Lumea cuvintelor noastre

woman,

"topicul nu il parolez, detest cenzura...dar mi-ar place sa nu se mai intepe lumea, sa nu mai sara la carotida, ca e loc pentru toti

si mie mi-ar place sa existe mai multe commenturi la ce se posteaza aici...asa cum merge topicul asta, va deveni in curand o insiruire de poezii pe care lumea nu le va mai citi cu atentie...va posta poezioara si va trece mai departe..."

stiam eu ca nu esti fata proasta...



sa fim seriosi...cine draq citeste tot C/P asta?....


moi non..d-ala...
iasomia
Postat pe 2 Martie 2009 15:18
exact iaso...parca e un concurs de copy paste
wife_de_zmeu
Postat pe 2 Martie 2009 15:20
pai..vezi iubire?

cand posteaza cineva ..altfel..se simte..

trebuie sa mai facem si cateun comentariu ..in fond d-asta suntem acilea pt comunicare.
iasomia
Postat pe 2 Martie 2009 15:26
de acord...da' fara atacuri...

auzi iaso...ma apuca azi un dor de Noica...

wife_de_zmeu
Postat pe 2 Martie 2009 15:39
care "atacuri"?

inimioara! invatati sa luati ce este bun din critici!

si apoi sa fim seriosi, iti pasa de "atacuri" numai daca vin din partea cuiva drag..mie asa mi se intampla..sa nu-mi spui ca pui la inima orice,ca ma dezamagesti...

noica?
ne-am dat draq...
iasomia
Postat pe 2 Martie 2009 15:45
sigur ca nu imi pasa daca ma ataca o semianalfabeta...nu sunt chiar atat de idioata...de la tine m-ar darama, recunosc

mda...Noica...

iasomico...fara zambil, topicul ala cu revelatia e ...boring...
wife_de_zmeu
Postat pe 2 Martie 2009 15:49
baga un fragment..ce mai stai?

chestiile astea se fac in functie de cum rezonezi...in ziua aia..


"de la tine m-ar darama, recunosc" nu fi copil
iasomia
Postat pe 2 Martie 2009 15:53
De ziua ta
De Marilena Mihai


Iat cum,
S ne natem uitm
C greu ne-a mai fost
i nainte de ei
Lumina din ochii fetiei
Se strecoar intens
Pe inima mea
Muli ani triasc,
muli ani triasc,
la muli ani!
Am plns
De ce?
Am ateptat un an
ziua asta
M uit pe furi
i m intreb
Cnd a nvat timpul
S ne transforme copiii
n cuvinte i gnduri
M bucur imaginea ei
i aerul de prines
La care i s-au adugat
Aripi de cutare.
tiu i vd
C este bulgraul
n care visele mele
L-au tot crescut
Mam ,am opt.
Opt pumni de lumina,
Opt urme de lacrimi,
Opt ateptri prefcute
n pulbere de aur
Uite
C ea e uimit
De cntecul dulce
Din braele mamei.
Trec palma mea
Peste chipul frumos,
Sculptat parc.
A smotoci-o,
Ca pe un ghem al pisicii,
Dar privirea albastr
Pironit pe mine
M mpiedic.
E mare.
i un sentiment,
Pe care nu l-am cunoscut
Niciodata,
Dintr-o dat m-apas!
Mi-e tare dor de bunica!
Iau mnua copilei
i o lipesc de inima mea
Ea te vede
de-acolo de sus,
i-i cnt
aa cum fcea
i alt dat
Acum
Soarele s-a culcat
Printre munii albii
De zpada de azi.
Bulinua mea,
Cu ochi de alabastru,
Se urc n pat,
Cu ppua alturi.
E nc bucuroas,
E nc a mea,
E i mai aproape!
La Multi Ani,
Mai muli dect pot zice
Cuvintele noastre
Toate!
La muli ani
Iubirea mea!!!

mihaiarilena
Postat pe 2 Martie 2009 15:59
Marinela,

bravo ,mami...
iasomia
Postat pe 2 Martie 2009 16:06
Daca despre mine este vorba,multumesc!!
mihaiarilena
Postat pe 2 Martie 2009 16:16
Ella, fiica mea...by prometeus


Dimineata, cand ma trezesc, ma asteapta cafeaua calda pe birou. Sotia mea e fantastica. Simte cand sunt pe cale sa ma trezesc, si fuge la bucatarie sa imi aduca o cana de cafea. Ii repet de fiecare data ca nu e nevoie. Ca ma descurc si singur. Dar in fiecare dimineata e la fel. Imi sorb prima gura de cafea si ii spun ca o iubescnu dureaza mult pana apare rockerita mea preferata. Imi spune ca vrea sa asculte radio. Si sa ii dau drumu la muzica. Ii spun ca e prea micuta sa asculte muzica asa de dimineata, si ca ar trebui sa mai doarma. Rade, si imi spune ca se antreneaza pentru atunci cand o sa creasca. Si o sa aiba si ea in camera radio. Si ca o sa asculte muzica ei preferata. Sotia mea ma cearta ca o bag in patul nostru si dau drumu la muzica. Dar cand ii vede buclele cum i se joaca pe chip, cand ii vede ochii albastri razand de dimineata, se inmoaie toata si se baga langa ea in pat si imi spune sa las muzica mai incet, sa poata adormi mai departe cu iubirea ei.
Inainte sa plec la munca, intru in camera sa imi sarut tipele preferate. Ella se preface ca doarme sa nu o certe mama ei. Eu le sarut pe amandoua si o musc incet pe Ella de burtica. E atat de dulce dimineata, cand e somnoroasa. Exact ca mama ei
Aseara am ajuns putin mai tarziu de la munca. Au aparut niste probleme si am terminat cam tarziu. M-am urcat repede in taxi si am fugit acasa. Stiam ca iubitele mele ma asteapta. In fata blocului, mi-am adus aminte ca i-am promis Ellei ca ii aduc ciocolata azi. O sa i-o dau cand suntem doar noi doi. Sa nu stie sotia mea. Ca iar ma dojeneste. Si dupa aia vine si ea langa noi si mancam ciocolata. Ma grabesc, e deja tarziu, si micuta mea printesa trebuie sa doarma. Deschid usa incet, sa ii fac o surpriza sotiei mele. Nici o sansa. Ella e prima care imi apare in fata si ma intreaba unde am fost pana acum. Ca ea si-a facut griji. Si ca i-a fost dor de mine. O iau in brate si ii spun ca am intarziat putin la munca. Dar ca acum sunt acasa. Si ca nu are de ce sa isi faca griji. Sotia mea ma priveste din pragul bucatariei si ma priveste asa cum doar ea stie sa o faca. Da Stiu, iubirea mea stiu
Ma asez la masa. Ella imi aduce cana mea preferata de cafea. Imi zambeste si imi spune ca trebuie sa beau putina cafea. Ca arat groaznic. Ca asa i-a zis mama ei. ca daca bei putina cafea, iti revii imediat. Si ca o sa bea si ea cafea cand o sa creasca mare si o sa aiba o slujba. O catar la mine pe genunchi si o intreb daca stie cat de mult o iubesc. In tot acest timp, sotia mea ne priveste cu o complicitate greu de descris
Hai scoate ciocolata aia odata. Ca stii ca asta asteapta.
Iubirea mea dar nu am ciocolata. Si o strang pe Ella mai tare in brate. Stiu ca nu e voie sa manance seara ciocolata.
Da de parca te crede cineva
Ii soptesc la ureche Ellei sa caute la mine in geaca, in buzunar. Ca o asteapta ceva. Micuta mea printesa sare de la mine din brate si fuge sa imi caute geaca. Se intoarce victorioasa cu ciocolata deja desfacuta.
Tati stii sa nu mai intarzii ca mama isi face griji si uite, nici nu mananc ciocolata in seara asta. O las pe maine. Ca mama a spus ca daca vii acasa, o sa fii obosit. Si ca trebuie sa te lasam sa te odihnesti.
E atat de serioasa cand imi vorbeste despre mama ei. Stie ca o iubesc mult. Stie ca isi face griji atunci cand intarzii. E inca atat de micuta. Si totusi, ma cunoaste atat de bine. Imbracata in tricoul meu albastru, care ii ajunge pana aproape de talpi, e superba. Imi spune ca e pregatita de somnic, dar ca nu a putut sa adoarma pana nu ma vede. Ingenunchez in fata ei, o sarut pe frunte si ii spun ca trebuie sa doarma. Si sa creasca mare. Asa ca mama ei. Si ca o iubesc mult de tot. Fuge in camera ei. Uneori imi vine sa o musc de piciorusele ei atat de mici si dragute. Ma asez inapoi pe scaun si imi aprind o tigara. Sotia mea se duce sa o inveleasca pe Ella. I-am promis Ellei ca dupa ce imi termin tigara, si nu pot sa nu ma tin de promisiune. Imi place sa o privesc cum doarme. E atat de dulce
Dupa cateva clipe, sotia mea intra in bucatarie. Vine si se aseaza la mine in brate si ma saruta pe frunte.
Mi-ai lipsit azi si Ellei ma mangaie incet pe spate si imi spune ca ar trebui sa dorm putin. Ca arat obosit. Ma opun, si ii amintesc ca i-am facut o promisiune Ellei. Si ca trebuie sa ii citesc. Incepe sa se joace cu degetele in parul meu si sopteste, parca pentru a auzi doar ea
Te iubesc visatorul meu te iubesc.

wife_de_zmeu
Postat pe 2 Martie 2009 16:18
woman,

baga bucati mai mici ,ca mi s-au bulucit ochii in cap citind..
iasomia
Postat pe 2 Martie 2009 16:22
oops...sorry...m-a luat valul...
wife_de_zmeu
Postat pe 2 Martie 2009 16:27
iasomico...ia fi atenta la ce zice papa Noica :

De ce ne place s spunem lucruri pe jumtate adevrate? M gndesc la toate actele de eroism, la marile agonii i victorii din planurile diferite ale vieii, i am impresia c le vd decurgnd dintr o nesiguran, dintr o ovial, dintr o jumtate de adevr. E ceva care nu ne inspir nici mcar nou ncredere, la nceputul lucrurilor; un raionament pe care il simim greit sau o hotrre pe care o vedem bine c nu e cea bun.
i pe urm, fr s tii cum, ceva obscur i fr form vine i i mbrac nesigurana, prefcnd din centrul acela de nelinite i pendulare un smbure de mistic i adevr. E de multe ori inexplicabil felul cum devin oamenii apologei, trind i patetiznd pentru jumtile lor de adevr. Sau, poate, au dreptate?

ma ia capu'...
wife_de_zmeu
Postat pe 2 Martie 2009 19:13
...si continuarea...

"Nu. Cum ar putea s aib? Dar ne place tuturor s mimm strile sufleteti ale omului nchipuit de noi c spune adevruri. i furm gesticulaia i retorica, mbolnvindu ne de frigurile unei sinceriti ndoielnice. De multe ori ne lsm prini, uitnd c nu avem dreptate. Dar cteodat nu uitm"
wife_de_zmeu
Postat pe 2 Martie 2009 19:30
de critici literari nu este nevoie? :D
anakin
Postat pe 2 Martie 2009 19:48
sigur ca da, my friend...go ahead...
wife_de_zmeu
Postat pe 2 Martie 2009 19:59
Hotarat...ma aflu in perioada Noica...

"S-a observat adesea nevoia de senzaional a omului contemporan. Totul trebuie s fie zgomotos pentru auz i neateptat de mare pentru vz; n ordinea moral, cutm efectul, surpriza, iar n cea literar paradoxul. E adevrat c ne stpnete i un anumit gust pentru discreie, pentru msur, uneori. Jazzul contemporan e zgomot, dar e i reinere n acelai timp. Totui, dac fondul nostru primitiv s-a civilizat, el n-a putut-o face alterndu-se ntr-att nct s dispar cu desvrire. Pe alte planuri, setea noastr nesecat de senzaional, vocabularul aa-numit tare, adic plin de superlative, nevoia de a ne exalta simurile i fiina dovedesc limpede c sentimentul msurii nu e, de cele mai multe ori, dect o tehnic. Am vroi s fim necontenit frenetici sau s vedem necontenit lucruri frenetice; dar frenezia se reliefeaz mai bine dac sntem i cumini din cnd n cnd.
Iar pentru noi, cei muli, cei iubitori de zgomot i apocalips, cei doritori de sfrit n toate i al totului, cci sfritul e mcar rsuntor la culme, pentru noi a spus un contemporan vorba aceea adnc i calm: Un arbore cade cu trosnete. A crescut fr zgomot.

wife_de_zmeu
Postat pe 2 Martie 2009 20:24
Hai sa va propozeze moi o chestie. Si anume sa postati cel mult o poezie/creatie literara pe zi si sa ne dam in commentarii. Nu de alta, da' topicu' asta se vrea a fi de oameni "dejtepti". Asa ca lasati copiatoarele la o parte si hai sa ne dam cu parerea despre texte. Propuneri. Sugestii. Critici. Dezvoltari. La subiect, cu argumente. Critica e acceptata atata timp cat ai cel putin 3 argumente sa iti sustii afirmatia iar limbajul nu contine cuvinte de genul "esti penal/fraier/aiurea" sau "lasa-te de scris, ca nu ai nici o treaba".


So, ne bagam?...
prometeus_969
Postat pe 2 Martie 2009 21:18
ouch...jurnalistul meu...
wife_de_zmeu
Postat pe 2 Martie 2009 21:23
pro,

nu am timp acu', dar as prefera "fara reguli"..

seara buna...
iasomia
Postat pe 2 Martie 2009 21:28
parca ziceai ceva de plictiseala...si de sipropos...

hai ca poate as se mai baga si commenturi interesante
wife_de_zmeu
Postat pe 2 Martie 2009 21:30
De la: iasomia, la data 2009-03-02 21:28:36pro,

nu am timp acu', dar as prefera "fara reguli"..

seara buna...



fara reguli, iaso, dar cu argumente. adicatelea sa isi sustina X-ulescu opinia si sa ne "esplice" si de ce.
prometeus_969
Postat pe 2 Martie 2009 21:34
woman,

iar bausi cafea?...

eu ce am sustinut de dimineata?..



pro,

corect!

iasomia
Postat pe 2 Martie 2009 21:35



am fost blonda, soro...
wife_de_zmeu
Postat pe 2 Martie 2009 21:36
pro, eu sunt pentru proponerea ta (doar nu era sa scriu ca sunt si eu pro-propozare, suna ca naiba!!!) ...
anakin
Postat pe 2 Martie 2009 21:38
sunt si eu pro!!! sustin ideia- e buna!!!
insa pentru wife...........sa stii ca-mi place mult ceea ce pui tu cu ella......e super!!! ai publicat mult si citind m-am aprofundat in lumea aia de care vorbesti, imi si imaginam deja frumusetea lucrurilor!!! nu conteaza cit scrii.......pune cit mai mult ca-mi place la nebunie sa citesc!! Bravo
stellutza
Postat pe 2 Martie 2009 22:10
scumpo...eu nu am publicat nimic, sotul meu publica...iar romanul Ella...e scris de el, nu de mine

anyway...iti multumesc in numele lui pentru aprecieri
wife_de_zmeu
Postat pe 3 Martie 2009 00:15

SEMN
de Marilena Mihai

confuz si inconstient,
ca animalul salbatic,
mirosi rabufnirea
timpului greu si firesc,
timpului iubirii.
tu,care-ai tradat prin fuga,
eu,care mi-am spus "gata,
prea multa ingaduinta strica",
tu,atat de rece si distant,
eu,atat de calma,
tu,ce-ai adunat minutele
in nestiute libertati,
eu,cu indiferenta crasa
fata de constrangeri.
tu,accidentat de primavara,
vii sa-mi torni plumb de dragoste
pe inima nefiresc de goala,
eu imi scot lacrimile,
din cutia de bijuterii,
si le atarn in loc de colier,
tu,galopat de irigari indragostite,
dai peste mine cu prea mult verde,
eu,ascunzandu-ma de instinctul tau,
ce bate spre mine accidental.
mihaiarilena
Postat pe 3 Martie 2009 10:13
marinela,

tu ai scris poeziile,nu?

felicitari.

doamnelor si domnilor, iata o fata curajoasa ,desi a citit ca suntem pusi pe carcoteli ..a postat.

iasomia
Postat pe 3 Martie 2009 11:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
loc de munca pentru barbati in strainatate 9 De la: Vidar 26 Iunie 2009 16:26
voi ce spuneti??? 212 De la: mariana33 21 Aprilie 2011 22:47
vreau urgent o parere 1 De la: sebylovegyrls 22 Ianuarie 2011 22:03
Ce inseamna,,,fericiti sunt cei saraci cu duhul?Ce canta mereu popa la biserica? 18 De la: xenaluptatoareainimoasa 24 August 2010 22:53
Dupa atitea sarbatori a venit si rindul lui IOAN sa dea cep la butoi ! 8 De la: VOIAJOR 10 Ianuarie 2013 21:46
Setari Cookie-uri