Cu siguranta inca un divort!!!

Va urmaresc de mult timp comentariile pe garbo dar nu am intervenit niciodata.Iata ca acum a venit momentul sa va cer ajutorul si sfaturile.sunt casatorita de mai bine de 15 ani si am o fetita de 7 ani. Acum 2 ani sotul meu a avut o relatie cu alta femeie de care s-a indragostit. aA vrut sa ne paraseasca , dupa care s-a linistit (eu ma mutasem cu fetita in alt oras, unde acceptasem un post mai bine platit),dupa catva timp a venit si-a cerut scuze, a insistat sa-l iert, mi-a spus ca a primit o lectie de la viata si a invatat ceva din asta. Am mers mai departe nu numai de dragul fetitei ci si de dragul lui, eu sunt o familista convinsa, am luptat cu mine insami ca sa pot sa uit infidelitatea lui, am incercat sa comunic mult mai mult cu el,am incercat sa fiu si mama si femeie si sa am un serviciu bine platit (in ultima vreme castigam mai bine decat el). Permanent aveam senzatia ca doar eu depun eforturi pentru casnicia noastra, uneori incercam sa-i spun lucrurile astea, imi spunea ca mi se pare mie. In ultimele luni indiferent ce faceam nu era bine, se certa cu mine din orice, la un moment dat nu mai intelegeam nimic, il rugam sa-mi explice - refuza. La un moment dat mi-a spus ca vrea sa ne despartim. Am luat fetita si am plecat in orasul in care eram detasata cu serviciul. a inceput sa ne viziteze cam la doua saptamani, ne suna aproape zilnic, mai putin in Week-enduri, cand motiva ca merge la pescuit. A refuzat sa plece in vacanta cu noi motivand ca nu are bani. Cand ne-am intors din vacanta am vrut sa-i facem o surpriza si am venit cateva zile acasa. Nu era acasa; imi spusese la telefon ca o sa mearga in acea seara la pescuit cu niste prieteni, dar ca o sa se intoarca pentru ca ziua urmatoare are mult de lucru acasa (mancare, curatenie, spalat...). l-am sunat la insistentele fetitei care plangea spunand ca ii este dor de tata, dar nu a raspuns; i-am trimis SMS in care ii spuneam ca suntem acasa si... nimic.In acea noapte am constatat ca si-a mutat si o parte din haine. Suntem acasa de ceva timp si nu a trecut sa-si vada fetita, nu a sunat - nimic. Fetita e foarte suparata pe el pentru ca l-a prins de cateva ori mintind-o si nu doreste sa-l mai vada. Voi ce credeti: sa-l mai las sa o viziteze si sa o minta in continuare? A...si nu in ultimul rand tocmai am aflat ca s-a mutat cu amanta din trecut.Amanta e si ea divortata si are un copil.Mi-ar fi de mare ajutor sfaturile si parerile voastre! Multumesc!
cleo27
Postat pe 31 Iulie 2009 23:40
cleo, iubita... vai ce traiesti... poate ar fi mai bine sa nu te agati de nici un fel de iluzie... ai patimit suficient... iar copilul... nu mai spun.
gianiblue
Postat pe 1 August 2009 02:53
Pe fetita trebuie sa il lasi sa o viziteze ca e tatal ei. Dar amandoua ar trebui sa intelegeti ca vrea altceva si sa incercati sa vedeti cum faceti sa traiti fara el.
Micass
Postat pe 1 August 2009 09:15
Fetita ta nu mai vrea sa-l vada pt moment dar are nevoie de tatal ei.Ai grija de asta.
In cealalta parte a ales el ... mergi mai departe. Nu mai ai ce face.
Iti tin pumnii! Daca-l mai iubesti nu e usor.
blanca
Postat pe 1 August 2009 09:25
daca trebuie, si io arat pumnii. cui?
pik_nik
Postat pe 1 August 2009 09:29
Pumnii? La cum arati, poate labele. (ce urat suna )
Micass
Postat pe 1 August 2009 09:30
...ce ganduri ai si tu de dimineata...
de parca tu ai fi la job, nu eu
pik_nik
Postat pe 1 August 2009 09:34
indiferent de ceea ce este intre voi,copii nu trebuie sa sufere.Scuteste fetita de acest chin!!!Nu vorbi urat despre tatal ei in porezenta ei,daca este nevoie...acopera-l.Nu faci asta pentru el...ci pentru fetita.Copii nu inteleg acum exact ceea ce se intampla.Iar daca pe langa faptul ca ca ii este dor de el...tu o alimentezi cu rautati despre tatal ei,ea va suferi mai mult.Infraneaza-ti frustrarea,domoleste supararea....si fa ceea ce este mai bine pentru fetita!!!Nu ii ingreuna sufletul ci incearca sa ii mentii un echilibru!!Asta este cel mai important.Copii se obisnuiesc cu anumite situatii,doar daca sunt ajutati !!!Nu te gandi la tine...ci la ea!!!
walkiria
Postat pe 1 August 2009 09:35
Sambata? La job? Bleah! Ce urat suna.
Micass
Postat pe 1 August 2009 09:35
pai asta-i jobu' lu' Piku!!!
blanca
Postat pe 1 August 2009 09:42
Nu ii inveninez sufletul, dimpotriva incerc sa il"scot" intotdeauna, doar ca ea l-a prins de cateva ori mintind-o si nu vrea sa uite. Pe langa asta in trecut el a facut o iesire cu amanta, fetita mea si copilul ei si fetita si-a dat seama ca exista ceva intre ei. Si ce sa mai spun ca de o perioada buna de timp nici nu o mai suna, nici nu vrea sa o vada...Pentru mine s-a terminat, merg inainte pentru fetita mea, sunt in stare sa infrunt toate greutatile pentru ea. Incerc sa-i fiu si mama si tata, incerc sa-i fac o viata cat se poate de frumoasa, o inconjor cu multa dragoste si incerc sa-i linistesc sufletelul si sa o fac sa uite.Pentru mine si el...nu mai exista nici o cale: m-a mintit, m-a umilit, m-a jignit...sufletul meu are nevoie de multa liniste. Probabil va dura ceva timp pana cand o sa depasesc faza asta, dar TREBUIE sa merg mai departe
cleo27
Postat pe 1 August 2009 22:04
Stii cat de repede se poate sfarama tot ce ai construit o viata? Cateodata nu-mi vine sa cred ca tot ce mi se intampla este real. Dar vreau sa merg inainte si sa depasesc toate obstacolele. Cine stie, poate intr-o zi va iesi iar soarele pe "strada mea"...
cleo27
Postat pe 1 August 2009 22:08
Fetita mea imi spune lucruri de genul: nu-i nimic mami, ca o sa gasim alt tatic care nu o sa ne minta si care o sa ne iubeasca pe amandoua.In ultimul an s-a purtat foarte dur cu ea o pedepsea din orice, o forta sa faca diverse lucruri. daca incercam sa-i explic ca poate rezolva lucrurile si fara pedepse sau certuri, se infuria si se certa cu mine. Si fetita nu a uitat.
cleo27
Postat pe 1 August 2009 22:12
va rasari...asta e sigur.....dar sa nu mai stai langa acest om pentru care e mai important copilul amantei decat propriul copil...mai ales ca in acea perioada se purta atat de urat cu fetita lui....
tutankhamon
Postat pe 1 August 2009 22:13
sincer daca as putea sa-mi fac 'clear' la memorie, as fi mult mai linistita. Inca nu pot sa-mi dau seama ce l-a schimbat pe omul asta in halul asta, sa ajunga sa minta cu atata nerusinare, sa tipe, sa urle, sa se certe din orice nu era de aceeasi parere cu el. Nu il (re)cunosc, nu este persoana pe care am iubit-o si langa care am fost alaturi atatia ani.
cleo27
Postat pe 1 August 2009 22:30
Nu incerca sa cauti raspunsuri,pentru ca nu vei gasi!!!Ceea ce trebuie sa faci este sa te analizezi pe tine si sa stii pe viitor ce ai de facut.Iar timpul...vindeca ranile.Iti doresc numai bine tie si fetitei tale si nu uita un lucru.Prima prioritate esti tu apoi fetita.Restul sunt praf in drum.Un om care te raneste...nu merita mai mult!
walkiria
Postat pe 1 August 2009 22:55
Multumesc din suflet pentru tot. Incerc sa analizez si sa ma analizez, incerc sa nu iau decizii gresite, sunt totusi terorizata de faptul ca m-a amenintat de cateva ori ca o sa-mi ia fetita, incerc sa o supraveghez cat mai binedar, ma tem...
cleo27
Postat pe 1 August 2009 23:02
este trist ce ti se intampla indiferent de ce va fi nu cred ca ar trebui sa te mai intorci vreodata la el trebuie sa ai mare grija cu fetita copiii sant foarte marcati de lucrurile acestea incearca sa ii distragi atentia de la problema aceasta vb. cu ea despre altele orice ii place ei.Incearca sa uiti si tu deocamdata sa te poti concentra asupra copilului mai tarziu candva o sa ai timp sa te gandesti si la trecut,barbatul acela nu merita sa suferi atat ori de cate ori vei fii dezorientata priveste-ti fetita si vei avea putere sa mergi mai departe.Nu uita de deciziile tale de comportamentul tau depinde omul care se va forma-fetita ta .ma intristeaza mult povestea ta am trecut si eu prin asa ceva mai demult,pa pa ai grija de tine
multimedia
Postat pe 2 August 2009 12:50
Multumesc multimedia. Daca tot ai trecut si tu prin asa ceva, poate poti sa imi mai dai niste sfaturi...mi-ar fi de folos. incerc sa fiu tare, omul asta a murit pentru mine. cred cu tarie ca viata poate fi si frumoasa, cred cu tarie ca am forta necesara sa merg mai departe. Imi este greu, dar trebuie sa pot!
cleo27
Postat pe 2 August 2009 22:25
daca vrei deschide casuta la mesaje private ca sa iti pot lasa adresa mea de mes.cred ca ar trebui sa vorbim pe messenger sant multe de spus si de invatat ca sa nu dai gres pentru ca viata asta aiurea ori te pune la pamant ori face din tine un om puternic dar de nerecunoscut Pentru inceput trebuie sa-l faci pe sotul tau sa creada ca nu-l mai vrei tu pe el-orice ai simti penrtu el -fii indiferenta in prezenta lui,cu fetita trebuie sa vb. sa ii spui ca tatal ei e aceelasi om si ca o iubeste la fel ca inainte doar ca uneori adultii au probleme pe care copii mici nu le pot intelege iti va pune multe intrebari sper sa te descurci orice ai simti tu fetitei nu-i vb. de rau de tatal ei pentru ca o va marca va intelege ea mai tarziu.Incearca sa arati bine tot timpul nu te neglija si fa o schimbare la tine orice te vei simti mai bine eventual scurteaza putin parul ,poarta o bluza mulata daca nu ai facut-o pana acum fa ceva ce nu obisnuiai pa pa si sa auzim numai de bine
multimedia
Postat pe 3 August 2009 17:03
Am deschis casuta. Astept ID-ul tau si...multumesc
cleo27
Postat pe 3 August 2009 23:12
Uite ce e de fcut : Iart-l i lupt s-i menii csnicia. Poi s-i dai i lui s citeasc urmtoarele :

Cstoria este sfnt i indisolubil. Divorul este o mare dezordine i o vtmare a cstoriei.
Domnul Cristos a spus: Deci, ceea ce Dumnezeu a unit, omul s nu despart. n cas, ucenicii L-au ntrebat iari despre aceasta. i El le-a zis: Oricine i va lsa soia i se va cstori cu alta, comite adulter mpotriva ei; i dac o femeie i las soul i se cstorete cu un altul, comite adulter. (Marcu, 10,9-12).

n prima scrisoare a Sfntului Apostol Pavel ctre Corinteni, citim: Celor cstorii nu eu le poruncesc, ci Domnul, ca soia s nu se despart de so. Dac este desprit, s rmn necstorit sau s se mpace cu soul ei. i nici soul s nu-i lase soia. (1Cor. 7,10-11).

Iar n scrisoarea ctre Romani citim: Cci femeia mritat este legat prin lege de soul ei ct timp triete el; dar dac-i moare soul, este dezlegat de legea soului ei. Dac, deci, cnd i triete soul, ea este a altuia, se va numi adulter; dar dac-i moare soul, este dezlegat de lege, aa c nu mai este adulter, dac este a altuia (dac se cstorete cu altul n. n.). (Rom. 7, 2-3).

Deci refuzul recstoririi dup divor ct timp triete soul / soia nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dup cum am exemplificat, este bazat pe Cuvntul lui Dumnezeu.

Pentru cazuri grave, Biserica Catolic poate ngdui celor cstorii s triasc desprii (o aa numit separare de la pat i mas), dar ei rmn tot cstorii i nici unul dintre ei nu se poate cstori din nou ct vreme triete cellalt so (numai dup trecerea soului / soiei la cele venice).

Nici Biserica Ortodox nu consider a doua oar ca fiind cstorie, ci un fel de "pogormnt", adic un fel de binecuvntare, cu alte cuvinte, tot n dezordine sunt cei care fac aceste "pogorminte", creznd n mod greit c prin acestea ar fi n ordine.

Dezordinea provocat de divor aduce dup sine prejudicii grave: pentru cellalt so, care se vede prsit i pentru copii, traumatizai de desprirea prinilor i adesea trai de ambele pri. Exist un refren al unui cntec: Sunt copii nefericii, / Inima i doare/ C-s prinii desprii / N-au n cas soare.

Iata un articol interesant despre indisolubilitatea casatoriei:

http://lumea.catholica.ro/2009/05/pentru-o-pastoratie-a-casatoriei-indisolubile/

Pe acest site puteti gasi si multe alte articole interesante.


Mai multe putei citi i vedea pe blogul urmtor :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog gsii: nregistrri video cu miracole; videoclipuri ; legturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conin posturi TV on-line i posturi de radio); cri foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator); articole; adrese, numere de telefon i site-uri ale unor asociaii care ofer servicii caritative, etc.

V rog intrai pe blog i trimitei-l mai departe ca s foloseasc i altora. Chiar merit.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 5 August 2009 01:01
si copilul cu ce-a gresit de trebuie sa suporte toanele tatalui? crezi ca se va schimba cumva? daca-i e in sange....aleluia si la gara. vierule..... e noapte mami, nu ti-e somn?
albinutza45
Postat pe 5 August 2009 01:09
Prima data l-am iertat (in urma cu 2 ani) si am incercat sa mergem mai departe...acum sunt deja mai bine de 2 saptamani in care nu a sunat, nu l-am vazut...in conditiile in care ne-am separat de 3 luni. Nu l-a interesat nici macar ce face fetita lui. Oare chiar mai este ceva de iertat in conditiile in care el se ascunde si nu doreste sa stim nimic de el? Eu m-am impacat cu ideea, nu ii port pica, imi doresc sa pot merge mai departe, sa fiu sanatoasa si sa pot sa-mi cresc in pace fetita. Pentru el...ce vrea Dumnezeu!
cleo27
Postat pe 5 August 2009 15:08
Cand iti vei privi in ochi fetita,vei gasi puterea sa mergi mai departe.Bafta!
eladaela
Postat pe 5 August 2009 15:25
ura si la gara. e clar. nenea are pe una si sunteti in plus pe acolo. nu mai faceti parte demultisor din peisaj

ca s-a intors? iaca mare scofala. se certase probabil cu aia. in loc sa-i zica plec la mama - ca nu se face ca un barbat sa zica astfel - a zis plec la nevasta.

si iote asa, ai devenit un fel de sperietoare . sa vezi ce frumos tace aia cand baiatul ameninta. ceva de te doare capul

da, ca sa nu te doara pe tine, ia incearca sa-ti imaginezi cum nu-i mai raspunzi la telefoane, cum nu te intereseaza ce face si ce drege, cum e atunci cand nici nu mai ai habar daca e viu sau mort

iti spun eu ca-i bine.
fetitei, explica-i pe intelesul ei ca tata are greieri la mansarda . nu e normal sa suferiti si sa tot asteptati pe nenea ratacitor
si_totusi
Postat pe 5 August 2009 15:36
domnule Vieru nu credeam ca mai sant barbati care sa gandeasca asa dar uita-te putin in jur ce se intampla e trist dar adevarat la inceput nimeni nu se gandeste la divort dar inrt-un final majoritatea acolo ajung.Sa auzim numai de bine
multimedia
Postat pe 5 August 2009 17:14
nu te obosi sa-l domnesti pe vieru ca el da copy/past la cele de mai sus pe toate topicele.
pikule, dupa tine vine?
care-l atrageti dupa voi
daria_
Postat pe 20 August 2009 01:10
cleo, prioritatea ta este copilul. Nu-l vorbi de rau pe tatal ei, dar nici nu incerca sa minti pentru a-l acoperi pe el - poti sa distrugi increderea fetitei in tine. Copiii vad si pricep mai mult decat ne inchipuim. Eu incercam sa le spun ca tatal lor e in delegatie, obosit, are probleme la munca....iar ei aflasera deja ca are o amanta si nu stiau cam sa-mi spuna sa nu ma supar (bine ca erau de 10 si 13 ani).Nu vorbi cu ura si patima despre el, dar nici nu-i baga in cap ca o iubeste la nebunie si nu-i nimic daca urla si e violent cu ea, ca asa sunt tatii. Mai tarziu s-ar putea sa ai surpriza ca el sa-i bage fetei in cap ca tu esti cea vinovata de despartire. Nu-i nimic nou sub soare. Bafta!
daria_
Postat pe 20 August 2009 01:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum e mai bine, casatorit sau...pacsat? 81 De la: yanyacharberet 13 Septembrie 2009 13:15
E O GRESALA SA IUBESTI SI SA AI INCREDERE IN BARBATI? 81 De la: pissy79 22 Noiembrie 2009 12:15
Gestionarea unui divort nedorit.. 27 De la: garbo_6349 18 Aprilie 2013 10:15
It`s complicated! 25 De la: AleSim 9 Decembrie 2010 12:56
Unul "da" si altul "ba" 140 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:10
Setari Cookie-uri