Barbatul in zodia scorpion!!

De la: Rotty, la data 2013-07-23 07:38:34Viva , mie imi pare uneori tare rau ca nu am talent la desen ...Unii / ele , ar pricepe mai bine...

Neata.
Supi , lasa scorpionii , ca pe mine m-o piscat tantarii :*


nu trebuie sa ai talent la desen, ci sa sti sa vorbesti omeneste, nu in batjocura. m-i se pare mai important.
si-ti explic: am mai avut discutia asta acum citiva ani cu citiva de aici...
in momentul inc are cineva deschide un topic si cere ajutor, il deschide pentru ca vrea niste sfaturi si nu are de la cine le lua. dar cind unii de aici intra si ride si face misto de persoana respectiva, nu m-i se pare ok. daca poti sa-i dai un sfat dai-l, daca nu stai in banca ta si taci din gura.
sper ca m-am facut inteleasa.
zi placuta iti doresc
vivacedonna
Postat pe 23 Iulie 2013 15:30
Când ai crezut că jucaţi pe ac melodie, sau că-ţi cântă-n strună, putea vb. Acu' să tacă.
Citeşte postările tale! A vb omeneşte...

Noi ne mai tachinăm. Tu ai crezut că am luat în serios poveştile tale cu zodiile. Ne-am jucat şi noi...un pic.

Io nu cred că o să stea în banca ei, pt că nu-i casa ta să comanzi.

Unii râd*...etc.
Axl_R
Postat pe 23 Iulie 2013 16:09
De la: Axl_R, la data 2013-07-23 16:09:23Când ai crezut că jucaţi pe ac melodie, sau că-ţi cântă-n strună, putea vb. Acu' să tacă.
Citeşte postările tale! A vb omeneşte...

Noi ne mai tachinăm. Tu ai crezut că am luat în serios poveştile tale cu zodiile. Ne-am jucat şi noi...un pic.

Io nu cred că o să stea în banca ei, pt că nu-i casa ta să comanzi.

Unii râd*...etc.



nu vorbeam special de ea, daca i-am raspuns ei, ci la modul general. imi pare rau ca ai luat-o ca si cum am comandat ceva, mi-am exprimat doar opinia mea vis-a-vis de altii.
era vorba despre zodii, am scris despre zodii.
eu nu cred ca am jignit pe nimeni asa cum fac unii de aici.
daca suparacila m-a provocat, da, i-am raspuns ca atare...
vivacedonna
Postat pe 23 Iulie 2013 17:39
De la: vivacedonna, la data 2013-07-23 15:30:56

. dar cind unii de aici intra si ride si face misto de persoana respectiva,

sper ca m-am facut inteleasa.
zi placuta iti doresc


hai sa ne dam cu lectii si sfaturi, ca noi am terminat cu limba romana... adica am facut-o tandari, praf si pulbere!
si ma mai intreb uneori, de unde atata moralism si exegeza, cand vorba ceea, in prorpia limba vorbim limbi straine?!

cu asa exprimare... te-ai facut foarte inteleasa...
si hadrian copilu minune himpreuna cu gutza si cu vijelie, mo ... the-ar intelege, nu'j daca ma intelegi!
heartbit
Postat pe 23 Iulie 2013 18:15

Mai! unde-i lavanda?a intrat "molia" si nu se mai deslipeste
Parca era impotriva, nu? sau trebuie naftalina?
Lasa, curat eu locul incet si cu rabdaRe
Numai bine!
Fss_ssu
Postat pe 23 Iulie 2013 18:27


Eu te-am suparat pe tine VIVA! cu ce anume, te rog fr.!

pt. tine
Mai, eu stiu cel mai bine ce ii supararea, de asta imi spun asa
Fss_ssu
Postat pe 23 Iulie 2013 18:37
erata* ? ?
Fss_ssu
Postat pe 23 Iulie 2013 18:38
Dacă vb cu mine, da, am pus * pt a corecta un cuvânt, doar unu', restu' ...
Axl_R
Postat pe 23 Iulie 2013 18:44
Poi nu vRei sa boceasca tata lumea acu' pt. ca li se pare unor/a ca sunt dusi
sau plecati...totuna

Da' rad si eu dar nu ca Prostu' :(
tu di ce razi acuma?
Fss_ssu
Postat pe 23 Iulie 2013 19:15
De la: heartbit, la data 2013-07-23 18:15:31
De la: vivacedonna, la data 2013-07-23 15:30:56

. dar cind unii de aici intra si ride si face misto de persoana respectiva,

sper ca m-am facut inteleasa.
zi placuta iti doresc


hai sa ne dam cu lectii si sfaturi, ca noi am terminat cu limba romana... adica am facut-o tandari, praf si pulbere!
si ma mai intreb uneori, de unde atata moralism si exegeza, cand vorba ceea, in prorpia limba vorbim limbi straine?!

cu asa exprimare... te-ai facut foarte inteleasa...
si hadrian copilu minune himpreuna cu gutza si cu vijelie, mo ... the-ar intelege, nu'j daca ma intelegi!


tu de ce te-ai bagat in discutie? te-ai simtit cu musca pe caciula?
nu cred ca am facut mai multe greseli de scriere sau exprimare decit voi cei care locuiti in Romania si vorbiti zilnic limba romana si totusi scrieti dezarticulat, fara punct si virgula...
da, cind vorbesti mai multe limbi straine in acelasi timp, se mai intimpla sa gresesti o anume exprimare. sunt gresellile mele si m-i le asum spre deosebire de altii care nu le recunosc pe ale lor
vivacedonna
Postat pe 23 Iulie 2013 20:46
nu am muste prin preajma, iar de multa vreme caciula mea am dat-o altora ...
nu stiu daca stii versul ala... unii sa-mi vanda caciula... altii .... etc...
nu stau sa te culturalizez acum, insa poate te mai trezesti, macar asa, din cand in cand...!

hai lasa-ma cu vorbitul mai multor limbi straine (si mai ales in acelasi timp!), ca daca le vorbesti pe toate asa dezarticulat, ca aberatia scrisa acolo, chipurile in limba-ti materna, chiar nu e nevoie sa te mai justifici!
la dracu, s-au trezit toate pupezele receptionere de hotel sau pe-o nava de croaziera, ca vorbesc n'shpe limbi straine in acelasi timp, cand dau din maini... sau pentru ca au invatat sa spuna oh, ah si yeah in orice limba!
ma lasi cu aburelile astea?
scuza asta nu i-o permiteam nici lui fi-miu cand era la gradinita, si vorbea doua limbi straine!
arata-mi ca esti culta prin ce scrii, si scriind corect. nu prin faptul ca imi spui ca stii n limbi straine... ca nu ma impresioneaza, mai ales atunci cand in limba ta nu esti in stare sa articulezi o idee corecta sau/si coerenta!

de obicei nu ma bag... ma introduc! mai ai si alte curiozitati?

oare cum o fi sa vorbesti in acelasi timp mai multe limbi straine?
eu have bisogno mucho das flayfushter...???
las-o'n dude ca nu tzine!
heartbit
Postat pe 23 Iulie 2013 21:03
- pai cum bit, n-ai citit mai sus ca nu e privighetoarea de vina ca surdul nu intelege?
Daca renuntam la coerenta, sintem subtili. E o pledoarie ampla in mesajele precedente despre virtutea de a nu verbaliza corespunzator.

Double standards.
Am scris corect in a nspea limba, sper.
quasaria
Postat pe 23 Iulie 2013 21:10
n-as crede ca e vorba de double standards (decat in contextul in care s-ar traduce "cu ocaua mica", "cu dubla masura"...
cred ca ai scris bine, nu de alta, dar eu nu vorbesc si scriu in mai multe limbi in acelasi timp... (al dreaq Napoleon ala...!) insa n-ai scris corect nspea .... era corect n'spea
heartbit
Postat pe 23 Iulie 2013 21:21
ah, silly me!
Apos..tila, apostroafa d'aia nu era in folclor in satu' meu cind eram eu mica.

quasaria
Postat pe 23 Iulie 2013 21:30
De la: heartbit, la data 2013-07-23 21:21:22n-as crede ca e vorba de double standards (decat in contextul in care s-ar traduce "cu ocaua mica", "cu dubla masura"...
cred ca ai scris bine, nu de alta, dar eu nu vorbesc si scriu in mai multe limbi in acelasi timp... (al dreaq Napoleon ala...!) insa n-ai scris corect nspea .... era corect n'spea



sunt gresellile mele si m-i le asum spre deosebire de altii care nu le recunosc pe ale lor.
cum de te-ai gasit tu, sa te legi de singura mea greseala de exprimare ?
vivacedonna
Postat pe 23 Iulie 2013 21:33
De la: quasaria, la data 2013-07-23 21:30:30ah, silly me!
Apos..tila, apostroafa d'aia nu era in folclor in satu' meu cind eram eu mica.

vivacedonna
Postat pe 23 Iulie 2013 21:37
E la modă acum, mai ales aici, apostrofu'.

Na, iar m-am băgat.

Donna, io am fost prima care m-am legat de greşeala ta. Şi mă repet, bunu' simţ, n-are nica cu zodia.
Axl_R
Postat pe 23 Iulie 2013 22:03
*apostrófă f., pl. e (vgr. apostrophé). Ret. Figura pin [!] care te adresezĭ direct prezenților, viilor, morților saŭ lucrurilor:

(pe bune: http://dexonline.ro/definitie/apostrofa)

- deci, prezentilor, vii sau morti, va rugam sa va folositi virgulita din dotare, da?
quasaria
Postat pe 23 Iulie 2013 22:50


Am greşit genu'...tipic. Ruşine, mie!
Axl_R
Postat pe 23 Iulie 2013 22:59
Q
Axl


pentru tanti cu curiozitatile...
uite asa simplu, m-am gasit si culmea, tocmai eu, sa observ erorile tale... ce-i drept dupa Axl, pentru ca ea a fost mai inaintea mea pe topic, nu de alta! si sunt convins ca nu sunt singurul care le-a vazut, dar unul din putinii care le-au semnalat si taxat!
nu iti convine? nu mai gresi! sau chiar daca o faci, fa-o intr-o maniera mai relaxata! nu de alta, dar nu vreau sa te vad constipata pe aici, lovita de apoplexie!
heartbit
Postat pe 23 Iulie 2013 23:12

da nu-i cu fu ii cu fa fu-fa
Fss_ssu
Postat pe 23 Iulie 2013 23:23

Off! onomatopee
Fss_ssu
Postat pe 23 Iulie 2013 23:23
De la: Axl_R, la data 2013-07-23 22:03:38E la modă acum, mai ales aici, apostrofu'.

Na, iar m-am băgat.

Donna, io am fost prima care m-am legat de greşeala ta. Şi mă repet, bunu' simţ, n-are nica cu zodia.


stiu draga, de asta nici nu ti-am spus nimic, pentru ca stiu ca am gresit intr-o fraza... nu si nu mai avea rost sa ma disculp de ce am gresit-o, nu pentru ca, nu stiu vorbi romaneste...
da, tu chiar ai avut bun simt, ai aratat gresala si atit, nu ca altii...
vivacedonna
Postat pe 23 Iulie 2013 23:29
De la: heartbit, la data 2013-07-23 23:12:38Q
Axl


pentru tanti cu curiozitatile...
uite asa simplu, m-am gasit si culmea, tocmai eu, sa observ erorile tale... ce-i drept dupa Axl, pentru ca ea a fost mai inaintea mea pe topic, nu de alta! si sunt convins ca nu sunt singurul care le-a vazut, dar unul din putinii care le-au semnalat si taxat!
nu iti convine? nu mai gresi! sau chiar daca o faci, fa-o intr-o maniera mai relaxata! nu de alta, dar nu vreau sa te vad constipata pe aici, lovita de apoplexie!


nu ma intereseaza ce spui tu.
m-am luat de tine si nu de Axl chiar daca a fost prima care a vazut, pentru ca, ma repet, ea a avut bunul simt spre deosebire de tine.
pentru curiozitatea ta, nu lucrez nici pe vre-un vapor nici in alte parti ... care le-ai sugerat tu. fara bun simt.
vivacedonna
Postat pe 23 Iulie 2013 23:34
vezi ca nesimtirea te precede!
si ma doare drept in pantoful aruncat vara trecuta cum ma considera o agramata cu veleitati de culta si mai ales vorbitoare de n'shpe limbi in acelasi timp!

poti lucra unde vrei tu, nu ma impresioneaza nici daca ai lucra la nasa, cia, fbi, kgb, sri, interpol, ambasada statului kongo sau zimbabwe, sau daca ai lucra in burj-al-arab... cand in limba-ti materna esti incapabila sa te exprimi corect, varnd sa dai lectii altora, atunci esti minim un zero barat!
heartbit
Postat pe 23 Iulie 2013 23:43
''dar cind unii de aici intra si ride si face misto...''
asta-i greseala mea de exprimare,
corect era: ''...intra si fac misto...''
imi pare rau ca nu am diacriticele pe tastatura


multumit, Domnul?
vivacedonna
Postat pe 23 Iulie 2013 23:45
De la: heartbit, la data 2013-07-23 23:43:20vezi ca nesimtirea te precede!
si ma doare drept in pantoful aruncat vara trecuta cum ma considera o agramata cu veleitati de culta si mai ales vorbitoare de n'shpe limbi in acelasi timp!

poti lucra unde vrei tu, nu ma impresioneaza nici daca ai lucra la nasa, cia, fbi, kgb, sri, interpol, ambasada statului kongo sau zimbabwe, sau daca ai lucra in burj-al-arab... cand in limba-ti materna esti incapabila sa te exprimi corect, varnd sa dai lectii altora, atunci esti minim un zero barat!


tu ai fost primul nesimtit, ma provoci, iti raspund la fel. citeste-ti primul mesaj si vezi...

''....varnd sa dai lectii altora..., ''
deci nu numai eu am facut greseli, dar asa tare te-ai enervat acum, incit o sa mai gresesti, macar eu eram grabita cind am trimis , spre deosebire de tine acum
si ti-am spus: eu imi asum greselile spre deosebire de altii.
vivacedonna
Postat pe 23 Iulie 2013 23:51
erata:
in loc de varnd a se citi vrand
(poate data viitoare faci diferenta intre eroarea de tastare si agramatism!)

si cum ti-am spus ca esti cu pluta, am sa iti repet, ca la militieni, ca poate intelegi.. maine, poimaine... la anu si la multi ani...!

''dar cind unii de aici intra si ride si face misto...''
asta-i greseala mea de exprimare,
corect era: ''...intra si fac misto...''

nu am discutat despre diacritice, ci despre dezacord!
si nu este doar: corect era: ''...intra si fac misto...''
pentru ca textul tau spune asa:
''dar cind unii de aici intra si ride si face misto...''
deci ... : "...dar cand unii de aici intra si RAD si FAC misto..."
ce zici, nu e cam mult?
hai ura si pe alta data ce deja devii mai mult decat plictisitoare... si chiar nu vreau sa iti spun eu cum...!
heartbit
Postat pe 24 Iulie 2013 00:27

Muicaaaa, multi te-au dusmanit,
Ca esti neam blagoslovit.
Unde-ti sapa sapa locul,
Sare din pamant norocul
.......................................
Scorpionii au numai venin in coada? Nu stiu, intreb si eu, na citind astrograma
constat ca am o afinitate pt. scorpioance. sa fie adevarat?! musai sa-mi fac timp de-o incercare!
NB!
Fss_ssu
Postat pe 24 Iulie 2013 00:37
De la: heartbit, la data 2013-07-24 00:27:10erata:
in loc de varnd a se citi vrand
(poate data viitoare faci diferenta intre eroarea de tastare si agramatism!)

si cum ti-am spus ca esti cu pluta, am sa iti repet, ca la militieni, ca poate intelegi.. maine, poimaine... la anu si la multi ani...!

''dar cind unii de aici intra si ride si face misto...''
asta-i greseala mea de exprimare,
corect era: ''...intra si fac misto...''

nu am discutat despre diacritice, ci despre dezacord!
si nu este doar: corect era: ''...intra si fac misto...''
pentru ca textul tau spune asa:
''dar cind unii de aici intra si ride si face misto...''
deci ... : "...dar cand unii de aici intra si RAD si FAC misto..."
ce zici, nu e cam mult?
hai ura si pe alta data ce deja devii mai mult decat plictisitoare... si chiar nu vreau sa iti spun eu cum...!




doar ca: ... '' rid si fac misto...'' sunt sinonime
iar agramatul de tine nu si-a dat seama
vivacedonna
Postat pe 24 Iulie 2013 01:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
compatibilitate.... 4 De la: Doara 15 Noiembrie 2010 18:49
peste betta 3 De la: quasaria 29 Decembrie 2011 00:23
Barbatul Pesti si femeia Sagetator ... se potrivesc? 13 De la: garbo214262 3 Octombrie 2011 19:46
leii la putere 36 De la: yram 10 Iunie 2013 16:07
zodia varsator 137 De la: garbo_472671 23 August 2017 16:21
Setari Cookie-uri