumesc mult.
danica
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:11
nu prea ai ce-i face ei, asa ca educa-te pe tine s-o suporti. ca nu cred sa fie nepoata lui matusalem
pik_nik
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:16
poate ar fi mai bine sa gasesti scuze din cand in cand si sa-l trimiti pe sotul tau singurel la mamica,astfel nu veti avea discutii in casa
any_chiriac74
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:20
iar ne da sc-ul teme...
iasomia
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:51
Da am incercat sa ma mai scuz sa nu ma duc,dar spune ca fac toate astea ca sa il indepartez pe sotul meu de ea, si iar nu e bine .
Daca se duce singur, cand vine acasa ne certam si asa mai departe .......cine o vede zice ca e painea lui Dumnezeu, dar in fond cand vrea ceva face uz de armele ei secrete si i-si arata adevarata ei fata...........
danica
Postat pe 2 Septembrie 2009 19:07
tu n-ai cetit soacra cu trei nurori? vezi ca aia mica a stiut sa manevreze bine solnita cu sare si acul de cusut
si_totusi
Postat pe 2 Septembrie 2009 19:10
De la: si_totusi, la data 2009-09-02 19:10:37tu n-ai cetit soacra cu trei nurori? vezi ca aia mica a stiut sa manevreze bine solnita cu sare si acul de cusut
ioi ce cremenala esti mai si_totusi, si eu as pune in practica soacra cu trei nurori , daca as avea soacra, dar multam lui dumnezeu ca n-am nici socrii si nici cumnati sau cumnate
yanyacharberet
Postat pe 13 Septembrie 2009 14:11
danicooo...apuca-te de facut nepoti......si ii dai ocupatie sa te lase in pace.....
tutankhamon
Postat pe 13 Septembrie 2009 14:17
De la: danica, la data 2009-09-02 16:11:49Buna fetelor, am o soacra foarte plangacioasa si nu stiu cum sa ma mai comport ca totul sa iese bine . Am fost ieri la tara sa o ajutam la treaba, noi locuim in oras, a inceput sa planga ca nu o ajutam destul, si un bocet de i s-a rupt sufletul lui fiu-su, se victimizeaza mereu , nu stiu ce sa mai fac , cum sa o mai scot la capat cu ea. Sambata , duminica, sarbatorile toate , trebuie sa ma duc la ea nu accepta ca avem si noi o familie , ca avem prieteni ca vrem sa ne mai distram si noi suntem casatoriti de 6 ani .
Daca il intreb pe sotul meu de ce ii face toate mofturile , si nu o face sa inteleaga ca suntem si noi o familie , imi raspunde ca ea saraca a trecut prin multe si nu o mai supara si el ,nu stiu cum sa fac , nu stiu ce sa mai zic dar m-am cam saturat de ea si de el.
Va rog spuneti-mi voi cum trebuie sa procedez ca sa fie totul bine, multumesc mult.
Eu consider ca ar trebui sa incerci sa o domini,sa nu te lasi manipulata.Dar frumos,diplomat.Incearca sa te impretenesti cu ea sa fii draguta,dar sa incerci sa o domini si pe barbatu la fel,ca doar nu esti tu jucaria lor.EU ZIC SA II PUI LA PUNCT PE AMANDOI,CA DACA O SA CONTINUE ASA S-AR PUTEA AA RAMANA CU MAICASA.Ca doar tu nu esti jucaria lor.Si incearca sa te rupi te maicasa,sa te impui nu te mai lasa manipulata de ea.Dar finut impunete,arata-i ca nu esti slaba ca sa te joace ea cum vrea,fii diplomata si incearca sa iti atingi si tu scopul.Apoi tu te-ai casatorit cu un barbat nu cu maicasa,nu suficient ca cureti dupa barbat,sa cureti si dupa maicasa.Sau fa altceva du-l si tu la maicata ca sa o slugareasca pe maicata.sa vedem daca ii convine.Pt ca sigur va zice ca el s-a insurat cu tine nu cu familia ta.asa si tu te-ai casatorit cu el nu cu familia lui.Si fiecare trebuie sa se descurce singur,ca si tu ai nevoie de odihna.Impunete nu te lasa manipulata si sa iti distruga familia.Pt ca soacrele astea sunt poame acre si periculoase distrug multe casatoriii,sunt proaste si inculte si egoiste phuiiiiiiiiiii
irina31
Postat pe 23 Octombrie 2009 23:01
soacra plangacioasa?
dat in gura ca la coasa
pik_nik
Postat pe 23 Octombrie 2009 23:07
De la: pik_nik, la data 2009-10-23 23:07:07soacra plangacioasa?
dat in gura ca la coasa
irina31
Postat pe 23 Octombrie 2009 23:08
Eu consider ca ar trebui sa incerci sa o domini,sa nu te lasi manipulata.Dar frumos,diplomat.Incearca sa te impretenesti cu ea sa fii draguta,dar sa incerci sa o domini si pe barbatu la fel,ca doar nu esti tu jucaria lor.EU ZIC SA II PUI LA PUNCT PE AMANDOI,CA DACA O SA CONTINUE ASA S-AR PUTEA AA RAMANA CU MAICASA.Ca doar tu nu esti jucaria lor.Si incearca sa te rupi te maicasa,sa te impui nu te mai lasa manipulata de ea.Dar finut impunete,arata-i ca nu esti slaba ca sa te joace ea cum vrea,fii diplomata si incearca sa iti atingi si tu scopul.Apoi tu te-ai casatorit cu un barbat nu cu maicasa,nu suficient ca cureti dupa barbat,sa cureti si dupa maicasa.Sau fa altceva du-l si tu la maicata ca sa o slugareasca pe maicata.sa vedem daca ii convine.Pt ca sigur va zice ca el s-a insurat cu tine nu cu familia ta.asa si tu te-ai casatorit cu el nu cu familia lui.Si fiecare trebuie sa se descurce singur,ca si tu ai nevoie de odihna.Impunete nu te lasa manipulata si sa iti distruga familia.Pt ca soacrele astea sunt poame acre si periculoase distrug multe casatoriii,sunt proaste si inculte si egoiste phuiiiiiiiiiii
irina31
Postat pe 23 Octombrie 2009 23:09
pik_nik
Postat pe 23 Octombrie 2009 23:11
'Pt ca soacrele astea sunt poame acre si periculoase distrug multe casatoriii,sunt proaste si inculte si egoiste phuiiiiiiiiiii '

iaca na. si cand ma gandesc ca voi fi si eu soacra....da, poate ca n-oi da peste o "nora "asa cu personalitate ,ca irinuca. oare sa-i zic ginere?
si_totusi
Postat pe 24 Octombrie 2009 08:51
Si totusica soacra. Nici nu vreau sa ma gandesc. Va curge sange.
Micass
Postat pe 24 Octombrie 2009 09:03
hai, micass, ca-s ca painea calda
si_totusi
Postat pe 24 Octombrie 2009 09:05
Foarte calda. O sa-i usture la stomac.
Micass
Postat pe 24 Octombrie 2009 09:06
si_totusi
Postat pe 24 Octombrie 2009 09:11
soacra trebuie sa fie ca berea, nu ca painea! rece, adica
pik_nik
Postat pe 24 Octombrie 2009 09:15
io crez ca soacra fetii vrea sa fie scoasa in lume
bluelight
Postat pe 24 Octombrie 2009 09:17
Rece si pe masa se spune.

Poate are noroc si ai ei copii gasesc ca si parteneri oameni verticali si cu principii. Asa o sa ii poata digera si Totusica.
Micass
Postat pe 24 Octombrie 2009 09:17
las, piku ca nu mor soacrele cand viseaza nurorile
si_totusi
Postat pe 24 Octombrie 2009 09:18
parca o vad pe totusica dansand supusa si ascultatoare cum o sa-i cante ginerele si nora
pik_nik
Postat pe 24 Octombrie 2009 09:20
Eu cam vad viceversa.
Micass
Postat pe 24 Octombrie 2009 09:24
avand in vedere cat o apreciez eu pe totusica, ii doresc o nora care sa-i semene ei si un ginere care sa-mi semene mie
pik_nik
Postat pe 24 Octombrie 2009 09:26
Vad ca nu prea o ai la suflet pe Totusica.
Micass
Postat pe 24 Octombrie 2009 09:29
nu ma are, micass. crede ca voi avea un ginere care sa-mi puna praf de scarpinat in palarie. nu ma cunoaste.i-as pune si eu praf de pusca in tigara si apoi, ne-am uita dragastos unul la altul

nu ne-am certa neam. ar fi chiar distractiv.
si_totusi
Postat pe 24 Octombrie 2009 09:32
Micass, si io vad cat de mult ne apreciezi tu pe mine si pe totusica!
pik_nik
Postat pe 24 Octombrie 2009 09:33
da, totusico!
si am avea mereu invitati la petrecerile noastre pompierii, politia, salvarea...numa' lume buna si vesela!
pik_nik
Postat pe 24 Octombrie 2009 09:35
De la: pik_nik, la data 2009-10-24 09:33:36Micass, si io vad cat de mult ne apreciezi tu pe mine si pe totusica!

Ofticosule!
Micass
Postat pe 24 Octombrie 2009 09:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tu si copilul tau 1 De la: Sic_Cogito 6 Decembrie 2010 14:47
Iubire de mama? 33 De la: Andreeaa244 13 Martie 2016 02:02
Salut voios de pensionara! 136 De la: Maria802 9 Ianuarie 2017 08:47
Daruri de sarbatori copiilor 20 De la: elisabeta_boia 28 Ianuarie 2013 16:43
Cea mai grea decizie din viata mea... sa merg mai departe sau sa ma opresc aici??? 120 De la: garbo068629 13 Ianuarie 2010 18:40
Setari Cookie-uri