Lumea cuvintelor noastre

Da.Eu am scris poeziile. Numai ca sunt Marilena;). Si daca va plac ma bucura.
mihaiarilena
Postat pe 3 Martie 2009 11:13
ok marilena,

bravo.

iasomia
Postat pe 3 Martie 2009 11:20
Sper sa va placa si in continuare!Si sa aveti cu totii o zi excelenta!
mihaiarilena
Postat pe 3 Martie 2009 11:23
imi tot vine in cap o melodie de-a didei dragan,o sa scriu din memorie cateva versuri.

bai! am o stare mai speciala care nu are absolut nimic de-a face cu forumul,multumesc celor care m-au intrebat ce este cu mine,niste dulci ati fost..
ia sa vad..va mai aduceti aminte?

CACI AM FOST....

ma mai tii minte cum prindeam
manunchi de raze-n pumni
si stele-n priviri
ma roteam cu cerul tot
si cantam usor ...pasare-n zbor

caci am fost si mai sunt
doar o flacara arzand
mistuire si cuvant
toata luminand

nu mai stiu daca mai sunt
fulger ce-a trecut
pe cer in zori arzand
de doruri mistuita
numai un fior... de dor mistuitor

caci am fost si mai sunt
doar o flacara arzand
mistuire si cuvant
toata luminand

nu , nu -ncercati sa ma stingeti!

caci toata faptura mea
e lumina dintr-o stea...
iasomia
Postat pe 3 Martie 2009 11:35
Eu imi amintesc doar melodia si cateva farame de vers. Sorry!
mihaiarilena
Postat pe 3 Martie 2009 11:41
guritza,

tu esti prietenoasa fetita...ma bucur...
iasomia
Postat pe 3 Martie 2009 11:43
Eu mi-o amintesc bine... Nu prea stiam sa apreciez genul muzical, dar ma impresionau foarte tare versurile.

O alta melodie care avea acelasi impact asupra mea, era " Las-mi, toamn, pomii verzi" a Margaretei Paslaru Si acum imi face placere sa o ascult...



Las-mi, toamn, pomii verzi
de Ana Blandiana


Las-mi,toamn,pomii verzi
Uite,ochii mei ti-i dau
Ieri spre sear-n vntul galben
Arborii-n genunchi plngeau

Las-mi,toamn,cerul lin.
Fulger-mi pe frunte mie
Ast-noapte zarea-n iarb
Incerca s se sfie

Las, toamn-n aer psri
Paii mei alunga-mi-i
Dimineaa bolta scurse
Urlete de ciocrlii

Las-mi, toamn, ziua,nu mai
Plnge-n soare fum
Insereaz-m pe mine,
M-nserez oricum
Ella34
Postat pe 3 Martie 2009 11:54
Ella, fiica mea...by prometeus


Mda. Cred ca azi ar fi trebuit sa fac curat in camera. Da cine dumnezeu are chef sa se apuce de curatenie la mijlocul saptamanii? Oricum nu vine prea multa lume la mine. Adevarul e ca ar fi trebuit sa dau cu matura macar. Si mobila trebuia stearsa. Ha. Ce denumire frenetica am gasit si eu. Un dulap, o masa si un scaun. Sunt inundat de mobila. Daca ar fi bunica mea pe aici, ar zice ca bine ca macar e lumina in camera. Ca sa vad ce? Fata de masa toata gaurita de la mucurile de tigara pe care le-am asezat pe langa scrumiera? Parca pana si florile de pe fata de masa sunt dezgustate de propria culoare. Noroc cu scaunul meu ergometic, sa citez dintr-un clasic in viata. Trei scanduri si niste musama. Model 2008 cu tendinte de viitor.
De 20 de minute stau si zac in pat. Lumina bate prin geamul inca nespalat, si luceste pe parchet. De fapt ar fi lucit, daca nu ar fi fost atata praf. Si bani de covor de unde? Ca ultima suta de mii s-a dus pe tigari. O da. Polittically corect ar fi sa spun ca ultimii 10 Roni au fost cheltuiti de catre subemnatul pe tigari. God damn you Romania. Daca ar fi sora-mea aici, ar zice ca ma mancat undeva sa imi cumpar tigari. Si-asa paine nu am mai cumparat de cateva zile. Cred ca ar fi cazu sa ma ridic din pat si sa imi croiesc drum pana la bucatarie. Ar fi frumos sa ma lovesc de ceva. Teoretic, m-ar durea. Practic, singurul dulap din camera e mic. Si restul hainelor zac aruncate langa el. Ar fi mandra maica-mea sa vada ca am invatat sa impachetez hainele. Una cate una. Doar ca nu am unde sa le pun.
wife_de_zmeu
Postat pe 3 Martie 2009 15:05
am intrat sa mai citesc un pic din cum va daruiti, din ce imi amintiti... si sa ma bucur am intrat... si sa ma spal de un azi obosit si urat de egal cu ieri...
multumesc.
acum pot toarce linistita pe caloriferul meu din care isi face loc - azi mai mult decat ieri - apa, pe care o rog sa nu iasa nici azi toata odata.
catwalk
Postat pe 3 Martie 2009 19:51
Is the end of the World as we know it...

A venit si sfarsitul lumii.....
Auzisem de el prin filme, dar nu mi-l inchipuiam chiar asa. Adica vazusem roboti inteligenti, mutanti, virusi ucigasi, strazi parasite, extraterestii ofticati rau de tot pe omenire (plecati de acasa cu banii de sifoane).
Azi dimineata insa nimic din cele scrise mai sus. Aveam dubii, oare o fi, oare n-o fi? finalmente ma decid sa ies in strada, daca e sa vina, sa nu ma prinda in casa, ca oricum nu apucam sa vad nimic, fiindca vecina de sus spalase cearceafurile, apoi le intinsese peste tot, si acuma trentzele ei imi acopereau cu succes viziunea asupra lumii.
Aceeasi circulatie infernala in oras, aceleasi ciori cersind la semafor (o veni si pentru ele sfarsitul lumii, sau vor face o petitie de discriminare si il voi vedea din nou pe Medellin Voicu aparand la realitatea ca sa ne recita noua istorie a tiganilor, de la Ghilgamesh incoace).
Ajug la servisiu. Venisem pregatit, adica luasem pe mine maieul de plasa pe care scria tandru Fac You (era Made in Republica Moldova), slapii Hua Xing, si bermudele Abidas, alea rosu cu gri.
Nu uitasem nici ghiulul, insa era pacat ca unghia de la degetul mic nu creste asa repede. O dadusem dracu de eticheta, doar era ultima zi si pana la urma putea sa imi scriu si demisia si sa i-o var sefului pe fundul ala gras ce si-l sprijinea pe doua scaune.
Pana la birou totul era OK, ma integrasem perfect in atmosfera din oras, ba chiar in metrou unul care asculta manele la mobil ma privea zambind ca pe un camarad vechi, si imi intinse casca sa aud si eu tanguirile copilului minune. L-am refuzat insa. O fi el sfarsitul lumii, dar ca sa ascult manele in ultima zi era pana peste poate!!!
Ajuns aici de jos de la intrare ma ia paznicul, nea Ghita, care initial nu ma recunoaste si ma trateaza ca pe oricare coate-goale: "Auzi ba aici se munceste cu laptocurile...marsh afara".
Noroc ca ne-au dat badge-uri (card d'ala de dai cu el pe perete si se deschide usa) si uite asa il fentez pe nea Ghita, care ramane privind uimit in urma mea si intrebandu-se daca sa sune sau nu la politie.
Urc in birou, unde ma asteptam la distractie,femei dansand goale pe mase, berile deschise la repezeala, muzica la maxim....
CANCI !!!
Doar privirile uimite ale colegilor. Nici la salut nu mi-au raspuns.
Doar o femeie de serviciu a zis ceva da n-am inteles prea bine, "bahto dello dello" sau cam asa ceva.
Se pare ca totul a fost o mare tzapa, sfarsitul lumii nu mai vine si eu trebuie sa traiesc cu rusinea tot restul zilelor de serviciu.
Totusi astept naiba ca masinaria aia de la Geneva sa-si faca treaba cu prisosinta si maine sa fim tot sub acelasi nor de praf fin, tepeni si rigizi. Sau macar sa ne dea chenzina de trei ori pe luna.
Sa ramana doar Will Smith cu cainele. Ala simpatic ce fuma trabuc si purta palarie cu boruri tari, un caine genial prin prostia lui.
Hopaaaa, suna telefonul, poate e naiba gaura aia neagra vine sa ne mantuiasca pe toti... Tzeapa! era nevasta-mea, care imi aducea inca o data aminte sa nu ma mai duc la bere cu golanii mei, ca asta-seara vine ma-sa in vizita..
Deci pentru mine, sfarsitul lumii este aproape.
Hai pa-pa!si va pup pe portofel!!
anakin
Postat pe 3 Martie 2009 20:31
De la: prometeus_wife, la data 2009-03-03 15:05:03Ella, fiica mea...by prometeus


Mda. Cred ca azi ar fi trebuit sa fac curat in camera. Da cine dumnezeu are chef sa se apuce de curatenie la mijlocul saptamanii? Oricum nu vine prea multa lume la mine. Adevarul e ca ar fi trebuit sa dau cu matura macar. Si mobila trebuia stearsa. Ha. Ce denumire frenetica am gasit si eu. Un dulap, o masa si un scaun. Sunt inundat de mobila. Daca ar fi bunica mea pe aici, ar zice ca bine ca macar e lumina in camera. Ca sa vad ce? Fata de masa toata gaurita de la mucurile de tigara pe care le-am asezat pe langa scrumiera? Parca pana si florile de pe fata de masa sunt dezgustate de propria culoare. Noroc cu scaunul meu ergometic, sa citez dintr-un clasic in viata. Trei scanduri si niste musama. Model 2008 cu tendinte de viitor.
De 20 de minute stau si zac in pat. Lumina bate prin geamul inca nespalat, si luceste pe parchet. De fapt ar fi lucit, daca nu ar fi fost atata praf. Si bani de covor de unde? Ca ultima suta de mii s-a dus pe tigari. O da. Polittically corect ar fi sa spun ca ultimii 10 Roni au fost cheltuiti de catre subemnatul pe tigari. God damn you Romania. Daca ar fi sora-mea aici, ar zice ca ma mancat undeva sa imi cumpar tigari. Si-asa paine nu am mai cumparat de cateva zile. Cred ca ar fi cazu sa ma ridic din pat si sa imi croiesc drum pana la bucatarie. Ar fi frumos sa ma lovesc de ceva. Teoretic, m-ar durea. Practic, singurul dulap din camera e mic. Si restul hainelor zac aruncate langa el. Ar fi mandra maica-mea sa vada ca am invatat sa impachetez hainele. Una cate una. Doar ca nu am unde sa le pun.



Pot sa bag niste critici la ce am scris?
prometeus_969
Postat pe 3 Martie 2009 20:39


ia trage tu o analiza pe text, Zmeul meu...
wife_de_zmeu
Postat pe 3 Martie 2009 20:42
De la: prometeus_wife, la data 2009-03-03 20:42:29

ia trage tu o analiza pe text, Zmeul meu...



Deci Dumnezeu se scrie cu D mare de tipar, ca se supara "sora" de pe topicul celalalt. Si Doamne (cu D mare de tipar) feri de asa ceva. La intrebarea: cine are chef sa se apuce de curatenie in mijlocul saptamanii, raspunsul nu poate fi decat unul: my wife.


Lasand gluma la o parte, felicitari pentru "curajosii" care au postat aici.

@Anakin: Buna lectura pentru o seara linistita.
@Marilena, felicitari. Imi plac oamenii care au curaj sa-si publice gandurile. Tine-o tot asa.
prometeus_969
Postat pe 3 Martie 2009 20:47
Daca v-au placut nebunii, mai poftiti si maine seara.. ;)
anakin
Postat pe 3 Martie 2009 21:04
Pitis a zis-o altfel...
wife_de_zmeu
Postat pe 3 Martie 2009 21:07
Stiu, eu doar l-am parafrazat... multe din cele spuse/scrise pot fi parafrazari, dar astea sunt pentru cine le cunoaste si stie de unde sa le ia.
anakin
Postat pe 3 Martie 2009 21:16


ehee...my friend...parca vorbim codificat...
wife_de_zmeu
Postat pe 3 Martie 2009 21:21
Ma feresc si eu cum pot, ca deh! una lume e tare ciudata si iti trimite mesaje de "incurajare" daca nu intelege ce scrii despre ea. Ori eu m-am dilit (nu se scrie delete, ca pe tastatura), ori acea parte a lumii...una din doua, ca a treia nu poate fi!!
anakin
Postat pe 3 Martie 2009 21:36
Io cred ca uneori mesajele-s ca sa traga de timp . Pana "se crapa de ziua"
blanca
Postat pe 3 Martie 2009 21:43
Cafeaua din zori
De Marilena Mihai

Intr-o dimineata
Am adunat in pumn
Petale de somn
Pana-au picurat din ele
VISE.
M-am bucurat de nemiscare
Si de aroma rasucita
A cafelei din zori.
Boabe infime de intuneric
Le-nghiteam cu dorinta nebuna
De drumuri in soare.
Un gand.
Doar unul mai statea
In stanga trupului meu.
Cercuri concentrice am ars
In inima diminetii.
Cristalul de lumina,
Derma neteda a linistii,
Mi-e draperia din geamul
De astazi.
Ochii inchisi mai nasc inca
Licariri rotunde pe dorinta
SPIRALA.
Vreau cafeaua amara!
mihaiarilena
Postat pe 4 Martie 2009 11:18
De la: mielutza, la data 2009-03-03 21:43:42Io cred ca uneori mesajele-s ca sa traga de timp . Pana "se crapa de ziua"


Nu. E vorba de alt gen de mesaje, provenite de la useri deranjati. Rau. Finalmente, se pare ca Anakin este vinovatul pt.ce li s-a intamplat lor.
anakin
Postat pe 4 Martie 2009 15:16
Pai cred si eu. E enervant sa vezi ca pt celalalt situatia e mai limpede decat pt tine !
blanca
Postat pe 4 Martie 2009 18:02
anakin...asta pentru ca nu le spui ce vrei tu sa auda...de-aia nu esti "popular"

mielushel...esti o incantare pentru oricine
wife_de_zmeu
Postat pe 4 Martie 2009 18:31
De la: anakin, la data 2009-03-04 15:16:31
De la: mielutza, la data 2009-03-03 21:43:42Io cred ca uneori mesajele-s ca sa traga de timp . Pana "se crapa de ziua"


Nu. E vorba de alt gen de mesaje, provenite de la useri deranjati. Rau. Finalmente, se pare ca Anakin este vinovatul pt.ce li s-a intamplat lor.

Iarraidh mharaithe a thabhairt ar dhuine caoi or doigh a chur - to make an attempt on somebody's life to smarten oneself up is murder of the soul.
persidadamian
Postat pe 4 Martie 2009 19:35
persi...ce dreaku ai postat aici ? decripteaza...aia e in irlandeza ?
wife_de_zmeu
Postat pe 4 Martie 2009 20:05
De la: prometeus_wife, la data 2009-03-04 20:05:21persi...ce dreaku ai postat aici ? decripteaza...aia e in irlandeza ?


Da e limba gaelica (galimich)


Da ce sa daca subtilitatea la unii functioneaza atat de bine dar constiinta e in faze de .............STOP
persidadamian
Postat pe 4 Martie 2009 20:18
caut o poezie de ana blandiana,dar nu stiu cum se numeste si stiu din ea doar un vers "eu te iubesc pe tine iar tu iubesti pe alta"
ma poate ajuta cineva sa o gasesc?
multumesc
irina78
Postat pe 4 Martie 2009 20:44
il rog pe pro sa caute si iti spun, bine?
wife_de_zmeu
Postat pe 4 Martie 2009 21:02
irina, poezia se numeste Delir
wife_de_zmeu
Postat pe 4 Martie 2009 21:05
De la: persidadamian, la data 2009-03-04 20:18:46Da ce sa daca subtilitatea la unii functioneaza atat de bine dar constiinta e in faze de .............STOP


Vezi ca ai gresit topicul rafuielilor personale. In cazul in care nu ai observat - si cred ca nu ai observat - aici este un topic destinat incercarilor si comentariilor literare.
Expune-ti caracterul in alta parte.
anakin
Postat pe 4 Martie 2009 22:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce credeti ca majoritatea oamenilor au putine parti bune? 161 De la: luptatoareacurajoasa 1 Iulie 2010 22:44
Sanatate si multi ani fericiti celor care astazi sarbatoresc "Mihail si Gavril " 5 De la: VOIAJOR 10 Ianuarie 2013 22:39
cei 40 de mucenici 0 De la: 9 Martie 2010 15:07
offf 8 De la: garbo017014 27 Iunie 2009 16:40
Intrebare la vreme de seara 136 De la: me_reloaded 13 Octombrie 2010 00:16
Setari Cookie-uri