Ce te faci cand ramai fara job dintr-o data?

Firma la care lucrez isi sisteaza activitatea de la 1 martie!!! Cum sa gasesc de lucru pana atunci? Bineinteles ca exista EJOBS SI BESTJOBS si altele de gen, insa eu caut un raspuns si un ajutor concret. Situatia mea nu e tocmai roz si chiar nu-mi permit sa nu am serviciu.

Ce ti-e si cu viata asta.... Lucrez din anul 2 de facultate, acum urmez o a doua facultatate si tot nu exista siguranta painii.

Daca aveti ceva idei salvatoare... va astept cu drag!
darkrapt
Postat pe 17 Februarie 2009 16:43
dark...

da' ce stii sa faci?... concret...
zambil
Postat pe 17 Februarie 2009 16:44
mda... cred ca fatuca asta si-a gasit de-o paine, ca n-a mai bagat nimica la cv acilea...
zambil
Postat pe 18 Februarie 2009 08:56
Nu, draga zambil, n-am mai scris nimic ieri ca n-am mai avut timp.

E adevarat ca n-am dat prea multe detalii in primul meu mesaj fiindca am fost prea bulversata ieri. Am deschis topic-ul imediat dupa ce am aflat vestea si am scris mai mult in virtutea inertiei...

Insa revin azi cu detalii. Am facut facultatea de litere si acum o urmez pe cea de psihologie. Pot spune ca cel mai bine ma pricep la limba engleza si romana, nu neaparat datorita facultatii pe care am facut-o ci mai mult datorita afinitatii pe care o am in ceea ce priveste acuratetea in exprimare. Am predat anul trecut iar deocamdata inca mai lucrez ca editor-stiri la o agentie de presa.

Desi nu ma astept decat la sugestii de pe acest forum, mizez si pe faptul ca nu se stie niciodata ce turnura pot lua evenimentele.

Faptul ca sunt un om cu o inteligenta activa, reprezinta un atu pentru mine sa ma adaptez usor si sa invat repede.

Ar fi multe de spus despte abilitatile mele, insa nu intentionez sa transform mesajul meu intr-o scrisoare de intentie.

Multumesc pentru interesul manifestat fata de situatia mea.
darkrapt
Postat pe 18 Februarie 2009 11:17
Esti o persoana activa,inteligenta.Incearca sa vezi cum rectionezi la Forex.Nu toti oamenii au aceeasi reactie la acest Forex.Dar gindindu-ne ce Forex-ul este o afacere,oricine ar lasa totul deoparte si ar incepe trainingul.Pune in caseta search,GOOGLE,""Forex"".
Daca te intereseaza,te ajut cu placere.Asa nu vei mai avea surprize cind vor fi ""miscari"" in firma.
garbo023437
Postat pe 9 Iulie 2009 07:28
As vrea sa stiu daca ti-ai gasit un job, pt ca as vrea sa vin cu o propunere.Chiar si daca ai gasit si esti interesata de un venit suplimentar eu iti stau la dispozitie.Am umpresia ca esti exact genul de persoana care se preteaza la asa ceva.Astept raspuns.Pa
lauritzica
Postat pe 23 Iulie 2009 18:39
adica la ce sa se preteze?...
zambil
Postat pe 23 Iulie 2009 19:06
cica , la asa ceva..
kyra
Postat pe 23 Iulie 2009 20:48
d-aia mi-era teama si mie...
zambil
Postat pe 23 Iulie 2009 22:06
Scuze, am scris in graba si nu m-am gandit ca a ar avea anumite interpretari ceea ce am vrut sa spun. Era vorba de acea persoana adaptabila si increzatoare in fortele proprii, care sa nu renunte usor la telurile propuse.Am avut sansa sa cunosc cateva persoane de acest gen si va rog sa ma credeti ca au ajuns in doar cateva luni sa nu mai duca grija zilei de maine.
lauritzica
Postat pe 24 Iulie 2009 16:16

Asta am inteles, dar care-i jobu'?
Ella34
Postat pe 24 Iulie 2009 16:19
eu crez ca persoana e mai curand derutata si disperata... da' or exista joburi si pentru d-astia...
zambil
Postat pe 24 Iulie 2009 16:20
he he hee... ceva [biiip] de avoane cumva?
Thor
Postat pe 24 Iulie 2009 16:21
asa...ca sa stiti...se numeste MLM uri!!!Si e foarte eficiente!!! Sunt genul de oameni cu care ti-e groaza sa te intalnesti!!!
walkiria
Postat pe 24 Iulie 2009 16:29
faci videocht ca tot cerea o fata impresii despre videchat ha ha


sau dai in carti , bobi si cafea , aia sigur e cea mai buna metoda ha ha ha ha ha
cinezee
Postat pe 24 Iulie 2009 16:33
joburi bine platite la firme foarte maaari....de care in romania cazi pe spate cand auzi si in strainatate nu a auzit nici dreaq....
tutankhamon
Postat pe 25 Iulie 2009 10:21
daca vrei sa ai un venit sigur si de durata, o pti face cu succes te rog sa ma contactezi pe yahoo messg stefania_dareli si vb , nu o sa-ti para rau.te astept
garbo003981
Postat pe 9 August 2009 17:37
De la: garbo023437, la data 2009-07-09 07:28:32Esti o persoana activa,inteligenta.Incearca sa vezi cum rectionezi la Forex.Nu toti oamenii au aceeasi reactie la acest Forex.Dar gindindu-ne ce Forex-ul este o afacere,oricine ar lasa totul deoparte si ar incepe trainingul.Pune in caseta search,GOOGLE,""Forex"".
Daca te intereseaza,te ajut cu placere.Asa nu vei mai avea surprize cind vor fi ""miscari"" in firma.

Voiam sa fac si eu un training la forex, chiar merge? Ca am inteles ca tre sa vii cu banii tai sa te joci cu cursul valutelor...Asa-i? Ca daca-i asa eu n-am bani de pierdut doar daca-i succes garantat, ca sa nu mai spun ca trainingurile pentru traderi dureaza o luna/40 ore pe sapt Nu costa bani si training-ul nu? Bine ca eu trebuia sa ma duc azi la firma sa incep, dar nu cred ca ma mai duc...
elle
Postat pe 18 August 2009 09:50
auzi?/ am si eu o'ntrebare....poti sa ramai fara job si din 2 reprize??? sau 3??? cum adicaaaa "dintr-o dataa??"
fleur_de_lis
Postat pe 18 August 2009 15:14
adik fara sa stie angajatii din timp k firma are probleme si nu-i mai poate sustine au fost anuntati asa pur si simplu........flit
nelly05
Postat pe 18 August 2009 15:20
la mine e mai bine k ne zice directorul de 3 luni k se inchide firma da ink........o mai ducem umpik
nelly05
Postat pe 18 August 2009 15:21
da maah am inteles! eram si eu...acida! da stiu ce spui ca am o groaza de prieteni in situatia asta!
fleur_de_lis
Postat pe 18 August 2009 15:25
din pacate din ce in ce mai multi sunt in situatia asta, chiar nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla pe viitor
nelly05
Postat pe 18 August 2009 15:33
hei,hei...fetelor..nu disperati(un loc sub soare este pt toata lumea)..trebuie sa ne adaptam schimbarilor!deciziile tre luate , de cele mai multe ori pe loc...si oricum ar fi,tre sa fii pregatit pt orice,oricand si oriunde...dar nu disperati!nu va faceti tot felul de scenarii iluzorii....ganditi-va ca sunteti intr-un labirint din care veti "iesi cu bine!" si mai ales ganditi-va ce STITI SA FACETI CEL MAI BINE!
LILO
Postat pe 18 August 2009 15:44
mamaa....n-as vrea sa ma f imbolnavit deja de cinismul altcuiva da.....intrebarea asta cui o pui tu oare>>??? femeilor??
of doamne! tare rau mai suna!
fleur_de_lis
Postat pe 18 August 2009 15:53
nasoala treaba....nu stiu daca te mai poti gandi ca esti in labirint cand ai teancul de facturi si rate neplatite...sincer nu stiu cum este,dar cred ca e dureros tare,cred ca incurajarile nu prea-si gasesc ecoul,insa daca as ajunge in situatia asta as incerca sa aceept orice slujba pentru inceput( ma refer la orice slujba decenta si morala) pana as reusi sa ies din impas,intre timp caut ceva care sa se potrivesca pregatirii si pretentiilor mele,desi de ceva vreme e cam greu sa mai ai si pretentii cand vezi ca unii fac foamea si sunt dati afara din case...Doamne ajuta!
Roxxynela
Postat pe 18 August 2009 15:56
roxxynella...cunosc f.bine starea de spirit...da trebuie sa facem fata..vad ca esti credincioasa...o sa fie bine(zice domnul:nu te teme! crede numai!)dumnezeu sa ne intareasca in grelele incercari pe care le avem...sa stiti insa ca pe pamant sunt SUFERINTE cu mult mai mari decit ale noastre..
LILO
Postat pe 18 August 2009 16:02
nu stiu, ea a spus "CE STITI SA FACETI CEL MAI BINE! " si nu creeed ca le trebuie romancutelor....asa o sugestie!
fleur_de_lis
Postat pe 18 August 2009 16:07
lilo,sunt convinsa ca sunt oameni care sufera din cauze mult mai grave decat aceea de a ramane fara slujba,dar cand ajungi sa nu ai un chior,parca nu te mai gandesti ca sunt altii mai rau decat tine,disperarea te face sa te gandesti cum supravietuiesti tu ,nu-ti mai pasa de altii...

eee,dar poate si-o fi gasit fata alta slujba de atunci ca a trecut ceva vreme...
Roxxynela
Postat pe 18 August 2009 16:18
Nici o problema!Dupa o incercare de 3 luni in asigurari,sunt in aceeasi sit.,fara loc de munca.Perseverez in a ma orienta si in alte domenii decat contabilitate.Oricum tb.sa ramai pe faza,si sa faci orice ti se pare ca te implineste sufleteste ,nu numai financiar.
Bafta!
Alice_Bv
Postat pe 18 August 2009 17:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
inca se discuta ...... 1 De la: Alexxandra 1 Martie 2010 16:10
Trainingul a devenit o necesitate 5 De la: quasaria 27 Septembrie 2009 21:09
concediu medical de durata mai lunga 8 De la: sile67 28 Noiembrie 2010 19:53
colaborare 6 De la: Thor_again 24 Noiembrie 2010 15:20
Ce parere aveti despre meseria de politist in Romania? 142 De la: KNIGHT_31 6 Octombrie 2010 18:26
Setari Cookie-uri