AM DIVORTAT INSA NU-MI GASESC LINISTEA

AM FOST CASATORITA TIMP DE APROAPE 10 ANI CU UN " BAIAT BUN", CUM I-AR SPUNE TOATA LUMEA SI CU CARE AM UN COPIL MINUNAT . PANA AM INTALNIT PE CINEVA...CINEVA CARE A REUSIT SA-MI DEA CU TOTUL VIATA PESTE CAP ... CINEVA DE CARE M-AM INDRAGOSTIT APROAPE ORBESTE SI PENTRU CARE AM FACUT SACRIFICIUL SUPREM, DUPA PAREREA MEA ...AM DIVORTAT DE SOTUL, CARUIA, ACUM, DUPA APROAPE 1 AN DE LA INTAMPLARE, NU PREA AVEAM CE SA-I REPROSEZ. INSA IN ACEL MOMENT IL VEDEAM CA PE OMUL NEGRU , IAR PE ACEL CINEVA BARBATUL CARE AVEA SA MA FACA FERICITA TOATA VIATA DE ATUNCI INCOLO.
AM PLECAT CU COPILUL, M-AM MUTAT CU "BARBATUL VIETII MELE". DAR NICI PE DEPARTE NU A FOST ASA CUM MI-AM IMAGINAT. FERICIREA IN CARE CREZUSEM CU ATATA CONVINGERE DE FAPT ERA UN COSMAR. PRESIUNI SI JUDECATI DIN PARTEA APROPIATILOR CARE NU AU INTELES GESTUL MEU , A FOSTULUI SOT CARE NU SE PUTEA RESEMNA CU DIVORTUL SI CARE NU PUTEA INTELEGE DE CE NI S-A INTAMPLAT NOUA ASTA, LUPTA CU COPILUL CARE NU INTELEGEA DE CE MAMI SI TATI NU MAI SUNT IMPREUNA SI DE CE NU MAI LOCUIM IN CASA NOASTRA, LUPTA CU ACTUALUL IUBIT PENTRU CA SE SATURASE SA-L MAI ACCEPTE PE FOSTUL SOT IN VIATA NOASTRA ( FOSTUL SOT CARE INRAIT DE CELE INTAMPLATE A INCERCAT IN FEL SI CHIP SA SE RAZBUNE SI SA NE FACA VIATA UN IAD...FOSTUL SOT CARE, ORICUM , INTR-O OARECARE MASURA VA EXISTA IN VIATA NOASTRA DATORITA COPILULUI ). INSA TOATE ASTEA EL SE SATURASE SA LE ACCEPTE, DESI ERAU CONSECINTELE DECIZIEI LUATE IMPREUNA . IN TOT ACEST TIMP AVEAM NEVOIE SA-MI FIE ALATURI , SA MA IMBARBATEAZE, AVEAM MOMENTE CAND SIMTEAM CA CLACHEZ, NOPTI IN CARE MA SIMTEAM SINGURA , DESI ERA LANGA MINE. IN MOMENTE IMPORTANTE DIN VIATA MEA, RESPECTIV ZIUA MEA DE NASTERE, ZIUA ONOMASTICA, CRACIUN, ERAM "DEPARTE" UNUL DE CELALAT . SIMTEAM PE ZI CE TRECE CUM TOATE ACESTE TENSIUNI NE INDEPARTAU UNUL DE CELALAT. IN ACEST MOMENT, LA CATEVA LUNI DE LA DIVORT, SUNTEM MAI RELAXATI IN CEEA CE PRIVESTE CONSECINTELE ACESTUIA, ENUMERATE MAI SUS, INSA TRAIND CU EL REALIZEZ TOT MAI MULT CA O FAMILIE PENTRU EL ESTE O MULT PREA MARE RESPONSABILITATE. INTRE NOI EXISTA INTOTDEAUNA BA UN TELEVIZOR , BA UN CALCULATOR, BA JOBUL LUI. AM POVESTIT CUIVA ASTA SI MI S-A SPUS CA E VORBA DE " SINDROMUL BARBATULUI SINGUR" , EL NEMAIFIIND NICIODATA CASATORIT. INSA NU POT ACCEPTA ASTA , CHIAR SI ASA FIIND . AM AVUT MARI ASTEPTARI DE LA ACEASTA RELATIE...DAR E DEPARTE DE TOATE ACESTE ASTEPTARI . SI PROBABIL NU SE VA RIDICA VREODATA LA NIVELUL ACESTOR ASTEPTARI, PENTRU CA, INVOLUNTAR, CER PREA MULT, PENTRU A COMPENSA TOT SACRIFICIUL PE CARE A TREBUIT SA-L FAC PENTRU A FI CU EL .SIMT CA ATUNCI CAND AM MAI MARE NEVOIE DE EL, NU ESTE ACOLO. ALEGANDU-L PE EL AM CREAT O BARIERA INTRE MINE SI CEILALTI, CEI CARE NU INTELES GESTUL MEU, MA REFER AICI INCLUSIV LA CEI CARE MI-AU DAT VIATA . ACUM MA SIMT MAI SINGURA SI MAI DEZNADAJDUITA CA ORICAND , SI MA INTREB , OARE ASTA E PEDEAPSA PE CARE O MERIT , OARE CULEG CE AM SEMANAT?
delaviataadunate
Postat pe 23 Februarie 2009 16:11
Nu draga mea.nici pe departe nu culegi ce ai "semanat".habar nu ai cata durere si suferinta ai "semanat".tot binele iti doresc.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 23 Februarie 2009 16:29
Poate ai gresit,poate nu.Tu ai decis cu cine sa-ti traiesti viata si la ce anume te-ai expus.Incearca si atrage-l pe actualul tau iubit la o discutie in care sa-i expui temerile tale,apoi vei analiza cat de bn intelege el relatia de mariaj.
sorina_barbie
Postat pe 23 Februarie 2009 16:40
Indraznesc sa va adresez si eu o rugaminte! Particip la un concurs pe site-ul tvr-ului si am nevoie de cat mai ulte voturi...va rog...se poate sa ma ajutati? Este poza a doua (cu mutritza trista desenatat in frigider) de la sectiunea concurs! http://www2.tvr.ro/trezirealaapel/
Va multumesc mult si sper din suflet sa nu deranjez pe nimeni cu aceasta rugaminte!
maimuticagogosica
Postat pe 23 Februarie 2009 17:17
Inceputul e intotdeauna mai greu...daca ai luat aceasta decizie, mergi inainte, vezi partea frumoasa a vieti.Admir femeile care au curajul sa-si schimbe viata...merita...daca ti-e mai bine...tot inainte.Tot binele din lume iti doresc.
emagl
Postat pe 23 Februarie 2009 19:22
De la: emagl, la data 2009-02-23 19:22:18Inceputul e intotdeauna mai greu...daca ai luat aceasta decizie, mergi inainte, vezi partea frumoasa a vieti.Admir femeile care au curajul sa-si schimbe viata...merita...daca ti-e mai bine...tot inainte.Tot binele din lume iti doresc.
.corect,atunci cand traiesti cu un netrebnic.dar din cate inteleg,nu prea are ce sa-i reproseze fostului sot.eu cred ca genul asta de femei ar trebui sa ramana necasatorite,si sa-si vada de zborul lor lin din floare in floare. in felul asta nu ar mai lasa in urma atata suferinta.nu stiu unde le e capul atunci cand,mai dau si nastere unui copil,dupa care se hotaresc brusc "sa isi schimbe viata",asa.........,pentru ca........ .mai trist ,este ca exista oameni care aproba asa ceva.dar....,fiecare cu parerea lui.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 23 Februarie 2009 20:11
Am spus-o si ma repet: toti barbatii e niste porci si niste egoisti care nu intelege o femeie.
anakin
Postat pe 25 Februarie 2009 10:43
De la: roby_cado, la data 2009-02-23 20:11:06
De la: emagl, la data 2009-02-23 19:22:18Inceputul e intotdeauna mai greu...daca ai luat aceasta decizie, mergi inainte, vezi partea frumoasa a vieti.Admir femeile care au curajul sa-si schimbe viata...merita...daca ti-e mai bine...tot inainte.Tot binele din lume iti doresc.
.corect,atunci cand traiesti cu un netrebnic.dar din cate inteleg,nu prea are ce sa-i reproseze fostului sot.eu cred ca genul asta de femei ar trebui sa ramana necasatorite,si sa-si vada de zborul lor lin din floare in floare. in felul asta nu ar mai lasa in urma atata suferinta.nu stiu unde le e capul atunci cand,mai dau si nastere unui copil,dupa care se hotaresc brusc "sa isi schimbe viata",asa.........,pentru ca........ .mai trist ,este ca exista oameni care aproba asa ceva.dar....,fiecare cu parerea lui.Cu stima CATALIN.
VILLAS1189
Postat pe 25 Februarie 2009 11:54
si eu am divortat de curand, gasiti pe forum-RELATIE DUBLA- La fel nu se regaseste nici sotul meu.Dar cat v-a fost bine...?!era minunat nu? Daca nu aveti nici un pic de responsabilitate si considerati ca ..fericirea dureaza o vesnicie, sa nu va gasiti linistea! daca ai calcat peste cadavre...
VILLAS1189
Postat pe 25 Februarie 2009 11:58
De la: anakin, la data 2009-02-25 10:43:35Am spus-o si ma repet: toti barbatii e niste porci si niste egoisti care nu intelege o femeie.
oare se mai poate intelege ceva, in timpurile pe care traim?Cu stimaCATALIN.
roby_cado
Postat pe 25 Februarie 2009 22:40
casa blanca...mie imi pare ca tu te-ai saturat de prea mult bine....

parerea mea...

pacat de copilul pe care il ai, ca nu traieste langa un tata care il iubea. sotul tau te respecta, parca asa ai spus...si nici nu aveai ce sa-i reprosezi...
wife_de_zmeu
Postat pe 25 Februarie 2009 23:07
Situatiile difera de la om la om...mi-am exprimat parerea gandindu-ma la mine...nu am avut curajul necesar sa divortez si...acum realizez ca in toti acesti ani am trait degeaba.
emagl
Postat pe 26 Februarie 2009 09:54
De la: anakin, la data 2009-02-25 10:43:35Am spus-o si ma repet: toti barbatii e niste porci si niste egoisti care nu intelege o femeie.


acum hai sa nu exageram in rau

eu zic ca : 50% e niste porci, 30% e niste egoisti, 15% e oameni si 5% e niste domni
si_totusi
Postat pe 26 Februarie 2009 14:18
Roby cado, daca durere si suferinta am semanat , exact asta primesc. Am sezizat din comentariile tale ca ai trecut sau treci si tu printr-o mare suferinta insa nu judeca lucrurile si oamenii daca nu-i cunosti. Nu incerc sa ma justific, recunosc ca am cea mai mare parte din vina, insa si el, fostul sot are partea lui de vina. Stiti, unii barbatii gresesc foarte mult cand au impresia ca femeile, o data cucerite, si devenite ale lor, cu acte sau fara, nu mai au nevoie de mici atentii pentru a fi impresionate ca pana atunci, nu mai au nevoie de mangaieri tandre si vorbe dulci. Au gresita impresie ca li se cuvine totul fara sa daruiasca nimic in schimb. Am simtit asta ani de-a randul pe pielea mea. Ma simteam tot mai singura , eu si problemele mele , eu si dorintele mele . Ma revoltam tacit pentru ca nu vroia sa ma mai surprinda cu nimic. Apoi am refuzat sa-mi mai expun nemultumirile, respectiv sa-i mai sugerez eu ce sa faca ca sa ma simt apreciata. Am gresit pentru ca m-am inchis in mine si am oprit comunicarea . Nu a fost un netrebnic , intr-adevar roby cado insa , greseala lui a fost ca a considerat ca focul dragostei va dura o vesnicie fara ca el sa-l intretina in vreun fel . Nenorocita de rutina a fost cel mai mare dusman al relatiei noastre. Amandoi ne-am lasat coplesiti de ea , iar eu , intr-un moment de vulnerabilitate, am cunoscut , fara sa caut asta , un barbat de care m-am indragostit, pentru ca in el am gasit atentia dupa care tanjeam de atat timp. Recunoasteti acum cu totii , inainte de a mai arunca inca o piatra , ca asta vi s-ar putea intamapla si voua . Lipsa mea de experienta in materie de barbati m-a facut sa cred ca celalalt e barbatul visurilor mele care ma va face fericita toata viata. Da roby cado , am fost lipsita de experienta , sotul meu a fost primul si unicul barbat din viata mea pana atunci , nu am zburat lin din floare in floare si nici nu-mi doresc , dumnezeule, sa o fac. Nu mi-am dorit decat sa fiu iubita si apreciata la adevarat valoare. Nu mi-am dorit experiente , pur si simplu s-a intamplat. Nu mi-am dorit sa ajung sa plec din casa mea, nu mi-am dorit sa iau copilul , dragul meu copil, de langa tatal lui. Fiecare si le stie pe ale lui , d-zeu mi-e martor ca am incercat sa mai dau sanse acelei casnicii insa lucrurile au iesit ata de urat incat nu s-a mai putut face nimic .

De mine nu prea mai imi pasa, m-am obisnuit cu suferinta, mi-e mila insa de copil , isi iubeste tatal, si nu merita asta.
delaviataadunate
Postat pe 27 Februarie 2009 15:28
casablanca...din cate spui tu...se pare ca ai cazut din lac in put...

si nu dam cu piatra, dar ai gresit-o rau de tot...partea buna e ca acum iti dai seama de asta...

ai grija ce faci de acum inainte...te-ai maritat cu tipul asta? sau doar locuiti impreuna?
wife_de_zmeu
Postat pe 27 Februarie 2009 21:19
Nu va grabiti sa va erijati in judecatori! Cand o relatie se destrama, vina apartine, in masuri diferite, ambilor parteneri.
Apreciez oamenii care au curajul sa incerce... care nu se resemneaza.
Ma abtin in a da sfaturi...
Casa blanca, iti doresc multa liniste sufleteasca... cred ca asta-ti lipseste cel mai mult.
misstiqque
Postat pe 28 Februarie 2009 03:36
Of, oameni buni. Stiti ce ma mira pe mine foarte tare?! Ca INTOTDEAUNA SE CAUTA VINOVATII DINTR-O PROBLEMA SI NU REZOLVAREA EI. Gasirea vinovatilor este un demers care, de cele mai multe ori, blocheaza rezolvarea, exacerbeaza raul. Cine reactioneaza bine la " tu esti vinovat si esti obligat sa repari!", hmm?!
gianiblue
Postat pe 28 Februarie 2009 06:43
Sigur, este mult mai comod sa pui vina ta pe umerii altuia.Asa ti se pare ca respiri mai usor.Oare?Si pe urma ce dovada cauti atunci cand acuzi?Ca nu-l mai iubesti?Daca lucrurile stau astfel, inseamna ca acuzatiile unora dintre Dvs., seamana mai degraba a suze.
Ioana007
Postat pe 28 Februarie 2009 15:36
De la: si_totusi, la data 2009-02-26 14:18:18
De la: anakin, la data 2009-02-25 10:43:35Am spus-o si ma repet: toti barbatii e niste porci si niste egoisti care nu intelege o femeie.


acum hai sa nu exageram in rau

eu zic ca : 50% e niste porci, 30% e niste egoisti, 15% e oameni si 5% e niste domni




tusica...procentele alea...sigur sunt artificiale!!!(nr)
deci...cred ca...este ei...neshte porci...dar...se pare ca...viata...nu poate merge mai departe fara ei!!
si...nu` s...sincer...misogin....!!!
doar ca...lumea se pare ca...inca nu stie de un` s-o apuce!!!
si...tot asteptam...nu stiu ce anume...pt ca fiecare are particlaritatzi...si...ar trebui sa faca ceva sa se identifice cu...conjunctura in care se gaseste!!
ovidiu42
Postat pe 28 Februarie 2009 15:43
Alegerea o faceti voi.De ce va plangeti de ea?
Ioana007
Postat pe 28 Februarie 2009 15:47
parerea mea este ca, tu, inca il mai iubesti pe fostul sot(sau ,acum,reusind sa faci o diferenta iti pare rau de ceea ce ai facut),si te ascunzi dupa copil.nu-i corect.ti-ai asumat o responsabilitate,atunci cand ai divortat pentru.......ce? .trebuia sa te gandesti atunci,la voi,la copil,la acea casnicie.acum e tarziu.si daca nu stii care sunt consecintele actiunilor tale,am sa incerc sa iti spun eu.si anume:doua vieti distruse.si nu ma refer la a ta.a ta este asa cum ai vrut ,asa cum ai cautat,asa cum meriti.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 6 Martie 2009 15:57
Catalin, trebuie sa te contrazic, vine o vreme cand nu mai poti accepta, ca femeie, umilinta, indiferenta, lipsa de respect, infidelitatea, asa ca lasi ratiunea sa aleaga si nu mai judeci lucrurile cu inima. Oricat de mult l-ai iubi, nu poti accepta la nesfarsit sa-ti calce sufletul in picioare si atunci iei hotararea decisiva. Problema femeilor, in general, este ca la ele (la mine in special) iubirea nu trece atat de repede. Ramane acolo in suflet mult timp chiar daca unele dintre noi nu recunoastem. Pt.considerentele enuntate anterior, am recurs la divort cu 6 luni in urma si, recunosc, inca ma gandesc la el si exista momente in care uit cat rau mi-a facut, dar nu-mi pierd speranta ca va veni o zi in care ma voi vindeca. Macar eu am facut pasul dupa aproape 3 ani, nu aveam pentru ce sa lungesc o "boala incurabila". Cu acelasi respect - Gina!
ginren01
Postat pe 7 Martie 2009 08:02
Roby, nu mai da tu atata vina pe femei. Nici o femeie nu hotaraste sa plece din realtie daca i-ar fi bine.
Micass
Postat pe 7 Martie 2009 08:43
De la: Micass, la data 2009-03-07 08:43:47Roby, nu mai da tu atata vina pe femei. Nici o femeie nu hotaraste sa plece din realtie daca i-ar fi bine.
micass,nu dau eu vina pe femei,ci ele singure, ca in cazul de fata.daca ai fi citit cu atentie,ai fi vazut ca acum,la un an dupa divort,ea nu prea are ce sa-i reproseze fostului sot.deci,despre ce vorbim?.si inca ceva.sunt femei,care habar nu au ca le este bine,dar cauta altceva,asa .....,sa vada si ele cum e,si asa se alege praful de camin,de stabilitatea emotionala a copiilor,si de multe altele. .Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 7 Martie 2009 18:09
asta pentru ca tocmai a constat ca barbatul era mai bun decat iubitul...dar, Catalin...toti facem greseli in viata...macar casa blanca a realizat asta ...cu siguranta va trage invataminte din asta...
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Martie 2009 18:17
ginren,intotdeauna am fost de acord ca nimeni nu trebuie sa traiasca asa.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 7 Martie 2009 18:20
Roby , fiecare stim cand ni-e bine sau nu . Problema e ca unii nu au o imagine clara despre ce cauta . Pt ca nu se cunosc .
Fata de care vorbesti tu e doar un exemplu de tipul asta .
blanca
Postat pe 7 Martie 2009 18:21
De la: prometeus_wife, la data 2009-03-07 18:17:41asta pentru ca tocmai a constat ca barbatul era mai bun decat iubitul...dar, Catalin...toti facem greseli in viata...macar casa blanca a realizat asta ...cu siguranta va trage invataminte din asta...
CU CE PRET WIFE?crezi ca acelui copil ii va pasa vre-o clipa daca a tras ea invataminte?Dumnezeule.
roby_cado
Postat pe 7 Martie 2009 18:23
Cata...exact asta spuneam si eu intr-un post anterior...ca e pacat de copilasul ala...ca nu creste langa tatal lui...

problema e ca adultii fac tampenii, pe care de cele mai multe ori le regreta...si copii le trag...
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Martie 2009 18:25
De la: mielutza, la data 2009-03-07 18:21:44Roby , fiecare stim cand ni-e bine sau nu . Problema e ca unii nu au o imagine clara despre ce cauta . Pt ca nu se cunosc .
Fata de care vorbesti tu e doar un exemplu de tipul asta .
nu mielutza,exemplele sunt nenumarate.din pacate.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 7 Martie 2009 18:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
OARE MAI ARE ROST...? 17 De la: tutankhamon 29 Decembrie 2009 00:24
poate fi sotul ...perfect? 50 De la: Maya45 10 Ianuarie 2016 18:33
Partaj Galati 1 De la: garbo253760 26 Mai 2012 18:50
Dupa ce a nascut, sotia mea doreste divortul. 110 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:09
MAI POATE EXISTA O RLATIE DE PRIETENIE INTRE DOI FOSTI SOTI CHIAR DUPA MULTI ANI DE DIVORT? 727 De la: garbo003632 24 Iulie 2009 14:30
Setari Cookie-uri