STITI SA FITI FERICITI?

Garbo, stii ce a omorit pisica?
Aemulus
Postat pe 26 Martie 2009 17:58
"DACA NU RECUNOASTEM MAI DES FERICIREA,E PENTRU CA EA VINE LA NOI SUB O ALTA FORMA DECAT CEA PE CARE NOI O ASTEPTAM"...
E BINE SA CAUTAM FERICIREA IN LUCRURI MARUNTE: ZAMBETUL UNUI COPIL SANATOS, IN MICILE GESTURI PENTRU CEI DRAGI, IN SOARE, IN FLORI, IN STELE, IN IARBA VERDE DE ACASA...DA!!!! E CLAR, FERICIREA E IN NOI, DE NOI DEPINDE SA FIM FERICITI!!!
psihoprea
Postat pe 26 Martie 2009 18:08

Reusim uneori sa atingem fericirea, dar nu stim cum sa o pastram alaturi de noi...
Ella34
Postat pe 26 Martie 2009 23:49
ella,

romanu' s-a nascut poet..abia cand il ingenuncheaza viata spune: Doamneeee,ce fericit eram si nu stiam!

vorbesc din experienta proprie aici,abia cand esti in genunchi iti dai seama ca ti-ai facut zile fripte pt nimicuri,ca ai fi putut fi mai bun,etc.

d-aia ,cine are sansa sa se ridice din nou in picioare,drept..

isi cam baga anumite organe in toate alea...si stie sa se bucure prin toti porii de viata,atat cat a mai ramas...

iasomia
Postat pe 27 Martie 2009 09:38

Cata dreptate ai... si ce bine ne pricepem uneori sa ne punem singuri piedica.. Incerc sa ma ridic.

Ella34
Postat pe 27 Martie 2009 09:43
De la: Ella34, la data 2009-03-17 19:58:57" Vreau sa fiu fericit!"

Asta e fraza preferata a lui TEODORRD...! Nu cumva...


Ma supar.......
Cum ma confundati asa!!!
TEODORRD
Postat pe 27 Martie 2009 14:08
Stiti,dupa cum spuneam sunt berbec,adica sincer,nu ma ascund dupa n-spe iduri,am curajul sa recunosc ce spun,in numele meu,nu al cuiva inexistent..........
TEODORRD
Postat pe 27 Martie 2009 14:12
De la: TEODORRD, la data 2009-03-27 14:12:14Stiti,dupa cum spuneam sunt berbec,adica sincer,nu ma ascund dupa n-spe iduri,am curajul sa recunosc ce spun,in numele meu,nu al cuiva inexistent..........


Scuze! ce pot sa fac daca amandoi aveti aceeasi fraza favorita..? Na, ca m-ati indus in eroare..

Acum ca tot veni vorba, ia spune... ai reusit?
Ella34
Postat pe 27 Martie 2009 14:27
Da,....fiindca iubesc,......
Si nu,fiindca inca nu stiu daca si ea ma iubeste....
TEODORRD
Postat pe 27 Martie 2009 15:15
De ce trebuie sa fie asa complicata viata??????
TEODORRD
Postat pe 27 Martie 2009 15:16
Eheee, daca as cunoaste raspunsul la aceasta intrebare,
ce fericita as fi..!
Rabdare! Nu te grabi... fa-o sa se simta iubita si vei afla..
Ella34
Postat pe 27 Martie 2009 15:27
"Pururea, intelepciune are culmi ce urca-n stele
Si, de veacuri, fericirea sta pe culmile acele.
Asadara, fericirea, in zadar o cata unii,
Daca nu pot sa atinga culmile intelepciunii!"

de Vasile Militaru
Aemulus
Postat pe 27 Martie 2009 16:59
Toti cautam fericirea,dar fericirea,in cele din urma inseamna sa ne gasim sufletul pereche,acel cineva care sa fie jumatatea perfecta,sa gandim la fel,sa vrem aceleasi lucruri,sa ne iubim,sa simti ca nu poti trai fara celalalt.......
Dar cum asta nu se intampla decat foarte rar,mai bine spunem ca nu vrem sa fim fericiti......Si vulpea a spus ca strugurii sunt acrii,nu?
TEODORRD
Postat pe 27 Martie 2009 17:40
Mersi Ella,pentru incurajare.....
Sper sa am atata putere .........
TEODORRD
Postat pe 27 Martie 2009 17:57
De la: garbo000505, la data 2009-03-17 19:55:13vreau sa fiu fericit


E un inceput bun .. Pe urma trebuie sa spui :Sunt fericit . Si sa traiesti asa observand tot ce te face fericit!
blanca
Postat pe 27 Martie 2009 18:24
De la: mielutza, la data 2009-03-27 18:24:13
De la: garbo000505, la data 2009-03-17 19:55:13vreau sa fiu fericit


E un inceput bun .. Pe urma trebuie sa spui :Sunt fericit . Si sa traiesti asa observand tot ce te face fericit!


sa stii ca are efeeect!
sunt fericiiiiiiit!
garbo000505
Postat pe 27 Martie 2009 19:42
Micabis, il cam contrazic pe Vasile Militaru, fericirea e usor de atins, intelepciunea foarte geu. Eu pot spune ca intelepciunea e de neatins, la cata prostie ne inconjoara e greu sa te stapanesti pt a da dovada de intelepciune.

Depinde de psihicul fiecaruia, poti sa-ti induci o stare de bine sau o stare de rau. Asa cum spune si Micabis ca poate sa fie fericita sau nefericita, depinde cum se trezeste dim.

Clm
Postat pe 28 Martie 2009 10:07
scuze, greu nu geu.
Clm
Postat pe 28 Martie 2009 10:07
Ce-a mai mare prostie este sa cauti fericirea. ! Deja cand incepi sa o cauti NU esti pe drumul cel bun.
Ce este fericirea? Pentru mine Fericirea este extrazul acela pe care il simti atunci cand nu te mai gandesti la nimic. Cand te bucuri ca traiesti cand privesti natura si tot ce e frumos pe lumea asta.

Nefericirea ce este ? Nefericirea apare de cele mai multe ori atunci cand`` NU am suficient bani.. Nu ma iubeste persoana care o iubesc si eu . Nu am luat examenul ... etc etc ``sunt mii de motive . Te gandesti la acelea si cum te simti ? nefericit nu`i asa?

Ia incearca sa nu te mai gandesti la trecut .. viitor .. ci doar la prezent.. Tu aici cu prezentul fara trecut fara viitor mai poti fi nefericit? mai ai motive? Atunci o sa vezi ca ceva te inunda iti inunda sufletul acea este fericirea.Noi gresim atunci cand asteptam ca ceilalti sa NE faca fericiti.Da exista si asa dar este bucuria care tine cat ? Cateva minute. Si apoi iara cauti si faci nenumarate cautari si cercetari ca sa te mai simti iar ca atunci .... si asa irosim viata si suntem nefericiti in majritatea timpului. Pup aveti grija de voi si Fi`ti Fericiti:*
lovedesire
Postat pe 28 Martie 2009 10:15

Love dear, cat esti de tanara...!!!
Ella34
Postat pe 28 Martie 2009 10:20
De la: casnicie, la data 2009-03-17 09:33:15secretul fericirii este urmatorul:sa traiesti ca toata lumea si cu toate astea sa nu semeni cu nimeni


DA, ESTE CEA MAI INTELEAPTA, ADEVARATA SI FRUMOASA INTERPRETARE A "FERICIRII" OMENESTI ! PERMITE-MI, TE ROG, SA IAU CELE SCRISE DE TINE CA PE UN MOTTO AL VIETII MELE - ATATA CAT MAI E SA FIE -, LA CARE, TOT CU VOIA TA, SA ADAUG BUCURIA SI MULTUMIREA PENTRU TOT CE AVEM, SI SA PRETUIM TOT CE NE INCONJOARA, INCLUSIV OAMENII - RUDE, PRIETENI, CUNOSCUTI !
MULTUMESC, "CASNICIE " !
IOANA_DRAGAN
Postat pe 28 Martie 2009 12:17
De la: Clm, la data 2009-03-28 10:07:27Micabis, il cam contrazic pe Vasile Militaru, fericirea e usor de atins, intelepciunea foarte geu. Eu pot spune ca intelepciunea e de neatins, la cata prostie ne inconjoara e greu sa te stapanesti pt a da dovada de intelepciune.

Depinde de psihicul fiecaruia, poti sa-ti induci o stare de bine sau o stare de rau. Asa cum spune si Micabis ca poate sa fie fericita sau nefericita, depinde cum se trezeste dim.



Poate intelegem diferit fericirea ... Fericirea e usor de atins . Inseamna ca esti o persoana fericita sau usor de facut fericita.F bine . Dar doar atat trebuie sa o atingi ? Nu e nevoie de mai mult ? Fericirea pentru mine e un izvor de energie . Din care atunci cand esti in "starea de gratie" dai si altora ..
blanca
Postat pe 28 Martie 2009 14:01
NU cred ca poti fii fericit singur,niciodata!!!Oricat de frumos este in jurul nostru,daca nu ai cu cine sa impartasesti aceasta frumusete,este in zadar,cum spuneam mai sus,TE MINTESTI SINGUR CA ESTI FERICIT!!!!
Fericirea adevarata este in doi,si trebuie impartasita,traita,......
TEODORRD
Postat pe 28 Martie 2009 18:32
Clm, eu cred ca Militaru se referea la intelepciune care se atinge in timp si nu la inteligenta.Dar asta nu inseamna ca nu putem fi fericiti la orice virsta.
Eu sunt fericita in fiecare dimineata in care e soare si vad muntii in departare, ascult pasarelele, ma bucur de moacele mele de baieti, imi sarut sotul si el e parca, asa, mai barbat dupa asta, sunt fericita cind pot sa ma plimb prin parc, sa ma bucur pur si simplu de viata...da, nu-mi trebuie prea mult sa fiu fericita.
Eu fac parte din grupul celor ce sunt usor fericiti si-mi place sa extind starea mea de fericire si asupra celor din jurul meu.
Sunt extrem de fericita ca exist si ca-i am alaturi pe cei dragi mie.
Aemulus
Postat pe 29 Martie 2009 06:35
Fericito..Esti de invidiat.
Ioana007
Postat pe 29 Martie 2009 07:54
hey Sparrow, you on line?
Aemulus
Postat pe 29 Martie 2009 08:36
Am fost.Dar a intervenit o colega intre noi asa ca am disparut sa ma spreez, draga.Acum nu mai miros a dulau plouat, asa ca poti daca vrei sa ma tii in brate.
Ioana007
Postat pe 29 Martie 2009 11:05
FERICIREA E DE PARTEA CELUI CE STIE SA ASTEPTE!...SI SA IERTE SI SA IUBEASCA DEZINTERESAT SI SA TOLEREZE SI SA IL FACA PE CELALALT FERICIT...
psihoprea
Postat pe 29 Martie 2009 14:52
De la: psihoprea, la data 2009-03-29 14:52:54FERICIREA E DE PARTEA CELUI CE STIE SA ASTEPTE!...SI SA IERTE SI SA IUBEASCA DEZINTERESAT SI SA TOLEREZE SI SA IL FACA PE CELALALT FERICIT...


Cred ca ai dreptate!!!!Dar uneori este asa de greu !!!!
TEODORRD
Postat pe 30 Martie 2009 08:00
Daca asteapta sa fie fericit, pruncul se inseala si risca sa ramana cu buricul netaiat.De aia cand se naste tipa.Iar noi continuam toata viata sa tipam dupa fericire si nu o gasim.Nu asteptati fericirea de la altii.A voastra unde este?
Ioana007
Postat pe 30 Martie 2009 08:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine nu stie afla- Concurs de imaginatie creatoare 17 De la: dor72 1 August 2011 23:28
De ce preotii nu vor sa se umileasca sa invete oamenii lucruri sincere,pt ca ceilalti ii necajesc pt ca nu au credinta 58 De la: ingerasulluptator 7 Iulie 2013 18:14
Ce gatim pt masa de Craciun??!! 1 De la: roli 23 Decembrie 2009 16:18
bizarerii de pe mapamond.... 3 De la: garbo002556 12 Noiembrie 2009 17:22
perle bancare 2 De la: pinkymel 10 August 2008 02:48
Setari Cookie-uri