Iubesc un barbat nedivortat...inca. Ce e de facut?

Sa va expun si problema mea. Anul trecut am inceput o relatie cu un prieten, la scurt timp dupa ce el se despartise de sotia lui. La momentul respectiv mi-a zis k deja intentase actiune de divort. Relatia noastra a evoluat incetul cu incetul fara ca nimeni sa stie ca noi suntem impreuna (in cercurile noastre de prieteni toti stiu ca suntem doar colegi si foarte buni prieteni). Avem deja cateva luni bune de cand "ne ascundem" relatia. Locuim impreuna in cea mai mare parte a timpului si totul merge perfect. Acum 2 luni am aflat insa ca el nu a intentat actiune de divort si cand l-am intrebat mi-a zis ca nu a vrut sa-mi spuna ca sa nu ma supar, iar actiune nu intentase intrucat avusese niste probleme mult mai importante - ce-i drept chiar asa si fusese. Cu inca actuala sotie nu mai are niciun fel de relatie, insa tot amana divortul, lucru pe care nu-l inteleg. Acum glumim si-i zic ca macar am si eu un statut, chiar daca de "amanta" , dar nu stiu cat o sa mai pot glumi pe tema asta.
Eu il iubesc si chiar daca el nu mi-o spune asa de des cum as vrea, sunt convinsa ca si el tine la mine.
Nu stiu ce sa fac. nu vreau nici sa-l presez cu divortul pentru ca si daca ar divorta tot nu ar fi de acord sa ne afisam impreuna si cred ca nici eu nu as vrea. Desi cateodata, macar cu anumiti prieteni foarte apropiati, chiar mi-as dori sa fim asa cum suntem noi acasa, adica iubiti.
Cateodata ma mai gandesc si ca el nu a avut, dupa ce s-a despartit, o perioada in care sa fie singur, "sa-si faca de cap" si mi-e frica sa nu-i fie dor mai tarziu de o astfel de perioada. Voi ce credeti ca ar trebui sa fac?
amaimu
Postat pe 10 Mai 2009 14:27
hello!!
Nedivortat...inca?Te rog nu spera ca va divorta vreodata..
Am o prietena exact in situatia ta..si deja stiu ce sfaturi sa-ti dau,asta daca vrei sa le accepti,bineinteles :)
Daca te-a mintit ca a divortat..atunci e clar nu?
Nu vreau sa fiu rea,sau sa interpretezi gresit mesajul meu..tu stii cel mai bine ce-i intre voi :)...dar nu te amagi singura..
De ce vrei sa stai mereu in umbra? Sa fii mereu pe locul 2? Sa fii "cealalta"? Sa va ascundeti si sa nu stie nimeni ca voi 2 sunteti iubiti..etc
Daca iti place statutul asta e ok..daca iti doresti altceva de la viata..fugi,vezi-ti de viata ta,salveaza-te :)
Daca nu se mai intelege cu sotia lui de ce nu divorteaza ca sa fiti impreuna pe bune?
Discuta cu el..spune-i si lui ce simti tu cu privire la situatia dintre voi..si nu mai glumi ca esti "amanta" ptr ca el mereu te va vedea doar in statutul asta..si nu va face schimbari..crezand ca iti convine asa :(
Nu stiu...eu una nu as accepta niciodata sa fiu pe locul 2...ma respect prea mult,vreau mai mult de la mine si de la viata...si stiu ca se poate
Hai..capu sus...decizia iti apartine doar tie.
Te pup si ai grija de tine :)
andre24
Postat pe 12 Mai 2009 12:50
Cel mai importamt e sa stii ce vrei.Tu deocamdata nu stii.Instabilitatea in decizii e incomoda oricui,inclusiv tie.
valentino
Postat pe 12 Mai 2009 12:57
Sunt de acord cu Valentino.Tu nu esti sigura de ceea ce vrei si atata timp cat tu nu sti,automat nici n-ai cum sa actionezi.1)Oricum nu trebuie sa-l presezi,fiindca si daca o va face e posibil sa ti reproseze mai tarziu.
2)E posibil ca el sa nu vrea sa divorteze si poate ca nici nu o va face,bineinteles asta nu inseamna ca nu te iubeste!Doar ca de multe ori barbatii isi doresc ceea ce nu pot avea si dupa ce au obtinut nu-si mai bat capul prea mult,se multumesc cu ceea ce au deja,adica(sotie si amanta)
Imi cer scuze ca sunt directa dar trebuie daca tot nu esti sigura pe tine,pe el,pe voi.
val1979
Postat pe 12 Mai 2009 19:47
un barbat inca nu divortat asa va ramine pt totdeauna
pica33
Postat pe 17 Mai 2009 09:52
De la: pica33, la data 2009-05-17 09:52:14un barbat inca nu divortat asa va ramine pt totdeauna

Kiar daca il prinde nevasta???
valentino
Postat pe 17 Mai 2009 17:01
depinde de interese ,de tipul de relatie,ce iti doresti cu adevarat, vb din propria experienta.
pica33
Postat pe 18 Mai 2009 16:13
toti gresim mai mult sau mai putin si toti meritam o a doua sansa cel putin asa mi se pare corect
pica33
Postat pe 18 Mai 2009 20:18
ooooofffffff!!!!!....iubesti...un barbat nedivortat...inca!!!
nu-i nici o pb!!!
poti iubi pe oricine...
si..vei ramane cu iubirea asta neimplinita sau implinita peticit!!
daca tu crezi ca e de ajuns sa-l iubesti tu...e ok!
si.....??????......mai departe?
intrebare...
e iubire sau aventura?tu din ce simti ca-ti dortesti...ce simti ca e?
ovidiu42
Postat pe 18 Mai 2009 21:21
ovidiu, ti-am vazut poza de la avatar. ce trening misto ai, puiule!
si_totusi
Postat pe 18 Mai 2009 22:42
Totusico, papucei ti-ai ales, ti-ai ales si trening, ce-ti mai trebuie?
Aemulus
Postat pe 18 Mai 2009 23:22
palariuta de soare...breee...vazusi ce patii uaifa....
tutankhamon
Postat pe 18 Mai 2009 23:28
Palariuta de soare sau umbreluta japoneza?
Aemulus
Postat pe 18 Mai 2009 23:32
mdaaaa..ai dreptate....umbrelutza...ca sa fie flendy cand il vrajeste pe chamberlitu' in shogunel....
tutankhamon
Postat pe 18 Mai 2009 23:35
hihihi, ne maninca shoricul iti spun eu precis.
Aemulus
Postat pe 18 Mai 2009 23:44
hm...ori sa divorteze...ori sa nu-l mai iubesti...
mia79x
Postat pe 23 Mai 2009 11:59
daca te iubea cu adevarat, nimic nu statea in calea divortului lui....inca e agatat de aialalta...sau se complace in situatia in care si tu ii accepti marlania si statutul de amanta.....fa ceva...dicuta cu el calm si rational si explica-i ca tu vrei mai mult de la relatia voastra si sa se decida o data cu care vrea sa fie...cu ea sau cu tine...
tutankhamon
Postat pe 24 Mai 2009 11:41
Cel cu care am fost, desi plecat de acasa de 1 an, a divortat. DAR...fix dupa pronuntarea divortului, si-a manifestat dorinta de libertate, desi eram impreuna de 6 luni. Asa ca a rupt relatia brusc, combinandu-se cu alta. In loc de libertate si motor cum mi-a zugravit mie dorintele lui, a ales-o pe alta, de fata cu mine. Saracul de el, e ieftin si nu are bagaj emotional. Dar si saraca de mine, ca am pierdut 6 luni...Intotdeauna suntem victimile propriilor alegeri, iar daca suntem cu ochii deschisi vedem intotdeauna semnele, din timp, pentru ca ele exista, doar sa fim atente.
M-a costat ceva relatia asta, dar bine ca s-a terminat asa repede, altfel, cine stie ce urme adanci lasa.Cert e ca noi, femeile nu vrem sa traim dupa reteta lor, ar fi mult mai constructiv pentru noi si urmele dupa astfel de "relatii" ar fi de ambele parti, nu numai de partea noastra.

AAA, era sa uit, zicala lui era ca "Nicio femeie nu poate intelege un barbat proaspat divortat" Asa ca aviz amatoarelor!
rionero
Postat pe 22 Iunie 2009 17:27
ok. dar nu e asa cu toti divortatii. ex-ul meu de abia a asteptat sa se arunce in alta relatie pe viata. probabil ii merge si bine. foarte frumos.
gianiblue
Postat pe 22 Iunie 2009 18:47
si eu sunt in aceeasi situatie,dar noi nu am stat impreuna,ne-am intanlit doar din cand in cand.Sincer nu ma deranjeaza ca el vine numai din cand in cand si dormin imporeuna.
Nici eu nu stiu ce-mi doresc,sincer nu stiu inca daca vreau sa pun capat libertatii si sa raman cu el,eu nu-l presez cu asta,iau situatia ca atare,ma port frumos.M-a intrebat daca vreau sa ma marit ,nu stiu daca s-a referit la el sau nu,poate da,poate nu,nu a fost clar,si eu i-am spus c-am mai fost casatorita,nu mai vreau si-a ras,deci nu mai vrei sa te mariti c-ai mai fost,interesant.Nu l-am lasat sa continue ideea pt c-am mai vorbit despre asta si n-am ajuns la nici un rezultat.Nu insist,traiesc la maxim clipele cand suntem impreuna,ne respectam reciproc independenta,dar pina la casatorie e drum lung.Nu mai vreau sa ma-arunc cu capul inainte orbeste spre ofiterul starii civile,am mai facut-o de doua ori,dar atunci eram tanara si imatura.Maturitatea te face sa chibzuiesti mai bine lucrurile.Este altfel decat toti prietenii mei de pina acum,dar toti barbatii sunt la fel,in momentul in care esti nevasta lui,incepe sa devina autoritar,sa faca pe sotul ofuscat,vrea sa-i dai numai lui atentie,sa stai mai mult cu el.
Nu-i rau,dar daca vrei altceva trebuie sa stii ce si cand.Mai bine prietena sau amanta decat nevasta,mai bine pe planul 2 decat pe planul 1,pt ca barbatii ne-insala oricum,si din nevasta actuala devenim foste,si pt ce atata cheltuiala cu nunta?numai ca sa fii in randul lumii?N-are sens,traieste-ti viata,nu ti-o complica!
pusy_aol
Postat pe 3 Iulie 2009 15:42
vocea ecoului...
impuscati nevesteleeeeeeeeee...eeeeee....ee..
pik_nik
Postat pe 3 Iulie 2009 16:59
nea picnic,

vezi bre ca avem un user cu numele asta,sa nu se interpreteze...
iasomia
Postat pe 3 Iulie 2009 17:01
floricico, noi "luzarii" luam nickurile lucruriloe inventate de altii, nu invers. ce, daca faceam referire la bici, de exemplu, nu-si mai iubea nimeni nevasta de acum incolo?!
pik_nik
Postat pe 3 Iulie 2009 17:04
De acord cu pusy.Are o gandire pe care as vrea sa o am si eu..uneori.De multe ori am impresia ca actul in sine ,de casatorie,mai mult dauneaza unei relatii.Cei mai multi dintre noi considera ca pot gresii orice sub protectia acestui act,nu mai suntem atenti unul cu celalalt,incercam sa ne impunem,si toate astea in ideea ca e..incomod un divort,mai bine suportam...Ia relatia asa cum e deocamdata..vezi tu cum va evolua..Ai grija de tine...
Ariesh
Postat pe 3 Iulie 2009 19:01
ariesh, e infinit mai incomoda o minciuna decat un divortz. divortul dureaza un pic, doare mai mult dar trece. o minciuna o poti intinde toata viata. cui ii place bambiliciul, nu are decat!
gianiblue
Postat pe 3 Iulie 2009 19:18
Iti dau un sfat prietenesc! Incearca usor ,usor sa rupi relatia cu el.Nu ti-o spun cu rautate,dar eu sunt sotzia unui tip ce are o amanta de 13 ani pe care o duce cu zaharelul ca divorteaza, dar vezi doamne nu poate pt ca eu il santasez cu diverse.Acasa:e super ok:tata si sotz iubitor, ce mai...dar vezi lasitatea barbatilor:n-ar vrea s-o piarda nici pe ea, cu care se vede din cand in cand, iar la familie nu renunta.Tipa e de varsta apropiata noua si si-a pierdut tineretzea ,zic eu...sau poate e bolnava caci s-a cuplat la viata ei numai cu barbati insurati...m-am enervaqt de curand cand i-am gasit stand de vorba pe net si am abordat-o: de la ea stiu ca el i-a zis ca-l santasez si nu poate divortza...
dadria_62
Postat pe 3 Iulie 2009 21:03
Vezi ce se-ntimpla cind iti bagi nasul in alta oala Dadria?...
valentino
Postat pe 3 Iulie 2009 21:06
eu nu-nteleg o chestie...poate oi fi mai necoapta la toleranta de genu'...dar cum naiba in loc si sotia si amanta sa-l lase...pentru ca prefera jocu' dublu...ambele si-l disputa ca un trofeu pentru care ar merita sa lupte?hm...asta-n veci n-o voi baga la cap
mia79x
Postat pe 3 Iulie 2009 21:07
dadria, cat de iubitor poate fi acasa, ca tu sa accepti chestia asta?
tulipe
Postat pe 3 Iulie 2009 21:09
De la: pusy, la data 2009-07-03 15:42:49si eu sunt in aceeasi situatie,dar noi nu am stat impreuna,ne-am intanlit doar din cand in cand.Sincer nu ma deranjeaza ca el vine numai din cand in cand si dormin imporeuna.
Nici eu nu stiu ce-mi doresc,sincer nu stiu inca daca vreau sa pun capat libertatii si sa raman cu el,eu nu-l presez cu asta,iau situatia ca atare,ma port frumos.M-a intrebat daca vreau sa ma marit ,nu stiu daca s-a referit la el sau nu,poate da,poate nu,nu a fost clar,si eu i-am spus c-am mai fost casatorita,nu mai vreau si-a ras,deci nu mai vrei sa te mariti c-ai mai fost,interesant.Nu l-am lasat sa continue ideea pt c-am mai vorbit despre asta si n-am ajuns la nici un rezultat.Nu insist,traiesc la maxim clipele cand suntem impreuna,ne respectam reciproc independenta,dar pina la casatorie e drum lung.Nu mai vreau sa ma-arunc cu capul inainte orbeste spre ofiterul starii civile,am mai facut-o de doua ori,dar atunci eram tanara si imatura.Maturitatea te face sa chibzuiesti mai bine lucrurile.Este altfel decat toti prietenii mei de pina acum,dar toti barbatii sunt la fel,in momentul in care esti nevasta lui,incepe sa devina autoritar,sa faca pe sotul ofuscat,vrea sa-i dai numai lui atentie,sa stai mai mult cu el.
Nu-i rau,dar daca vrei altceva trebuie sa stii ce si cand.Mai bine prietena sau amanta decat nevasta,mai bine pe planul 2 decat pe planul 1,pt ca barbatii ne-insala oricum,si din nevasta actuala devenim foste,si pt ce atata cheltuiala cu nunta?numai ca sa fii in randul lumii?N-are sens,traieste-ti viata,nu ti-o complica!
.Pff....unde esti tu TEPES Doamne... ."glumesc",evident...
roby_cado
Postat pe 3 Iulie 2009 21:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt o femeie extraordinara, zic ei, dar ma vor doar pe mine...eu in schimb vin la ..."oferta 2in1", am un copil de 9 ani 95 De la: estela 19 Aprilie 2010 03:11
Regasire dupa vreo 8-9 ani 16 De la: AdrianaR 19 Februarie 2010 13:33
cel mai prost barbat 18 De la: anakin 9 Decembrie 2009 00:36
Idee criminala 164 De la: garbo061190 4 Noiembrie 2009 16:28
oare cit de destepti sint barbatii? 63 De la: ratuscaceaurata 16 Noiembrie 2011 22:51
Setari Cookie-uri