Promiscuitatea - efect secundar al libertatii...

De la: LILO, la data 2009-08-15 22:30:21 no,zambil ia-ti ochelarii...o cheama SNOWFLAKE frumoooosss nume nu


saru'mana...
snowflake
Postat pe 16 August 2009 17:10
De la: kyra, la data 2009-08-15 22:43:50snowflake, frumos ce ai scris, si sunt de acord cu tine.. pana la un punct, ori mai multe..

oamenii inteligenti stiu unde sa se opreasca, desi zambilu` aici m-ar apostrofa nitzel, tot cu trimitere la adevarata natura umana, inselatul n-are nici in clin, nici in maneca cu IQ-ul personajelor, iar singurul rol pe care trebuie sa-l stii (cat de cat) este cel propriu..

si nu, promiscuitatea asta e de cand lumea, doar ca acum e mai vizibila, e mai "stridenta" si mai greu de ignorat..

cat despre puncte de vedere..cam cati useri are garbo, cam tot atatea posibil sa fie..


adevar graiesti... ca promiscuitatea a fost de cand lumea si un "apostrof" pt mine ca scriu incoerent...
dar de ce oare n-a putut ea sa ramana acolo in cutia pandorei? sau si mai rau: ce naiba a cautat sa se strecoare in cutia pandorei alaturi de speranta? ca uneori cand ma uit in jur am impresia ca lumea isi pune speranta in aceasta nevoie de a ne imparti si a imparti tot ce avem... fara sa fiu religioasa, am fost un copil rasfatat, n-am impartit nimic, si nu ma vad impartind ceva vreodata... bine, nu ma vad nici tinand posturile, dar eu sunt din generatia democratiei selective si a dreptului la exprimare. noi suntem aia care am descoperit ca putem sa vorbim liber si vorbim mult si fara rost. asa ca mine pe acest blog. desi nu ma vad marsaluind pe strazi impotriva relatiilor extraconjugale si a prostiei
dar ma gandesc ca daca eu ma exprim liber fata de parintii mei care nici asta nu faceau, poate copiii mei or sa puna si in practica... sunt optimista... am zis copii, nu nepoti...
snowflake
Postat pe 16 August 2009 17:18
Oare de ce am impresia ca zicala favorita a romanului este: "fa ce zice popa, nu ce face popa"?

erata: "3 intr-o barca" e a lui Jerome K. Jerome... ma scuzati... am eu un fix cu el si cu Kipling sa-i plagiez de la unul la altul...
snowflake
Postat pe 16 August 2009 17:26
De la: zambil, la data 2009-08-15 22:22:24bre snake, sau cum iti zice... promiscuitatea, asa cum o descrii tu, este de fapt adevarata natura umana... exilata, saraca, de religie (in special crestinism), sa traiasca la periferie...

da' se pare ca ei ii place acolo, la periferie, unde mai toti dau' macar din cand in cand, o fuga sau mai multe... oamenilor le place dezmatzu', sa simta ca nu-i strange cravata sau elasticu' de la chiloti...


stii, chestia asta imi aduce aminte de ceva ce am citit despre Carmen Silva si regina Maria ca le placea sa se imbrace in vesminte traditionale romanesti... e drept ca n-am auzit sa se fotografieze cu coasa in mana...
snowflake
Postat pe 16 August 2009 17:28
De la: pik_nik, la data 2009-08-15 22:49:29io-i spun hedonism si ma simt impacat cu mine insumi


oare? pana cand? pana te inseala prima data? pana iti inchide telefonul? pana afli ca se duce acasa si doarme cu nevasta? pana la prima minciuna? pana la ultima? e vreo diferenta intre hedonism si sado-masochism? ca eu ma confuzez repede in sensul cuvintelor...
am constatat ca maturitatea strica... inveti sa interpretezi cuvintele in context, sa le scoti din context, sa scoti contextul din ele, sa citesti printre randuri, dincolo de cuvinte, in spatele foii, in ochi, in suflet, in tacere, in cuvintele nespuse, in fenomenele atmosferice, in evenimentele neprevazute, in carti, in vise...

snowflake
Postat pe 16 August 2009 17:39
ma rog... nu stiu daca "diversitatea" e adevarata natura umana - eu una cred ca nu e, dar poate sint eu mai optimista. Cred ca exista cupluri care nu inseala. Pentru ca nu simt nevoia. Si nu simt nevoia de altcineva daca se iubesc unul pe altul. Nici mamele fatalelor sau don juanilor nu pot sa "sparga" o relatie - relatiile se distrug din interior, nu din exterior.
Din pacate, prejudecatile sociale, comoditatea sau interesele de diverse feluri fac ca doi oameni sa ramina impreuna si dupa ce au disparut sentimentele. Si atunci bineinteles ca inseli, ce sa faci altceva - in fond, toti avem nevoie sa dam si sa primim vreo oarecare combinatie intre sex, atractie, iubire. Altfel viata este absolut fada. Si e fada ce e, dupa care nu mai e... Iar atunci, zbang, te-a palit oprobiul ca "inseli!". Cind, de fapt, singura vina e ca nu mai iubesti. Ca nu ti-ai pus bocceluta la spinare cind trebuia... si ai lalait-o mult prea mult linga "inselat".
quasaria
Postat pe 16 August 2009 17:48
snow, hedonismul e o filozofie de viata, filozofia unui mod de a trai viata, in timp ce sado-masochismul, dupa paterea mea, e o deviatie comportamentala, o boala psihica.
nici o legatura intre una si cealalta, si tu stii asta:)
problema pleaca din alta parte. de la intrebarea: ce inseamna pentru mine perechea potrivita? ce sunt mai importante, varsta si aspectul fizic sau modul in care intelege sa-si traiasca viata? sigur, o armonizare intre toate ar fi perfecta, da' daca nu exista compatibilitati, bag mana in foc ca majoritatea celor care ajung la drame au ales primele doua...
pik_nik
Postat pe 16 August 2009 17:59
lui pik_nik

daca ti-as spune ca varsta si aspectul fizic nu conteaza as fi ipocrita, dar am avut destul de des ocazia sa ies cu tipi care erau superbi, icoana, dar aveau un defect: vorbeau... dac-ar fi fost muti ar fi fost tare intelepti.
pe de alta parte mi s-a intamplat sa ma pacalesc si sa fiu pacalita de filozia de viata a unor oameni care mi-au "vandut" exact ce-mi doream si am "cumparat" ce nu vroiam... pacat ca lucrurile astea nu vin cu garantie
nu, din nefericire cred ca cel mai ades se ajunge la rupturi din cauza lipsei de comunicare. prea mult din scopul scuza mijloacele. varsta si aspectul ar trebui sa ajute...
si da, din nefericire hedonismul este o filosofie de viata, care este insa cam limitata pentru fiintele bipede si inteligente care ne pretindem. nu sunt din cei care cred in pedeapsa si retributie si nu voi spune ca vor fi si ei pedepsiti de alti la fel de egoisti ca ei. prefer sa nu ma intereseze soarta lor si sa ma feresc din drumul lor... eu sunt pentru varietatea opiniilor si pentru sinceritate...

din pacate insa ma uit tot mai mult la femei de varsta mea care fara a avea vreo legatura cu hedonismul se arunca in relatii fara viitor doar ca sa nu ramana singure. si ma gandesc ca suntem tara cu cele mai multe facultati din lume si avem oameni cu filozofii chiar atat de limitate? nu vreau sa deschid o dezbatere despre scoala romaneasca a carei valoare nu o mai apreciez de ceva timp, dar parca totusi mi se pare cam prea mult sa discutam la fiecare pas probleme de moralitate indoielnica ca pe mari si complicate probleme de logica. si am o vaga banuiala, fara a avea foarte multe informatii despre hedonism, ca el nu prea se "pupa" cu etica... si atunci stau si ma intreb de ce exista dileme in daca sa stau sau nu cu un barbat insurat, daca sa-mi iert sotul/sotia care m-a inselat, etc? eu vad lucrurile foarte clar: nu. barbatul insurat are un angajament fata de alta femeie, pe care l-a luat benevol si il poate rupe la fel daca vrea. acelasi lucru e valabil si pentru barbatul care a inselat. are un angajament pe care l-a incalcat, deci nu-l ierti. treci poate cu vederea, te impaci cu situatia, dar nu-i acorzi absolvirea pacatelor ca nu se poate. asta dureaza si e nevoie de mult timp si de multa pocainta.
poate ca pot parea usor fascista , dar eu urasc situtiile echivoce si lipsa de morala. Nu ader la nici religie crestina si n-am reusit vreodata sa citesc integral Biblia, dar nasul meu, un preot foarte intelept, mi-a spus odata ca Biblia e o parabola plina de intelepciuni si il cred...
si tare as vrea sa mai vina din cand in cand mintea la anumite capete care poate altfel nu sunt tare "intunecate"... sunt chiar atat de absurda?
snowflake
Postat pe 16 August 2009 18:43
snow, subscriu si eu la ce spui tu...desi...suntem niste ciudatenii pentru majoritatea si...cu toate ca sunt leu cu ascendent in scorpion (se zice - nu este sigur, zic eu!)
lady_corina
Postat pe 16 August 2009 18:55
pai snow, mi-ai cam dat dreptate
tu nu cauti nici un fat frumos-exclusiv si nici un einstein-exclusiv, ci pe cineva cu aceleasi convingeri , cu acelasi mod de gandire si acelasi stil de viata ca si tine
o alta alegere ar insemna dezastru
pik_nik
Postat pe 16 August 2009 18:56
De la: pik_nik, la data 2009-08-16 18:56:45pai snow, mi-ai cam dat dreptate
tu nu cauti nici un fat frumos-exclusiv si nici un einstein-exclusiv, ci pe cineva cu aceleasi convingeri , cu acelasi mod de gandire si acelasi stil de viata ca si tine
o alta alegere ar insemna dezastru


gii, semeni cu un individ pe care-l cunosc... si el le da cotite ca la ploiesti, desi e din braila... si in continuare sustin ca varsta si aspectul conteaza... desi intr-adevar recunosc ca sistemul meu de referinta nu e Antonio Banderas... e o chestie care-mi displace la buzele lui Jolie...
snowflake
Postat pe 16 August 2009 19:01
sistemul tau de referinta esti tu, si nu numai fizic ci in egala masura si interior, spus mai pe scurt
orice "punct" nepotrivit sistemului nu-l afecteaza superficial ci il darama complet. pentru asta esti atat de ...radicala
pik_nik
Postat pe 16 August 2009 19:05
De la: iasomia, la data 2009-08-15 23:15:29fulgu',

"Sa inteleg ca increderea in cuplu e demult fumata? Ca trebuie sa-mi iau un poligraf? Ca va trebui sa-i verific mesajele si agenda sa nu fiu ultima care afla?"

dar de ce trebuie sa afli?

eu n-am sa inteleg niciodata doza asta de masochism a unor gagicute,pur si simplu..cauta!

chiar daca nu au niciun motiv de nemultumire,cauta..doar,doar or da peste vreo dovada...

ioi...


inca o data imi cer scuze daca m-am exprimat gresit... nu, nu am mania de-a cauta, dar stiu din experienta ca minciuna si cadavrele tind mai totdeauna sa pluteasca la suprafata apei... si mai pot sa-ti spun ca sunt mult mai clementa atunci cand aflu de la inculpat decat cand imi arunca cineva in fata din prea multa misericordie (ca sa folosesc un barbarism introdus de ultimile generatii de translatori). numai ca odata ce-ai calcat stramb la mine se cam fumeaza increderea, dragostea si orice... cum bine se pare ca intuit pik_nik eu vreau pe cineva similar cu mine... si daca eu pot sa nu te insel ar fi bine sa nu poti nici tu. si nu sunt nici din categoria aia care daca el s-a dus cu una, ma duc si eu cu altul si suntem chit. nop. imi trebuie motive si multa pocainta sa te iert si daca nu se poate plec mai departe... nu cred in compromisuri facute de o singura parte tocmai pentru ca am incercat.
iar daca exista si femei care vor sa inchida ochii... inca o data eu sunt pentru varietatea opiniilor...
snowflake
Postat pe 16 August 2009 19:11
De la: zambil, la data 2009-08-15 23:41:30kyrule...

si-nc-o cheste... alea de zic ca s-au incurcat cu unu' si abia mai tarziu s-au prins ca ala-i insurat, sunt niste mincinoase... nu le-a iesit jmecheria...


aha... da' daca domnu in cestiune nu umbla cu verigheta si nu-l suna nevasta cand iese cu tine, cum iti dai seama? si sa nu zici ca de la bronzul de pe inelar ca nu crez...
ca nu poti sa stai cu el ani la rand fara sa stii, k, ai dreptate... da' hai sa nu omoram pe toata lumea... mai lasa 2 sau 3 pt arca lui Noe...
snowflake
Postat pe 16 August 2009 19:24
fulgu'

nu am nici timp si nici chef sa despic firu'-n saispe acu',poate altadata.


ce am avut de spus deocamdata,am spus...

mi se cam rupe de toata teoria asta a chibritului,sincer...

lasa ca te descurci tu cumva,in mod sigur o sa gasesti useri dispusi sa dezvolte...

bafta in amor...

amor sigur,amor singur,bla,bla....
iasomia
Postat pe 17 August 2009 07:50
Asa e - promiscuitatea este un efect secundar al falsei libertati - ca nu e libertate sa spui "fac ce vreau si mi se rupe de sentimentele celor din jur" .Esti liber cand nu ai promis nimanui nimic. Cand ai promis fidelitate si nu o oferi esti doar un om fara caracter.
Tzantzarika
Postat pe 17 August 2009 07:59
De la: iasomia, la data 2009-08-17 07:50:42fulgu'

nu am nici timp si nici chef sa despic firu'-n saispe acu',poate altadata.


ce am avut de spus deocamdata,am spus...

mi se cam rupe de toata teoria asta a chibritului,sincer...

lasa ca te descurci tu cumva,in mod sigur o sa gasesti useri dispusi sa dezvolte...

bafta in amor...

amor sigur,amor singur,bla,bla....


saru'mana... apreciez...
snowflake
Postat pe 17 August 2009 09:53
De la: Tzantzarika, la data 2009-08-17 07:59:58Asa e - promiscuitatea este un efect secundar al falsei libertati - ca nu e libertate sa spui "fac ce vreau si mi se rupe de sentimentele celor din jur" .Esti liber cand nu ai promis nimanui nimic. Cand ai promis fidelitate si nu o oferi esti doar un om fara caracter.


si cand accepti "fidelitatea" promisa stiind ca nu ti-o va da? cand accepti sa fii cealalta cum esti? eu stiu ca amanta nu jura credinta nevestei... si sunt 100% de parere ca impusc sotul sau sotia infidela... dar ma intreb amanta aia, care uneori e mai sofistica si desteapta decat nevasta, de ce sta in saptamana oarba mai mult de-o saptamana?
snowflake
Postat pe 17 August 2009 09:56
De ce accepta amanta? Daca stei ca exista o nevasta sau o relatie stabila - pentru ca nu e nici atat de desteapta, nici atat de sofisticata. Spera sa-l faca sa renunte la nevasta si sa o faca pe ea nevasta - asa proasta si nesofisticata cum e aia.
Pentru a orice ar zice oricine - casatoria e un semn ca tu contezi mai mult decat orice alta femeie.
Tzantzarika
Postat pe 17 August 2009 11:22
Vinovati intr-un triunghi de genul asta sunt toti - in egala masura - sotul pentru ca a creat o asemenea situaie, sotia pentru ca accepta ca sa nu-si piarda sotul si amanta care spera sa il castige.
Tzantzarika
Postat pe 17 August 2009 11:29
pentru mine realitatea e ca oamenii, fie ca vorbim de barbati sau de femei, nu sunt prosti, ci doar se lasa prostiti... pana la ce punct? pana la ala la care cred ca merita. am citit la un moment dat un articol despre cariera si nemultumirea la locul de munca, in care se scria ca pastrezi un loc de munca numai daca suma avantajelor e mai mare decat cea a dezavantajelor. pana si faptul ca-ti ofera banii pentru cosul zilnic poate cantari mai mult decat orice altceva. cam asa e si cu casatoria, relatia, iubirea... o pastrezi atata vreme cat suma avantajelor e mai mare decat cea a dezavantajelor. si uneori ne pacalim singuri la cantar dand prea multa greutate unor lucruri care in timp se vor dovedi nevaloroase. dar ca sa te pacaleasca cineva cu ochii inchisi, nu merge. cum i-am spus si zambilului, te poate pacali un timp foarte scurt... dupa care deschizi ochii si decizi daca te lasi pacalita sau nu... si culmea e ca oamenii inteligenti sunt mai usor de pacalit pentru ca vor tinde sa analizeze mai mult lucrurile. pe de alta parte, 90% din publicatiile veacului prezinta tot felul de vedete care azi sunt cu unul, maine cu altul. eroinele de telenovela se casatoresc si divorteaza la marele plac... ashton kutcher iese cu demi moore... good for her! sau mai locala moni cu iri... si copiii de gradinita acu au iubita... de la scoala incolo isi iau si amanta. si nu mai hranesc impreuna bebei de plastic.
snowflake
Postat pe 17 August 2009 12:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu căsătorită, el căsătorit. Am intrat într-un joc al seducției din care nu știu cum să mai ies. 52 De la: Alinutza_Boticutza 25 Septembrie 2019 22:38
ciudatenii sexuale 50 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:55
Sa-l cred ca a fostdoar o ratacire? 123 De la: tatoo64 17 Februarie 2011 16:57
friica 6 De la: Celleste_ 20 Februarie 2010 10:20
L-am inselat fara sa vreau! 23 De la: garbo172304 1 Ianuarie 2017 22:23
Setari Cookie-uri