Ce v-a costat pastrarea unui copil?

fata, nici nu stiu ce sa mai zic...e trist ca ti se pare asa o corvoada...
imi pare sincer rau pentru tine pentru ca nu reusesc sa te inteleg...mie toate chestiile astea de care te plangi tu mi s-au parut un dar, am simtit ca sunt binecuvantata avand un copil
Anouk
Postat pe 5 Ianuarie 2010 19:42
...da..si mie imi pare rau ca nu am simtit si nu simt..ce au simtit altii...io simt altfel ..in felul meu...ce e o binecuvantare pentru altii pentru mine e o corvoada...din care nu pot sa scap decat peste 10 ani...cand o sa fie fiica/mea majora si cu o scoala terminata...o sa rasuflu ushurata...si cand o sa vad ca am ajuns la nivelul ala...poate o sa simt si eu binecuvantarea libertatzii...altfel
garbo055472
Postat pe 5 Ianuarie 2010 19:46
Si pe mine ma costa totul : viata, bucurie , fericire, dar... din cauza ca NU-L AM !!! SI-L VREAU ATAT DE MULT ! Sunteti inconstienti astia care spuneti ca v-a costat ceva in viata un copil ! De ce vi l-a dat D-zeu voua si nu mie ???
eu_vio
Postat pe 5 Ianuarie 2010 19:48
mama, nu stiu cum sa te fac sa intelegi ca un copil nu iti stirbeste cu nimic din libertatea ta interioara

sunt de acord ca un copil presupune multe sacrificii si renuntari, dar mie tocmai astea mi se par minunate

stii, fiica-mea are 26 de ani, e majora, e pe picioarele ei, si totusi eu inca imi fac griji pentru ea, inca ma ingrijorez, inca o sun sa se imbrace mai gros...

de la calitatea de mama nu poti abdica, chiar daca copilul tau e major...pentru ca indiferent cati ani ar avea tot iti pasa ce se intampla cu el...
Anouk
Postat pe 5 Ianuarie 2010 19:52
472, citesc si ma crucesc!
si zici ca nu esti deprimata, ca asa esti tu, mai "realista"...

sa ma fereasca Domnul de oameni realisti ca tine!
garbo_C
Postat pe 5 Ianuarie 2010 19:53
.ce e o binecuvantare pentru altii pentru mine e o corvoada...
472..ma intristezi tot mai muult un copil nNU ESTE CORVOADA ci este eventual o DULCE POVARA>>>
dar,ia stai matalutza asa...ce ar fi fost sa spuna asa si maica ta despre tine
LILO
Postat pe 5 Ianuarie 2010 19:56
..nu ma intelege gresit!...si eu mi/am dorit copilul...dar acum pe parcurs...imi dau seama ...ca pentru copilul asta imi distrug o parte din viatza pentru ca il am...ca daca nu fac asha nu il mai am din vina mea...si nici vina asta nu pot sa-o duc...la o adica...
...n/am stiut ce presupune exact...si ma vad aproape incapabila sa duc la bun sfarsit ce am inceput....respectand anumiti termeni....
probabil ca daca as fi un pic mai superficiala mi/ar fi mai bine....dar copilul meu nu creste cu ce da Dumnezeu...creste cu ce dau eu...si eu nu dau nimic...natural...deci tre sa produc....sa fac artificii de calcul...cum se zice...sa produc bani si sa ma ocup si personal...ca daca nu am dat de dracu...si mai mult decat starea de fapt...mai greu atarna ideea in sine de avea UN COPIL si atatea responsabilitati ce decurg din asta...si DECI NICI O LIBERTATE.
garbo055472
Postat pe 5 Ianuarie 2010 19:58
472, te-ai intrebat vreodata care e rostul tau pe pamant? da? si l-ai gasit?
a, nu, nu e ala de a frapa lumea cu declaratii soc bune de dat in direct la otv...
ready_vivus
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:02
Trimite-l , fato, la un centru de plasament ! Poate asa ai si tu libertatea de care te tot plangi atat , iar el isi gaseste pe cineva care sa-l iubeasca si sa aiba grija de el!
eu_vio
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:02
mama...tu crezi ca esti singura care te confrunti cu probleme de-astea ? care face artificii financiare ?
toate mamele fac asta, nu e una care sa nu se dea de-a rostogolu' incercand sa-i ofere copilului tot ce e mai bun

si e adevarat ca uneori nu ne ies toate, si ne simtim obosite, si sfarsite, si disperate ca orice am face tot nu ne iese socoata...dar astfel de momente sunt scurte, intelegi ?

imi amintesc ca in anul 2 de faculta, fie-mea lucra la mac si eu a trebuit sa plec in italia sa spal babe demente la cour, doar ca sa-si poata termina ea facultatea...si am urat fiecare moment petrecut acolo, sa stii...dar a fost un sacrificiu pe care l-am facut din toata inima
Anouk
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:03
..chiar a spus dar nu a avut dreptate pentru ca in cresterea mea au fost implicati si bunicii mei...din partea mamei....dar in cresterea fiicei mele nu sunt implicati si bunicii ei ...sa zicem din partea mamei...adica maica/mea.....deci e o diferenta...de genu 3-2 egal 1..si socoteala asta nu o s/o schimbe nimeni niciodata....
....nu e o dulce povara deloc...da - am libertate interioara...dar asta o au toti pushcariashii....io vreau libertatea reala...sa fac ce vreau cu viatza si banii castigati din munca...si sa nu dau socoteala la nimeni si sa nu am nici un fel de datorie...or io am datorii si morale si financiare din cauza asta...si s/ar putea sa mor cu ele...cum s/ar zice...si credetzi/ma ca muncesc de ma ia dracii.
garbo055472
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:04
De la: eu_vio, la data 2010-01-05 20:02:21Trimite-l , fato, la un centru de plasament ! Poate asa ai si tu libertatea de care te tot plangi atat , iar el isi gaseste pe cineva care sa-l iubeasca si sa aiba grija de el!

...asta nu se poate...pentru ca stiu de el...de copil...si nu ma lasa constiinta sa fac asta....e mare are 8 ani jumate....nu e de dus la centru de plasament....dar cu ritmul asta de viatza s.ar putea sa fiu eu buna de dus la nebuni peste un timp....
garbo055472
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:07
stii ceva 472...incep sa ma enervez...dar pe de alta parte ma si intareste in"lupta" cu viata...
cine nu are datorii ,in ziua de azi?
si crezi ca daca fata creste,vei scapa de toate astea...
multi muncim pt foarte putin,dar trebuie mers mai departe..
si mai ales ca ai pt CINE lupta...
LILO
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:08
De la: ready_vivus, la data 2010-01-05 20:02:14472, te-ai intrebat vreodata care e rostul tau pe pamant? da? si l-ai gasit?
a, nu, nu e ala de a frapa lumea cu declaratii soc bune de dat in direct la otv...

...nu ma intereseaza rostul meu pe pamant..atata vreme cat nu imi pot controla viatza...ca mi/o controleaza altii...si asta e dintotdeauna...
garbo055472
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:10
De la: LILO, la data 2010-01-05 20:08:07stii ceva 472...incep sa ma enervez...dar pe de alta parte ma si intareste in"lupta" cu viata...
cine nu are datorii ,in ziua de azi?
si crezi ca daca fata creste,vei scapa de toate astea...
multi muncim pt foarte putin,dar trebuie mers mai departe..
si mai ales ca ai pt CINE lupta...

....cuuuuum???? adica nici cand o sa creasca mare ..io n/o sa fiu libera???...
garbo055472
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:11
472..hm mai ai de urcat trepte...
bine ca nu am fost copilul tau..iata ca am pentru ce sa multumesc lui dumnezeu
LILO
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:13
..de abia astept sa creasca mare...ca sa poata lupta ea pentru ea shi eu pentru mine......da pentru mine cine lupta???...
garbo055472
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:13
...e gresita ideea ca o mama ar fi un super/om...
garbo055472
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:14
Pai nu constiinta iti spune ca vrei LIBERTATE ? Crezi ca acel copil nu simte ca e o povara pt tine ??? Cat crezi ca mai dureaza pana iti va scoate ochii ??? Deja e traumatizata, saracuta !
eu_vio
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:15
De la: garbo055472, la data 2010-01-05 20:14:19...e gresita ideea ca o mama ar fi un super/om...


nu-ti cere nimeni asa ceva...ci doar sa te porti ca o mama normala si iubitoare..
atata timp cat ai adus-o pe lume,si nu i-ai cerut"parerea" daca vrea sa vina sau nu in lumea noastra...acum taci si rabda! fa-ti datoria pana la capat..
LILO
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:17
oof...ana are mere

nimeni nu spune ca o mama e un soi de super eroina care tre' sa faca triplu axel si doublu tulup...

si nu ma enerva iar...TU trebuie sa lupti pentru tine...nu sa-ti plangi de mila

nu intelegi ca nu iti poti permite luxu' sa te autocompatimesti ? maturizeaza-te !!!
Anouk
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:18
...nu stiu dar daca ar fi posibil mi/as dori sa fac schimb de viatza cu cineva pentru o sapatamana....dar sa traiesc viatza cuiva care traieste mai ushor decat mine...si acea persoana sa traiasca viatza mea o sapatamana...si dupa aia sa vorbeasca....despre viatza.
garbo055472
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:18
de unde stii,cum este viata mea de exemplu? usoara?
da mie asa imi pare,pt ca m-am obisnuit cu greutatile...
depinde de fiecare sa isi faca viata armonioasa,in ciuda tuturor greutatilor vietii
LILO
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:21
Da-mi mie fetita si scapi de griji toata viata !
eu_vio
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:22
asa imi vine sa-ti dau fo' doua dupa ceafa, de nu poci sa-ti explic...

de unde pushca mea ti-a venit tie ideea ca altele sau altii o duc mai bine ?
Anouk
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:22
...pentru ca e ceva evident....asta se vede si se simte...in tot si toate...
garbo055472
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:25
Esti ENERVANTA ! Mai lasa plansul pe forum si du-te si vezi ce-ti face copilul , ca de cand tot scrii pe aci i se putea intampla orice !
eu_vio
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:27
se vede si se simte pe dreaq...
tie ti se pare ca ai o viata de rahat ?
pacat ca nu o poti vedea pe-a mea...divortata dupa 23 de ani de casnicie, plecata cu o plasa de boarfe,recasatorita cu un barbat extraordinar, cu care am datorii de 50000 de euroi, si asta pe vremuri de criza

io zic ca daca erai in locu' meu, cautai funia si sapunu'
Anouk
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:28
...suntem in aceeasi camera si eu si copilul...ea se uita la televizor...care e pe un perete al camerei...iar eu stau la calculator...intr/un colt ..al camerei....stau cu spatele la ea si vad tot ce face....se uita la desene....se duce pana la baie...la bucatarie.....tzopaie...si cand se satura de desene...ma da pe mine la o parte casa se joace ...jocuri pe calculator.
garbo055472
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:30
poi,de ce nu interactionezi cu ea?
de ce nu te joci cu ea?
o ajuti la teme?
LILO
Postat pe 5 Ianuarie 2010 20:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubesc un barbat cu 29 de ani mai mare decat mine! 57 De la: Melanie 3 Octombrie 2009 12:30
Distractia la mare poate fi toxica 1 De la: danielatontsch 22 August 2009 11:36
adio criza am reusit 11 De la: nazirra 15 Aprilie 2010 10:47
Relatiile cu veciinii din bloc. 68 De la: andreea_n_c 29 Decembrie 2012 16:20
EUPAREUNIE 2 De la: garbo_408288 19 Aprilie 2015 10:18
Setari Cookie-uri