Credem in Dumnezeu cu adevarat sau ....ne prefacem ?

Cine esti tu care spui ce este bine si ce este rau? Eu cred ca esti mai pacatoasa decat noi, si nu ti-ar strica putina umilinta.Cele zece porunci apartin lui Moise.Botezul s-a facut si in vremea lui si in vremea lui Hristos.Dar inainte de Hristos a fost Crestinism?Ba.Sigur ca moastele ajuta.Ele sunt dovada materiala a unei conduite exemplare, al carei model il respectam.Crezi ca spalarea pacatelor a facut oamenii mai cumsecade?In nici un caz.Altfel nu ti-ar fi dat tie prilejul sa spui prostii.Asa ca ai grija la judecata.Vezi ca am sa fiu si eu pe acolo ca sa pun o vorba...
Ioana007
Postat pe 27 Mai 2009 15:54
valei, si la judecata de apoi e pe pile, relatii spaga?
si_totusi
Postat pe 27 Mai 2009 15:57
eu nu cred ca oasele sfintilor ajuta la ceva

problema cu oamenii e ca intotdeauna vor sa aiba ceva material in fata ochilor, ceva de care sa se agate

vanghi, tu ai observat ca oamenii nu se roaga atat de mult la Mantuitor ?

prefera sa o faca la sfinti, unii despre care eu, personal, nici nu am auzit

fetele nemaritate se roaga la Sf. Anton, cei care cred ca au facute farmece, se roaga la Sf. Vasile...de ce sa nu ne rugam direct lui Isus Hristos, daca tot vrem sa ne rugam cuiva ?
wife_de_zmeu
Postat pe 27 Mai 2009 16:02
ajuta. omul se leaga de orice ca sa reuseasca in ce-si doreste. nu moastele fac minunea ci, tot noi . ne canalizam si ne focalizam mai bine actiunile , stiind ca avem ajuror divin. e o chestie psihologica care e benefica.
si_totusi
Postat pe 27 Mai 2009 16:30
adica e ca efectul placebo ?

incerci sa spui, ca noi, cu vointa noastra, reusim ?

mda...adica credinta asta e un mod ne a na canaliza resursele in mod pozitiv, si doar ne place noua sa ii dam o denumire ?

seamana mult cu ce sustine zambilica
wife_de_zmeu
Postat pe 27 Mai 2009 16:32
exact.
si_totusi
Postat pe 27 Mai 2009 16:33


asteapta tu numa'...sa vezi ce iti sar credinciosii in cap...
wife_de_zmeu
Postat pe 27 Mai 2009 16:36
te preocupa o problema, cauti cai si mijloace de realizare a e, incepi sa te agitii. daca stai impasibil, nu o sa-ti cada para malaiata din cer . insa, mergand pe la biserica, rugandu-te la moaste, avand mereu cel obiectiv in fata, vrute-nevrute cauti si solutii. ai cel putin un scop si vei face tot posibilul sa-l atingi.povestea cu domnul sau sfantul ce este alaturi de tine, e doar un impuls de a actiona
nu e nici o minune, nici o interventie divina. tu prin tine te ajuti. de asta, eu nu em nimic cu cea religie, vazuta din acest unghi de vedere.

avand mereu preocuparea de a reusi, pana la urma, chiar obtinem ce ne dorim.
si_totusi
Postat pe 27 Mai 2009 16:40
De la: sora_ilsi, la data 2009-05-25 15:34:21Val, Dumnezeu nu ia oamenii ca tagma, ci ca indivizi, pentru ca mantuirea e personala.


Asta ar fi teoretic,dar practic??? Intre ce AR trebui si ce SE FACE,e o mare diferenta...si vrind-nevrind cine are o anumita functie e recunoscator si aparator tagmei sale.Cine nu e asa,trece in categoria martirilor si apoi sfintilor...
valentino
Postat pe 27 Mai 2009 20:08
Religia trebuie sa ti-o alegi cand ai discernamant,ca si Domnul Isus, care s-a botezat la 30 de ani.

Mai Calla dar daca o persoana moare pina ajunge sa decida singur,cu discernamint,unde sa se boteze,ce se alege de sufletul lui???
Apoi,pina la tine,prin cine a venit vestea despre un D-zeu???,peste noapte,asa,sau au fost ceva persoane implicate???...si daca e asa,acestora le poti da frumusel un sut in fund sau le esti recunoscatoare???.Valabil si pt parinti sau oricare binefacator...Iar daca respectul tau pt cine ti-a facut un bine,e ZERO,cine poate crede ca fata de D-zeu e altul???
valentino
Postat pe 27 Mai 2009 20:16
De la: valentino, la data 2009-05-27 20:08:24
De la: sora_ilsi, la data 2009-05-25 15:34:21Val, Dumnezeu nu ia oamenii ca tagma, ci ca indivizi, pentru ca mantuirea e personala.


Asta ar fi teoretic,dar practic??? Intre ce AR trebui si ce SE FACE,e o mare diferenta...si vrind-nevrind cine are o anumita functie e recunoscator si aparator tagmei sale.Cine nu e asa,trece in categoria martirilor si apoi sfintilor...


Cred ca si practic, mantuirea e tot personala. Iisus Hristos o ofera oricui crede. Nu bisericii, ci individului.
sora_ilsi
Postat pe 27 Mai 2009 22:43
Iisus Hristos a spus"cine crede si se va boteza va fi mantuit", dar nu este specificat botezul cu Duhul Sfant, caci nu cred ca despre botezul cu apa este vorba, pentru ca talharul de pe cruce nu a avut parte de asa ceva, ca nu a mai fost timp pentru asta, totusi Mantuitorul i-a promis vesnicia.

Sigur nu toti putem sa riscam pana-n ultima clipa a vietii, ca nu stim cand va fi aceasta. In sensul acesta El ne spune: "Astazi daca auziti glasul Meu nu va impietriti inimile..." El da un sfat, dar alegerea apartine fiecaruia.
sora_ilsi
Postat pe 27 Mai 2009 22:58
Ioana! Eu nu spun ce e bine si ce e rau de la mine, ci pe baza poruncilor si pe baza Bibliei!
Poruncile sunt ale lui Moise? Chiar? Deci tu nu tii nicio porunca, nu? Ai mai multi dumnezei, iti faci chip cioplit,furi, minti, te inchini la idoli, iti bati joc de parinti, ravnesti la ce e al aproapelui, preacurvesti.etc. Da?
Dar cine a scris poruncile pe table? Asta stii? Pana si justitia se ghideaza dupa unele porunci si toata crestinatatea(dupa unele) si tu spui ca e Legea lui Moise si nu trebuie tinuta!!!! Adica noi ne ghidam dupa propria minte sa facem ce e bine!!!De aceea suntem asa cum suntem! Oare ne prefacem ca credem in El si nu stim? Dupa ce te ghidezi cand gresesti? Sau tu nu gresesti? Suntem toti pacatosi, asta e problema, doar ca unii cauta adevarul si pe Dumnezeu si altii o iau pe ocolite...inutil...
si_totusi scrii ca nu avem nevoie de Dumnezeu ,ca singuri daca ne concentram putem face bine...no comment!Eu am nevoie de Dumnezeu sa fie in mintea mea, in viata mea, in tot ceea ce fac, nu in fata ochilor ceva oase, icoane! Ce impuls va dau astea?!Jale mare!Pavel scria ca vrea sa faca binele si tot raul il face! Cred ca nu avea moaste!!!
Problema lui stiti care era? Ca nu ii dadea totul lui Dumnezeu:vointa, viata, timpul, gandurile. Vroia sa faca singur totul, dar era sincer si a inteles intr-un sfarsit ca daca e Dumnezeu la carma vietii lui, primeste putere de sus si orice i se intampla bine, rau, e spre binele lui atat vreme cat e cu Dumnezeu .
Valentino! Omul va fi judecat dupa ocaziile pe care le-a avut sa Il urmeze pe EL. Nu e important daca a fost botezat, ci daca a avut credinta si a fost sincer.Botezul arata ca vrei, public, sa se stie ca ai ales sa fii de partea lui Dumnezeu si sa pazesti legea Sa. Aici nu discutam de cei care nu au avut ocazia, ci de cei care o au si trec nepasatori pe langa ea.
Daca cineva mi-a facut cunoscuta existenta lui Dumnezeu, ce trebuie sa fac? Sa ma inchin lui sau lui Dumnezeu? Eu am descoperit nevoia de Dumnezeu prin experiente proprii, prin suferinta. Asa ca ii sunt recunoscatoare lui Dumnezeu!
Si ca o paranteza, nu am fost botezata de mica, ci m-am botezat eu, cand am simtit aceasta nevoie!
Prometeus! Si cum se face ca chiar daca au ceva material in fata, tot rai sunt si se calca in picioare si se injura acolo de te apuca fiorii? La fel si cand iau apa sfintita! NU e trist ca tot primitivi am ramas, ca mergem dupa gloata fara sa intelegem nimic din ce inseamna a fi credincios si dependent de Dumnezeu? Luther a vazut multe adevaruri calcate in picioare.Iertarea se facea pe bani, gloata era manipulata de cler...si acum e la fel...Nu e trist? Va recomand sa cititi despre Luther
calla
Postat pe 29 Mai 2009 14:45
Nu te supara, dar tot ce spui aici, spui de la tine.Il pui pe Dumnezeu inainte , ca sa blochezi orice replica impotriva si in acelasi timp sa-ti ascunzi propriile tale afirmatii gresite.Poate Dumnezeu sa greseasca?Nu.Asa ca domnisoara/doamna Calla poate sa spuna ce a supt de la mamica ei cand era de doua zile, ca nu va exista nimeni sa o contrazica, chiar si daca a mancat-o degetul mic de la piciorus si de suparare, l-a bagat in gura.Faptul ca am spus ca poruncile sunt ale lui Moise, nu te poate determina sa o iei singurica pe aratura si sa tragi concluzii simpatice, ca eu nu stiu nici o porunca, ca am mai multi Dumnezei, s.a.m.d.Ceea ce spui tu aici sunt niste rautati gratuite pe care nu Dumnezeu te-a invatat sa le spui ci pacatele tale.Asa ca ar trebui sa mai stai de vorba cu El si vezi ce parere are, pentru ca noi muritorii luati la bascalie de ignoranta ta culturala, l-am anuntat printr-un fax.Parerea mea personala este sa vezi in ce masura pacatele noastre sunt mai mari decat ale tale.Mie frica sa nu fie invers.Vrei sa iti spun ce pacate ai?In primul rand pacatul trufiei.Iti permiti sa judeci lumea, tu care esti mai pacatoasa decat ea?Unde iti este umilinta pe care ar trebui sa o ai?Unde iti este dragostea ta de aproapele tau?
Ilsi toata lumea este botezata.Faptul acesta nu impiedica pe nimeni sa nu greseasca si mai ales sa nu minta cu seninatate ca il iubeste pe Dumnezeu.
Ioana007
Postat pe 29 Mai 2009 16:49
Wife, oamenii prefera oasele decat pe Dumnezeu.O fata imi spunea ca dragostea trece prin stomac.O parafrazez si spun ca si Dumnezeu trece pe acolo.Omul il iubeste pe Dumnezeu cand este satul si cand este cu burta goala il injura.Pentru ca este mai comod sa stai cu mana intinsa in numele Lui, decat sa faci ceva si din ceea ce faci sa ii dai si Lui.
Ioana007
Postat pe 29 Mai 2009 16:56
mda, ai dreptate...si multi dintre noi ne rugam la Dumnezeu doar cand suntem la ananghie
wife_de_zmeu
Postat pe 29 Mai 2009 16:58
Incep sa ma dumiresc...Daca tot esti asa citita,trebuia sa ne spui si ce i-a raspuns Luther mamei sale cind l-a intrebat daca sa vina in cultul sau sau nu...LA NOI SE TRAIESTE USOR DAR SE MOARE GREU...
Apoi ce a exclamat inainte de a muri...O DE AS PUTEA INTOARCE TOATE EREZIILE PE CARE LE-AM SCRIS...Mai documenteaza-te papusa,orice moneda are doua fete...
valentino
Postat pe 29 Mai 2009 18:31
Am inteles Calla mesajul tau si sunt socata.
Dumnezeu sa te ierte de toate ereziile care le spui si sa-ti dea lumina in minte si in suflet.
Fie ca intr-o buna zi sa gasesti calea adevarului si viata!
Aemulus
Postat pe 29 Mai 2009 18:50
calla, nu ai inteles ce am zis, dar nu conteaza
si_totusi
Postat pe 29 Mai 2009 20:57
Dovediti-mi biblic ca gresesc, ca asa putem vorbi la nesfarsit... Erezii? Care sunt erezii? Tot ce nu corespunde cu Biblia? Mda... Nu sunt trufasa, imi pare rau ca te dezamagesc, doar caut adevarul pur si simplu:legatura reala cu Dumnezeu e totul. Restul sunt povesti...pacate avem toti, stai linistit, nu ma consider fara pacat, dar e problema mea si a Lui...
Poruncile NU apartin lui Moise, prin el au fost date, el a tinut tablele, dar a scris mana lui Dumnezeu si sunt mai valabile ca oricand. Daca pui problema ca nu trebuie tinute, ca nu mai sunt valabile, discutia noastra e inchisa!
calla
Postat pe 30 Mai 2009 15:10
chiar vrei sa mori????????????/
D-zeu iti da sansa sa nu mori daca faci ce spune El in Biblie
poti trai vesnic in paradis doar daca tu vrei El nu te obliga.
meryblue
Postat pe 30 Mai 2009 15:27
bine ai raspuns cala imi place
ai citit Biblia?
esti o pers sincera
citeste mai mult Biblia si vei afla adevarul pe care il cauti
meryblue
Postat pe 30 Mai 2009 15:30
Calla,data asta pt mine nu ai mai avut raspuns...stiam eu...
valentino
Postat pe 30 Mai 2009 15:33
Numai la tine pacatele sunt ale tale si relatia este Calla via Dumnezeu? La noi, merge sa ne dai tu cateva sfaturi, nu mai este relatie directa ci mijlocita?N-ai raspuns in ce calitate o faci.Vad ca Mar Albastru ti-a si pupat glezna fericita, dar a uitat sa specifice la care Dumnezeu va inchinati voi, pentru ca sunt doi, oricum v-ati juca sotronul.Partea cu Moise se refera la Vechiul Testament si atunci vorbim de Dumnezeu cel Batran, Savaot, Il sau El, Elohim, Yehowa, s.a.m.d.(Iti atrag atentia, ca forma Elohim, inseamna in traducere"Cei puternici", si se refera la mai multi Dumnezei, fiind pluralul pentru El.) iar al doilea de care faceti mai mult uz este Isus care se leaga de Noul Testament.In ce priveste traitul vesnic in Paradis, se vede ca nu ati citit iubitelor Vechiul Testament, in care se vorbeste de cateva morti Avram, Iacob, Iosif, "care s-au adaugat celor din vechime".Nu s-au dus in niciun Rai, desi ar fi avut dreptul acesta.Din contra, ei au fost ingropati in pestera cumparata de Avram de la Efron Hetitul, a carei nume era Pestera Macpela.Vreau sa va mai spun ceva:Nu va apucati sa cititi Biblia singure, ca o sa ajungeti sa va bateti joc de ea, fara intentie, desigur, dar din necunoastere.Biblia se preteaza unei Hermeneutici sacre, care va depaseste, si se adreseaza unor initiati.Faptul ca repetati ca un papagal niste citate, poate oricare dintre noi sa o faca, avand Biblia in fata.Dar asta nu inseamna cunoasterea Bibliei.Daca ai fi intr-adevar cunoscatoare ai avea un rang mai inalt, de preoteasa, calugarita, pastor, ori tu esti o simpla practicanta a Bibliei.Nu este nimic jignitor in ceea ce va spun, dar mai bine va mai temperati putin atunci cand vorbiti despre Dumnezeu, pentru ca va lasati furate de val si vorbiti in necunostinta de cauza.In loc sa serviti cauza lui Dumnezeu, voi mai mult o sabotati.Dumnezeu sa va ierte.
Ioana007
Postat pe 30 Mai 2009 21:33
De la: Ioana007, la data 2009-05-29 16:49:54
Ilsi toata lumea este botezata.Faptul acesta nu impiedica pe nimeni sa nu greseasca si mai ales sa nu minta cu seninatate ca il iubeste pe Dumnezeu.


Fals, Ioane! Nu toata lumea este botezata.
Adevarat doar ca botezul nu te fereste de a mai pacatui, sau gresi.

Iar daca unii mint cu seninatate ca Il iubesc pe Dumnezeu, este numai problema lor. Cine suntem noi sa ii judecam?
sora_ilsi
Postat pe 30 Mai 2009 22:47
Eu zic ca si problema botezului este a lor ca si celelalte.In general, nu trebuie sa taberi pe cineva cu intentia de a-i face bine.Lasa-i posibilitatea sa cunoasca si de aici libertatea alegerii.
Ioana007
Postat pe 31 Mai 2009 09:09
Ioane, ai pus punctul pe j. Omul trebuie sa isi faca el bine lui insusi. nimeni nu poate alege pentru nimeni.
gianiblue
Postat pe 31 Mai 2009 09:23
Dragii mei, cine a spus ca e altfel? Doar de la bun inceput tocmai despre libertatea alegerii s-a vorbit. Dar, bineinteles, ca trebuie sa cunoastem care sunt optiunile. Altfel ce sa alegi?
sora_ilsi
Postat pe 31 Mai 2009 13:20
Eu mi-am spus parerea, daca cuiva nu-i convine nu e problema mea. Eu nu impun nimanui sa creada ce cred eu. Poate ca sunt mai initiata decat crezi tu, te grabesti sa ma judeci din acest punct de vedere, dar spui de mine ca judec.Dar sa descoperi adevaruri trebuie doar sa citesti Biblia cu ravna si sinceritate si cu rugaciune si sa cauti adevarul, chiar daca nu-ti convine ce descoperi...
Eu am expus niste adevaruri biblice, pentru care nu mi-a dat nimeni replica din Biblie si asta spune multe...
Eu nu am vorbit deloc de viata vesnica...dar aud tot mai des in ultima vreme ca cutare s-a dus la cer si te vede de acolo!!! Enoh a fost rapit la cer, daca vrei un exemplu de om sfant care a ajuns in cer...Nu scrie nicaieri ca ajungi in cer cand mori, ci la a doua inviere se va face judecata tuturor oamenilor(APocalipsa)
Eu va doresc numai bine. Ma retrag de pe aici, asa cum am promis(nu mi s-au adus argumente din Biblie, asa ca..)
Nu am putut raspunde tuturor, pentru ca nu am timp, dar oamenii se lasa manipulati tare mult de traditii si preoti si nu devin dependenti de Dumnezeu si de adevar. Luam din Biblie numai ce ne convine, ba ca Vechiul Testament nu mai e valabil, ba ca s-au schimbat poruncile, desi in Noul Testament scrie ca cine greseste o singura porunca, se face vinovat de toate. Care porunci?
Eu nu mijlocesc nimic, te inseli. Relatia cu Dumnezeu e directa, dar unii o mijlocesc prin icoane, moaste si mai cine stie ce minuni
Poate ca nu ai auzit de Sfanta Treime care reprezinta dumnezeirea, si Dumnezeu nu e batran, caci El e vesnic.
calla
Postat pe 31 Mai 2009 19:54
Mai Calla,pe mine kiar m-ai ignorat si nu-i educat din partea ta...Eu te provoc la o discutie pe viu ca asa nu-mi pare eficient.Accepti?
valentino
Postat pe 1 Iunie 2009 09:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce in Romania multi patroni nu dau salariile la timp angajatilor.Oare nu pot fii pedepsiti? 18 De la: ingerasulluptator 11 Iunie 2012 22:57
Ce v-a costat pastrarea unui copil? 188 De la: floradavdis 14 Aprilie 2010 13:41
bancurile cu ' blondele sunt proaste'-o frustrare? 4 De la: vuvuzela 8 Octombrie 2010 21:21
nasterea 2 De la: eladaela 10 Martie 2011 10:41
un vot 1 De la: elena39 8 Aprilie 2010 22:36
Setari Cookie-uri