ghid pentru o viaţă împlinită
Info
x
info

Info
x
info

Topicul anterior  /   Acest topic este inchis si arhivat!   /   Topicul urmator

Stiti sa fiti fericiti?

,, le cunoastem cu totii:persoanele acelea mereu bine .dispuse,ce par sa aiba parte doar de bucurii.Intamplator?Psihologii spun ca nu :exista un talent de-a fi fericit,iar acest talent il au cei care stiu sa se bucure si sa profite de clipa de fata.,, Ce parere aveti?Stim sau nu sa fim fericiti?

io stiu, da nu vreau

ce nu vrei?sa fi fericit?nu pot sa cred

prea multa fericire dauneaza grav sufletului.

Eu vreau, dar mai am de muncit pana sa-mi dezvolt talentul...

secretul fericirii este urmatorul:sa traiesti ca toata lumea si cu toate astea sa nu semeni cu nimeni

si stiu ca tu asa esti ella !

fericirea... poti fi fericit privind un rasarit de soare, privind primul ghiocel rasarit, pomii infloriti primavara, muntii, marea, ajutand un om aflat la mare necaz, privind copilasii , poti fi fericit de fericirea celui de langa tine , asteptam ca fericirea sa ne fie daruita de cel de langa noi , dar fericirea se afla in noi de felul cum privim lucrurile... parerea mea

De la: casnicie, la data 2009-03-17 09:33:15secretul fericirii este urmatorul:sa traiesti ca toata lumea si cu toate astea sa nu semeni cu nimeni

draga mea, nu mai e secret, odata ce-l expui publicului larg.
si cum spunea cleo, fericirea ne-o faurim din inima noastra, din acel fior launtric eliberat din cand in cand!

EU DAAA SUNT aprope fericita

lucrand cu caii si cu copii nimic nu ma face mai fericita

din pacate , ceea ce vad in jururl meu la acel adapost de cai imi umbrste fericirea , multumirea sufleteasca

"Multi pierd micile bucurii ale vietii, asteptand marea fericire" Pearl S.Buck
Am inceput cu acest motto pt ca mi se pare sugestiv, logic si destul de clar...fericirea se apropie de lumea emotiilor, o traim involuntar.Unii dintre noi o cautam in placerile cotidiene,sau o putem defini ca pe ceva care nu se atinge niciodata, dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.. Poate ca ea se afla in fiecare dintre noi, si odata gasita, ma gandesc ca ar fi minunat sa o impartim si cu ceilalti1

Dar cu nefericirea cum este?Ca atunci cand te sui in tren in gara de nord si te calca unul pe culoar cu bagajele lui alea multe?

iti iei bilet la clasa I

Si daca sunt nefericit, nu pot sa le privesc? Singura deosebire, este ca eu oftez si tu nu.

De la: sexy_nico26, la data 2009-03-17 13:29:00"Multi pierd micile bucurii ale vietii, asteptand marea fericire" Pearl S.Buck
Am inceput cu acest motto pt ca mi se pare sugestiv, logic si destul de clar...fericirea se apropie de lumea emotiilor, o traim involuntar.Unii dintre noi o cautam in placerile cotidiene,sau o putem defini ca pe ceva care nu se atinge niciodata, dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.. Poate ca ea se afla in fiecare dintre noi, si odata gasita, ma gandesc ca ar fi minunat sa o impartim si cu ceilalti1

Subscriu

De la: Ioana007, la data 2009-03-17 13:59:31Si daca sunt nefericit, nu pot sa le privesc? Singura deosebire, este ca eu oftez si tu nu.

ofteaza tata, ofteaza!

multumesc picatura...
ideea e ca...este un subiect f complex, o tema de dezbatere ampla cu trimiteri la psihologie...insa in linii mari, mi-am spus parerea

Ai vrea tu.Te las mai intai pe tine, sa vad cum o faci.Am auzit ca atunci cand oftezi, tiui.E adevarat?

e adevarat.
fericit!?

buna, Geo32 din Constanta- ai trecut si pe Garbo?

vreau sa fiu fericit

io nuuuu...

Ce aspiratii inalte ai!!!

" Vreau sa fiu fericit!"

Asta e fraza preferata a lui TEODORRD...! Nu cumva...

De la: ios, la data 2009-03-17 17:42:24buna, Geo32 din Constanta- ai trecut si pe Garbo?

buna ios din ALTA LOCALITATE. e un spatiu liber !

atunci cand esti tot timpul fericit uiti ce inseamna fericirea si nu poti pretui clipa de aceea trebuie sa fie efemera si atunci cand o avem intens savurata ,
Fericirea sta in fiecare din noi .

Atunci cand esti prea fericit, poti sa o scapi pe iubita pe jos, si inarmeaza-te cu rabdare ca sa vezi ce se intampla.Dupa un minut, ai sa descoperi ca nu ai fost fericit niciodata, ca fericirea a fost o iluzie.

De la: Ella34, la data 2009-03-17 19:58:57" Vreau sa fiu fericit!"

Asta e fraza preferata a lui TEODORRD...! Nu cumva...

cine-i teodord?

De la: sexy_nico26, la data 2009-03-17 13:29:00"Multi pierd micile bucurii ale vietii, asteptand marea fericire" Pearl S.Buck

Destept nea Pearl Buck !Ca sa fii fericit cred ca trebuie sa traiesti intens,frumos ,sa te bucuri de orice clipa ,sa faci doar ce iti place!

Da, eu stiu sa fiu fericita! Si stiu sa fiu si nefericita.Depinde cum ma trezesc dimineata.

De la: micabis, la data 2009-03-26 04:43:06Da, eu stiu sa fiu fericita! Si stiu sa fiu si nefericita.Depinde cum ma trezesc dimineata.

daca pozitia corpului este indreptata spre centru pamantului, potrivit atractie, iar intre tine si pamant se afla un cearsaf cu ursuleti si floricele de campii, cum esti in ziua respectiva?

Varianta pentru tiparire   
Mergi la: