"Prietenele" mele incearca sa ma desparta de sotul meu..care este atitudinea potrivita fata de ele?

Nu ne-ai spus ce varsta ai tu.Conteaza Daca ai 20 si el 47 este oitreaba dar daca ai 4o si el 67 deja e altceva.
Daca tu te simti bine cu el nu-i problema prietenelor.Daca te accepta pe tine sa-l accepte si pe el.In principiu nu m-as baga intr-o reletie de genul acesta.Am 40 ani dar nu m-ar tenta unul de 67.Nici daca ar fi bill gates.Eterna intrebare: ce vei face tu la 45( in apogeul feminitatii si maturitatii tale ca femeie) cu el de 67?Nu ma refer neaparat la sex,cum e tentata lumea sa creada.Mi-ar fi frica sa nu devina posesiv,dificil, gelos,frustrat sau egoist.Ai 2ani doar ,mai vadem peste 10....20...( nu vreau sa fiu rautacioasa dar sata mi-a venit in cap:casa de piatra- cat piramida lui ....tutankamon)
mans
Postat pe 12 Martie 2010 12:47
situatia ta este foarte clara,iubirea este frumoasa indiferent de varsta, nu-ti lua in seama prietenele care probabil ca sunt si putin invidioase, spune-le clar ca-ti iubesti sotul si ca atat timp cat relatia te mulumeste din toate punctele de vedere nu ai nevoie de nimic altceva. Le poti chiar necajii spunandu-le ca tu consideri ca relatia ta este mult mai frumoasa decat toate relatiile lor, deoarece sotul tau fi sigura ca si-a asumat si riscul unei eventuale despartiri (fiind constient ca poate exista o zi cand poate iti vei dorii mai mult), insa... mai mult nu inseamna un pachet de muschi, un tablou frumos,admiratia frumosului din oglinda, cel mai mult ai tu: o relatie frumoasa de care esti mandra, dragoste si respect din partea intregii familii. Daca prietenele tale nu inteleg acest lucru, scuza-ma dar nu ai nevoie de astfel de prietene, depinde de tactica ta de a sti sa le necajesti in asa fel incat ,de ciuda ca nu te pot convinge sa gandesti ca ele, vor renunta sa mai deschida acest subiect. Ai insa mare grija nu intra in jocul lor si nu accepta sa iti recomande barbati tinerei, este riscant, iti garantez eu. Nu intra in jocul lor ca exista posibilitatea sa te ia valul si sa uiti ce inseamna o relatie frumoasa. Atentie! Exista putine relatii tinere care au dragoste totala din partea barbatului,in relatiile tinere femeia trebuie sa depuna eforturi sa potata dovedii ca iubeste, tu esti iubita si iubesti fara sa fie nevoie sa dovedesti cuiva dragostea ta, fii mandra de ce ai si fii constienta ca meriti aceasta dragoste. Nu-ti lasa prietenele sa te tachineze , tachineaza-le tu pe ele,spune-le ca aseara ai facut dragoste cu sotul tau de mai multe ori, ca a fost f. tandru, ca ti-a facut inainte un cadou frumos, sau ca te-a scos in oras la restaurant, etc.spune-le povesti frumoase chiar daca uneori vei exagera, le vei necajii in asa fel incat isi vor schimba parerea. Cand ti se pare ca exagereaza din nou spune-le ca te grabesti ca trebuie sa mergeti la o petrecere simandicoasa si iti ia timp sa te pregatesti, gaseste tot felul de povesti frumoase pe care sa le servesti lor si nu fii niciodata foarte atenta la povestile lor. TU ai povestea ta frumoasa, si iti garantez eu ca sunt putine povesti frumoase si reale in lume, precum este relatia ta.
Si fi sigura ca nu conteaza cat va dura, profita de frumosul relatiei atat cat relatia exista dupa aceea daca va intervenii ceva neplacut asta este viata dar nu renunta pur si simplu doar pt. ca prietenele tale gandesc intr-un fel anume, nu este deloc important ce gandeste lumea despre relatia ta, nu ai nevoie de nimeni. Iubeste si lasa-te iubita, acest sentiment este unic
garbo100606
Postat pe 12 Martie 2010 12:59
Daca il iubesti, nu ar mai trebui sa te preocupe - zi-le de fiecare data ce le-ai spus si parintilor : "e sotul meu si il iubesc, indiferent daca credeti ca e posibil sau nu" si gata. Daca iti sunt prietene/i adevarati, vor intelege si nu vor mai zice nimic pe tema asta.
Daca insa nu... asta e, incearca sa iti faci prietene si care sa va accepte pe amandoi asa cum sunteti
blue_dream
Postat pe 12 Martie 2010 15:16
Draga mea si intre mine si sotia mea este o diferenta de 23 de ani. SI CE DACA?!!! Sincer, ne intelegem perfect, suntem parca facuti unul pentru celelalt, stiu cum sa protejez iubirea noastra si nu las PE NIMENI sa intervina in alcoov. Uita-ti "prietenele", practic nu incearca decat sa-ti ruineze fericirea si te invidiaza cu siguranta. Cine-ti este prieten te ia asa cum esti si nu-ti da sfaturi in ceea ce priveste casnicia ta. Pastreaza-ti vie iubirea si poti fi fericita. Pot paria ca daca va despartiti, una dintre ele va incerca sa-ti ia locul. Daca sunteti fericiti si ti-e bine nu asculta clevetirile celor ce nu va cunosc in intimitate, vezi-ti de drumul tau si...atat.
barlogea
Postat pe 14 Aprilie 2010 22:33
""Prietenele" mele incearca sa ma desparta de sotul meu..care este atitudinea potrivita fata de ele?"...
n`am citit toata povestea dar dk il iubesti renunta la ele....ca "prietene" ....tot ai sa gasesti ...

blaa
Postat pe 15 Aprilie 2010 02:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu mai rezist! 59 De la: alexia231 14 Aprilie 2011 14:59
as dori sa cumpar un patut ieftin folosit 1 De la: anacs 12 Iulie 2010 12:57
Rugaciune puternica 37 De la: garbo_477838 11 Ianuarie 2018 17:37
vreau sa imi gasesc tatal! 21 De la: Ana_Queen_1 11 August 2018 21:37
O relatie de 3 ani spulberata 14 De la: irina31 22 Noiembrie 2009 21:13
Setari Cookie-uri