Ce v-a costat pastrarea unui copil?

Buna ,nu am intrat de mult timp si incercam sa inteleg despre ce e vorba exact.Nu pot sa cred ca un copil poate fi considerat o povara ca o fetita de 8 ani este asa un deranj pentru mama ei.Sa astepti sa faca 18 ani sa-ti traiesti viata?
Eu am doua fete pe care le cresc impreuna cu sotul.Nimic nu este usor in viata si daca suntem doi tot ne lovim de greutati,tot avem probleme,dar tot ce facem facem pentru ele.Eu incerc sa fiu prietena lor povestim tot si stam ore intregi la taclale.Nici nu ma pot gandi ca intr-o zi ele vor pleca singure pe drumul lor,ca vor zbura din cuib.Dar si pentru atunci am un plan sa astept cu drag nopotii.Cele mai mari bucurii ale vietii noastre sunt copiii.Si eu am plans de multe ori in cautare de solutii.Si mie mi-a fost greu sa merg la servici dupa ce le lasam plangand la gradinita,dar nimic nu-ti lumineaza viata si nimic nu te ajuta sa mergi mai departe decat copii.Nimic nu se compara cu o imbratisare si ,,mami,te iubesc,,.
sunset474
Postat pe 14 Aprilie 2010 10:07
iti dau dreptate sunset nimic nu se compara cu un copil care te ia in brate si spune :te iubesc:problema este cind creste si fac necazuri nu te asculta sau mai rau fac totul pe dos si numai probleme nu te asculta si se cearta cu tine cu toate ca ai facut totul pentru el ' atunci iti doresti sa nu-l fi avut niciodata
cicinel
Postat pe 14 Aprilie 2010 10:17
asta tine de educatia lui..,educatie pe care o primeste..ghici de la cine,no ofense..
roby_cado
Postat pe 14 Aprilie 2010 10:25
Toti copiii se cearta cu parinti si invers .Fata mea cea mare este adolescenta ,dar sa sti ca avem un mod special de a comunica.De mici le-am invatat pe fete ca desi nu voi fi mereu de aceeasi parere cu ele tot eu sunt sprijinul lor.Mereu rad cu ele atunci cand spun ca sunt exagerata si le zic ca la asta sunt bune mamele sa interzica anumite lucruri si sa impuna reguli.
sunset474
Postat pe 14 Aprilie 2010 10:26
De multe ori mi s-a intamplat sa o sun si sa-mi spuna ,,stiu ca nu esti deacord dar sunt in cutare loc,,
Dar vorbesc cu ele am incredere si le arat lucrul asta .Au reguli de respectat si incerc sa le dau impresia ca ele isi iau singure anumite hotarari.
sunset474
Postat pe 14 Aprilie 2010 10:29
bravo sunset ..imi place modul tau de abordare ..oricum e greu se stie ,sa ne facem intelesi de cei din jur ,in special de copiii nostri .
fie el adolescent ,fie la gradi (cum e al meu),trebuie mereu sa stii cum sa vb cu el si sa il faci sa aiba incredere in tine chiar si atunci cand greseste ,sa fii confidentul lui ,etc ..o intreaga filozofie .
insa,ca sa nu ma abat de la subiect ,voi raspund la intrebarea topicului astfel: multa incredere in mine ,multe aprecieri ,multa iubire si mai ales un adevarat scop pentru a-ti dori sa traiesti cu adevarat si sa te bucuri de orice ,dar mai ales de ingerul tau
nu m-as putea opri din scris sa insir toate motivele pentru care e minunat sa ai un copil ...si ca sa inchei ,va spun ca eu sunt o mama singura de sase ani si de cand l-am tinut in burtica(si prin ce aventuri de supravietuire am treeeecut....) ,asa ca ..
no comment pentru cine a deschis topicul .
flordavis
Postat pe 14 Aprilie 2010 13:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Singuratatea in....DOI !!!! 126 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:39
tratament pentru somn 30 De la: garbo_1567 26 Mai 2012 00:31
Apa alcalina, consumati? 13 De la: caleidoscop 24 Iunie 2012 14:47
DOLCE cu programul TV PRIVATE SPICE PREZINTA FEMEIA TRIGAMA 7 De la: Axl_R 12 Iunie 2012 15:16
Este adevarat ca Iisus este lumina Vietii pe acest pamant dar si lumina si viata dupa moarte 13 De la: ingerasulluptator 20 Iunie 2011 00:07
Setari Cookie-uri