UN FOST VIOLATOR AJUTA ACUM FEMEI AGRESATE SEXUAL!!!

Poate cel mai interesant caz de schimbare a personalitatii

individului si,in acelasi timp,o dovada vie a faptului ca

niciodata nu este prea tarziu,pentru un om care vrea sa se

schimbe,este cazul lui Tony Lee Jordan,un fost violator

recidivist,care in urma unei revelatii avute in stadiul de

moarte aparenta,si-a schimbat viata cu 180 de grade."Tocmai

ispaseam o pedeapsa de cativa ani,intr-o inchisoare,pentru

viol.Nu era prima data,eram recidivist.Intr-o zi am avut

fericirea sa ma intalnesc cu fenomenul mortii aparente,care

mi-a schimbat total viata si modul de a gandi.Atunci mi-am

dat seama ce gunoi uman fusesem si ca revelatia avuta atunci

as putea spune ca m-a facut sa ma nasc a doua oara.Am

devenit o alta fiinta.Dupa ce am iesit din puscarie cu niste

referinte excelente,de care s-au mirat pana si cei ce le-au

scris,m-am hotarat sa studiez psihologia pentru a ajuta

fiintele carora le facusem rau-femeile.Dupa ce am absolvit

facultatea cu rezultate mai mult decat satisfacatoare,mi-am

deschis un cabinet si am devenit psihoterapeut.Lsa inceput

nu prea aveam clientela,deoarece lumea imi spune .Cu timpul insa,pentru ca dvenisem om,in adevaratul

sens al cuvantului,am devenit vestit,iar astazi ii multumesc

lui Dumnezeu ca m-a schimbat in asa fel,ca sa fac mult bie

in jurul meu."(Amedeo Vasilescu)

voi ce parere aveti?se pot intampla asemenea

minuni?????
allexanndrra
Postat pe 24 August 2009 10:10
In Romania sigur nu gasesti asa ceva,insa sa "persevereze" in a viola,a talhari sau a ucide ,da...romanasii nostri odata cazuti in patima infractiunilor cu violenta,nu mai au leac in veci...
Roxxynela
Postat pe 24 August 2009 13:48
da. ca in strainatate gasesti. e tot la fel. ticnitul asta a avut o revelatie. ca toti nebunii. a avut viziuni. norocul lui a fost ca a si crezut in ea.
si_totusi
Postat pe 24 August 2009 14:10
nope, ex-violatorul era Tony Lee Jordan, iar revelatia a avut-o Amedeo Vasilescu, ca doar lui ii apartin gandurile puse in ghilimele.
Tare nenea Amedeo...
anakin
Postat pe 24 August 2009 14:26
blanca
Postat pe 24 August 2009 14:37
ana ,gresesti imi cer scz daca te supar,dar gandurile dion ghilimele,sunt ale violatorului.el povesteste,despre minunea ,despre revelatia care a avut-o.indiferent de unde ar fi violatorul,fapta ramane fapta.si mutilarea sufletului femeilor,in cauza,e greu de tratat.eu ma gandesc ce revelatie putea sa aibe,caci nu povesteste exact?oare um poti sta fata in fata cu victima,sau invers cu ,calaul?e greu sa treci peste asa ceva,de aceea imeste greu nu stiu de ce sa cred in "revelatia'',violatorului!stiti cum imi suna mie aceasta stire reala de fapt?cam asa:si lupul dintr-o data avu o revelatie"sa fie paznic la oite''.dar in subconstient,acel viciu ramane si se trezeste 'lupul' deodata fara sa realizeze,cica,cum ca a uitat gustul oitelor si da repede iama,ca sa si-l aminteasca.cam uimitoare aceasta "revelatie"!!!.eu desi cred in povestiri frumoase,nu pot crede in aceasta.de aceea v-am cerut si voua parerea,sunteti oameni inteligenti cu totii!voi ce credeti?
allexanndrra
Postat pe 24 August 2009 17:18
Allexandra, eu cre'ca se poate:uite, bunicu', cum nu mai scapa de lupi al stina, s-a gindit sa prinda unu...i-a scos dintii si a ramas paznic la oi. Al dreak de se mai apropia vreo unul. Da stii de ce?.Una ca-si simteau mirosu, dar asta stia toate trucurile lor si le anticipa miscarile. S-apoi, de-al dreak ce erea...nici el nu minca nici pe altul nu lasa.Cam asea vad si io ca se poate: ii anuleazi obiectul muncii, s-apoi sa vezi educator, terapeut, paznic la turma, ce vrei...
iar_eu
Postat pe 24 August 2009 17:29
ps:ce este mai grav ?a studiat"psihologia victimelor"!!asta trebuie sa dea de gandit,ca tipul este diabolic de inteligent!recititi sa vedeti cum spune;'am primit cele mai bune referinte,de se mirau si cei care le-au scris''.asta se traduce in psihologie ca nici el violatorul nu credea sincer in ce spune.poate 'reveletia'este de alta natura,un plan abscuns,cu multe implicatii.dar ma abtin pt a nu da "sfaturi"unora care au violat,dar nu au avut''norocul unei asemenea revelatii"!nu poti sti cine mai citeste,ce postam noi,cei de buna credinta.alexa
allexanndrra
Postat pe 24 August 2009 17:35
Aha, io deja am prins ideea si-o s-o pun in practica cu Irinuca, dar asta m-ai invatat tu
iar_eu
Postat pe 24 August 2009 17:38
IAR EU-tare mare dreptate ai,deci nici tu nu prea crezi in ''revelatia'',violatorului!imi place cum gandesti.pt ca uite asa ajutam ''oitele''sa nu cada in plasa 'lupului',care brusc isi schimba NARAVUL,in afara de bine stiutul si cunoscutul,par!!!
allexanndrra
Postat pe 24 August 2009 17:44
ma asteptam c-ai sa precepi...cine-a dat de acel gust, moartea i-l mai schimba.
iar_eu
Postat pe 24 August 2009 17:47
Pan'la urma, cine e Amedeo Vasilescu? pardon, Vasilesco ... vreun violator din planul local, ori este codul pentru Amedeo Lazarescu?
anakin
Postat pe 24 August 2009 17:57
parol tatzo, sa ma-ngropi!
kyra
Postat pe 24 August 2009 18:25
cre ca amadeus asta e ziarist de investigatii. grote, vizuini, viziuni
si_totusi
Postat pe 24 August 2009 18:29
totusico, cum o fi aia " fericirea de a te intalni cu fenomenul mortii aparente" ?
kyra
Postat pe 24 August 2009 18:33
kyru, iti dai seama. in timp ce moartea se juca cu cea coasa , mortul aparent murise dar traia . era asa, de inducere in eroare. dupa ce a plecat aia in negru, hop s-a sculat si el vesel si zgubilitic. nu mai voia violuri. de frica. daca se intepa doamna in negru ca i-a tras clapa? nu venea iar? nu mai scapa el de coasa .
si_totusi
Postat pe 24 August 2009 18:57
Uite, ca sa fiu on topic vreau sa va spun ca in USA cei mai tari terapeuti la casele de reabilitare (droguri, alcool) sunt din rindul celor care la rindul lor au facut droguri, au fost alcoolici.Asa spune presa (si cine o crede????) Cica doar daca faci un lucru poti intelege mintea celui care o face.
Chirule, ia spune tu mama cum e cu chestia asta?
Intimplator, cunosc un tinar cade a inceput cu drogurile pe la 12 ani, a fost la reabilitare, inchisoare de minori pentru violenta , trafic de droguri, droguri etc. etc...Acest tinar (aparent vindecat) acum face facultate de psihologie/terapie ca sa ajunga sa-i vindece pe "fratii" lui.
Si se pare ca merge!
O fosta puscariasa care si-a macelarit sotul (cind era foarte tinara) dupa ce a iesit din inchisoare a studiat si acum lucreaza cu femei care sunt in inchisoare sau au iesit pentru ca sa le reabiliteze psihic si sa le ajute sa se icluda in viata sociala....

In fine,am si eu experientele mele pe care as putea sa le valorific...hmmm...nu m-am gindit pina acum!
Aemulus
Postat pe 24 August 2009 19:09
mica,tocmai in asta conteaza inteligenta diabolica a viciosului.in primul rand fac psihologia,ceea ca ii ajuta sa cunoasca mai bine "victimele'',indiferent de viciu.in general in inchisoare ai de-a face si cu "inteligenta diabolica" si ti-o insusesti rapid.e buna cand iesi in societate,ca "integrare''.eu stiu un proverb probat,cand bei apa dintr-o fantana,mai ales din cea care ti-a 'satisfacut setea....',vei bea mereu!
allexanndrra
Postat pe 24 August 2009 19:25
De la: iar_eu, la data 2009-08-24 17:38:23Aha, io deja am prins ideea si-o s-o pun in practica cu Irinuca, dar asta m-ai invatat tu



doamne fereasca si pazeasca,saraca Irinuca!!!

nu io sunt de vina!ai avut si tu vre-o 'revelatie"?
allexanndrra
Postat pe 24 August 2009 19:29
De la: anakin, la data 2009-08-24 17:57:30Pan'la urma, cine e Amedeo Vasilescu? pardon, Vasilesco ... vreun violator din planul local, ori este codul pentru Amedeo Lazarescu?



amedeo este un ziarist,sigur ca poate amedeo o fi si un pseudonim.il cunosc stiu ca scrie direct de la fata locului,si este f competent ,in meseria lui.asta o dovedesc si subiectele 'incredibile",pe care le transmite tuturor,sa deschida bine okii si urechile,cei ce trec prin asemenea,'transformari',avand fericirea sa se intalneasca cu "doamna cu coasa'!
allexanndrra
Postat pe 24 August 2009 19:41
alexandro, ma scuzi, dar bati campii, asta-i teoria conspiratiei in varianta mizera...

copii, treaba vine asa..se spune, se zice, ca o mare parte din cei care fac psihologia, o fac pentru a se vindeca pe ei insisi...
acum, cati reusesc realmente sa se vindece de traumele trecutului, este discutabil si tine numai si numai de structura lor..si de efortul depus in directia asta.
cert este ca, numai o "dezvoltare personala" amanuntita, si cat mai asidua, iti permite accesul la statutul de psihoterapeut..

inainte de a avea pe cineva pe canapeaua aia (stiti Freud, chestii),
trebuie ca analistul sa fi stat colo sha destul de mult, si sa zica toooott !!!
kyra
Postat pe 24 August 2009 20:21
hello, kiro....

vaz subiecte incendiare ici sha...

tre' sa fie si o morala in cazul violatorului asta, ajuns psihoterapeut ?

oricum observ ca alexandra noastra si-a schimbat modul de abordare, nu mai e asa de inversunata...
wife_de_zmeu
Postat pe 24 August 2009 20:25
wifo, e luna plina, crez!

una il batea pe unu, de-l invinetea saracu`, acum vad ca si irinuca, ridica palma (pumnu`, ori ce-o fi ), si mai nou, criminalii in serie, ne trantesc pe canapea!

deci, stam admirabil de bine!
kyra
Postat pe 24 August 2009 20:29
Wiiiiife!!!!
Ce faci baby? Cum e cu bebele ala? Cum e iarba in gradina ta? Ce-ti mai fac cutzii?????
Aemulus
Postat pe 24 August 2009 20:30
kyruleano...
io stiu neste caze d'astea in care,dupa ani buni de supervizare,tot n-ai spus tot...
...si mai stiu neste caze in care insusi supervizorului i-ar prinde bine o canapea...
pana la urma,subiectivismul e cel mai greu de controlat...
tre' sa fi foarte "zen" ca sa zic asea..
preciouss
Postat pe 24 August 2009 20:32
blanca
Postat pe 24 August 2009 20:34
he...he...ne trantesc pe canapea ?

soro, io nu crez in revirimente de-astea nici sa ma omori...

oi fii io cinica, da' nu crez ca unuia de ii placea sa violeze fomeile, a avut asa, o revelatie, l-o pocnit pocaiala si regretul, nah...

mica, ce sa fac...bebele nu vrea sa vina...cutzii sunt bine merci, Athos e cat un tanc de gras...iarba e cat mine ca mi-a trecut amocul gradinaritului, ca nu-i de mine...
wife_de_zmeu
Postat pe 24 August 2009 20:34
preci, nu ma indoiesc fata. ehee..e grele rau..

acu`, parerea mea e ca si dupa ce iti faci orele celea, tre` sa te duci sustinut si regulat, sa te spovedesti (bai, astia care radeti, nu va ganditi la prostii, ca va pingesc )

kyra
Postat pe 24 August 2009 20:37
nuuuuu! fugiti,d-acilea! ca lupu isi schimba parul , dar naravul iiiii(adikatelea BA)
LILO
Postat pe 24 August 2009 20:39
..da nu la popa! ...sau?
blanca
Postat pe 24 August 2009 20:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu pot traii fara tine dar nu stiu ce sa fac !!! ma ajuta si pe mine cineva plsss 14 De la: si_totusi 7 Martie 2010 22:16
Clinica privata din Ungaria unde a facut donatii House Carers 1 De la: jerebnii_florina 1 Iunie 2010 22:57
A devenit sexul ghilotina omenirii? 148 De la: KNIGHT_31 25 Septembrie 2010 20:38
Ce sa fac sa devin mamica? 57 De la: garbo077616 9 Iulie 2010 22:42
eu ce sa inteleg ? 17 De la: fleurdelis 7 Mai 2010 18:52
Setari Cookie-uri