Am ramas fara servici

din pacate Zambile trebe sa ma tirez de acasa....dar mai vorbim..sa fii iubit...
paula_daniela
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:31
am si eu o intrebare la nea zambilu,,,daca nu ii cu suparare
si ce fata ar trebui sa aiba o SHOMERITZA?
LILO
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:35
maimutza...

cocoshata, supta la fatza, in zdrentze.. ca-n dickens, mami...
zambil
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:38
da e..o imagine'
dar sa nu uitam de miile de someri tineri
aceia care de cum termina o "faculta" se si trezesc parcati in somaj
LILO
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:40
dap.. da' multe din miile alea sunt someri fiindca nu prea le arde de munca...
zambil
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:41
lilo, eu nu le-as plange de mila, sincer!
majoritatea stau acasa pe munca parintilor, tot parintii ii tin si in scoala, le platesc taxele...
si nu se inghesuie la munca niciunul, sau, toti vor sa fie macar directori, ceva
zambila
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:43
da unii asa se prezinta :fara chef de munca..dar si cei care muncesc si sunt "jumuliti"cu 1/3 din venituri..
LILO
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:43
zambilo,depinde..sunt familii si familii..noi am si muncit am si invatat,si totusi ii greu de trait pe aci..
viata nu ii facuta numai pt munca sau numai pt sedere
acel timp de 24 de ore trebuie impartit la 3
o parte pt activitate
o parte pt relaxare activa
si o parte pt somn
daca nu se respecta aceasta proportie,nu este ok pt individ..
si nu o spun eu,o spun cei care cerceteaza comportamentul uman
LILO
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:47
maimutza, uite-asa ma bagi tu pe mine in teorii sociale... pai in romanica, cel mai mare angajator este statu', deci mi se pare normal sa ia cu o mana ce da cu ailalta, ca doar tot bugetu-i la mijloc...

pe de alta parte, generatiile de egoisti care-au facut cel mult un copil si-au facut-o cu mana lor.. asigurarile astea sociale sunt un fel de schema piramdala, unde daca nu-s suficienti de multi fraieri sa-i plateasca pe aia de-au intrat primii, se rupe filmu'...
zambil
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:54
generatii de egoisti? zambile? tu cati copii ai? sau vrei sa-ti faci? eu una nu mi-as permite sa cresc nici unu daramite mai multi...si scuze zambila...f putini stau pe spinarea parintilor ca vor sa steie acasa sa beleasca belingherul.....unii la 30-40-50 ani nu cred ca doar vor sa puturoseasca si de aia nu au serviciu.
paula_daniela
Postat pe 14 Ianuarie 2010 15:30
nazirra
Postat pe 14 Ianuarie 2010 15:37
draga paula eu stiu un lucru: ca daca e nevoie ma angajez urgent casiera in Cora! adica: nu exista sa nu gasesti ceva de lucru!
clippy
Postat pe 14 Ianuarie 2010 15:39
fata finuta,paulica..

oare de ce nu ne sta la toti bine cand vorbim mascari?...
paulico,

belengher...fetita,belengher...
iasomia
Postat pe 14 Ianuarie 2010 15:42
paula, nu trebe sa te scuzi, nu trebe sa fii de acord cu mine
dar asta e parerea mea, si stiu destule cazuri, nu vorbesc din carti!
zambila
Postat pe 14 Ianuarie 2010 15:45
zambilule, eu m-am bagat la patron imediat ce-am terminat facultatea... dupa ce s-a dus naibii bursa... chestia aia din care-mi faceam singura cadouri... m-am angajat in 2002, proaspat inginera cu 100 dolari, care erau 3.250.000 lei... si am aflat dupa aia ca atat avea si soferul care-a avea 8 clase... "da' tu iesi fara sa stii nimik din facultate", mi-a zis sefu... am inghitit, si uite asa au trecut 5 ani, si se indexa salariul meu, se indexa si al soferului, io manager de proiect, el munca la casa patronului... eu 3 limbi straine, el 2: ca vb si rromani... io permis de conducere, el permis de conducere... io masina mea, el masina firmei... io calculator, el nema... io raspunderi penale, el sapat la santuri... io teren si birou, el teren si teren...

si replica finala, dupa ce m-am saturat sa-l tot scot din niste kkturi mai mari ca el si m-am hotarat sa plec, a fost: "esti nebuna si isterica si n-o sa te mai angajeze nimeni..." nu m-a mai angajat cu c.m., dar colaborez cu tot felul de oameni, care m-au cunoscut inainte sau care nu m-au vazut niciodata... si nu mi-a mai pus nimeni eticheta de "nebuna si isterica"...

te multumesti cu putin, capeti putin... cand n-am avut incotro am inghitit... acu l-am bagat in p...a m...ii si l-am lasat cu curdistanu-n balta. a trecut un an si tot mai suna si ma mai intreaba cum sa faca aia sau ailalta.
snowflake
Postat pe 14 Ianuarie 2010 15:45
bre paulica.. he,he,he... ce-mi place...

pai toti cazuram in capcana asta, inclusiv eu... am facut cate-un copil, hai, doi, in ideea ca sa traim bine, nene... da' o luaram in barba, sau o s-o luam sigur la pensie... doar daca n-aducem si noi negri p-acilea sa traga la saiba pentru noi... desi aia le au mai mult cu trasu' la rame...
zambil
Postat pe 14 Ianuarie 2010 15:46
zambile, 'geaba si cu negrii... au incercat altii cu galbeni (vorbesc din proprie experienta ) si tot nu a iesit nimic. Si galbenii, saracii de ei, chiar muncesc pe mai nimic...
ready_vivus
Postat pe 14 Ianuarie 2010 15:49
flache...

life sucks, mami... trebe sa te zbati, da' sa ai si bafta...
zambil
Postat pe 14 Ianuarie 2010 15:50
vivache...

capitalismu' tot e-o schema piramidala, in care cativa jmecheri pun de-un jmen si paulimea cotizeaza... in plus, 50 de ani de comunism au transformat romania intr-o tara de sefi... sa te uiti la femeia de servici de la mine de pe scara, zici ca-mi face vreun serviciu, sa tina matura pana vin eu sa dau cu ea...
zambil
Postat pe 14 Ianuarie 2010 15:58
zambilule, sa zici mersi... aia de la mine de la fostu servici imi tinea prelegeri ca de ce nu tin curat?...

daca mai stiti voi normele de protectia muncii, faza aia cu sa tii curat la locu de munca. invatase bine tovarasha...
snowflake
Postat pe 14 Ianuarie 2010 16:04
Si zi asa, sa-ti tina matura pana vii tu sa dai cu ea!
Mi se pare o atitudine foarte familiara, o intalnesti la tot pasul, de la femeia de serviciu si vanzatorul care iti face onoarea sa iti ia banii cand cumperi de la el, pana la sefimea aia care se considera cea mai desteapta, frumoasa si iubita dintre pamanteni...
ready_vivus
Postat pe 14 Ianuarie 2010 16:04
saracu marin preda, ce-a ajuns de sacrificiul lui... hai, ma ready, foloseste si tu alta fraza...
snowflake
Postat pe 14 Ianuarie 2010 16:07
da nene.. asta-i melodia... ajungi sa te caciulesti la neica nimeni pe banii tai... d-aia zic, nu atat e somaj, ct nu prea vrea lumea sa puna osu'...

chestia e ca s-a facut scoala de-a valma, cine vrei si cine nu vrei, se dau diplome pe rupte, ca sarmalele la revelionu' lu vanghele... normal ca lumea si-o ia in cap si vrea servici d-ala de-au vazut ei in filme prin dallas, numa sa tragi whiskeane si sa te tii de cordacisme...
zambil
Postat pe 14 Ianuarie 2010 16:10
Snow, imi pare rau ca trebuie sa suferi o deceptie din cauza mea, dar e gata patentata expresia, deci nu o inlocuiesc!
ready_vivus
Postat pe 14 Ianuarie 2010 16:10
a mea s-a imbolnavit ca am pus-o sa stranga rahatii de caine din juru' blocului,a facut crize de nervi,asta e...

alta la rand....
iasomia
Postat pe 14 Ianuarie 2010 16:15
asa iasomico...

sa mai zica lumea ca nu se gaseste de lucru... he,he,he..
zambil
Postat pe 14 Ianuarie 2010 16:17
ready, m-am invatat cu democratia... da' omu' e dator sa-ncerce...

iaso,
snowflake
Postat pe 14 Ianuarie 2010 16:18
pai..strangeam eu,cand si cand...nu se poate asa ceva,are si carte de munca.

si apoi scrie in contract,si in jurul blocului...

fulgu'

vreau legea aia severa.. sa-i oblige pe cei care au caini sa umble cu punguta dupa ei...prea multa nesimtire..dupa ce ca am un pic de trotuar de juma' de metru...oaliu!
iasomia
Postat pe 14 Ianuarie 2010 16:22
si dupa maidanezi cine sa umble cu punga, mami?.. sau aia sunt constipati si nu prea fac?...
zambil
Postat pe 14 Ianuarie 2010 16:24
aia sunt mai simtiti...da' astia cand ies din bloc,fac in fata scarii...

iasomia
Postat pe 14 Ianuarie 2010 16:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Machiaj special 1 De la: lacri75 26 Mai 2009 15:57
DESPRE LOCUL DE MUNCA 10 De la: eu_vio 13 Aprilie 2010 17:54
Cariera sau familie? 22 De la: iosifiuliana 23 Aprilie 2010 07:24
Habar nu am la ce facultate sa merg .HELPP 1 De la: garbo_861 27 Februarie 2012 22:48
cum va descurcati cu stresul la servici 51 De la: garbo072160 31 Martie 2010 11:23
Setari Cookie-uri