Credem in Dumnezeu cu adevarat sau ....ne prefacem ?

De la: Ioana007, la data 2009-05-30 21:33:05Vreau sa va mai spun ceva:Nu va apucati sa cititi Biblia singure, ca o sa ajungeti sa va bateti joc de ea, fara intentie, desigur, dar din necunoastere.Biblia se preteaza unei Hermeneutici sacre, care va depaseste, si se adreseaza unor initiati.Faptul ca repetati ca un papagal niste citate, poate oricare dintre noi sa o faca, avand Biblia in fata.Dar asta nu inseamna cunoasterea Bibliei.Daca ai fi intr-adevar cunoscatoare ai avea un rang mai inalt, de preoteasa, calugarita, pastor, ori tu esti o simpla practicanta a Bibliei.Nu este nimic jignitor in ceea ce va spun, dar mai bine va mai temperati putin atunci cand vorbiti despre Dumnezeu...


Iisus Hristos a spus urmatoarele cuvinte care au ramas memorabile si au fost amintite de useri:"Cercetati Scripturile" si:"Va rataciti pentru ca nu cunoasteti Scripturile..."(citez din memorie) si, pentru a nu plictisi, El le spunea asta inititatilor, nu practicantilor! Ca tare multi erau cunoscatorii si tare putini practicantii pe vremea aceea, ca si in vremurile noastre. Ce sa practici daca nu cunosti? Ce spune unul si altul pe aici, fara sa fi citit niciodata Biblia?
sora_ilsi
Postat pe 1 Iunie 2009 16:58
sorela...

poate e bine sa precizezi ca indemnul se adresa preotilor evrei, iar scripturile erau evreiesti... pe vremea lui cristos nu existau scripturi crestine, si nici cristos nu era crestin...
zambil
Postat pe 1 Iunie 2009 17:00
Ilsi,dar paragraful cu famenul etiopean l-ai citit???,sau cel cu Luca si Cleopa pe drumul spre Emaos??? Ai inteles de acolo ca poti face totul singur???ma indoiesc...
valentino
Postat pe 1 Iunie 2009 21:15
Nu, Val, nu singur, dar am inteles ce spunea sfantul apostol Pavel"Pot totul in Hristos care ma intareste"...
sora_ilsi
Postat pe 2 Iunie 2009 01:06
Ilsi,faci confuzie...cind Pavel spunea acest lucru,era un maestru in crestinism,nu un icepator ca cei pe care ti i-am citat.Iar noi vorbeam de aceasta faza.Pavel afost si el instruit si indrumat,ca toti altii,intr-un mod particular.Daca tu esti ortodoxa,cum imi pare ca esti,ar trebui sa cunosti ceva istorie patristica,inainte de a te pronunta confuz...
valentino
Postat pe 2 Iunie 2009 21:13
Ei bine, Val, si acum ajungem, pe undeva, la ce se afirma mai inainte ca trebuie sa gandim cu mintea noastra, nu sa luam de bun tot ceea ce ne spun altii, alaturandu-ne unui spririt de turma.

Totusi, dupa parerea ta, cine ar fi cel mai bun indrumator?
sora_ilsi
Postat pe 2 Iunie 2009 23:07
Inrebarea ta nu poate avea un raspuns precis,dat fiind faptul ca vorbim la general.In afara de cazurile alesilor directi,altfel spus,geniilor(care au beneficiat de o inzestrare spirituala si intelectuala mult superioara maselor),dar care la rindul lor au studiat toti antecedentii - noi toti ceilalti avem nevoie de indrumatori.Vorbind de latura spirituala si in particular,de credinta ortodoxa,aceasta a pastrat,la nivel oficial,scris si unanim recunoscut,tot ce s-a stabilit in cele 7 sinoade ecumenice.Cine vrea cu adevarat sa afle aceste principii,sa inteleaga mistica lor,trebuie sa mearga direct la sursa -literatura patristica.Cultele protestante si neoprotestante asa ceva nu au pt nu au trecut.Ei nu se trag din nimic,au cazut ca meteoritii,din senin.De asta nu recunosc nimic din traditii,pt nu apartin nimanui.A te poticni de faptele slujitorilor alatrului nu ajuta pe nimeni sa fie mai bun.Cine este interesat in mod sincer de aflarea adevarurilor,tocmai acest interes,va fi cel care sa-i deskida drumurile inspre ele.Sau altfel spus :cauta si vei afla,bate si ti se va deskide.Aflarea aevarului nu comporta nicicum skimbarea formei de credinta ci aprofundarea ei.Cum sa nu te mai multumeasca credinta in care te-ai nascut -spunea Calla-pai daca nu o cunosti asa te ratacesti.Se spune-
:poporul piere din necunostinta de D-zeu. Atunci,iata la ce sint buni indrumatorii si cei ce au fost inaintea noastra sau,cu alte cuvinte in cazul nostru SFINTA TRADITIE.
valentino
Postat pe 3 Iunie 2009 06:59
Exista o citire hermetica a Bibliei, pentru care profanii nu sunt pregatiti si nici chiar practicantii religiei.Din aceasta cauza ne ratacim in tot felul de erezii caraghioase pe care le punem in numele Domnului.A cunoaste Biblia este un act de cultura, dar nu uitati ca Biblia este ebraica, si ca fiecare popor, are Dumnezeul lui, si mai ales istoria lui culturala.Iar al doilea lucru pe care nu trebuie sa-l uitati, este ca suntem romani si nu papagali.
Ioana007
Postat pe 3 Iunie 2009 19:17
Oare Iisus Hristos nu ne poate fi un indrumator suficient de bun?
Iisus Hristos spunea ca oamenii pier din lipsa de cunostinta. Pe atunci nu era vorba de Sfanta Traditie, ci de traditii de sorginte omeneasca infierate chiar de El cand spune ca cei care se credeau sfinti inlocuisera Cuvantul lui Dumnezeu cu niste traditii si obiceiuri omenesti.

Sa ne amintim ca insusi papa, nu de mult, facea un apel la crestinatate sa studieze Biblia.
sora_ilsi
Postat pe 3 Iunie 2009 21:19
pai daca nu papa, atunci cine?..
zambil
Postat pe 3 Iunie 2009 22:42
eu sigur nu. Biblia e scrisa de interesele oamenilor. punct. cine poate demonstra contrariul?!! se ofera careva? nu? mi-am imaginat io.
gianiblue
Postat pe 3 Iunie 2009 23:14
La neuronul despre care vorbeai si imaginatia este suficienta.
Ioana007
Postat pe 4 Iunie 2009 09:00
Ioana... tu jignesti?! mda.
gianiblue
Postat pe 4 Iunie 2009 11:07
Eu te jignesc?Tu ai inceput prima.
Ioana007
Postat pe 4 Iunie 2009 20:44
cu ce, amore? cu nazarelile tale. eu nu jignesc. ce ti s-a parut?!!!
gianiblue
Postat pe 4 Iunie 2009 20:45
De la: gianiblue, la data 2009-06-03 23:14:08eu sigur nu. Biblia e scrisa de interesele oamenilor. punct. cine poate demonstra contrariul?!! se ofera careva? nu? mi-am imaginat io.


Te-as sfatui,Gianetta sa citesti aceasta Biblie asa,ca si cutura generala,sa vezi daca-i kiar asa cum spui tu.Contez pe faptul ca nu-ti va face rau.
valentino
Postat pe 4 Iunie 2009 20:52
valentino, am citit si mi-a facut foarte bine. dar nu cred ca este cuvantul lui Dumnezeu. ci al oamenilor.asta cred eu.
gianiblue
Postat pe 4 Iunie 2009 20:58
E un pic de timp de cind banuim ce persoana e in spatele fiecarei postari.Asta,pe mine m-a facut sa vad in tine o persoana destul de inteligenta sau ,altfel spus,care vede si dupa si pe sub si printre rinduri.De aceea mi-am permis sa te indemn la citirea acestei carti.Cindva eu am citit-o sa pot contraargumenta sustinatorii ei...dar am ajuns,aprofundind,sa aflu veridicitatea ei.E un subiect amplu iar forumul nu permite o adecvata aprofundare.Mi-ar placea sa putem discuta in contradictoriu,pe viu,are alt efect...
valentino
Postat pe 4 Iunie 2009 21:05
valentino, imi pare rau sa te dezamagesc. eu am inteles perfect invataturile Bibliei. dar nu ma intereseaza subiectul. de ce?
pentru ca am vazut prea multi farisei in jocul asta. si sunt cu atat mai cumpliti cu cat ei cred ca citesc, inteleg si aplica cuvantul Domnului. eu am ales sa fac tot posibilul sa fac bine, sa nu ranesc pe nimeni. Si Dumnezeu sigur ma va ierta ca nu-i stiu pe de rost "cuvantul". Mai ales pentru ca vede ca eu nu cred ca este al sau.
Daca era cuvantul lui, toata lumea care-l citea se transforma magic intr-o lume perfecta. Dar nu este asa. Dumnezeu a lasat sa gasim cuvantul lui in noi. Si fiecare.... cum il cauta si intelege....
gianiblue
Postat pe 4 Iunie 2009 21:13
Buna propunere.Daca pe viu are alt efect, totul depinde si de ambianta: Daca discuti problema la biserica, in parc, la cofetarie sau acasa.Cel mai bine este acasa, cu o muzica lenta, cateva lumanarele arzand parfumat si o cina romantica, amintind de cina cea de taina.
Ioana007
Postat pe 4 Iunie 2009 21:16
Poti sa-mi spulberi un dubiu Ionica : tu de care parte stai???Imi pare un subiect care merita un anume respect...
valentino
Postat pe 4 Iunie 2009 21:21
Aici stau o parte din marile dileme...stii tu,Giani,cei care vind droguri nu sint si consumatori,fac doar afaceri.Pacat ca realitatea e asta,cunoscuta tuturor si piatra de poticnire pt multi...si ,mai mult,cauza skismei lui Luther si a celorlalti dupa el...Cine ruseste sa treaca de acest hop,poate vedea adevarata fata a credintei...
valentino
Postat pe 4 Iunie 2009 21:26
Ioane, termina cu porcariile. nu numai tu ai vertebre, draga. au si altii..
valentino, eu nu cred in nimic aratat de altii. numai ce intelegi tu - la modul general - iti poate fi propriu. de aia nu dau eu doi bani pe astia care memoreaza citate din mari luminati. la urma urmei nu retinem decat ce am gandi chiar noi insine in o mie de ani, daca i-am avea...
Eu nu caut credinta nici inainte si nici dupa Luther... IN ALTII. nu trebuie sa dea nimeni din maini sa imi explice credinta. ca de aia se si numeste credinta. ca se crede, ca eu, tu, el, ea, noi, voi, ei CREDEM. asta vine din interior. la urma urmei crestinii pedepsiti s-au poticnit cu mult mai mult decat noi. si ei au crezut. deci vezi ca-i dupa fiecare?!! eu nu cred ca ne putem invata credinta unii pe altii.
gianiblue
Postat pe 4 Iunie 2009 21:51
Recunosc ca in ceea ce priveste credinta, de cele mai multe ori ma prefac. Adica ma rog ipocrit in 90% din cazuri si, cand chiar dau de dreaq ma rog serios si mai si plang. Si-o zic p-aia din suflet cu 'bunule Dzeu'.
Dar cam asa merge cu credinta, nu?
_alexandra
Postat pe 4 Iunie 2009 21:58
alexandra, ai pus punctul pe j. ei. uite de asta ma feresc...
gianiblue
Postat pe 4 Iunie 2009 22:14
Fetelor,imi place sinceritatea voastra...
valentino
Postat pe 4 Iunie 2009 22:23
pai, valentino, cum ar fi fost credinta nesincera? era credinta? eu cred in credinta mea. nu are avizul Patriarhiei dar nu ma simt mai prejos decat nici un credincios.
daca v-as spune ce "credinciosi" am intalnit in viata mea ATI FI PRIETENII CARE STIU DE CE... PREFER SA CRED IN FELUL MEU.
gianiblue
Postat pe 4 Iunie 2009 22:27
Giani,tu ori ai avut parte numai de tilhari si de misei,pe la orice colt de strada,ori l-ai cautat pe D-zeu in oameni...imi pari asa suparata pe toata lumea...dureros de realista...
valentino
Postat pe 4 Iunie 2009 23:32
Credinta se invata tot asa cum inveti sa vorbesti, sa faci fasole cu zeama de varza, sau cozonaci de pasti.Fiind vorba de o relatie directa,nu este nevoie de prea multe floricele.Dar unii au inteles sa transforme credinta intr-o afacere profitabila, mai ales ca multa lume pune botul, ca sa nu se supere cu Dumnezeu, motiv minunat ca sa verse bani in buzunarul smecherilor.
Replica dinainte am scris-o simultan cu tine.Dar tu ai fost mai rapida si a ta a aparut cea dintai.Recunosc, ai coloana vertebrala, cu conditia sa ti-o pastrezi la fel si pe mes.De fapt nu are importanta, intelegi?
Ioana007
Postat pe 5 Iunie 2009 07:15
eu inteleg PERFECT. da' tu sigur intelegi?
gianiblue
Postat pe 5 Iunie 2009 07:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
login 5 De la: hermosa20 28 Iunie 2012 16:12
Despre actul sexual 11 De la: narcysa 28 Noiembrie 2010 10:09
Ce parere aveti despre stiinta lumeasca? Si despre stiinta duhovniceasca? 92 De la: ROI2009 7 Mai 2011 17:47
RELATII INTERZISE......PROFESOR - ELEV 20 De la: nazirra 10 Mai 2010 23:05
PROBLEME CU NETUL 27 De la: tutankhamon 15 Iulie 2009 00:16
Setari Cookie-uri