Militez pentru reducerea numarului de parlamentari si taierea sporurilor lor salariale ca solutie de iesire din criza...

... pt ca, parafrazandu-l pe "ilustrul" nostru lup de mare, in limbaj autohton "bivol de stema" sunt prea multi si stau degeaba...

snowflake
Postat pe 29 August 2009 01:08
reducerea numarului de parlamentari, da,dar nu si reducerea camepelor,limitandu-ne doar la una, ca vom reveni la MAREA ADUNARE NATIONALA, de la care nu au trecut decat 20 de ani, fragil, acolo toata lumea aplauda la unison, dragi romani doriti acest lucru?
garbo047578
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:22
Nu reveniti, bre, la nicio mare adunare nationala.
Daca nu stiati, exista o directiva prin care UE a impus tuturor statelor membre parlament bicameral... dar in avantul populistic din campanie, baselu' a "uitat" treaba aiasta.
Anyway, vom trai si veti vedea
ready_vivus
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:26
Snow, iote mamicule cum iti reinvie topicu' lu' matale
Amu vazui ca l-ai deschis prin august...
ready_vivus
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:28
mai oameni, priviti statul ista ca si o casnicie unde, doi omi - un el si o ea fac bugetul ( hai sa zicem presedentia si guvernul)

daca sunt tolomaci si cheltuie aiurea, sigur ca nu le ajung lefurile. ca sa iasa din criza si sa aiba totusi bani de bautura, taie din ratia de hrana a plodurilor

cam asa e si cu cea guvernare ,de pe plaiurile noastre

ce criza ce iesire? astia pot sa nu ne dea lefuri, sa taie toate sporurile, ca tot cu fundul gol suntem . oligofrenii sunt oligofreni. punct

asha ca, nu mai milita tu ,snow, ca militezi de pomana! ramai si in criza si cu banii luati
si_totusi
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:32
ia sa va zic o vorba de duf :
Ceea ce are nevoie ara asta, sunt mai muli politicieni fr loc de munc.
- Edward Langley
o fii trait si asta in romanica, maica
bluelight
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:38
ce sporuri sa mai cerem noi cand nemernicii astia vor sa taie si alocatiile copiilor, de parca e si mare alocatia aia ca nu ajunge nici de.....
nelly05
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:45
tocmai, Nelico. nici n-o sa simti
bluelight
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:47
blue, din fericire pt copilul meu, el chiar nu o sa simta lipsa alocatiei, dar sunt multe familii pt care conteaza.
nelly05
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:50
glumeam, mai. facem haz de necaz altfel, ajungem sa le dam astora in cap.
bluelight
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:54
ioi...nely...da sa ti poup ca nu te am recunoscut!!!!!
nazirra
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:56
abia asta ar fi normal, blue. sa le dam in cap . alta sansa nu e
si_totusi
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:57
pai da - oare cat ii mai trebuie "mamaligii" sa explodeze???
panty_C
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:59
nazi
nelly05
Postat pe 4 Ianuarie 2010 16:00
mai nu stiu exact cum e cu alocatia asta, auzisem ca vor sa o taie de la copii ai caror parinti depasesc salariul de 6000 lei si sa puna la ceilalti, procentual cred tot in functie de salarii.

oricum....frectie la picior de lemn
nelly05
Postat pe 4 Ianuarie 2010 16:04
nelly,asta a fost o alta vrajala electorala
n-ai sa vezi asa ceva
eladaela
Postat pe 4 Ianuarie 2010 16:06
Parerea mea este ca nu numarul de parlamentari sau de camere legislative conteaza, ci calitatea parlamentarilor. Or, orice s-ar spune, acestia reprezinta poporul care i-a ales, dupa cum o galeata de apa dintr-un rau poluat reprezinta calitatea apei acelui rau la momentul prelevarii probei respective. De aceea aceste idei gen "daca nu-i putem face mai buni, macar sa-i facem mai putini" sunt populiste si periculoase, dand impresia ca asa se rezolva problema, seamana cu aruncatul sclavilor in arena cu lei spre deliciul prostimii.

Deci, daca vrem parlamentari mai buni, sa ridicam stacheta si sa fim noi insine mai buni. Sa ridicam stacheta aparandu-ne drepturile si protestand atunci cand este cazul, cand drepturile sunt incalcate. Cand ati vazut ultima oara 100.000 de romani in strada pentru apararea drepturilor lor civile? Niciodata dupa 1989. Si atunci a trebuit sa se mobilizeze toate serviciile secrete din rasarit si din apus pentru a-i scoate pe romani in strada. Pana nu o sa vedem astfel de demonstratii, unde sute de mii de oameni vor iesi in strada nu pentru lefuri mai mari, ci pentru respectarea unor drepturi, nu vom avea parlamentari mai buni. De ce ar fi? Cine-i forteaza?

Sa devenim, ca popor, mai buni, educandu-ne pe noi si pe copiii nostri sa-si faca datoria fara spagi, pile sau interventii. Sa respecte legile, caci respectul legilor inseamna in primul rand respectul celorlalti concetateni de-ai nostri care. la randul lor, ne respecta platindu-si impozitele la timp sau pastrand un mediu curat.

Sa nu mai vorbim de rau Romania oriunde si oricand, sa nu ne mai cumparam diplomele si functiile, etc.

Si atunci (peste zeci de ani), ca prin minune, vom observa ca si parlamentarii nostri parca sunt mai buni, cu toate ca nici atunci nu vom fi multumniti de ei.
Ecoul
Postat pe 4 Ianuarie 2010 16:08
eh, totusico.sunt prea multe de spus.
si...nu cred in rezolvari violente. drept e ca nici in cealalta extrema.
bluelight
Postat pe 4 Ianuarie 2010 16:10
ela, probabil ca nu.
nelly05
Postat pe 4 Ianuarie 2010 16:11
Parlamentari mediocri ca astia care sunt acum nu am mai vazut.Cititi-le cv-urile:postasi, muncitori, prelucratori de toate neamurile, acari,etc.
garbo047578
Postat pe 5 Ianuarie 2010 02:39
Pentru READY VIVUS stiu ca exista o directiva UE, dar baselu dvs. nu stie.! Am inteles ca vrea sa-si faca o Constitutie numai pentru el........
garbo047578
Postat pe 5 Ianuarie 2010 02:43
De la: ready_vivus, la data 2010-01-04 15:28:43Snow, iote mamicule cum iti reinvie topicu' lu' matale
Amu vazui ca l-ai deschis prin august...


ready, multumesc c-ai bagat de seama... ca eu am fost inaintea lui base... de fapt de la mine a luat ideea si de la Crin sloganu de campanie...
snowflake
Postat pe 5 Ianuarie 2010 17:23
pe unde umbli, soro ?
Anouk
Postat pe 5 Ianuarie 2010 17:25
De la: si_totusi, la data 2010-01-04 15:32:09
ce criza ce iesire? astia pot sa nu ne dea lefuri, sa taie toate sporurile, ca tot cu fundul gol suntem . oligofrenii sunt oligofreni. punct

asha ca, nu mai milita tu ,snow, ca militezi de pomana! ramai si in criza si cu banii luati


totusico... io is varsatoare de fel... militez pentru toate cauzele pierdute... si dupa aia mai ca-mi vine sa-mi trag un glonte-n cap
snowflake
Postat pe 5 Ianuarie 2010 17:25
brambura

ma tin de glume... contabile...

ca cica au inventat taxa pe prostie... si i-au zis consultant fiscal... nu intrebati!!!!!!!!!!!! dauneaza grav sanatatii...
snowflake
Postat pe 5 Ianuarie 2010 17:29
consultant fiscal ?
ia decripteaza tu romantzu, ca m-ai confuzat...ce face un nenea consultant fiscal ?
Anouk
Postat pe 5 Ianuarie 2010 17:31
aia n-am inteles nici eu... da' cica ai nevoie de el sa depui situatia contabila... inca nu l-am gasit...

da' am eu o vaga banuiala ca e o chestie din aia: dam xxx functionari afara si obligam romanu sa-si ia consultant fiscal... si uite asa o parte din xxx functionari devin consultanti fiscali... "turcu plateste...", vorba lui Cadir...
snowflake
Postat pe 5 Ianuarie 2010 17:35
ahaa...acu' am priceput...model american, ne ducem la un nenea cu toate chitantele si i le punem in brate

lasa mama...ca trebe sa manance si gura lor cevasilea...
Anouk
Postat pe 5 Ianuarie 2010 17:37
o tampenie, disponibilizezi mii de oameni si pe urma n-ai bani de pensii
logoff
Postat pe 5 Ianuarie 2010 17:38
ha ? pai ce are disponibilizatu' cu banii pensionarilor ?
Anouk
Postat pe 5 Ianuarie 2010 17:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CAUT DE LUCRU 4 De la: ingerasulluptator 30 Decembrie 2011 12:11
ce te deternima sa alegi o anumita facultate ? 16 De la: floare_cu_colti 18 Februarie 2011 17:20
Cu 8 corigenţe în liceu, antreprenor de succes. 5 De la: Adi_1 2 Iunie 2015 15:50
despre cariera 25 De la: nclt_s 8 Aprilie 2010 11:47
Consilieri juridici 14 De la: lumi11 24 Mai 2016 20:41
Setari Cookie-uri