Cat de mult ne influenteaza strada(a nu se intelege asfaltul sau gropile acestuia),sau cartierul in care locuim?

Locuiti intr-un cartier rau famat,in care zilnic trec toxicomani sau persoane cu o conduita indoielnica,sau intr-un cartier de fite,cu "turnulete "pe acoperis,a-ti fost influentati intr-un fel sau altul de lucrul acesta?Si daca da de ce?
garbo001934
Postat pe 25 Iulie 2009 15:03
am trait intr-un cartier rau famat de la marginea Bucurestiului.75%din cunostintele mele de atunci au ajuns(mai devreme s-au mai tarziu) la "mititica".acolo am invatat multe.ce...,cum...,si cand sa respect.acolo am dat piept cu viata,de la o varsta destul de frageda.acolo am invatat ca oamenii prin natura lor sunt rai.acolo am invatat ca daca-ti doresti ceva,trebuie sa lupti si sa muncesti pentru acel "ceva".acolo mi-am format caracterul,cernand ce e bine de ce e rau.acolo am invatat....multe,care ulterior mi-au fost de mare ajutor.din pacate nu m-au ajutat sa ma impotrivesc destinului,dar asta-i alta poveste.deci...,da,traiul intr-un cartier,iti poate influenta viata,dar depinde de fiecare individ in parte.
roby_cado
Postat pe 25 Iulie 2009 15:34
De la: garbo001934, la data 2009-07-25 15:03:42Locuiti intr-un cartier rau famat,in care zilnic trec toxicomani sau persoane cu o conduita indoielnica,sau intr-un cartier de fite,cu "turnulete "pe acoperis,a-ti fost influentati intr-un fel sau altul de lucrul acesta?Si daca da de ce?


de ce iubita mea??? tu ai fost influentata si ti-e rusinica???
tutankhamon
Postat pe 25 Iulie 2009 15:41
nu draga mea nu am fost influentata si nici nu mi-e rusinica,dar observ ca pe zi ce trece,oamenii nu mai sunt siguri pe ei,uneori chiar nu se mai recunosc.Ori eu cred,ca sa dai dovada de stapanire de sine,nu conteaza strada s-au cartierul in care locuiesti,conteaza CINE ESTI CU ADEVARAT.Iar ca sa iti dai seama de lucrul acesta,nu te lasa influentat,mergi inainte pe drumul tau.Daca drumul acesta e plin cu maracini,atunci este o problema.Incearca sa o rezolvi.
garbo001934
Postat pe 25 Iulie 2009 15:54
aici ai pus punctul pe i 1934.....chiar daca te nasti intr-un cartier rau famat si ai parte numai de porcarii in jurul tau.....sta doar in puterea ta sa te ridici deasupra lor si sa nu te lasi influentat/a de ei....trebuie sa fii mai destept si mai puternic.....unii dintre cei mai mari scriitori, savanti sau actori au fost din familii modeste, unii cu parinti betivi sau din familii destramate....dar ei s-au retras in munca lor si au reusit sa depaseasca ceea ce era in jurul lor....in familie...
tutankhamon
Postat pe 25 Iulie 2009 16:39
nu este o lege acolo unde te-ai nascut acolo trebuie sa locuiesti.Dar ironia sortii face ca sa locuim de multe ori acolo unde nu ne place,in schimb copilaria sa ne-o petrecem pe un taram de vis.Intrebarea mea era daca suntem influentati de cartierul in care locuim.
garbo001934
Postat pe 25 Iulie 2009 22:48
da! categoric.
chiar daca iti faci o insula din familia, educatia si comportamentul tau, strada si cartierul te obliga sa te adaptezi lor.

macar sa stii intre ce ore iesi si tot te influenteaza.
dune
Postat pe 26 Iulie 2009 09:57
eu n-o sa spun cum ...dar da m-a influentat, mult mai mult decat credeam!
fleurdelis
Postat pe 15 Decembrie 2009 22:52
io am crescut in slajeeeeaaaan...colt cu pantelimoooon....in blocul meu venea sishu sa si-o infiga in vena.....acuma stau in militari, colt cu drumul taberei, langa mall plaza, unde e clanul lui preda parca.....nu m-a influentat nimic...mi-am vazut de viata mea si de educatia primita de la parinti....
tutankhamon
Postat pe 16 Decembrie 2009 23:53
..persoana care a deschis topicul traieste in America cumva??...cartiere rau famate??..care/s alea...sau mai exact ce inseamna...sau mai clar...cat timp trebuie sa stai in strada ca sa poti observa lucrul asta??...pentru ca daca..esti o simpla rotita intr/un sistem...adica lucrezi undeva unde trebuie sa te prezinti zilnic..in drumul spre casa...via cumparaturi..piatza..in graba cu care treci catre casa..ca ori e frig afara ...ca acuma..de de abia astepti sa ajungi acasa...sa te faci comod si sa te incalzesti...ori te asteapta o gramada de treburi de facut...pentru care simti ca nu ai suficient timp...ori ...altele...ziceam in graba asta...cum sa ai timp sa observi ca ar fi sau ai trece printr/un cartier...rau/famat????....
....imi imaginez ca trebuie sa petreci un numar de ore zilnic in acelasi loc...ca sa ti se para ceva la un moment dat...restul e o informatie fara acoperire...nu?????
garbo055472
Postat pe 20 Decembrie 2009 10:26
Am crescut intr-un cartie rau famat, am fost in clasele 1-4 intr-o scoala cu copii simpli, majoritatea nevoiasi si evident ca erau multe lichele din aceasta cauza, insa nu am fost influentata. Dimpotriva, am invatat cum sa ma comport cu astfel de oameni si am invatat de mica sa nu am fite, ceea ce m-a ajutat f mult cand din clasa a 5a incolo am fost in generala si liceu intr-o clasa cu fite.
Summer_
Postat pe 20 Decembrie 2009 10:39
pe mine strada mea m-a influentat in bine...este o veche artera a orasului pe care tov. Ceausescu a vrut s-o transforme in blocuri, da' n-a mai apucat...sunt case vechi, de patrimoniu, cu fatade in stil baroc( pe unde au mai ramas ca, desi sunt de patrimoniu, statul nu le conserva, iar oamenii nu au bani sa le renoveze, a ramas doar interdictia de a demola ceva, si unele s-au degradat ingrozitor) si in copilaria mea, cele mai multe aveau proprietari de vita nobila, foarte respectuosi, buni vecini, strada era parfumata de miros de trandafiri portocalii si tei, iar noi, copiii, ne jucam frumos, toata strada era a noastra, ne cunosteam intre noi, aveam acces in toate curtile...Vis-a-vis de mine era casa parinteasca a actorului Sebastian Papaiani si mama lui ne chema sa luam nuci din nucul de la poarta lor, profesoara de engleza care statea cateva case mai incolo, ne ruga sa adunam castane din castanul din curtea ei, iar la vecinii mei usa nu se incuia niciodata...
sora_ilsi
Postat pe 20 Decembrie 2009 10:40
De la: garbo055472, la data 2009-12-20 10:26:52..persoana care a deschis topicul traieste in America cumva??...cartiere rau famate??..care/s alea...sau mai exact ce inseamna...sau mai clar...cat timp trebuie sa stai in strada ca sa poti observa lucrul asta??...pentru ca daca..esti o simpla rotita intr/un sistem...adica lucrezi undeva unde trebuie sa te prezinti zilnic..in drumul spre casa...via cumparaturi..piatza..in graba cu care treci catre casa..ca ori e frig afara ...ca acuma..de de abia astepti sa ajungi acasa...sa te faci comod si sa te incalzesti...ori te asteapta o gramada de treburi de facut...pentru care simti ca nu ai suficient timp...ori ...altele...ziceam in graba asta...cum sa ai timp sa observi ca ar fi sau ai trece printr/un cartier...rau/famat????....
....imi imaginez ca trebuie sa petreci un numar de ore zilnic in acelasi loc...ca sa ti se para ceva la un moment dat...restul e o informatie fara acoperire...nu?????



Probabil ca in America traiesti tu :)
Nu este deloc greu sa sesizezi un cartier rau famat, chit ca treci o singura data pe acolo !
Cel mai recent am fost la o prietena care sta pe undeva prin Titan, pe langa Auchan...cartierul pare linistit ziua, insa noaptea este plin de derbedei si de drogati, asa ca imagineaza-ti sa treci pe acolo cand este intuneric si sa se ia unul de tine !
Summer_
Postat pe 20 Decembrie 2009 10:42
Cu siguranta este o mare diferenta intre strazi...si strazi...intre a sta intr-un cartier de blocuri...si a sta intr-un cartier de case...dar eu stiu sigur ca pe mine m-a influentat cartierul in care m-am nascut si am copilarit...in sensul ca am incercat sa "iau" ce a fost mai bun...de la vecini...si am refuzat categoric ceea ce a fost rau...am trait intr-un cartier predominant de nemti si unguri si chiar am avut ce invata de la ei...daca ar fii sa dau doar un exemplu...as da exemplul curateniei de sarbatori...in timp ce noi romanii intorceam casa pe dos,spalam covoarele de nu stiu cate ori pe an...vecinii nostrii ne demonstrau ca ele pot fii pastrate curate...fara a fii spalate in delir...
DORI_
Postat pe 20 Decembrie 2009 10:43
si eu am crescut intr-un cartier super ok. vecinii mei sunt acum regizori de succes sau analisti politici recunoscuti, sau, sau ...
in fine, eu am urmat ceva tehnic, care incepre sa se transforme in altceva acum!
fleurdelis
Postat pe 20 Decembrie 2009 10:51
De la: Summer_, la data 2009-12-20 10:42:25
De la: garbo055472, la data 2009-12-20 10:26:52..persoana care a deschis topicul traieste in America cumva??...cartiere rau famate??..care/s alea...sau mai exact ce inseamna...sau mai clar...cat timp trebuie sa stai in strada ca sa poti observa lucrul asta??...pentru ca daca..esti o simpla rotita intr/un sistem...adica lucrezi undeva unde trebuie sa te prezinti zilnic..in drumul spre casa...via cumparaturi..piatza..in graba cu care treci catre casa..ca ori e frig afara ...ca acuma..de de abia astepti sa ajungi acasa...sa te faci comod si sa te incalzesti...ori te asteapta o gramada de treburi de facut...pentru care simti ca nu ai suficient timp...ori ...altele...ziceam in graba asta...cum sa ai timp sa observi ca ar fi sau ai trece printr/un cartier...rau/famat????....
....imi imaginez ca trebuie sa petreci un numar de ore zilnic in acelasi loc...ca sa ti se para ceva la un moment dat...restul e o informatie fara acoperire...nu?????



Probabil ca in America traiesti tu :)
Nu este deloc greu sa sesizezi un cartier rau famat, chit ca treci o singura data pe acolo !
Cel mai recent am fost la o prietena care sta pe undeva prin Titan, pe langa Auchan...cartierul pare linistit ziua, insa noaptea este plin de derbedei si de drogati, asa ca imagineaza-ti sa treci pe acolo cand este intuneric si sa se ia unul de tine !

...am locuit un an de zile acolo...si nu am vazut nici un drogat...crede/ma ca ieseam seara sa imi cumpar una alta...si umblam ..nu gluma ...sambata seara la 02 noaptea..nu era nici un magazin deschis pe langa mine...si mie mi se nazarea ca as manca nu stiu ce ciocolata si as bea nu stiu ce fel de suc...ma imbracam si plecam singura...nu erau strazile pustii...dar nu s/a luat nimeni de mine niciodata....eu cred ca ori exagerati....ori traiti intr/o lume paralela...de vi se pare ca lumea de langa voi ar avea nu stiu ce intentii ne/la locul lor....imi era frica de caini...si ocoleam de ma lua dracu din cauza cainilor pe care ii stiam pe strazi si ca se cam dau la trecatori
garbo055472
Postat pe 20 Decembrie 2009 10:52
..si nu traiesc in America deloc...dar recunosc ca stilul meu de viatza e unul in care nu am treaba cu nimeni...eu nici macar nu mi/am cunoscut toti vecinii de pe unde am stat...nu m/a interesat...sunt omu care imi vad de traba mea...ma duc la munca in fiecare zi..imi fac cumparaturile in drum spre casa...cand vin seara..si nu ma uit deloc in jurul meu...la oamenii de pe strada decat cat sa ii ocolesc ca sa nu ii lovesc in mers.
garbo055472
Postat pe 20 Decembrie 2009 10:57
Nu a zis nimeni ca trebuie sa fii paranoic si sa crezi ca esti inconjurat de oameni periculosi. Exista...cartiere, strazi in care locuiesc tigani, drogati etc si acolo trebuie sa ai mai multa grija.
Summer_
Postat pe 20 Decembrie 2009 10:58
De la: Summer_, la data 2009-12-20 10:58:03Nu a zis nimeni ca trebuie sa fii paranoic si sa crezi ca esti inconjurat de oameni periculosi. Exista...cartiere, strazi in care locuiesc tigani, drogati etc si acolo trebuie sa ai mai multa grija.

...lucram ca agent comercial acum cativa ani la o firma care avea ca zona de distributie..inclusiv Ferentari/ul..e adevarat ca nu mi s/a impus sa ma duc pe zona aia mai ales ca la vremea aia...ma duceam pe jos...nu aveam inca ..la dispozitie vreo masina...dar m/am dus...si m/a apucat seara pe acolo...pentru ca iarna se intuneca devreme...si la ora 17 e deja intuneric...si pot sa afirm ca nu am avut treaba cu nimeni...niciodata...si nimeni nu avut treaba cu mine...deci nu mi s/a intamplat nimic....si doar ala e cunoscut ca fiind un cartier...nu gluma.
garbo055472
Postat pe 20 Decembrie 2009 11:05
daca nu ti s-a intamplat tie, asta nu inseamna ca nu se poate intampla...nici mie nu mi s-a intamplat sa ma atace cineva nici pe strada mea, nici pe vreo alta din orasul meu care nu e chiar mic...

Desi...cand aveam vreo 17 ani( pe timpul lui Ceausescu nu prea ne era teama sa mergem noapte pe strazi) veneam la o ora destul de tarzie pe strada...la un moment dat aud niste voci de baieti in spatele meu si imi dau seama ca nu aveau intentii prea bune, grabesc pasul, il grabesc si ei...cand ajung in dreptul meu, unul zice:
- Lasati-o, ba, ca e de-a noastra...
Erau niste tigani care locuiau pe o strada perpendiculara cu a noastra, strada cu multe case de tigani...desi nu eram tiganca de-a lor, mi-am dat seama ca m-au recunoscut ca locuiam in cartier si am aflat apoi ca tiganii nu atacau in cartierul lor, pentru ca erau primii banuiti...niciodata nu ni s-a furat ceva cat timp a existat acea strada cu tigani...
sora_ilsi
Postat pe 20 Decembrie 2009 11:19
472, nu trebe sa te iei de oameni asa....uite in cartierul in care locuiesc eu, o gasca de liceeni drogati au avut un hobby vara asta: sa rastoarne ei masinile parcate pe trotuar , fix in mijlocul strazii!asta in toiul noptii desigur!...
fleurdelis
Postat pe 20 Decembrie 2009 11:21
De la: garbo055472, la data 2009-12-20 11:05:36
De la: Summer_, la data 2009-12-20 10:58:03Nu a zis nimeni ca trebuie sa fii paranoic si sa crezi ca esti inconjurat de oameni periculosi. Exista...cartiere, strazi in care locuiesc tigani, drogati etc si acolo trebuie sa ai mai multa grija.

...lucram ca agent comercial acum cativa ani la o firma care avea ca zona de distributie..inclusiv Ferentari/ul..e adevarat ca nu mi s/a impus sa ma duc pe zona aia mai ales ca la vremea aia...ma duceam pe jos...nu aveam inca ..la dispozitie vreo masina...dar m/am dus...si m/a apucat seara pe acolo...pentru ca iarna se intuneca devreme...si la ora 17 e deja intuneric...si pot sa afirm ca nu am avut treaba cu nimeni...niciodata...si nimeni nu avut treaba cu mine...deci nu mi s/a intamplat nimic....si doar ala e cunoscut ca fiind un cartier...nu gluma.


Nu ti s-a intamplat tie, dar li se intampla altora :)
Daca ai trecut o data pe acolo si nu s-a intamplat nimic nu poti sa spui ca nu exista oameni periculosi

Oricum, suntem cam off topic :)
Summer_
Postat pe 20 Decembrie 2009 11:26
..da sha e ca suntem cam off-topic..tinand cont de faptul ca raspunsurile mele cel putin..nu sunt demne de stirile de la ora 17..ale pro tv-ului...
....in fine tre sa fac afirmatia ca pe mine nu m/a influentat sub nici o forma strada...n/am crescut pe strada si poate de aia...
...pentru ca stiu ca oamenii se impart in 2 categorii...am mai zis.o io pe un topic..nu stiu daca pe forumul asta sau altul..ca sunt oameni pe care rar ii vezi pe afara...si oameni care zilnic semneaza condica...STRAZII lor..sau a fetei blocului...nu ma numar printre cei din categoria 2.
garbo055472
Postat pe 20 Decembrie 2009 11:44
472......te contrazic......dupa 28 de ani stati in buricul titanului, intr-unul din blocurile din spatele magazinului titan....nu am avut probleme pe strada, si, uneori, veneam destul de tarziu de la jobul meu de la ziar sau de la vreo petrecere de gasca....poate ca, asa cum zic si antepostantele mele, m-am ferit sa dau apa la moara...mi-am vazut de drumul meu si nu am cautat problemele....le-am ocolit....
tutankhamon
Postat pe 20 Decembrie 2009 12:46
las-o bai in pace sa insinueze k noi am copilarit in strada, dc asta vrea nu vezi?? de cate ori posteaza pe oriunde posteaza e pe dos! las-o asa...
prima oara cd am remarcat-o era plina de draci pe lecturile noaastre! cum, noi adica dece avem timp si ea nu are?/ auzi tu! ce logica! de-atunci ca nici n-am mai intrat pe topicul cu lecturi sa n==o oftic pe donsoara!
fleurdelis
Postat pe 20 Decembrie 2009 12:53
sister...nu te mai enerva....oricum pe 472 nu prea o duce tartacutza....m-am convins de asta de cand a aparut pe aici pe forum.....e invidioasa pe noi......io nici nu ma mai complic cu existenta ei.....observ numai ca o da in bara cu tot ce scrie.....cred ca e suparata rau de tot pe viata....
tutankhamon
Postat pe 20 Decembrie 2009 12:58
imdaa...si ca sa-i mia zic ceva lu doamna geloasa pe lecturile altora...am avut si eu un mom din asta! dar am rupt cu dintii din timpul dedicat altor lucruri ca sa pot recupera!c'est la vie!
fleurdelis
Postat pe 20 Decembrie 2009 13:02
baietiiii.....,bagati tati aici ce inseamna viata de cartier.ptr ca e diferita perceptia subiectului de la sex la sex,de la individ la individ.demoazelele astea,considera ca, a te plimba la nu stiu ce ora pe strada(insotite sau nu) fara a se intampla ceva,traiesc "viata de cartier"care nu-i chiar asa de ...
roby_cado
Postat pe 20 Decembrie 2009 16:41
..ideea e ca unii nu au viata ...de cartier!!!!!!...si asta e foarte bine pentru ei.
garbo055472
Postat pe 21 Decembrie 2009 09:16
ia bagati voi o mostra de viata de cartieeer....patelimooon ...colt cu salajeaaan....
tutankhamon
Postat pe 21 Decembrie 2009 20:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat 11 De la: garbo167843 14 Septembrie 2012 16:34
Iubesc un barbat cu 29 de ani mai mare decat mine! 57 De la: Melanie 3 Octombrie 2009 12:30
sunt amanta 1336 De la: oktaviatdy 1 August 2011 10:20
Rugaciune la Sf. Marta (novena) 11 De la: garbo159660 18 Ianuarie 2016 00:39
Veggie la Targul Raw Generation 1 De la: ralucaveggie 21 Martie 2012 15:41
Setari Cookie-uri