Promiscuitatea - efect secundar al libertatii...

Ma gandeam la un titlu al lui Kipling "Trei intr-o barca"... Nu am citit niciodata cartea, mi-a ramas doar titlul in cap. Dintr-un motiv obscur niciodata nu am avut suficient timp sa citesc aceasta carte. Asa ca nu stiu despre ce e, dar intotdeauna m-a dus cu gandul la acel banc cu naufragiati pe o insula:
francezi- 2 barbati si o femeie - fac un frumos menage-a-trois
italieni - 2 barbati si o femeie - barbatii se impusca intre ei
germani - 2 barbati si o femeie - Hans in zilele pare, Franz in zilele impare
britanici - 2 barbati si o femeie - asteapta sa fie prezentati formal.
Daca te uiti in jur atat pe acest site cat si la prieteni sau cunostinte ocazionale e imposibil sa nu vezi acest triunghi intr-o forma sau alta. Si uneori ma mir si eu cum reusesc oameni inteligenti sa se lase prinsi intr-un asemenea joc.
Am fost si eu candva intr-o situatie similara: am cunoscut un barbat, am iesit cu el, dupa un timp am descoperit absolut accidental ca e casatorit. Nu m-a interesat absolut nici o explicatie, am plecat. I-am spus ca exista divortul daca e nemultumit, dar ca eu nu-l voi ajuta sa-si insele nevasta pentru ca in prostia mea sper sa ajung si eu vreodata sotie si n-as gusta gluma.
Eu nu pot intelege ce te poate face sa crezi ca exista oameni nefericiti care se complac in nefericire si mai mult ca desi sunt nobili si sufera pentru ceilalti te atrag si pe tine in nefericirea lor.
Din ce in ce mai mult cred ca promiscuitatea este un efect secundar al libertatii de dupa '89. Este timpul experimentarii, al libertatii absolute. Nu ne gandim la maine, azi e tot ce vedem. Si maine daca esti prea batran si urat inhati primul(a) individ(a) care-ti pica-n cale sa te ingrijeasca pana ce moartea va va desparti. OK, este dreptul tau nu neg, dar de unde atata cinism de a decide tu ce e mai bine pentru altul? De ce sa nu dai de la inceput cartile pe fata si sa ramai la versiunea asta: "eu vreau doar asta, nu-ti voi da mai mult". Stiu ca sunt oameni care spun si altii care nu inteleg, dar sunt si oameni care nu spun. "Trebuie doar sa-mi aranjez niste probleme si tot va fi in regula." "Eu nu te insel, ma amuz si eu un pic pe acolo, fac numai chestii inocente."
Sa inteleg ca increderea in cuplu e demult fumata? Ca trebuie sa-mi iau un poligraf? Ca va trebui sa-i verific mesajele si agenda sa nu fiu ultima care afla? Sau mai bine ca o masura de precautie ma culc macar cu unul din prietenii lui si-i spun rugandu-l ca lacrimi de crocodil sa ma ierte si pe urma se culca si el cu cea mai buna prietena a mea si facem diverse permutari pana ce moartea ne va desparti?
Ca de iubiti nu mai vorbesc... Acolo deja au license to cheat...

Nu caut sfaturi, ci sunt mai degraba curioasa de cum sunt vazute lucrurile...
snowflake
Postat pe 15 August 2009 17:54
P.S. Stau si ma gandesc ca eu nu simt atat de tare nevoia de experimentare a celor din jur. Caut pana gasesc ceva care sa-mi placa si atunci ma opresc. Nu trebuie sa fie perfect ca nici eu nu sunt perfecta. Nici nu ma multumesc cu putin, dar nici nu vreau luna de pe cer... chiar daca mi-ar placea sa stau pe luna, fara tv, telefon mobil si nebuni in trafic... macar 2 saptamani de vacanta...
snowflake
Postat pe 15 August 2009 22:10
bre snake, sau cum iti zice... promiscuitatea, asa cum o descrii tu, este de fapt adevarata natura umana... exilata, saraca, de religie (in special crestinism), sa traiasca la periferie...

da' se pare ca ei ii place acolo, la periferie, unde mai toti dau' macar din cand in cand, o fuga sau mai multe... oamenilor le place dezmatzu', sa simta ca nu-i strange cravata sau elasticu' de la chiloti...
zambil
Postat pe 15 August 2009 22:22
mai binee...citeai 3 pe 2 biciclete, de jerome k. jerome...te distrai pe cinste...si ocoleai dilemelee astea...
fleur_de_lis
Postat pe 15 August 2009 22:26
no,zambil ia-ti ochelarii...o cheama SNOWFLAKE frumoooosss nume nu
LILO
Postat pe 15 August 2009 22:30
snowflake, frumos ce ai scris, si sunt de acord cu tine.. pana la un punct, ori mai multe..

oamenii inteligenti stiu unde sa se opreasca, desi zambilu` aici m-ar apostrofa nitzel, tot cu trimitere la adevarata natura umana, inselatul n-are nici in clin, nici in maneca cu IQ-ul personajelor, iar singurul rol pe care trebuie sa-l stii (cat de cat) este cel propriu..

si nu, promiscuitatea asta e de cand lumea, doar ca acum e mai vizibila, e mai "stridenta" si mai greu de ignorat..

cat despre puncte de vedere..cam cati useri are garbo, cam tot atatea posibil sa fie..
kyra
Postat pe 15 August 2009 22:43
io-i spun hedonism si ma simt impacat cu mine insumi
pik_nik
Postat pe 15 August 2009 22:49
adicatelea..scopul vietii ala sa fie? mda..iote alt punct de vedere..

placerea sa traiasca! da bre, da-n halul asta?
kyra
Postat pe 15 August 2009 22:55
daca-i hedonism, si respectand si principiile libertatilor universale, limitele sunt acolo unde nu-i impiedic pe ceilalti sa se desfasoare si ei cum doresc
pik_nik
Postat pe 15 August 2009 22:57
dap... sa ne inselam partenerii, da' sa le lasam si lor loc de manevra... mai frantzuzeste, asa...
zambil
Postat pe 15 August 2009 23:00
in general vorbind, oamenii se impart in doua mari categorii: cei care isi inseala partenerul si cei care nu recunosc asta
pik_nik
Postat pe 15 August 2009 23:11
fulgu',

"Sa inteleg ca increderea in cuplu e demult fumata? Ca trebuie sa-mi iau un poligraf? Ca va trebui sa-i verific mesajele si agenda sa nu fiu ultima care afla?"

dar de ce trebuie sa afli?

eu n-am sa inteleg niciodata doza asta de masochism a unor gagicute,pur si simplu..cauta!

chiar daca nu au niciun motiv de nemultumire,cauta..doar,doar or da peste vreo dovada...

ioi...
iasomia
Postat pe 15 August 2009 23:15
oricum afla ultima,in caz de-o chestie ..
kyra
Postat pe 15 August 2009 23:17
bre...

gagicile manipuleaza, cu chestia asta cu sinceritatea in cuplu... vor sa se asigure ca nu exista competitie, ca sa nu deschida prostu' vreun ochi la alte bunaciuni, si sa nu-i mai placa mancarea de cartofi... sunt interese pur economice... d-aia unele dau in fandaxie cu cautatu' prin buzunare si portofele...
zambil
Postat pe 15 August 2009 23:24
kyralino,

femeile care au barbati puternici si sunt destepte,inchid ochii,asculta la iasomica..

am ascultat o gramada de cucoane din lumea buna,uite,de ex...mama lu' madalin voicu...stii ca are sange albastru,spunea ca stia ca ion al ei are escapade,da' se facea ca ploua....

atat timp cat nu esti afectata direct, e ok
cum era vorba aia:casa-i casa,masa-i masa....

si pana la urma ce este "inselatul" asta?
ma repet,nu ma insel pe mine din moment ce toata fiinta mea urla dupa cineva?

iar monogamia...o aberatie...




iasomia
Postat pe 15 August 2009 23:28
urla, urla floricica, da' in partea cealalta...? toate bune si frumoase??
blanca
Postat pe 15 August 2009 23:32
iasomico...

in general fac urat din gelozie ori alea care-au castigat la loterie un barbat bun, da' n-au resurse sa-l tina langa ele, ori alea care s-au ales cu-n prost si incearca sa-i gaseasca bube ca sa scape de el...
zambil
Postat pe 15 August 2009 23:33
pai...da! cam
blanca
Postat pe 15 August 2009 23:35
stiu iasomic , nici eu nu-s de acord cu cautatul petelor in soare..
te chinui ca nebuna singura..

dar nici nu trebuie sa simti nimic..
kyra
Postat pe 15 August 2009 23:36
oito,

n-am de unde sa stiu cum sta treaba in alte parti...


zambilu'


nu inteleg aplecarea asta a cucoanelor catre ceva ipotetic, chestia cu drobu' de sare,prea multa filosofie,nu-i de mirare ca se plictisesc barbatii...

iasomia
Postat pe 15 August 2009 23:37
kyrule...

pai dac-ar fi dupa saracu' barbat, n-ai simti nimic...da' tot muierea-i dracosa, amantele alea abia asteapta sa lase semne, sa se prinda rivala...

crez ca d-aicea se trage vorba cu saua si cu iapa, femile au ele codurile lor secrete, ca sa loveasca unde le doare mai tare pe adversare...

si-nc-o cheste... alea de zic ca s-au incurcat cu unu' si abia mai tarziu s-au prins ca ala-i insurat, sunt niste mincinoase... nu le-a iesit jmecheria...
zambil
Postat pe 15 August 2009 23:41
kyralino,

nu ai cum sa simti,pt ca in cazurile despre care ti-am vorbit eu..nu se simte,exista o vaga banuiala acolo,pe care o alungi repede...

barbatii de calitate stiu sa dea la bouci prin vecini, discret.,.

iar acasa au un comportament ireprosabil...

si da...un pic de nesiguranta nu a omorat pe nimeni,dimpotriva...

iasomia
Postat pe 15 August 2009 23:41
las' ca nu de filosofie se plictisesc... ...poate de calitatea ei
blanca
Postat pe 15 August 2009 23:42
zambilu` esti tare, nene!
kyra
Postat pe 15 August 2009 23:44
om batran, bre kyrule...
zambil
Postat pe 15 August 2009 23:45
si incercat , he, he..

da, iasomic, asa-i...
kyra
Postat pe 15 August 2009 23:46
in general vorbind, oamenii se impart in doua mari categorii: cei care isi inseala partenerul si cei care nu recunosc asta



bre pik nik ..mare adevar graisi....
subscriu...si mentionez:
mare om...mare caracter!!!!!!!!!!!!!
io zic ca daca ai avut nesabuinta sa calci strimb trebe sa ai coraj mare bre sa recunosti!!!!
sti cum ii cocoana sensibila....OCHI ALUNECOSI....HM
nazirra
Postat pe 15 August 2009 23:47
hai sa va mai zic una din lumea preacuvantatoarelor...

femeile se plang nu ca sa afle sfaturi, ci ca sa-si imbunatateasca imaginea... pricepeti voi ce vrui sa zic, ca sunteti fete destepte...
zambil
Postat pe 15 August 2009 23:50
pricepuram, pricepuram..he, he..
kyra
Postat pe 15 August 2009 23:53
De la: loveactually, la data 2009-08-15 22:26:32mai binee...citeai 3 pe 2 biciclete, de jerome k. jerome...te distrai pe cinste...si ocoleai dilemelee astea...


ah, nu, imi era imposibil... cum scria pe un post pe aici pe undeva sunt varsator.. nu e in antura mea sa ocolesc dilemele... plus ca nici macar n-am citit 3 intr-o barca si am inceput cu dilemele...
snowflake
Postat pe 16 August 2009 17:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
poti ramane langa sotie doar pentru un copil, desi spui ca nu o mai iubesti? 107 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:53
infidelitate??? 131 De la: marinbosse 30 Ianuarie 2010 03:26
De ce oare mamele nu isi invata fetele cum sa isi aleaga partenerii 59 De la: chanty 28 Iulie 2011 13:05
Cine sa l mai inteleaga... 41 De la: As_ninge 25 August 2011 23:15
gelozia boala grea 35 De la: nazirra 16 August 2009 15:07
Setari Cookie-uri