Inghetata

Ce inghetate preferati? Mie imi place de vanilie
syrenaa
Postat pe 11 Iulie 2009 14:58
de caaaacaaaoooo !! ce filtrele dreaq, are forumul asta! e vorba de inghetata, ametitilor..

si cu nuci caramelizate

de fapt..toate, toate..
kyra
Postat pe 11 Iulie 2009 15:02
ia sa vedem:
- inghetata marmorata,este inghetata de vanilie combinata cu sirop de ciocolata, astfel inct sa se produca efectul de "marmorare" in inghetata tare;
- inghetata curcubeu este inghetata care contine sase sau mai multe tipuri de inghetate, diferit colorate, care se amesteca la iesirea din aparatul de congelare,
mentinndu - se continuitatea fiecarui strat;
- inghetata tip "parfait", obtinuta pe baza de oua si lapte, cu un continut ridicat de grasime;
- inghetata tip "spuma", obtinuta pe baza de frisca batuta, cu adaos de zahar, coloranti si arome, congelata fara agitare;
- inghetata tip "sufleu" este inghetata de lapte cu continut foarte scazut de grasime, cu galbenus sau melanj de ou;
- inghetata tip "lacto" este inghetata din zara sau lapte acru, obtinut pe baza de culturi, oua, sucuri de fructe cu zahar, cu inglobare de aer;
- inghetata de fructe este inghetata cu procent ridicat de fructe si zahar, fara produse de lapte si cu inglobare de aer;
- inghetata tip "Mellorine" este un produs similar inghetatei, la care grasimea din lapte este inlocuita printr-o grasime vegetala sau animala;

si mai sunt, de unde am luat io
pik_nik
Postat pe 11 Iulie 2009 15:04
pikule...mi-ai facut pofta de un tort de imghetata....am o salivatie.......ia fa-te incoa cu o portie....da-l dreaq de regim....
tutankhamon
Postat pe 11 Iulie 2009 15:05
imi iau o carte, inghetata si ma tirez in parc

kyra
Postat pe 11 Iulie 2009 15:06
si io la fel. o carte, inghetata si ma tirez la kyra.
pik_nik
Postat pe 11 Iulie 2009 15:07
Ete uite de aia plec eu cu sotu in parc , din cauza subiectului asta cu inghetata
De la: kyra, la data 2009-07-11 15:06:26imi iau o carte, inghetata si ma tirez in parc
cinezee
Postat pe 11 Iulie 2009 15:08
nea pik, esti sigur ca stii ce faci ?
kyra
Postat pe 11 Iulie 2009 15:10
pikule....dar nu mai carati doua carti......cititi doar una.... concomitent......
tutankhamon
Postat pe 11 Iulie 2009 15:10
tuth, si sub noi ce punem? (ca era sa zic sub fund!)
pik_nik
Postat pe 11 Iulie 2009 15:13
apropos de concomitent, stiti cum striga blondele dupa ajutor simultan, nu? e vechi bancul
pik_nik
Postat pe 11 Iulie 2009 15:13
1...esti cavaler si o tii pe tine...adica tu stai cu fundul pe iarba.....
2. sunt blonda...habar nu am....
tutankhamon
Postat pe 11 Iulie 2009 15:15
trei blonde, blocate in lift, striga dupa ajutor, fiecare in legea ei. una mai rasarita le spune ca asa nu le aude nimeni, si ca trebuie sa strige simultan. si incep blondele:
-si-mul-tan! si-mul-tan!...
pik_nik
Postat pe 11 Iulie 2009 15:18
dar stii cum cheama blondele liftul???? cum nu stii.....cu degetul.....
tutankhamon
Postat pe 11 Iulie 2009 15:20
daca ai muschii la tine, te las sa ma ti in brate

hai, va pupez, inghetata si parc scrie pe mine..
kyra
Postat pe 11 Iulie 2009 15:20
te pupez kyrule...sa ai vreme frumoasa...ia totusi si o umbrela cu tine ca aici, la bucuresti e innorat de gandesti ca e 8 jumate seara.....vine o furtuuuna.....ai grija ...pup
tutankhamon
Postat pe 11 Iulie 2009 15:22
tutanco, a fost o furtuna aici ieri, de n-am vazut in viata mea, venetie a fost orasul ore bune...

o dupa-amiaza misto, iesiti la plimbare..
kyra
Postat pe 11 Iulie 2009 15:26
Cu barca?
Ioana007
Postat pe 11 Iulie 2009 15:29
Mai, eu mananc multa inghetata de ciocolata cu bucati de ciocolata prin ea si eventual cu toping de ciocolata.
Micass
Postat pe 11 Iulie 2009 17:31
mie imi place la nebunie cea de nuci de la o firma si cea de fistic de la alta firma, si cea de vanilie cu capsuni de la alta firma, si in final, de la alta firma, dar care e cam scumputza....de caramel cu nuci pecan caramelizate....o nebunie....
tutankhamon
Postat pe 11 Iulie 2009 17:35
Micass, ti-as darui un set de lingurite din ciocolata...
ambalate frumos in cutie de ciocolata.
pik_nik
Postat pe 11 Iulie 2009 17:58
pik, acu' e atunci. mie imi place vanilia. aud?
gianiblue
Postat pe 11 Iulie 2009 18:17
giani, m-as imbraca in vanilie si ti-as da voie sa ma saruti
pik_nik
Postat pe 11 Iulie 2009 18:20
pik, mie imi place sa mananc vanilia pana la ultima bucatica. sarutatu' asta nu ma coafeaza. planul B?
gianiblue
Postat pe 11 Iulie 2009 18:23
Inghetata ziceti??Hmmm, dar stiti voi cite calorii are o cupa mica de inghetata?? Aud!
Aemulus
Postat pe 11 Iulie 2009 18:26
micabis, si ce daca?! ai motive sa alergi mai bine... mai mult si mai bun. If you know what I mean...
gianiblue
Postat pe 11 Iulie 2009 18:28
uite micabis, daca n-ai citit din urma. cred ca niciuna nu e fabricata cu calorii, ca n-am vazut scris asa ceva

- inghetata marmorata,este inghetata de vanilie combinata cu sirop de ciocolata, astfel inct sa se produca efectul de "marmorare" in inghetata tare;
- inghetata curcubeu este inghetata care contine sase sau mai multe tipuri de inghetate, diferit colorate, care se amesteca la iesirea din aparatul de congelare,
mentinndu - se continuitatea fiecarui strat;
- inghetata tip "parfait", obtinuta pe baza de oua si lapte, cu un continut ridicat de grasime;
- inghetata tip "spuma", obtinuta pe baza de frisca batuta, cu adaos de zahar, coloranti si arome, congelata fara agitare;
- inghetata tip "sufleu" este inghetata de lapte cu continut foarte scazut de grasime, cu galbenus sau melanj de ou;
- inghetata tip "lacto" este inghetata din zara sau lapte acru, obtinut pe baza de culturi, oua, sucuri de fructe cu zahar, cu inglobare de aer;
- inghetata de fructe este inghetata cu procent ridicat de fructe si zahar, fara produse de lapte si cu inglobare de aer;
- inghetata tip "Mellorine" este un produs similar inghetatei, la care grasimea din lapte este inlocuita printr-o grasime vegetala sau animala;
pik_nik
Postat pe 11 Iulie 2009 18:30
Ce sa mai alrg Gianico? La virtsa mea si cu burtile mele? Fac naibii valuri si perturb Universul.
Aemulus
Postat pe 11 Iulie 2009 18:31
ce mai cocheteeeeeeeeeeeeezi!!!
pik_nik
Postat pe 11 Iulie 2009 18:33
micabis, e un cerc vicios, vezi...
daca nu alergi - faci burti. daca alergi... unde trebuie... scad burtile si... varsta? ce treaba are ea?
gianiblue
Postat pe 11 Iulie 2009 18:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bonuri de reducere.... 1 De la: danielatontsch 7 Octombrie 2009 14:32
are cineva aparat cu aburi de gatit? 58 De la: doinitza_15 26 Aprilie 2012 17:45
nu stiu ce se intampla..... 7 De la: tutankhamon 26 Iunie 2009 10:40
Care e cea mai frumoasa amintire a ta din copilarie?Una din ele... 27 De la: Alexxandra 25 Februarie 2010 16:05
ASLO 1 De la: luckyelle 27 Ianuarie 2010 13:17
Setari Cookie-uri