Mai are rost sa te casatoresti?

In ziua de azi vedem multe cupluri care stau impreuna cativa ani timp in care se iubesc, se cearta, intervin probleme zilnice, monotonia, etc,etc.Daca au trecut 5 ani si nu ne-am casatorit mai are rost acum, dupa certuri, discuti, pasiuni aprinse, impacari si reimpacari si atata oboseala psihica?
garbo012421
Postat pe 7 Iulie 2009 20:24
doar daca va hotarati sa nu va mai chinuiti unul pe celalalt.
gianiblue
Postat pe 7 Iulie 2009 20:28
garbo, n-are rost. poate mai sunt si altii care doresc 5 ani de certuri, impacari, nervi, etc...
pik_nik
Postat pe 7 Iulie 2009 20:29
nu mai are rost...nik...ia vezi poate un next man?si pe ala din prima zi il iei de sot...
daca in termenii astia pui problema...ce zici?...viata asta mai are un rost?ca tot de unde plecam parca ajungem...ia think about it
mia79x
Postat pe 7 Iulie 2009 23:55
acuma, o casatorie din cand in cand, asa la trei luni, nu strica. pentru daruri.
pik_nik
Postat pe 8 Iulie 2009 00:00
ai facut tu asta, piiiiiik?!
gianiblue
Postat pe 8 Iulie 2009 00:01
inca nu, da' ideea ma tenteaza
ce zici?;)
pik_nik
Postat pe 8 Iulie 2009 00:05
garbo...nu mai are rost mama.....e, oricum, inca o oboseala psihica....sa-ti cauti rochie de mireasa, sticle de sampanie, local pentru dans, muzica buna...neeeeeeee...nu te sfatuiesc...mai bine cauta altul cu care sa stai mai mult de 5 ani ....
tutankhamon
Postat pe 8 Iulie 2009 00:06
De la: garbo012421, la data 2009-07-07 20:24:12In ziua de azi vedem multe cupluri care stau impreuna cativa ani timp in care se iubesc, se cearta, intervin probleme zilnice, monotonia, etc,etc.Daca au trecut 5 ani si nu ne-am casatorit mai are rost acum, dupa certuri, discuti, pasiuni aprinse, impacari si reimpacari si atata oboseala psihica?

daca dupa 5 ani a aparut oboseala psihica, monotonie, etc, etc, ia gandeste-te ce ai simti dupa 20 de ani de casnicie?!
sandy_bell
Postat pe 8 Iulie 2009 09:22

Asta e o situatie frecventa: dupa mai multi ani intr-o relatie care nu e...in fine..., ne gandim sa ne casatorim, IN LOC SA NE DESPARTIM.

Caz: ea si el, impreuna timp de 9 ani. Atractie, pasiune, dragoste, relatie, certuri, probleme, certuri, impacari, certuri, plictis...epuizare. DESPARTIRE.
Dupa 3 luni: ea se marita (cu altul).
Dupa alte 6 luni: el se insoara (cu alta, clar).
Sunt prieteni de-ai unei prietene. Nu stiu cat de fericit e fiecare dintre ei acum. Dar amandoi cred ca e mai bine ca n-au ramas impreuna.

Blue_Tattoo
Postat pe 8 Iulie 2009 09:26
caz mai simpatic:)
casatorie 4 ani. certuri, despartiri periodice de cateva zile, amenintari, uneori circ...apoi divort. sarbatorit la un restaurant, cu grupul de prieteni.
au rezistat despartiti mai putin de o luna. acum au peste 10 ani impreuna, in concubinaj. din cate stiu, si stiu relativ corect, fara nici un scandal semnificativ
pik_nik
Postat pe 8 Iulie 2009 09:31
daca n-ar fii posesivitatea asta ...
blanca
Postat pe 8 Iulie 2009 10:04
pai e de comun acord, nu? barbatii doresc sa posede, femeile sa fie posedate.
ce se intampla in afara acordului se numeste viol si e pedepsit prin lege
pik_nik
Postat pe 8 Iulie 2009 10:12
Voiam sa spun ca atunci cand oamenii nu semneaza acolo pe hartie se pare ca au mai multa atentie pt celalalt.
blanca
Postat pe 8 Iulie 2009 10:17
Daca nu v-ati inteles cat timp nu erati casatoriti, crezi ca o sa va intelegeti mai bine dupa casatorie? Discutiile o sa fie si mai aprinse si despartirile mai dese...
sora_ilsi
Postat pe 8 Iulie 2009 18:21
Ilsi , vezi bine din ce zice Piku' cum se mai pricep oamenii sa dea peste cap logica obisnuita
blanca
Postat pe 8 Iulie 2009 18:28
Cam asa o fi fost si la mine cand am serbat de mai multe ori ziua divortului decat pe cea a casatoriei?
Doar trebuie sa ne bucuram si noi de ceva, nu? Ca tot ce a fost urat a incetat pentru totdeauna!
sora_ilsi
Postat pe 8 Iulie 2009 18:35
Mi se pare mie sau asta-i alta nuanta?? in orice caz, cata vreme ai ce sarbatori e
blanca
Postat pe 8 Iulie 2009 18:39
E viata privita dintr-un alt unghi, mielutza! Dar n-am inteles-o nici eu de la inceput...
sora_ilsi
Postat pe 8 Iulie 2009 18:50
Am inteles asta
blanca
Postat pe 8 Iulie 2009 19:08
oameni buni, hai sa nu mai privim casatoria ca pe un fun! caci nu este...
pik, nu iti recomand casatorii - mai multe. si - mai ales - divorturi. cam dor... cum nu poti fi poligam...
gianiblue
Postat pe 8 Iulie 2009 19:20
De la: sora_ilsi, la data 2009-07-08 18:21:20Daca nu v-ati inteles cat timp nu erati casatoriti, crezi ca o sa va intelegeti mai bine dupa casatorie? Discutiile o sa fie si mai aprinse si despartirile mai dese...
Verisorul meu a divortat din cauza sotiei pt ca il verifica de 20 de ori pe zi si vroia numai bani si bani si alte probleme asemanatoare iar acuma se inteleg f bine...deci se poate pt ca nu mai ai obligatii,te simti liber si nu mai are cine sa iti comande etc Sint fel si fel de cazuri numai oamenii trebuie sa se inteleaga si sa vada unde gresesc si sa inceapa de ce nu de la inceput pt ca multi se recasatoresc ex Richard Burton 7 ori si altii.bye

Postat pe 14 Iulie 2009 00:10
De la: garbo012421, la data 2009-07-07 20:24:12In ziua de azi vedem multe cupluri care stau impreuna cativa ani timp in care se iubesc, se cearta, intervin probleme zilnice, monotonia, etc,etc.Daca au trecut 5 ani si nu ne-am casatorit mai are rost acum, dupa certuri, discuti, pasiuni aprinse, impacari si reimpacari si atata oboseala psihica?
Se spune ca casnicia este o cruce grea si totul se poate rezolva cu vb bune fara cearta ca pt orice problema este o rezolvare,trebuia vazut din ce cauza nu merge si sa fiti sinceri unul cu celalalt.In general problemele apar din probleme financiare iar cind omul are tot ce ai trebuie este liniste si pace...mai este si reprofilarea si atunci se cauta motive de cearta...reprofilarea este f moderna astazi si multi se ascund si nu vb despre asta...ma rog fiecare face ce vrea cu intiitatea lui dar atuncea nu mai incurca pe altul care vrea sa zicem o casnicie...mai bine stai singur si nu distrugi viatza nimanui...poate ca unii nu isi dau seama ce se intimpla de fapt cu ei sau vor numai aventura iar celalalt casnicie...sint multe,bye

Postat pe 14 Iulie 2009 00:20
haha ha ha ha ha ha
De la: tutankhamon, la data 2009-07-08 00:06:20garbo...nu mai are rost mama.....e, oricum, inca o oboseala psihica....sa-ti cauti rochie de mireasa, sticle de sampanie, local pentru dans, muzica buna...neeeeeeee...nu te sfatuiesc...mai bine cauta altul cu care sa stai mai mult de 5 ani ....


CLAR NU ARE ROST , A FI MIREASA '' IE MESERIE '' GREA IN ZIUA DE ASTAZI

PE CUVANT DE PIONER
cinezee
Postat pe 14 Iulie 2009 00:26
bah va contrazic....eu am fpost mireasa acum 7 ani si inca nu m-am saturat de al meu....inca ma inspira la versurile de le pun la alt topic de p-acilea....
tutankhamon
Postat pe 14 Iulie 2009 00:30
buna.......cunosc un caz..........

au stat impreuna timp de sapte ani


apoi dupa un an si jumatate ea s-a casatorit cu un coleg de facultate



deci nu conteaza durata prieteniei ci........dragostea pe care o purtam fata de acea persoana................
Livia03
Postat pe 22 Iulie 2009 15:11
doar de ochii lumii
mai e ceva multi cred ca dupa casatorie devin proprietari si mai bine stai asa ,,casatorie americana,,
stoican_lulu
Postat pe 25 Iulie 2009 21:22
Daca a fost in acesti cinci ani atata oboseala psihica din partea ta ..a lui ...sunt si eu de parerea multora care si-au exprimat punctul de vedere in legatura cu aceasta situatie.. ca mai bine altul. ...casatoria cu actualul prieten trebuie exclusa din calculele tale pa
garbo017339
Postat pe 26 Iulie 2009 20:30
Necasatoriti,..dar impreuna si relatia nu a mers...
Casatorie??/
O prietena a mea spunea...casatoria vine de la verbul... a te casni
Depinde cu cine vrei sa te casnesti,...depinde daca si el vrea sa se casneasca...cu tine...
Dar mai bine casatorit decat concubin...
Punct relatiei actuale....si lasa timpul sa vorbeasca...
Bafta..
anca_53
Postat pe 27 Iulie 2009 12:59
De la: Livia03, la data 2009-07-22 15:11:37buna.......cunosc un caz..........

au stat impreuna timp de sapte ani


apoi dupa un an si jumatate ea s-a casatorit cu un coleg de facultate



deci nu conteaza durata prieteniei ci........dragostea pe care o purtam fata de acea persoana................


si ce legatura are ceea ce spui tu cu ce se discuta aici?
Lili_Marleen
Postat pe 27 Iulie 2009 13:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce parere aveti despre barbatii care terorizeaza femeile care nu vor sa aiba nimic cu ei? 117 De la: luptatoareacurajoasa 9 August 2010 19:51
am si eu nevoie de niste raspunsuri daca ma puteti ajuta 7 De la: alex2007 27 Mai 2010 00:06
Dar femeile ce vor? 126 De la: garbo_1502 15 Mai 2012 23:47
problema delicata... 16 De la: ana_maria_spat 22 Octombrie 2012 21:53
Pescarusi... 34 De la: sora_ilsi 20 Februarie 2013 19:59
Setari Cookie-uri