STITI SA FITI FERICITI?

Da ZET,nu stiu daca la mine te ai referit ca am devenit transcedentala....dar chiar nu imi pun probleme in legatura cu fericirea,eu am aceea multumire calma,ma bucur de orice,iubesc ceea ce fac,daca nu,nu fac...in final unui om ca sa fie fericit,trebuie sa ii mai iei din dorinte.In goana noastra nebuna,plina de ambitii uitam sa ne bucuram de lucrurile marunte,aici este intelepciunea,....lucrurile marete sint facute din detalii,deci iubiti detaliile pentru ca ele SINT IMPORTANTE.Fericirea tine de aluatul tau ...interior de aceea nu toti oamenii sint fericiti,nu poate fi fericit un OM,care loveste cu o ranga un animal(sau mai grav,un alt om)sau simte nevoia sa faca rau semenilor lui.....vezi de ce zic ca fericirea tine de relatia ta cu TINE...ESTI IN ARMONIE CU TINE...NU POTI FI DECIT FERICIT.Sa aveti o viata frumoasa cu multe realizari pe toate planurile.Sa fiti fericiti si va doresc sa gasiti fiecare fericirea care o cautatiApropos..nu toata lumea da acelasi inteles conceptului fericire(la unii fericirea e de a avea mai multe femei,la altii de ase plimba pe o croaziera,altii vad fericirea intr-un castron cu supa calda si un colt de piine,etc.....)
magdalia63
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:03
De la: Zet, la data 2009-09-02 04:37:17
De la: Nathaly_Albu, la data 2009-08-05 15:34:12ele vin, ca inspiratia, dar se si duc, ca expiratia... Iar eu le las sa plece

Uite-asa ai devenit tu transcedentala... poate fara sa stii...
Asta e o metoda verificata, care da rezultate, dar care tine de anumite resorturi interioare... trebuie sa o intuiesti sau sa o practici constant ca sa iti iasa bine...ca respiratia...

Si eu cred ca exista fericire si se poate ajunge la ea...macar din cand in cand...


Zetule, nu-s transcendentala nici sa dai cu pusca ! Si eu cred in fericire, desi, azi mi-am luat un ragaz... ca tocmai ce mi-a administrat seful un sut in fund si m-a luat pe nepregatite, dar, am tras aer adanc in piept, apoi am expirat, odata cu o injuratura tzapana... De fapt, sunt fericita ca stiu sa expir bine... Toate cele bune si nu mai fi asa de pesimist...Personal, fug de pesimisti ca dracul de tamaie...
Nathaly_Albu
Postat pe 2 Septembrie 2009 17:50
Nathaly, cica pesimistii sunt optimistii realisti
pik_nik
Postat pe 2 Septembrie 2009 17:52
Exprimarea cu sutul in fund a fost o metafora, desigur...ca, daca ar fi fost pe bune, si eu si seful am fi aparut la stirile de la ora 5...sub titlul de-o schioapa "Doi adulti, un barbat si o femeie, isi rezolva diferendele dandu-si reciproc suturi in fund", si-apoi, atunci sa vezi pozna !
Nathaly_Albu
Postat pe 2 Septembrie 2009 17:54
De la: pik_nik, la data 2009-09-02 17:52:30Nathaly, cica pesimistii sunt optimistii realisti


Pikule, ce bucurie ca te vad pe-aici ! Hai ti pup !
Nathaly_Albu
Postat pe 2 Septembrie 2009 17:56
Perfecta dreptate ai magnalia63 ,sunt total de acord cu tine in tot ceea ce ai spus ,jos palaria !!!!!!!! .......sa ai parte de in sfirsit de saptamina ninunat ,si toti ceilanti din comunitate .

Postat pe 5 Septembrie 2009 10:38
te rog sa ma scuzi te-am botezat !!!!!!!

Postat pe 5 Septembrie 2009 10:40
"saptamina?" asta e un fel de mina , pe care calci si face bummm! in orice zi a saptamanii?
si_totusi
Postat pe 5 Septembrie 2009 12:52
totushico,poi atunci mai "prindem" saptamina ailalta?(acu si cu codu'de vijelii)
LILO
Postat pe 5 Septembrie 2009 12:56
Daca veti continua sa alergati dupa fericire, in mod sigur nu o sa o prindeti.Schimbati-va obiectivul si atunci se va produce un miracol.
Ioana007
Postat pe 5 Septembrie 2009 19:36
Daca veti continua sa alergati dupa fericire, in mod sigur nu o sa o prindeti.Schimbati-va obiectivul si atunci se va produce un miracol.
Ioana007
Postat pe 5 Septembrie 2009 19:36
Dar totusi,....ce ar trebui facut sa fi fericit?
TEODORRD
Postat pe 6 Septembrie 2009 13:25
...sa nu-ti mai pui intrebarea!
preciouss
Postat pe 6 Septembrie 2009 13:32
Fericirea e o stare de moment,cred eu.Nu exista oameni fericiti sau nefericiti pentru toata viata.Va doresc sa fiti fericiti chiar si pentru o clipa!
Flor60
Postat pe 6 Septembrie 2009 13:44
Ok,nu ma mai intreb nimic...........
TEODORRD
Postat pe 6 Septembrie 2009 17:51
Teo, dimineata cind te trezesti esti fericit? Macar pentru simplu fapt ca ai reusit sa ajungi la baie si nu ai facut pe tine.
Ei, atunci tine-ti pe fatza si in suflet fericirea de dimineata pentru tot restul zilei. Pina mergi la culcare ca oricum esti fericit ca ai ajuns in sfirsit sa te culci.
E cea mai simpla reteta.
Ciresica
Postat pe 6 Septembrie 2009 17:55
e oarecum o viata legumicola ce zici tu acolo...

astea-s fericiri pt d-aia de au fost la pat tintuiti...

un barbat tanar si sanatos nu are cum sa se multumeasca cu atat.

iasomia
Postat pe 6 Septembrie 2009 18:04
Iaso, tu de ce nu esti fericita? Iar te doare spatele? Trateaza-l cu fericire si ai sa vezi ce bine ai sa te simti.
Ciresica
Postat pe 6 Septembrie 2009 18:06
de fapt nu mi-a trecut,da' sunt happy sa stii,eu ma multumesc cu atat de putin.

si am o gramada.
iasomia
Postat pe 6 Septembrie 2009 18:10
Ciresico,eu asa gandesc...nu zic ca am dreptate,.....dar sa fi fericit,este nevoie de doi,.....fericit ca poti sa il privesti ,ca poti sa il tii in brate,poti sa ii spui o vorba buna,poti sa il ajuti daca are nevoie de tine,ai cu cine sa vorbesti vrute si nevrute....ai cui sa ceri un sfat,si are cine sa se ingrijoreze pentru tine,daca nu estin apele tale,......
Vezi de ce este mai greu sa fii fericit singur???
TEODORRD
Postat pe 6 Septembrie 2009 21:05
teodoare...da de ce trebe doi neaparat?
io asta nu-ntzeleg...
de ex cum ai putea fi tu fericit daca ai stii ca cel de langa tine e ingrijorat - cu sau fara motiv?
preciouss
Postat pe 6 Septembrie 2009 21:09
De la: papi, la data 2009-03-17 08:07:17,, le cunoastem cu totii:persoanele acelea mereu bine .dispuse,ce par sa aiba parte doar de bucurii.Intamplator?Psihologii spun ca nu :exista un talent de-a fi fericit,iar acest talent il au cei care stiu sa se bucure si sa profite de clipa de fata.,, Ce parere aveti?Stim sau nu sa fim fericiti?


Fericirea este o stare de bine...este relativa...ea nu se poate rezuma doar la o singura persoana;fericire inseamna DOI.Unul induce aceasta stare celuilalt atunci cand intreaga fiinta-i este plina de el/ea...poate fi exemplificata prin indragostire...Implinirea-i cuvantul care-o caracterizeaza pe deplin;cand simti ca inima daruieste,bucuria ta se gaseste prin efectul celuilalt.
Fiiind prins/prinsa in acel siaj al iubirii,nu rationezi si te lasi purtat/purtata stricto senso de euforia sentimentului...parerea mea
rosioara61
Postat pe 6 Septembrie 2009 21:21
Sunt fericit fiindca EXISTA !,fiindca este linga mine,si poate este ingrijorat din cauza mea,...deci ii pasa.
Noi prin definitie suntem un intreg,barbat si femeie,.....deci fericirea intreaga este in cuplu,..si as adauga,prin dragoste,.....singur nu poti avea decat jumatate de fericire........
Acum,depinde de fiecare cu ce se multumeste,.......
TEODORRD
Postat pe 6 Septembrie 2009 21:22
mai,fratilor...
tre' sa gasiti si alte motive sa fiti fericiti...nu se poate sa rezumati intreaga fericire la o singura persoana!
asa cum exista mai multe feluri de dragoste,exista si mai multe feluri de fericire...
a sti sa fii fericit inseamna a sti sa te bucuri de toate micile lucruri care te fac sa te simti viu!
parerea mea..
preciouss
Postat pe 6 Septembrie 2009 21:27
..................
de ex cum ai putea fi tu fericit daca ai stii ca cel de langa tine e ingrijorat - cu sau fara motiv?[/quote]
Scuze ca raspund si eu intrebarii tale insa tocmai aici este interesul acestei stari:daca intr-adevar iti pasa de acea persoana,va trebui sa-i fii alaturi,s-o consolezi ,facand-o sa-i dispara aceasta ingrijorare,asigurand-o ca totul va fi ok;asta numai in cazul in care prezinta pt tine maxim interes
rosioara61
Postat pe 6 Septembrie 2009 21:29
De la: preciouss, la data 2009-09-06 21:27:37mai,fratilor...
tre' sa gasiti si alte motive sa fiti fericiti...nu se poate sa rezumati intreaga fericire la o singura persoana!
asa cum exista mai multe feluri de dragoste,exista si mai multe feluri de fericire...
a sti sa fii fericit inseamna a sti sa te bucuri de toate micile lucruri care te fac sa te simti viu!
parerea mea..



Lucrui mari sau mici,necazuri mari sau mici..etc,toate ne aduc aminte ca suntem vii..de trait,toti traim ca viata ne-a fost data fara voia noastra insa pt a ne bucura pe deplin de ea,trebuie sa ne acceptam ca semeni(cu bune si rele)...fara a face uz de orgolii si infatuare:)
rosioara61
Postat pe 6 Septembrie 2009 21:34
buna parerea inelus!!!

doar ca uneori lipseste ceva ... o fii din prea multa fericire ?? n-as preas credes
blanca
Postat pe 6 Septembrie 2009 21:37
Pretioaso....de micile bucurii te bucuri,asa este natura umana,dar ai nevioe de dragoste!!,de ce suntet atatia oameni suparati pe aici pe topicuri?
Nu crezi ca ne lipseste cel de langa noi?
De aici apar restul problemelor,...
TEODORRD
Postat pe 6 Septembrie 2009 21:38
deci io stiu asa: ca fericirea nu vine intr-o bucata mare,ca un tort,pe care-l halesti o data si dupa aia ti-e rau...
manci cate o felie,cand o primesti de la viatza...
uneori are aroma de lamaie,alteori de rom si stafide,alteori de fistic...
poti fi fericit pt cu si pt copilul tau,parintii,prietenii...
de ce trebuie sa fi fericit doar cu omul de langa tine?
de ce trebuie sa fi fericit doar intr-o bucata?
ca sa nu te poti aduna de pe jos de suferintza cand il pierzi?
preciouss
Postat pe 6 Septembrie 2009 21:43
din cate stiu,topicul se numeste "stiti sa fiti fericiti?" ,nu "stiti sa iubiti?" ,sau "stiti ce-i aia dragoste?"
preciouss
Postat pe 6 Septembrie 2009 21:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vrei job? 1 De la: kenia1 14 Mai 2010 12:20
Spune-ti punctul de vedere si fi recompensat pentru acest lucru! 1 De la: garbo_3097 14 Mai 2012 17:41
meditatii materii ASE 3 De la: garbo_407353 23 Septembrie 2016 09:53
Bună bebeeeblu 4 De la: garbo_482024 12 Martie 2018 22:49
blue air- low cost? 10 De la: snowflake 18 Septembrie 2009 15:18
Setari Cookie-uri