Lumea cuvintelor noastre

De la: anakin, la data 2009-03-04 22:09:15
De la: persidadamian, la data 2009-03-04 20:18:46Da ce sa daca subtilitatea la unii functioneaza atat de bine dar constiinta e in faze de .............STOP


Vezi ca ai gresit topicul rafuielilor personale. In cazul in care nu ai observat - si cred ca nu ai observat - aici este un topic destinat incercarilor si comentariilor literare.
Expune-ti caracterul in alta parte.

Ai dreptate nu vreau sa stric la nimeni topicul.
persidadamian
Postat pe 4 Martie 2009 23:02
Ma simt pierdut, si de data asta nu este nimeni in inima mea.. M-am intors la ce am fost odata, un suflet mort, pierdut si singur.. Atat de singur! Si nu e nimeni in inima mea care sa ma poata ajuta..

Ce inseamna un cuvant frumos pe care nu il mai poti simti? Un simplu zambet in ochi tristi si goi, o adiere de vant peste o inima impietrita, o piacatura de ploaie intr-un lac. Atat de nesemnificativ. Atat de fad si neinsemnat. Ce inseamna o lacrima uscata pe un obraz care a cunoscut atata durere? Nici macar chin nu mai inseamna, nu mai inseamna decat singuratate, nici macar acceptare..

E atat de greu de observat o floare alba intr-o intindere de zapada, dar totusi ea exista. E atat de greu de admirat o privire in intuneric, dar ea exista. E atat de greu de ascultat o soapta in liniste, dar ea exista. Asa e si sufletul meu, pierdut in noapte. Gandurile au murit de mult, am ramas o carcasa goala cu chip uman. Ascult o melodie, dar ritmul si versurile ma ocolesc, fumez o tigara, dar ea se stinge prea repede intre degetele mele, ma duc la dus si picaturi ma lovesc constant, dar nu are cine sa le mai simta, mananc, si nu mai are cine sa se bucure de gust. Sunt un mort, un trup fara un suflet.

Timpul regretelor a trecut, timpul resemnarii a disparut, timpul sperantei nu mai exista. Exista doar un prezent al naibii de real si de trist Iubesc o umbra, caci nu mai pot face altceva. Iubesc un semn, iubesc un gand, iubesc... ceva! Nici eu nu stiu anume ce..

Cand te joci cu focul, te arzi, dar cand nu faci nimic, ce ti se poate intampla? Tot ce e mai rau. As vrea sa fac ceva, dar nu mai am puterea si vointa. Sunt exact ca un betiv stand la o masa infecta intr-o crajma de 2 lei, cu sticla in fata, gandindu-se ca trebuie sa plece.. Doar gandindu-se.. Nu mai am lacrimi, nu mai am durere, am doar o inima adormita si o viata in bataia vantului..
Am gasit aceste randuri pe un site. Par triste dar in acelasi timp mi se par frumoase.
persidadamian
Postat pe 4 Martie 2009 23:43
ma cunosti?asa simt eu acum... asta este RMN-ul meu
egabrielita
Postat pe 5 Martie 2009 03:05
persida,

"Am gasit aceste randuri pe un site. Par triste dar in acelasi timp mi se par frumoase."

par triste? eu zic ca sunt f triste,dramatice..

poate ne spui si noua de unde le-ai luat ca sa ajutam copilu'.

iasomia
Postat pe 5 Martie 2009 15:04
De la: iasomia, la data 2009-03-05 15:04:05persida,

"Am gasit aceste randuri pe un site. Par triste dar in acelasi timp mi se par frumoase."

par triste? eu zic ca sunt f triste,dramatice..

poate ne spui si noua de unde le-ai luat ca sa ajutam copilu'.



ce sa facem iasomia, mai exista si drama in viata.
persidadamian
Postat pe 5 Martie 2009 15:31
pai..si tu ce faci guritza? razi de drama baiatului?


tocmai tu ...care stii cum este sa fii necajit..

parca tu ai pareza aia,nu?
iasomia
Postat pe 5 Martie 2009 15:33
De la: egabrielita, la data 2009-03-05 03:05:19ma cunosti?asa simt eu acum... asta este RMN-ul meu

Trebuie sa iesim cu totii din starea asta. Cred ca fiecare om trece prin stari depresive, e bine sa nu te tina prea mult.
Daca-mi dai voie sa-ti dau un sfat nu sta singura, incearca sa intalnesti cat mai multi oameni cu care poti sa vorbesti de diferite subiecte, incearca sa faci plimbari pentru a admira natura, asta o sa te trezeasca la viata si ai sa vezi ca viata e frumoasa. E adevarat este ea ca un curcubeu dar e frumoasa.
Te pup si ai grija de tine.
persidadamian
Postat pe 5 Martie 2009 15:39
Nu am ras de drama scriitorului, Doamne fereste.
Mi s-a parut amuzant felul in care m-ai abordat (fara suparare)
Ti-am mai citit raspunsurile pe forum si ai tu un fel de-al tau asa mai glumet de a aborda lucrurile. Ma intelengi?
persidadamian
Postat pe 5 Martie 2009 15:45
persida,

inteleg cum sa nu..si iti doresc multa sanatate...
iasomia
Postat pe 5 Martie 2009 15:49
De la: iasomia, la data 2009-03-05 15:49:00persida,

inteleg cum sa nu..si iti doresc multa sanatate...

Multumesc la fel.
persidadamian
Postat pe 5 Martie 2009 15:59
Nu poate romanul pina nu transforma totul in birfa/cearta/ conversatie de piata/conversatie inutila. Ce-ati facut pe topicul asta? Citeam cu placere, acum nici aici nu mai am ce citi.

Aemulus
Postat pe 5 Martie 2009 17:29
care barfa? care cearta?care conversatie inutila?

asa se imprietenesc oamenii.. relationand,asta am stabilit-o deja..avem voie sa rupem ritmul cateodata...
iasomia
Postat pe 5 Martie 2009 17:36
De la: prometeus_wife, la data 2009-03-04 18:31:52anakin...asta pentru ca nu le spui ce vrei tu sa auda...de-aia nu esti "popular"

mielushel...esti o incantare pentru oricine


Esti tu f. draguta ... oricine totusi mi se pare cam mult . Pariu??
blanca
Postat pe 5 Martie 2009 18:03
Persida , frumos cu-adevarat textul ! Chiar daca e o drama in spate .
Frumos pt ca in mijlocul unei drame se dezvaluie un suflet . Si nu oarecare .
Chiar daca nu stim sigur daca alegem ce sa traim in viata uite ca alegem cum sa traim . Mi-a placut . Mult.
blanca
Postat pe 5 Martie 2009 18:11
Am ceva care sa va bine-dispuna. Avand in vedere valurile tineretii noastre, cu siguranta ca va mai amintiti vremurile cand mergeam la spectacolele cu Vacanta Mare, unde radeam tinanu-ne cu mainile de burta.. nu fiti ingrati sa nu recunoasteti, tuturor v-a placut cand prindeati bilete.
Am pus mana mai demult pe un scheci ce facea furori si starnea hohote navalnice de ras printre spectatori. E vorba de scrisoarea unui detinuta catre mama sa, pe care o asociez celui care o recita, regretatul Dan Sava, alias Semaca.

"Draga Mama
Ti-am scris pana acum 20 de scrisori, dar mi le rup gardienii, ca de ce injur in ele. Pe asta nu mai au cum sa o rupa,ca dupa ce o scriu, o inghit. Stii cat de mult iti doreai sa fiu fetita? E, de 2 saptamani ti s-a implinit visul. Stau in celula cu 2 colegi.Cel din fata mea e blond, pe cel din spate nu-l vad, dar ma doare.
Pe unii, gardienii ii baga in carcera, pe altii in infirmerie, pe mine ma baga in.., ma rog, tu sa ma astepti cracanata. Mancarea arata forte bine, de 3 ori pe zi ne aduc poze cu ea.Fideaua din supa e asa de tare, ca un coleg de celula, s-a spanzurat cu ea.
Masa de seara se compune din:
-tabla
-4 picioare
-cuie

Meniul contine urmatoarele feluri: ...
-Dupa care ne culcam

Eu cand primesc bataie, nu pot sa dorm. Stii ce zgomot face muchia toporului peste dinti? Voi iesi din puscarie chiar de ziua mea.
Iti vine sa crezi ca voi sarbatori in familie cea de a 98-a aniversare?
Ieri, am avut un schimb de experienta cu colegii nostri din Jilava. Adica gardienii lor ne-au batut pe noi, si ai nostri, pe ei.Dupa acea am jucat fotbal. Eu am fost mingea.
Pe unii ii bat in cap pana inebunesc. Si pe mine m-au batut, dar am scapat.Acum stau linistit in trenul de pe cerul subatvatic, si imi ling penele, ca asa fac rinocerii cand miorlae, nu?
Dusuri facem numai sera, in rest facem robineti, chiuvete, capace de WC.
Baie facem zilnic, iar de revelion ne-au dat si apa.
Am pregatiti si o piesa de teatru. Gardienii sunt boierii, si noi toti, Gheorge Doja.
Acum vreau sa evadez, si m-am apucat de sapat un tunel. Te rog sa imi spui unde ti-a dat statul pamant ca sa stiu unde sa ies.
Mai spune si tu cand imi trimiti panze de fierastrau in chifle, ca la cate am inghitit, evadam din 10 puscarii.
Sunt destul de obosit, si abia astept sama odihnesc putin, pe scaunul electric. Te rog sa imi spui cat e kW-ul, sa stiu ce baguba le fac.
Gardienii sunt de treaba, imi dau tot ce imi trimiti tu in pachet. Dar te rog, nu imi mai trmite atata bataie.
Ieri s-a lasat frigul. Directorul inchisorii a dispus sa primim fiecare cate o pereche de bocanci. In gura.
Draga mama, eu te las ascum, si te rog, in final, sa ii trimiti judecatorului, salutarile mele, care or sa il lase rece. Sa speram ca asa va ramne."
anakin
Postat pe 5 Martie 2009 18:19
Anakin-ule e sadic .
Comic , nu mi se mai pare. Si ma intreb in ce stare de spirit om fi fost atunci de ni se parea amuzant ...
blanca
Postat pe 5 Martie 2009 19:04
Putem numara stele de pe cer din nebunie ori din plictiseala.Uneori, din ambele motive.Insa, de cele mai multe ori, uitam sa ne numaram si pe noi...singura stea...singura planeta, singurul soare care conteaza!...Privim Universul cu o ciudata neincredere, de parca nu am putea concepe ca mai exista si alte lumi, si alte realitati si alte locuri in care alte forme de oameni iubesc, urasc, ucid, traiesc..Astfel ca realitatea ne izbeste necontenit cu partea ei ascunsa in umbra.Ceea ce nu vedem, ne vede.Ceea ce nu simtim, ne simte.Ceea ce nu ne lipseste, ne apartine.Treptat insa, lucruri pe care nu le vedem devin vizibile, iar lucrurilor pe care suntem obisnuiti sa le avem, incepem sa le simtim lipsa.Natura noastra ne spune ca omul este un sistem dinamic in care o infinitate de lucruri pe care le avem, face schimb de materie si spirit cu o infinitate de lucruri pe care nu le avem.Atat timp cat va exista un echilibru in acest sistem va exista si armonie.Insa omul este o fiinta haotica ce va tinde sa-si asume rolul cunoasterii si va claca in fata noilor infinituri de necunoastere pe care le va intrezari.Omul nu a fost creat pt a fi fericit ci pt a oscila intre nebunia descoperirii si plictiseala de armonie.Fericirea este doar momeala ce-l va tine in cursa, pana la sfarsit....

Postat pe 5 Martie 2009 19:30
mielutzo, este comic pentru ca este un scheci.. adica o forma de umor. Iar grupul aborda toate genurile de umor, de la cel vulgar la umorul negru. Cam asa era si atunci, unii spuneau ca au umor, altii se uitau la noi, care mergeam la spectacole, cu dispret, si spuneau ca tara se va duce de rapa fiindca mergem sa vedem trei golani cum se scalambaie pe scena.
Bine, gusturile nu se discuta, asa incat nu insist pe faptul ca unii il vor gasi savuros iar altii nu.
anakin
Postat pe 5 Martie 2009 19:30
...Pai de asta spuneam ca nu mi se mai pare ... Si eu ii gaseam amuzanti la un moment dat. Ne schimbam ,de!
blanca
Postat pe 5 Martie 2009 19:40
Iubirea adevarata este ca o floare de colt! Nu toti o gasesc, asta pentru ca nu toti pleaca in cautarea ei. Multi o gasesc din greseala si nici nu isi dau seama peste ce au dat si o strivesc imediat crezand ca au scapat lumea de o buruiana nefolositoare.Insa mai exista si o mana de oameni care mai pleaca inca in cautarea ei cum odinioara Ghilgames pleca in cautarea nemuririi, o gasesc si o pretuiesc la adevarata ei valoare: o comoara inestimabila ascunsa in misterul de nedescifrat al unei petale imaculate.

Postat pe 5 Martie 2009 19:46
Ella, fiica mea...by prometeus


Dumnezeule ai fi zis ca nu sunt multe vase de spalat, din moment ce nu am bani de mancare. Sa te ia naiba, Alin Voiculescu cu tot cu vasele tale. Si sa fiu al dracu daca ti le mai spal si azi. Parca l-a nascut maica-sa in puf. L-am invatat prost. Eu spal vasele de fiecare data. Ma intreb ce s-ar fi intamplat daca apartamentul ar fi avut mai mult de 2 camere. Cine ar fi spalat vasele celorlalti? Eu sigur nu Sau poate ca le-as fi spalat. Atunci cand as fi ramas fara bani, cum mi se intampla de obicei. Iar ma doare genunchiu. Si nici cafea nu prea mai este. Ok. O cana mai am. Pana dupa-masa gasesc eu o solutie sa fac rost de niste bani de paine. Pe santier nu mai pot sa merg, ca ploua de cateva zile. Nici in parc. Macar mai faceam cateva fotografii la trecatori, si faceam si eu niste bani de tigari. Dumnezeule, in ce hal arata bucataria asta. Dar azi chiar nu imi pasa. Ma doare prea tare genunchiul ca sa mai imi pese de ceva. Mda. Trebuia sa imi leg centura aia de siguranta cand m-am suit pe schela. Dar cine s-ar fi gandit ca se rupe scara? Tocmai cu mine?...
Trebuie sa fac cumva sa ajung azi si la facultate. Altfel iar am restante mai mult decat ar trebui. Si bani de restante nu am cum sa fac. Ca vine iarna. Si de muncit afara nici nu mai poate fi vorba. Incerc sa imi tarasc picioarele pana in camera, dau drumu la radio, si ma arunc in pat. Nu prea tare, ca se rupe iar. Si nu stiu daca il mai pot repara. Imi caut tigarile pe sub perna. Gasesc pachetul cumparat ieri dimineata, cu ultimii bani. E gol. Fitar democratia matii sa iti fie. Nu mai am tigari. Imi aduc aminte ca am ascuns cateva tigari pe balcon, pentru zile de genu asta. Ma cuprinde o stare de euforie generala, ce ar putea concura cu fericirea. Gasesc doua tigari mototolite dupa singurul ghiveci de flori de pe balcon. Indrept una, o aprind si trag cu sete din ea. Da. Buna dimineata, fraiere



iasomico...sa-mi zici daca te intereseaza sa mai citesti Ella...ca sa nu postez aici a proasta...
wife_de_zmeu
Postat pe 5 Martie 2009 19:51
Marea era linitit. Glasurile oamenilor ce se blceau acopereau perseverent cntecul dulce din strunele mrii i clcau n picioarele profunzimile unui loc plin de mister. Soarele i ncepuse deja cderea spre culcuul su din strfundurile mrii. Tot apusul nu este altceva dect o cdere halucinant filmat cu ncetinitorul.

Minile sale gingae de copil au atins pentru prima dat nisipul umed i cald n acelai timp. Ca o mngiere catifelat, nisipul i se strecura printre degete invitndu-l la joac. Doar mintea curat a unui copil poate percepe invitaia la joac a nisipului umed.

Minile sale ncepur s modeleze abil nisipul, cel mai bun tovar de joac.

-Voi face un castel frumos pentru Zna Mrii i toi locuitorii de sub ap.

Ca un veritabil artist, ochii si scrutau cu atenie fiecare bucic de nisip. ncetul cu ncetul totul ncepea s prind form. Ceea ce la nceput fusese doar o grmad de nisip acuma arta din ce n ce mai mult cu un castel trainic: poarta de intrare era mare i ncptoare. Zidurile erau bine fortificate i nu puteau lipsi meterezele. Un turn mai mare se ridica ndrzne din zidurile nisipoase. Minile sale micue puteau modela fiecare detaliu fr ca nisipul s se strice. Cu degetele sale jucue, ncepea acum s modeleze ferestrele castelului.

-Castelul znei trebuie s fie foarte luminos, deci trebuie s fie plin de ferestre!

Nu dup mult timp, castelul era prevzut cu multe geamuri pentru ca lumina soarelui s poat intra in el. Avea tot ce i trebuie unui castel. Se aez atunci pe nisip lng castelul su sorbindu-l din ochi. O privire copilareasc spre largul misterios era invitaia locuitorilor mrii de a veni s intre n castelul lor. O adiere zdravn l fcu s-i ntoarc ochii spre castelul su chiar n momentul cnd un om mare nepstor sfrm cetatea sub greutatea piciorului su. l privii pe copil batjocoritor i plec mai departe fr a spune nici mcar un cuvnt....



Postat pe 5 Martie 2009 19:58
Dupa o zi torida de vara, a venit in sfarsit seara. Am plecat sa ma plimb pe plaja si sa privesc nemarginirea marii Era o seara calduta si am ales sa merg desculta pe nisipul fierbinte ce imi ardea intr-un mod placut talpile.
Iubesc plaja, iubesc marea, pasiunea din mine e tulbure si-nvolburata ca apele ei adanci si reci; imi da fiori. Eu si marea ne asemanam atat de mult incat incep sa cred ca sunt o parte din ea, ca m-am nascut din spuma valurilor ei, ca am prins viata la hotarul ce desparte cerul de pamant.
Eram singura si asteptam sa te ivesti. Te strigau pasarile, te cheamau valurile, o multime de amintiri imi sopteau numele tau Priveam spre cer si stiam ca daca ar simti dorul ce ma mistuie ar plange cu lacrimi de foc.
Prima stea stralucind da nastere luminii pe cerul noptii. Primul val lovea cu putere stancile apoi se prefacea in spuma. Din adancurile marii un alt val se ridica la suprafata Valuri nascute in vartejuri din strafund se spargeau la picioarele mele. Simteam o dorinta nebuna de a ma intinde pe nisipul umed, sa-l simt cum se lipeste de corpul meu Era racoros i ud, o reala placere dupa arsita zilei ce tocmai se scursese. Am ingenuncheat in fata marii si am simtit valurile cum ma cuprind. M-am intins pe tarm si am lasat marea sa-mi invaluie trupul, cu spuma ei fina. Spuma marii m-a inconjurat in vreme ce m-am intins spre ea s-o-mbratisez. Si aplecandu-ma am lasat-o sa-mi atinga usor buzele, era ceva delicat ca un sarut efemer, ca soapta scoasa din ecou... si ma gandeam la tine... Simteam marea cum imi rascoleste sufletul, iar valurile ma inaltau pe culmi spirituale nebanuite. M-am lasat iubita de mare Cu fiecare strop care ma atingea, renasteam mereu. M-am daruit ei, m-am abandonat necunoscutului din ea. Ii sopteam neincetat ,,Iubete-ma, sunt a ta, iubeste-ma sunt a ta, iubeste-ma... Vantul se intetise, ceea ce fusese nu de mult doar o adiere care da fiori, o briza parfumata de vara ma facea acum sa tremur. Atunci vantul imi usca buzele umede, imi fura sarutarile sarate si umede ale marii.
O lacrima mi se rostogoleste usor pe obraz Simt ca dorul meu e necuprins. Si lacrima mea e sarata la fel ca marea. E o picatura din mare. Iubire, tu eti marea mea si vreau sa ma inec in tine, sa mor in valurile tale. Atinge-ma, strange-mi mana, inseamna mai mult decat o suta de cuvinte. Cuvintele sunt doar cochilii goale. As vrea intr-o zi sa-ti arat toate acestea, sa ma ascund cu tine sub valuri si sa ne iubim in mare...

Postat pe 5 Martie 2009 20:09
puneti ghilimele cand citati !

nico, se supara dan patrascu pe tine daca vede ca nu l-ai citat
si_totusi
Postat pe 5 Martie 2009 20:14
De la: si_totusi, la data 2009-03-05 20:14:11puneti ghilimele cand citati !

nico, se supara dan patrascu pe tine daca vede ca nu l-ai citat
...si Octavian Paler, Florina Petre se vor supara in cazul asta.. , voi incerca sa nu uit data viitoare

Postat pe 5 Martie 2009 20:15
hai bai shito ca sfasiasi vraja momentului... ai dracu' carcotasi ce sunteti...
zambil
Postat pe 5 Martie 2009 20:16
bai... daca tot e atmosfera melancolica...

azi vine unu' sa-mi omoare cainele... si eu nu sunt acolo... mai dau cate-un telefon sa vad ce face, ca mai are vreo juma' de ora de trait... a fost la ultima plmbare, acum pufaie culcat pe-o parte la piciorul canapelei...

restu' puneti voi, cu vorbele voastre...
zambil
Postat pe 5 Martie 2009 20:23
zambilu, cu lacrimi in obraz si cu batista la ochi, spun "sa petreaca o viata buna pe ailalta lume" ca pe asta, viata de caine avu. acu, sa nu carcotesc dar, si-a platit factura la telefon? ca astia cu tilifoanile nu-l lasa nici in bratele hingherilor linistit
si_totusi
Postat pe 5 Martie 2009 20:30
ce sa plateasca, saracu'?... vreme de noua ani a fost ilegalist, ca nici la intretinere nu l-am bagat...

si acu' o sa plece intr-o patura, la ceas de taina...
zambil
Postat pe 5 Martie 2009 20:34
fara gluma. stiu cum e cand te atasezi de un caine. am avut si eu un brac german
si_totusi
Postat pe 5 Martie 2009 20:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa nu murdarim trandafirii !!!!!!!!!!!! 15 De la: elisabeta_boia 20 Noiembrie 2011 12:18
prieteni 17 De la: Sal_a_toi 8 Septembrie 2011 18:53
Ce inseamna sa fii un crestin adevarat? 78 De la: walkiria 26 August 2010 10:56
"il iubesc si nu renunt la el" 122 De la: quasaria 19 Martie 2010 22:29
afla 5 De la: dancris 23 August 2010 10:29
Setari Cookie-uri