STIATI CA...

De la: andrra22, la data 2009-04-06 17:51:50
1.Sexul tandru reduce defectele pieli si elimina aparitia ecsemelor, curata porii si pielea devine mai catifelata
sau


1. Cu alte cuvinte, hainele purtate in exces provoaca eczeme, astupa porii si aspreste pielea.


De la: andrra22, la data 2009-04-06 17:51:50
2.Sexul este cel mai bun calmant din lume, de zece ori este mai eficace decat valiumul


2. De transmis asta medicului curant al lui Corneliu Valium Tudor

De la: andrra22, la data 2009-04-06 17:51:50
3.In 1386 un porc a fost executat prin spanzurarea in public pentru uciderea unui copil.

3. In 2004 nevasta altui porc a omorat 3 oameni cu masina din vina ei si nu a primit nici o zi de inchisoare.

De la: andrra22, la data 2009-04-06 17:51:50
4.Apa calda cantareste mai mult decat cea rece?
voi ce curiozitati stiti(nu imi merge tasta cu semnul intebarii

4. Deci, intreb eu, ce-i mai greu: 1 Kg de apa calda, sau 1 Kg de apa rece? Accept ca unele persoane nu stiu sa raspunda pentru ca sunt certate cu apa calda.

Ecoul
Postat pe 7 Aprilie 2009 10:32


ecoule....si de tine mi-a fost dor
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Aprilie 2009 10:40
interesanta abordare
oniac22
Postat pe 7 Aprilie 2009 21:56
scumpo...poti conta pe ecou ca surprinde esenta
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Aprilie 2009 21:57
da mi-am dat seama,nici nu imi trecea prin cap o asa interpretare
bravo lui
oniac22
Postat pe 7 Aprilie 2009 22:01
Daca, stegand prima postare(andrra22), Garbo m-a lasat primul pe acest topic, ma simt un putin mai responsabil fata de soarta lui. Asa ca mi-am zis sa-l intretin un pic si sa scriu cateva cuvinte despre boli si epidemii, ca tot este un subiect de actualitate.

Printre alte boli care au zguduit lumea, variola a omorat mai mult de jumatate din amerindienii gasiti de spanioli in cele doua Americi. Si a continuat sa ucida pana cand, pe la 1800 si ceva, regele Spaniei s-a hotarat sa-si vaccineze supusii de peste mari. Metoda de vaccinare era numita "variolizare" si consta efectuarea unei incizii pe brat si infectarea unui om sanatos cu lichid vascos din pustulele unui bolnav care a dezvoltat o forma mai usoara de boala. Problema era ca oceanul se traversa in timp lung si bolnavii se vindecau intre timp [sau mureau]. Asa ca s-a luat un grup de copii sanatosi si, doi cat doi, la intervale de cate zece zile erau infectati cu forma respectiva de variola. Si asa s-a traversat oceanul Atlantic de unde s-a inceput vaccinarea prin aceeasi metoda a sute de mii de oameni.

Metoda era oarecum cunoscuta de mult mai mult timp de catre medicii chinezi care, insa, pisau coaja uscata de pe pustulele in curs de vindecare iar cei care urmau sa se vaccineze o trageau pe nas. Deci, probabil ca Mutu nu se droga, ci se vaccina impotriva tuberculozei cu bacilul Koch[aina].

Sifilisul, fiind o boala "rusinoasa", a fost "politizat" inca de la aparitia sa in Europa sau Asia. Astfel, in functie de "simpatiile" dintre popoare, nemtii ii spuneau "boala frantuzeasca" sau "boala poloneza", francezii - "boala spaniola", englezii - "varsatul frantuzesc", chinezii - "boala japoneza", iar japonezii, inutil de adaugat, "boala chinezeasca".

Marea gripa de la sfarsitul primului razboi mondial s-a numit "gripa spaniola" pentru a dovedi, o data in plus, ca nici o fapta buna nu ramane nepedepsita . Gripa facea ravagii in toate tarile, in cele aflate in razboi chiar si mai virulent, numai ca, fiind angajate in conflict, tarile beligerante au cenzurat informatiile despre numarul real de victime ale gripei, militarilor fiindule teama ca publicarea datelor reale despre debandada generata de gripa ar fi incurajat adversarii sa atace sau sa devina si mai agresivi. Spania, neutra in primul razboi mondial, nu a avut astfel de motivatii spre a cenzura presa, astfel incat s-au publicat date reale cu numarul mortilor de zeci de ori mai mari decat cele raportate oficial in Franta sau Germania, de pilda. Astfel ca, manipulata prin massmedia, opinia publica si-a format ideea gresita ca in Spania este focarul epidemiei.

Astazi, cand traim practic intr-un ocean de manipulare(de la reclame mincinoase si pana la stiri tendentioase), stirile despre asemenea epidemii sunt "coafate" un pic de catre cei care au diferite interese:
- economice: vanzarea sau importul de vaccinuri, lansarea de zvonuri cum ca porcii sau pasarile concurentei ar fi infectate, distrugerea animalelor din gospodariile taranesti, laudatul masurilor "eficiente" luate de cel care manipuleaza
- politice: acoperirea altor probleme, reale de asta data, prin inducerea unei spaime exagerate referiroare la o posibila epidemie.

Si, peste toate, la fel cum iau bani pentru publicitate, si pentru publicarea unor astfel de articole sau stiri, ziarele sau televiziunile taxeaza. Desigur, fara chitanta.
Ecoul
Postat pe 9 Mai 2009 11:17
hmmm...ecoule...cred ca ai spui ca sufar eu de paranoia...da' mie gripa asta porcina mi se pare aruncata de americani pe piata...in mod deliberat...

cum Mexicul e la granita cu SUA, nu le-a fost prea greu...
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Mai 2009 11:26
Ecoul, ne "transpune" gandurile, mai bine decat am face-o noi....
Sa spun ca e "cuvantul gandului" meu.....e prea pretentios? Desi nu scriu mult, va citesc cu mare interes. Sunt langa voi, chiar daca, de obicei,tac.
Nane
Postat pe 9 Mai 2009 15:33
...si da, gripa porcina, ca si "aviara"...sunt doar praf in ochi si furt din buzunarele noastre. Ca asa s-au obisnuit "capetele noastre luminate" de la conducere.Cum sa-i oprim? Intrebare retorica.
Nane
Postat pe 9 Mai 2009 15:36
chiar daca complimentul a fost facut ecoului, eu te invit sa ni te alaturi...


hmm...frumoasa cacofonie am realizat, imi cer scuze, dar nu o mai corectez
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Mai 2009 15:36
Ti-am admirat demult desenele ...si am "citit-o" si pe wife...un pic va cunosc si pe voi.
Nane
Postat pe 10 Mai 2009 18:33
oops...cred ca ai admirat desenele sotului meu prometeus...eu sunt wife, deci...pe mine m-ai citit...
wife_de_zmeu
Postat pe 10 Mai 2009 18:35
Sunt sigur ca multi dintre noi am auzit intr-o anumita ocazie expresia "[Parca] A intrat intr-o bucla!", desemnand o situatie ale carei cauze se regenereaza din propriile ei urmari, situatia renascand tocmai atunci cand parea sa fie rezolvata sau sa dispara. In programare exista expresia "bucla infinita"(endless loop) desemnad un [fragment de] program(de regula eronat) care executa la infinit aceeasi secventa de cod, iar in fizica termenul de "perpetuum mobile" desemnad un mecanism (postulat ca imposibil de construit) care functioneaza permanent fara un aport de energie din exterior, altul decat cel care initial a declansat functionarea. Insa toti acesti termeni si explicatii pot fi greu de inteles pe langa urmatoarea "situatie explicativa" despre ce este o bucla:

De la: anecdota, la data 2009-05-18 16:15:44

Directorul unei firme i spune secretarei:
- Vom pleca pentru o sptmn n strintate la un congres, fa toate rezervarile de rigoare, ca de obicei!

Secretara i sun soul:
- Voi pleca o sptmn cu eful la un congres. Ai grij de tine... Te iubesc!

Soul i sun amanta:
- Nevast-mea pleac pentru o sptmn. Hai s ne facem de cap o sptmna, prinesa mea...

Amanta, care este nvtoare, i anun copiii:
- Sptmna viitoare am de rezolvat o problem, voi lipsi, deci nu venii la coal.

Unul dintre copii, pentru c i iubete foarte mult bunicul, fuge la el i i spune:
- Bunicule, sptmna viitoare nu facem coal. Mi-ai promis c vom merge la munte mpreun.

Bunicul, (care este directorul din startul acestei istorioare) i iubete foarte mult nepotul. Ca urmare o sun pe secretar i i spune:
- Nepotul meu m-a rugat s-mi petrec sptmna viitoare cu el, aa nct nu vom mai merge la congresul din strintate. Te rog anuleaz tot!

Secretara i sun soul:
- Directorul i-a anulat cltoria aa nct vom rmne mpreun, dragul meu ...

Soul i sun amanta:
- Soia mea nu mai pleac n cltorie, nu mai putem petrece sptmna viitoare mpreun.

Amanta i anun pe copii:
- Mi-am rezolvat problema, aa nct sptmna viitoare toat lumea vine la coal.

Copilul i spune bunicului:
- Bunicule, sptmna viitoare mergem la coal aa c mi pare ru, dar nu mai putem merge la munte.

Bunicul director i sun secretara :
- Nepotul meu tocmai m-a sunat s-mi spun c nu mai poate petrece sptmna viitoare cu mine. Continu pregtirile pentru plecarea la congres...



Aceasta situatie ipotetica nu este chiar imposibil de intalnit in practica, nu? Si atunci, ce fac personajele noastre? Stau toata ziua sa sune, sa anunte, sa rezerve, sa anuleze rezervarile sau sa contramandeze intalnirile? Desigur ca nu! Cineva va ceda si va spune "De ajuns, nu mai vreau sau nu mai anulez ce am zis/promis!".
Eu va indemn sa faceti un exercitiu de imaginatie si sa spuneti/scrieti cine credeti ca va ceda primul si pe ce motiv?
De exemplu, sotul secretarei(care, desigur, stie despre relatia sotiei sale cu seful ei) ar putea ceda primul si ar putea interpreta ca desele razgandiri ale directorului ar fi un semn ca sotia sa si seful ei au neintelegeri in "cuplu", ca directorul si secretara sa s-ar putea certa si atunci bietul sot va fi pus in situatia neplacuta ca propria-i sotie sa-i revina lui 100%. Sub amenintarea acestei catastrofe existentiale, el ar putea renunta la saptamana petrecuta impreuna cu invatatoarea (amanta sa) pentru a face demersurile necesare spre a-i gasi sotiei sale un nou serviciu, un nou director mai putin pretentios si capricios, poate un pic mai batran, ca, deh, si sotia sa parca a mai imbatranit un pic de acum 5-6 ani de cand el a privit-o ultima oara mai atent, uitandu-se la ea, si nu prin ea, cu ocazia unei examinari amanuntite pe care el, in calitate de medic de familie al sotiei, nu i-a putut-o refuza. Asa ca el nu-si va mai anunta amanta propunandu-i o saptamana de nebunii, care amanta, la randul ei, nu-i va mai anunta pe elevi ca are probleme urgente, deci bunicul(directorul) va fi liber sa plece la congresul international impreuna cu secretara care, astfel, va avea ocazia sa-i demonstreze sotului ca nu exista neintelegeri intre ea si amantul ei salvandu-si astfel locul de munca si, de ce nu, chiar casnicia. Happy End, nu?
Ecoul
Postat pe 18 Mai 2009 16:10
am ramas fara postare,dar nu-i nimic ,nici nu se putea sa am un "inlocuitor" mai bun ,multumesc Ecoule ca ai intretinut topicul in continuare;
in legatura cu noua gripa ce terorizeaza lumea cred ca este un experiment scapat de sub control de americani,asa cum s-a intamplat cu multe alte boli care au "aparut" peste noapte.
si ca sa nu ma las mai prejos:
:sml-happy0141
Razboiul de 38 de minute (Imperiul britanic VS Zanzibar)

Razboiul care a izbucnit la data de 27 august 1896, la orele 09:02 dimineata, intre Marea Britanie si micul stat african, Zanzibar, este considerat si astazi drept cel mai scurt conflict din istorie, el durand nici mai mult nici mai putin decat 38 de minute. A fost suficient insa pentru ca trupele britanice sa produca aproximativ 500 de victime in randul oponentilor sai.



Marele Razboi Emu (Australia VS pasarile Emu)

Poate parea incredibil ca un stat civilizat sa declare razboi, in plin secol XX, unor necuvantatoare, fie ele si vinovate de distrugeri, si sa mobilizeze in acest sens un intreg corp de artilerie. Si totusi, conflictul s-a consumat in realitate, in 1932, in Australia, iar ceea ce este de-a dreptul ilar, este faptul ca razboiul, in ciuda bizarei sale autenticitati, a fost pierdut de oameni in favoarea pasarilor Emu.
Ostilitatile au venit pe fondul unei secete prelungite in vestul Australiei, fapt ce a determinat o veritabila invazie a pasarilor Emu pe proprietatile fermierilor australieni, in cautarea unor surse de apa si de hrana. Se estimeaza ca numarul pasarilor depasea 20.000 iar distrugerile provocate de acestea erau de-a dreptul uriase. Exasperati, localnicii au apelat la ajutorul armatei, iar aceasta a raspuns trimitand o divizie de luptatori din Royal Australian Artillery. Acestia, inarmati cu doua mitraliere grele Lewis si aproximativ 10.000 de role de munitie, trebuiau sa rezolve problema intr-un mod radical, rapid si eficient.
Realizand absurdul situatiei, Ministerul Apararii din Australia a decis incetarea operatiunilor si retragerea imediata a diviziei de artilerie. Costurile intregii operatiuni au fost suportate de fermierii pagubiti, si asta in timp ce ziarele vremii publicau cu litere de o schioapa stirea ca Australia a pierdut razboiul in fata pasarilor Emu. A fost cel mai bizar razboi purtat vreodata in istorie.
v-am pupat


:
oniac22
Postat pe 19 Mai 2009 00:13
Linii pe pãmnt... In anul 1920 n Anglia, Alfred Watkins observa mai multe urme pe pãmnt, cu o vechime destul de mare, ce pãreau a fi conectate ntre ele printr-un model de linii drepte. Acesea includeau biserici vechi, blocuri de piatrã uriase, desene ce puteau fi vazute doar de la o mare nãltime... Watkins a ajuns la concluzia cã vechii celtici au "desenat" aceste linii cu care au mpnzit o mare parte a Britaniei. Cei mai multi arheologi "de profesie" au rs atunci cnd si-a publicat teoria n 1925 n cartea "The Old Track". A avut Watkins dreptate? Aceste linii trasate cu o asa de mare precizie erau prea numeroase pentru a fi o simplã coincidentã. De fapt nimeni nu neagã existenta acestor linii la Nazca. Aici liniile, descoperite numai dupã inventia avionului se ntind pe mai multi kilometri pe dealuri si chiar pe munti. Tot aici se ntlnesc o seamã de figuri desenate pe pãmnt prin aceeasi metodã: se sapã pãmntul scotnd la ivealã calcarul alb ce intrã n contrast cu cu culoarea cafenie a pãmntului din zonã... Figuri gigantice ce nu au putut fi descoperite dect din aer au fost gãsite lngã Blyte, California. Cine a fãcut aceste desene "de artã" la o asemenea dimensiune nct puteau fi admirate doar de pãsãri? - sau erau pentru a fi apreciate de zei? - sau pentru ce ?
oniac22
Postat pe 19 Mai 2009 00:23
Nu stiu cati dintre noi s-ar simti maguliti si ar lua-o drept un copliment daca milioane de oameni si-ar face nevoile in acelasi timp, insa eu stiu un om care exact asa se s-a simtit.

Este vorba despre Alan Alda, actor in rolul principal, scenarist si regizor al unui serial celebru(M.A.S.H.), serial care a rulat cu ani in urma si la noi(ProTV, cred) si al carui ultim episod a stabilit un record absolut de audienta in SUA. Serialul era atat de popular si de urmarit incat in pauzele lui publicitare milioane de oameni isi faceau nevoile in [aproximativ] acelasi timp, creind probleme majore retelelor de distributie a apei, nevoite sa pompeze cantitati enorme de apa catre budele telespectatorilor care practicau "urinatul sincron" si, tot sincron, trageau apa.
Ecoul
Postat pe 30 Mai 2009 11:40
M.A.S.H. a meritat aceasta audienta. dar o parte din incasari trebuia sa se verse pentru modernizarea retelei de alimentare cu apa.
gianiblue
Postat pe 30 Mai 2009 12:29
Uite su nu am nici o curiozitate de relatat, dar am intrat pe topic sa va citesc si sa-mi imbunatatesc cunostintele din spusele voastre.
Si binenteles ca a trebuit sa comentez pentru ca mi-a facut placere sa va citesc.
Aemulus
Postat pe 9 Iunie 2009 03:25
STIATI CA....

* Oamenii nu isi pot linge coatele.

* Un crocodil nu poate scoate limba.

* Inima unei crevete este " gazduita " in cap.

* Un studiu asupra 200 000 struti, timp de mai bine de 80 ani, nu arata
nici un caz unde s-ar fi vazut vreun strut ascuns cu capul in nisip.

* Porcii nu sunt capabili fizic sa priveasca cerul.

* Mai mult de 50% persoane, din lumea intreaga, n-au dat niciodata si nici
nu au primit vreodata apeluri telefonice.

* Daca stranutati prea tare, va puteti rupe o coasta.

* Daca incercati sa va retineti un stranut, puteti cauza spargerea unei vene
in creier sau in ceafa si sa muriti.

* Daca, din forta, tineti ochii deschisi in timp ce stranutati, ar putea sa
iasa din orbite.

* Sobolanii se inmultesc atat de repede incat in 18 luni, un cuplu de
sobolani poate avea mai mult de un milion de descendenti.

* Bricheta a fost inventata inaintea chibriturilor.

* 35% din cei care se folosesc de anunturile matrimoniale sunt deja
casatoriti.

* In lumea intreaga, 23% din problemele aparatelor xerox sunt cauzate de
catre cei care se aseaza pe aparat pentru a-si fotografia posteriorul.

* Pe durata medie de viata, o persoana care doarme poate inghiti 70 insecte si 10
paianjeni.

* Ca si amprentele digitale, amprenta limbii este diferita la fiecare persoana.

... si ca 75% dintre cei care citesc acest mesaj au incercat sa isi linga coatele.



Va doresc o zi cat mai buna si plina de realizari!
oniac22
Postat pe 11 Iunie 2009 16:07
buna seara tuturor!
ce ziceti de cateva intrebari:
Ce imbatraneste prima oara la un barbat?
R: ******
De ce sunt mai multi purici decat oameni?
R: Pentru ca e greu sa fabrici niste *** asa de mici.
Ce este un copil complexat?
R: Un copil cu mama reala si tata ***.
Ce spune spermatozoidul care fuge dupa un ovul?
R: Daca te prind, *** te fac!
De ce l-a creat Dumnezeu primul pe Adam?
R: Ca sa poata *** pana aparea si Eva.
Intrebare pentru doamne:
De ce a creat Dumnezeu barbatul?
R: Pentru ca *** nu poate sa aduca bani acasa.
Intrebare pentru barbati:
Care e diferenta dintre o femeie si o baterie electrica?
R: Bateria are si o parte ***.
Care este cuvantul care se pronunta intotdeuna incorect in limba romana?
Sa zicem ca te afli intr-o camera... Geamurile sunt deschise... E placut... Dintr-o data se formeaza un curent puternic si jaluzele sunt aruncate violent in camera, de vant. In momentul urmator... se poate vedea imaginea rezultata... masa de langa geam, cioburi de sticla sparta pe podea, multa apa... si Sile mort pe podea... Cine este Sile? Cum a murit Sile?

numai bine!
oniac22
Postat pe 16 Iunie 2009 00:19
Am revenit cu un test, interesant din punctul meu de vedere si sper ca si voua o sa va placa:


1 A fost o data un barbat perfect si o femeie perfecta. Ei s-au intalnit si deoarece relatia lor a fost perfecta s-au casatorit. Nunta a fost perfecta. Iar viata lor in doi a fost deasemenea perfecta.

Intr-o seara de Craciun, in care ningea puternic, aceasta pereche perfecta mergea cu masina pe o sosea plina de curbe, cand la un moment dat au vazut pe cineva la marginea strazii care se pare ca avea o pana. Era... Mos Craciun cu un sac plin de cadouri. Deoarece ei nu au vrut sa dezamageasca copiii care asteptau cadourile, l-au invitat pe Mos Craciun in masina pentru a merge impreuna sa imparta cadourile. Din nefericire s-au inrautatit conditiile meteorologice si cei trei au avut un accident.

Unul singur din cei trei a supravietuit. Cine?
Gandeste bine mai intai si abia apoi alege un raspuns...
1 femeia*
2 barbatul
3 Mos Craciun
4 nu stiu
5 alt raspuns

Corect

Explicatie:
Bine-nteles ca femeia perfecta. Ea este singurul personaj dintre cele 3 care exista intr-adevar. Toata lumea stie ca Mos Craciun nu exista... si ce sa mai zicem de barbati perfecti...

Pt. femei, povestea se termina aici. Barbatii vor citi in continuare, mai jos....


>


>


>



>


>


>


Puncte bonus pt. barbati:
Daca Mos Craciun si barbat perfect nu exista, inseamna ca femeia a condus.
Ceea ce explica de ce s-a si intamplat accidentul!


>


>


>


>


>


>




Si inca ceva: daca esti femeie si ai citit si restul povestii, asta mai demonstreaza inca o chestie:
Femeile nu fac niciodata ce li se spune!


2 Esti singur in masina si conduci intr-o noapte furtunoasa..., cand treci pe langa o statie de autobuz, unde vezi 3 persoane asteptand autobuzul:
1. o batranica bolnava care pare pe moarte
2. un vechi prieten care ti-a salvat viata
3. iubitul / iubita ideala pe care asteptai de o viata sa il intalnesti.

Pe cine ai lua in masina, daca ar exista posibilitatea ca langa sofer sa stea un singur pasager?

Aceasta este o problema de etica/morala care a fost folosita ca parte a unui interviu pentru o slujba. Poti sa iei batrana, intrucat ea e pe moarte; sau poti sa il alegi pe vechiul tau prieten care ti-a salvat viata, si astfel sa te revansezi. Si totusi, sansa de a gasi partenerul ideal s-ar putea sa nu ti se mai ofere.

Pe cine ai lua cu tine in masina mai mult si mai mult? Alege un raspuns...
1 batranica
2 prietenul
3 iubitul / iubita ideala
4 nu stiu
5 alt raspuns *

Corect

Explicatie:
Raspunsul candidatului care a obtinut slujba a fost:
"I-as da cheile de la masina prietenului meu sa o duca pe batrana la spital si as astepta autobuzul alaturi de partenerul ideal"

Uneori, avem mult de castigat daca renuntam la limitarea unei gandiri incapatanate. Nu uita niciodata sa ai o viziune de ansamblu.
P.s am pus cate o steluta in dreptul raspunsurilor corecte.
Va doresc o seara cat mai frumoasa!
oniac22
Postat pe 16 Iunie 2009 00:34
Cateva curiozitati despre sex

Sa incepem cu reproducerea unui banc care defineste barbatul ca "prelungirea inutila a penisului".
Golanesc, vulgar sau oricum vreti sa catalogati acest banc el are o oarecare doza de adevar. Cel putin in viziunea speculativa a unor eseisti sau chiar cunoscatori ai domeniului. Caci cei mai primitivi "masculi" intalniti la unele specii nu sunt altceva decat un simplu organ reproducator hranit, tinut in viata de femela si dotat cu minima decenta de a-si face datoria atunci cand timpul soseste. Astfel, o femela a unei specii de viermi marini este dolofana si are vreo 15 cm in lungime, in timp ce masculul este un biet firicel de ata, lung de 1-2 cm. Vreo doua duzini de astfel de masculi salasuiesc in esofagul femelei(s-ar putea spune, deci, ca ii cam stau in gat), hranindu-se din ce agoniseste aceasta (unele lucruri nu se schimba niciodata ). Atunci cand momentul prielnic a sosit, ei se deplaseaza prin interiorul femelei in oviduct fecundand ouale care ii asteapta. Nu-i de mirare, asadar, ca multa vreme au fost confundati de oamenii de stiinta cu niste paraziti ai femelei. Probabil ca primul care le-a "citit" tactica a fost vreun student aratos care obisnuia sa traiasca pe seama unor vaduve frumoase. Ei bine, cum spuneam, exista speculatia ca din astfel de vietuitoare(99% penis + 1% parazit) s-au dezvoltat mandretele de masculi care suntem si care doar la speciile superioare(unele pasari + mamifere) sunt mai dezvoltati si fizic decat femelele. In restul regnului animal regula fiind ca femela face legea. De ce nu este aceasta opinie imbratisata de marea masa de savanti? Pai, pentru ca, altfel formulata, ea statueaza ca masculul este un produs al evolutiei mai recent decat femela, deci, s-ar concluziona, o vietuitoare superioara.

Mai toata lumea cunoaste, de exemplu, ca doar femelele tantarilor inteapa si sug sangele victimelor(au nevoie de aceasta in procesul de reproducere), insa haideti sa ne oprim un pic asupra stridiilor. Ele sunt hermafrodite. Asta inseamna ca sunt si femele si masculi. Insa nu in acelasi timp, ci pe rand. Exista in randul pescarilor de stridii o regula empirica de nu manca stridii in lunile fara "r" (din Mai pana in August). Este perioada in care ele au un gust care le face necomestibile. Este, ati ghicit, perioada in care ele sunt femele (poate si soacre, ca altfel nu imi explic ). Din Septembrie si pana Aprilie ele sunt masculi produc sperma, sunt gustoase si sunt comestibile(ma abtin de la comentarii ). Din Mai si pana in August stridiile sunt femele, inmuguresc ovarele, acestea se umplu de oua care sunt fecundate cu sperma produsa in lunile anterioare.

La om, specie la care barbatul "a facut legea" pentru multe mii de ani, femeia a gasit mai multe cai naturale de a se "razbuna". Despre una dintre ele vreau sa amintesc aici. Este vorba despre o boala genetica - hemofilia - ale carei elemente de transmitere doar femeia la are(gena raspunzatoare de boala gasindu-se pe unul dintre cei doi cromozomi X ai mamei), insa care transmite boala doar urmasilor ei de sex masculin. Chiar si un tata hemofilic, care transimte anomalia fiicelor sale, nu o poate transmite fiilor sai, ci doar mama, fara ca ea - mama - sa fie afectata de boala. Boala consta in imposibilitatea sangelui de a se mai coagula, ceea ce face ca pana si cele mai neinsemnate rani suferite de bolnav sa ii provoace dureri insuportabile si pierderi majore de sange. Multe familii princiare care au obisnuit secole de-a randul sa se casatoreasca doar in cercul restrans al membrilor lor au dezvoltat aceasta boala genetica. Unul dintre cazurile celebre a fost tareviciul Alexei, fiul ultimlui tar al Rusiei - Nicolae al II-lea. Boala a venit tocmai din Anglia, de la nepoata reginei Victoria - Alix -, cu care Nicolae s-a insurat. Disperarea care a cuprins-o pe tarina Alexandra Feodorovna(numele lui Alix dupa trecerea la ortodoxie) a facut-o sa apeleze si la misticism in incercarea de a-si vindeca fiul. Asa a ajuns sa isi bage adanc nasul in treburile statului si sa intre in istorie celebrul calugar Rasputin si gasca lui de dezmatati, lucru care(alaturi de primul razboi mondial) a slabit foarte mult credibilitatea tarului si a dezbinat statul rus, facilitand izbucnirea revolutiei ruse din Octomrie 1917(initial un puci la Petrograd, similar cu puciul de la noi din 1989), instaurarea comunismului si, astfel, influentarea destinelor a miliarde de oameni. Si, totul, de la o mica gena de pe unul din cei doi cromozomi X ai nepoatei reginei Victoria.
Ecoul
Postat pe 21 Iunie 2009 13:19
bre nea ecoule...

ti-am mai zis,nu mai face postarile astea lungi..ni se bulucesc ochii in cap citind.
da de doua-trei ori,bagi cate-o bucata asa..ne ia cu ameteala...
iasomia
Postat pe 21 Iunie 2009 13:23
De la: iasomia, la data 2009-06-21 13:23:30bre nea ecoule...
ti-am mai zis,nu mai face postarile astea lungi..ni se bulucesc ochii in cap citind.
da de doua-trei ori,bagi cate-o bucata asa..ne ia cu ameteala...

Te plictisesc, nu?

O corespondenta foarte scurta a fost intre Victor Hugo si unul dintre librarii care ii vindeau un roman nou. Satul de scrisori lungi la care primea raspunsuri in doi peri, Victor Hugo i-a transmis librarului o scrisoare cu textul "?". Cum cartea incepuse sa aiba succes si sa se vanda, a primit o alta scrisoare cu textul "!!!"
Ecoul
Postat pe 21 Iunie 2009 13:30
"!!!"
iasomia
Postat pe 21 Iunie 2009 13:32

BUNA ziua stimati domni si stimate doamne!
Ecoule tin sa-ti spun ca ai foarte mare dreptate,nu de alta dar stiu un caz concret din Italia unde o contesa si-a casatorit fiul cu verisoara lui primara pentru ca averea sa ramana in familie,si din aceasta casatatorie a iesit un copil cu handicap mintal!


*Trecerea alimentelor din gura in stomac dureaza 7 secunde.
*Parul omenesc poate suporta o greutate de 3 kg.
*Penisul unui barbat,are, in medie, de 3 ori masura degetului sau mare, de la mana.
*Osul de la sold este mai tare decat cimentul. .
*Inima unei femei bate mai repede decat a unui barbat.
*Exista in jur de 3 mii de milioane de bacterii in fiecare din laba piciorului tau.
*Femeile clipesc de doua ori mai des decat barbatii.
*Pielea corpului omenesc cantareste de doua ori mai mult decat creierul.
*Corpul tau utilizeaza 300 de muschi, numai pentru a se mentine in echilibru, cand sta in picioare.
*Daca iei orice numar, il dublezi, aduni 10, imparti prin 2, si apoi scazi numarul initial, raspunsul va fi 5;
*Simtul de miros al unei furnici este la fel de puternic ca al unui caine;
*Energia unui uragan este egala aproximativ cu 500.000 de bombe atomice;
*Nimeni nu stie unde este ingropat Mozart;
*Palatul Buckingham are 602 de incaperi.
*Daca ai calatorii de la un cap la altul al galaxiei noastre Calea Lactee cu viteza luminii, ti-ar trebui 100.000 ani;
*Cucuveaua e singura pasare din lume care vede culoarea albastra.
*Sigura felina care nu-si poate retrage ghearele este ghepardul.
*Sunetul scos de rate n-are ecou. Nimeni nu stie de ce.
*Femeile au terminat, deja, de citit acest mesaj. Barbatii continua sa-si masoare degetul mare
Numai bine!

oniac22
Postat pe 24 Iunie 2009 13:46
oniac22
Avatarul lui oniac22
20 mesaje
Membru din: 25/01/2009

Postat pe: 11 Iunie 2009, ora 16:07
Citeaza Raspunde

STIATI CA....

* Oamenii nu isi pot linge coatele."
sa spun ca e prima oara cand incerc...si da......n-am reusit?!!!
"
Nane
Postat pe 24 Iunie 2009 22:48
Dupa cum vezi mai bine am vedea care este diferenta diuntr-un litru de bere si unul de tooooooooot bere si dupa ce o bem vedem care este mai greu litrul meu sau al tau?
epopescu58
Postat pe 4 Iulie 2009 18:47
De la: epopescu58, la data 2009-07-04 18:47:23Dupa cum vezi mai bine am vedea care este diferenta diuntr-un litru de bere si unul de tooooooooot bere si dupa ce o bem vedem care este mai greu litrul meu sau al tau?



ce legatura are berea cu continutul topicului,sau cumva vrei sa masuram care poate bea mai multa ?
oniac22
Postat pe 5 Iulie 2009 23:41
Voi interveni un pic pe seama asa-zisei curiozitati prezentata anterior, anume ca macanitul ratei nu are ecou(se refera la mine, nu? ).
Deci, un pic de imaginatie: sa ne imaginam o cifra 8, insa scrisa pe orizontala. Ea este formata din doua bucla identice.
Ei bine, simplificand, fiecare sunet(armonica) poate fi reprezentat de un astfel de "8" orizontal. O inlantuire de asemenea "8"-uri poate fi reprezentarea deplasarii sunetului in spatiu.
Lungimea "8"-lui(masurata pe orizontala, de la un capat la altul) se numeste lungime de unda, iar lungimea unei bucle(tot pe orizontala, ca si cum am masura diametrul ei) reprezinta jumatatea lungimii de unda.
Daca ne imaginam o linie orizontala care imparte 8-ul nostru orizontal in doua parti identice(doi de "3" scrisi pe orizontala ca si cum ar fin in oglinda) vom observa ca linia intalneste "8"-ul in trei puncte(la inceput, la mijloc, unde cele doua bucle se ating, si la sfarsit). In aceste trei puncte amplitudinea sunetului este 0(zero), in asa fel incat, daca am pune un microfon in oricare din acele puncte, nu am auzi nimic.
Revenim la rata. Atunci cand macane ea emite un lant de astfel de "8"-uri orizontale indreptandu-se spre un zid, un obstacol, fara de care nu exista ecou (in aer, intr-o secunda, acest lant se lungeste cu aproximativ 340 m, in apa cu 1500 m). Daca sunetul (lantul de "8"-uri orizontale) ajunge sa loveasca zidul intr-unul din punctele de amplitudine zero, deci de la rata la zid incap un numar intreg de bucle(jumatati de lungimi de unda), atunci NU AVEM ECOU. In oricare alta situatie, avem ecou.

Deci, inexistenta ecoului presupune ca rata sa determine exact, inainte de a macani, distanta de la ea la zid, apoi sa macane cu o lungime de unda a carei jumatate sa se cuprinda de un numar EXACT de ori in aceasta distanta. Asta ar insemna ca rata sa emita ultrasunete (ca liliecii) sau unde electromagnetice(ca radarele politiei) pentru a determina distanta de la ea la zid. Lucru nesustinut stiintific. Mai mult chiar: luand in considerare ca in jurul ratei pot fi mai multe obstacole care pot produce ecou, la distante diferite, ea ar trebui sa calculeze si un fel de cel mai mare divizor comun al tuturor lungimilor de unda necesare, corespunzatoare fiecarui obstacol, apoi sa macane cu acea lungime de unda. Greu, greu pentru o rata, chiar daca rate blonde nu s-au vazut.

In concluzie: sunetul ratei are ecou! Ceea ce poate ingreuna perceperea acestuia (ecoului) de catre urechea umana este modul crescendo in care rata macane precum si amplitudinea destul de mica a macanitului ratei.
Ecoul
Postat pe 17 Iulie 2009 16:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Montarea antenei parabolice pe terasa locului este interzisa fara acordul asociatiei de proprietari? 2 De la: scrichy 20 August 2009 19:31
"Ecocool sau emofricky?" 12 De la: mespiri 23 August 2009 14:55
Vreau un sfat va rog! 6 De la: mielutza 8 Iulie 2009 18:02
legile lui Murphy 1 De la: vuvuzela 28 Martie 2011 14:55
:)) 13 De la: tutankhamon 21 Mai 2009 14:03
Setari Cookie-uri