Credem in Dumnezeu cu adevarat sau ....ne prefacem ?

mami iaso...

astept si alte raspunsuri, nu de la tine, desigur... oricum, din ce spui aici e clar ca motivele sunt pur omenesti, ca sa nu zic de-a dreptu' economice...

da' pe tine tot te intreb inca neshte chestii: de ce trebuie sa te duci la impartasanie?... nu-i suficient ca discuti tu cu dumnezeu in sufletel acolo?... la ce-ti trebe confirmare pamanteasca pentru piosenia ta?...
zambil
Postat pe 25 Mai 2009 09:43
ba mami,eu nu ma duc la impartasanie,gresii persoana acolo.

ti-am zis ca eu am propria credinta si propria viziune...

am incercat sa ma pun in pielea celor care sunt nemultumiti de religa lor...
iasomia
Postat pe 25 Mai 2009 09:51
pai e frumos sa sufli?... rusinica... lasa-i p-aia sa-si dea cu parerea...desi tare mi-e teama ca iar ma trezesc cu un repertoriu de citate si indemnuri la buchisitu' bibliei...

sorela, vaz ca esti in media, oarecum... cand iti faci interviuile alea pe teme religioase, iti faci un plan din mintea ta, sau astepti inspiratia divina, asa, pe moment?... sau vin pastorii aia cu textu' gata facut si tu le ridici doar mingile la fileu?...

ca am si eu curiozitatile mele...
zambil
Postat pe 25 Mai 2009 09:58
Cred in Dumnezeu si stiu ca e drept si bun, nu am nevoie de altul, stai linistit Valentino, insa o religie care are doar forme si care nu te apropie de Dumnezeu, ci iti da tot felul de intermediari care iti mai iau si banii nu ma intereseaza. Religia trebuie sa ti-o alegi cand ai discernamant,ca si Domnul Isus, care s-a botezat la 30 de ani. Daca faci fapte reprobabile nu poti fii considerat crestin, doar un pacatos care greseste si greseste si daca nu ai de gand sa iti indrepti faptele, ce iertare mai poti astepta?
calla
Postat pe 25 Mai 2009 09:58
callutzo...

da' la intrebarea mea nu te uiti?... ca eu nu intreb de alegerea religiei, ci de forma de cult...

aaaa, daca la 30 de ani esti la crestini si te hotaresti ca shamanismu' te reprezinta mai bine, jos palaria... da' in cadrul aceleiasi religii, de ce sa treci de la ortodocsi la greco-catolici?... sau la evanghelisti?.. sau la pocaiti?...
zambil
Postat pe 25 Mai 2009 10:07
ma simt (uneori) mult mai aproape de Dumnezeu ,daca sunt pe un camp cu maci(de ex) decat daca sunt intr-o biserica..

au inceput sa sara calu' cu sponsorizarile astea,mi se pare aberant sa-i pictezi unuia toata familia la intrarea in biserica,numele trecut la loc de cinste,ar fi de ajuns.

ma refer la biserici in general,pt ca eu sunt norocoasa,am o biserica ok langa mine...
iasomia
Postat pe 25 Mai 2009 10:07
uite, de exemplu: mihaela radulescu a hotarat, dupa ani de cautari mai mult sau mai putin religioase, ca iudaismu' o reprezinta mai bine decat crestinismu'... si eu zic ca a avut dreptate, din punctu' ei de vedere, asa cum il vad eu dinafara, desigur...

ba chiar crez c-a fost un act deliberat de mare curaj, avand in vedere ca evreimea se recunoaste numa' pe linie materna, asa ca biata mihaela a ramas undeva mai la pragu' sinagogii... si mai era sa ramana si convertita si cu banii luati...

da' nu toti au curaju' mihaelei...
zambil
Postat pe 25 Mai 2009 10:18
stiu si eu zambilu'..
mie traseismu' asta religios mi se pare un fel de prostitutie,da' poate oi fi eu prea aspra.

da' crez ca "disparitia "ei de pe acran are o oarescare legatura cu iudaismu' ala...presiuni nenica,cine a pus-o sa-si ia barbat miliardar?

deh...

in "scrisoarea de adio" fata spune :
"cine voi fi de acum?
mihaela schwartzenberg si atat,sa nu mai ramana nici urma de radulescu"

mda...il vrea pe ovrei inapoi (printre altele),trimise mesaj d-ala subliminal...
iasomia
Postat pe 25 Mai 2009 11:08
De la: calla, la data 2009-05-25 09:58:39Cred in Dumnezeu si stiu ca e drept si bun, nu am nevoie de altul, stai linistit Valentino, insa o religie care are doar forme si care nu te apropie de Dumnezeu, ci iti da tot felul de intermediari care iti mai iau si banii nu ma intereseaza. Religia trebuie sa ti-o alegi cand ai discernamant,ca si Domnul Isus, care s-a botezat la 30 de ani. Daca faci fapte reprobabile nu poti fii considerat crestin, doar un pacatos care greseste si greseste si daca nu ai de gand sa iti indrepti faptele, ce iertare mai poti astepta?






adica a ales CRESTINISMUL ca religie dupa varsta de 30 de ani ?????????????????????????????????????????????????????????????in rest ai dreptate religia trebuie alesa cu discernamant si din simplu fapt ca mama cu tata sunt catolici si eu tot catolic .
yavrum
Postat pe 25 Mai 2009 11:55
bre yavrum bre...

cristos n-a ales niciun fel de crestinism, ca nu exista pe vremea aia... el numa' s-a spalat de pacate la iordan acolo, da' tot israelit era... un fel de martin luther al iudaismului...

de altfel, si chestia cu botezu-i o cioaca... ioan, care era doar unu' dintre predicatorii vremurilor alora tulburi, avea mult mai multi prozeliti la vremea aia, nici n-auzise de cristos, la catiti joshua o fi botezat el acolo...

botezu' lu' cristos e o inventie tarzie, prin care parintii adevarati ai crestinismului, aparuti mult dupa evenimentele descrise, incercau sa-i dea legitimitate lui cristos...
zambil
Postat pe 25 Mai 2009 12:05
De la: zambil, la data 2009-05-25 12:05:33bre yavrum bre...

cristos n-a ales niciun fel de crestinism, ca nu exista pe vremea aia... el numa' s-a spalat de pacate la iordan acolo, da' tot israelit era... un fel de martin luther al iudaismului...

de altfel, si chestia cu botezu-i o cioaca... ioan, care era doar unu' dintre predicatorii vremurilor alora tulburi, avea mult mai multi prozeliti la vremea aia, nici n-auzise de cristos, la catiti joshua o fi botezat el acolo...

botezu' lu' cristos e o inventie tarzie, prin care parintii adevarati ai crestinismului, aparuti mult dupa evenimentele descrise, incercau sa-i dea legitimitate lui cristos...


asta stiiam si eu dar doamna a relatat in asa fel incat reisefaptul ca si-a ales singur religia la 30 de ani .
yavrum
Postat pe 25 Mai 2009 12:10
pai doamna cam bate campii, in general... un fel de inventie agitatoare p-acilea...
zambil
Postat pe 25 Mai 2009 12:12
yap dar la faza cu alegerea religiei ii dau dreptate ,
yavrum
Postat pe 25 Mai 2009 12:18
Religia trebuie sa ti-o alegi cand ai discernamant,ca si Domnul Isus, care s-a botezat la 30 de ani.

cam asa a zis fatuca....sau cucoana...si nu si-a ales ea religia yavrum.....la 30 de ani....a spus ca ar trebui sa ne alegem religia la 30 ani, probabil cand suntem suficient de maturi sa intelegem talcurile religiei respective si sa ne dam seama daca ni se potriveste sau nu....
tutankhamon
Postat pe 25 Mai 2009 12:21
corect, da' intrebarea mea era: de ce sa schimbi religia sau cultul, daca dumnezeu e acelasi?...

nimeni nu se-nghesuie sa raspunda, ca motivele sunt de-a dreptu' lumesti si n-au de-a face cu credinta...
zambil
Postat pe 25 Mai 2009 12:21
De la: tutankhamon, la data 2009-05-25 12:21:11 Religia trebuie sa ti-o alegi cand ai discernamant,ca si Domnul Isus, care s-a botezat la 30 de ani.

cam asa a zis fatuca....sau cucoana...si nu si-a ales ea religia yavrum.....la 30 de ani....a spus ca ar trebui sa ne alegem religia la 30 ani, probabil cand suntem suficient de maturi sa intelegem talcurile religiei respective si sa ne dam seama daca ni se potriveste sau nu....
ufffffffffff asta am inteles si eu ca nu ea si -a ales religia la 30 de ani daca spunea asta nu imi mai parea o aberatie .cat despre varsa nu ai o varsta anume cand poti decide pentru tine dar trebuie sa fii destul de matur ptr a intelege religia respectiva ,ex eu sunt convertita am vrum asta mai devreme dar am considerat ca este prea din timp si nu sunt suficent de matura .
yavrum
Postat pe 25 Mai 2009 12:25
yavrum....crede-ma....cand vei simti adevarata chemare pentru o religie sau alta, vei simti in sufletul tau...ca se cheama dumnezeu, alah, budha....sau zarahustra.... atunci vei stii cine va fi cel caruia ii vei cere ajutor in momentele grele, daca asta te va intari....
tutankhamon
Postat pe 25 Mai 2009 12:34
yavrum
Postat pe 25 Mai 2009 12:37
Val, Dumnezeu nu ia oamenii ca tagma, ci ca indivizi, pentru ca mantuirea e personala.
sora_ilsi
Postat pe 25 Mai 2009 15:34
Prow, imi pare rau pentru cei care procedeaza asa cum ai aratat tu. Poate fiindca pentru ei aceasta slujba sfanta e un serviciu, ca oricare altul, din care vor sa scoata cat mai multi bani. Ei au si niste explicatii ca isi scot salariile in cea mai mare parte din contributiile enoriasilor, spunand ca de la stat primesc doar un mic procent. Dar cunosc si fosti elevi care , dupa ce au terminat Facultatea de teologie au refuzat sa se preoteasca tocmai pentru ca nu vroiau sa ajunga sa ceara bani de la oameni, au urmat alta facultate si sunt binecuvantati.
sora_ilsi
Postat pe 25 Mai 2009 15:39
Mica, ai dreptate, ai inteles bine. Al doilea paragraf se referea la interesele de care vorbea Val.
sora_ilsi
Postat pe 25 Mai 2009 15:41
mda, ilsi...ideea este ca omul, cand pune banii aia in cutia milei, ar vrea sa stie ca se face ceva util cu ei...nu sa-si faca coana preoteasa piata...

mie mi se pare foarte trist...

am intalnit multe persoane care sustin ca preotii au har, ca sunt alesi...eu nu cred asta...pentru multi, preotia este doar o alegere usoara de a trai viata

eu am o parere foarte proasta despre preotii ortodoxi, desi sunt ortodoxa...

dar sa stii ca acum 15 ani, am cunoscut in moldova, un pastor baptist care m-a impresionat. avea o caldura sufleteasca si o seninatate care m-au facut sa ma simt teribil de mica, de neinsemnata

acel om avea har, intr-adevar
wife_de_zmeu
Postat pe 25 Mai 2009 15:46
"...dar sa stii ca acum 15 ani, am cunoscut in moldova, un pastor baptist care m-a impresionat. avea o caldura sufleteasca si o seninatate care m-au facut sa ma simt teribil de mica, de neinsemnata" si presupun ca nu ti-a cerut bani, wife, nu-i asa?

sora_ilsi
Postat pe 25 Mai 2009 17:11
nope...eram in vizita la niste prieteni, si am mers in vizita la acest pastor

ilsi...era un sat sarac, cu oameni necajiti, si nici el nu era avut, se vedea ca o duce greu, ca nu avea lux in casa, nu asa cum au cei de la oras

dar am stat pe prispa aia, si am vorbit cateva ore, nu numai despre religie

era un om extraordinar de deschis la minte...si toata discutia a fost calda, fara acute, fara contraziceri prostesti...nu incerca sa ne converteasca

era doar un om care isi gasise linistea, atat...
wife_de_zmeu
Postat pe 25 Mai 2009 17:16
mda..

si noi avem in neam niste baptisti,incearca de 30 de ani sa ma faca "sora", sa ma aduca printre ei,nu am vazut oameni care sa persevereze atat.

au avut mare noroc cu americanii,nu stiu in prezent daca mai sunt,dar au fost f ajutati de cei de afara.

si caposi domne! caposi!

la inmormantarea cuiva,cand le-am intins o lumanare in timpul slujbei nu au vrut sa o ia,era toata lumea cu lumanarile in mana ,numai ei nu...
nu mi s-a parut un gest ok,mai ales ca nu-i boteza nimeni.
pur si simplu ne desparteam de cineva...cineva f apropiat de ei,dar botezat ortodox.
mda..
iasomia
Postat pe 25 Mai 2009 17:26
iaso...eu cred ca fiecare, de orice cult ar fii el...are o reprezentare diferita a credintei...

si eu am intalnit de-astia de sunt ca raia...nu te mai scapi de ei

dar pastorul asta...filip il chema...chiar m-a impresionat...era senin, iaso...si transmitea ceva....si nici macar o singura data nu am simtit ca ar incerca sa ma converteasca...

ce sa mai zic...uite, bunica lu' G...acum cativa ani a trecut la penticostali...si e o femeie nemaipomenita
wife_de_zmeu
Postat pe 25 Mai 2009 17:30
woman,

eu am intalnit oameni de o calitate superioara,oameni care stralucesc ..sunt atat de speciali, incat iti vine sa nu mai pleci de langa ei niciodata.

si nu au nici in clin ,nici in maneca cu religia..in sensul ca nu profeseaza in domeniu.

si totusi.. cand stai langa ei, parca iti pune Dumnezeu mana pe umar...
iasomia
Postat pe 25 Mai 2009 21:52
De la: sora_ilsi, la data 2009-05-24 19:43:43Cunosc persoane care s-au trecut de la diverse religii la ortodoxie. Au gresit fiindca si-au schimbat religia? Sau e valabil doar pentru cei care se schimba din ortodocsi in altceva?
Nu stiu sigur,dar eu cred ca daca o persoana ortodoxa ajunge sa il cunoasca pe dumnezeu in alta religie,poate de asta si-au schimbat religiiile.Si cu schimbarea asta, este sa nu te convertesti din interes, pt bani.Este la alegerea fiecaruia de ceea ce simte omul.Poate ca daca un om in cunoaste pe dumnezeu in alta religie,ajunge sa fie recunoscator,si poate isi schimba religia.Dar sa obligi pe cineva,nu mi se pare corect,pt ca nu conteaza religia sau traditiile,depinde de ceea ce simte omul,dar sa fie ceva curat nu interes cum fac multi care isi schimba religiile.Pt ca banii se castiga prin munca.Daca un om doreste mai multi banu,nu este lucru rau dar atunci dumnezeu iti va transmite ca va trebui sa muncesti mai mult,pt ca banii se castiga prin munca.Sunt multi care se multumesc cu putin,de aceea au putin.Eu cred ca este in functie si de ceea ce doreste omul,important sa fie cereri cinstite.Pt ca banul se castiga doar prin munca.


irina_24ro
Postat pe 25 Mai 2009 23:26
vazurati?

la nu stiu ce manastire (prin tulcea p-acolo)..de ani de zile credinciosii se rugau la "moastele" unor animale,care le erau prezentate ca fiind ale sf epifanie si ale nu mai stiu cui.

vad ca incep astia din media sa dea pe goarna cazuri de acest gen,inainte nu se discuta asa ceva pe posturi.

bietii oameni ce or mai fi pupat ei oasele alea,si ce s-or mai fi rugat.

ehhhh...nu e pacatu' lor..

mare ti-e gradina, Doamne....
iasomia
Postat pe 26 Mai 2009 08:12
Eu m-am referit la botezul Domnului Isus, care s-a facut cand a decis singur, constient sa il faca si nu era spalarea de pacate, pentru ca El nu a avut pacate, ci era recunoasterea publica a faptului ca crede in Dumnezeu si vrea sa Ii slujeasca. Daca este cineva aici si contesta autenticitatea si adevarurile Bibliei, eu nu comentez acest aspect...
Religia adevarata e cea care tine toate cele 10 porunci si adevarul iese la iveala cand il studiezi si il cauti cu ravna si dorinta sincera...sigur , putem crede fiecare in felul nostru, dar daca afli un adevar si il ignori, vei fi intrebat la marea judecata de ce l-ai ignorat. Vor face multi bine in felul lor, vor crede in felul lor, dar li se va spune :mergeti de aici, ca nu va cunosc voi ce ati lucrat faradelege...
In legatura cu moastele astea, chiar daca is ale cui zic astia ca sunt, de ce credeti ca ele va pot ajuta cu ceva? Unde e Dumnezeu in mintea voastra? Ce loc, ce rol ocupa? Nu este El bun si drept sa ne ierte de pacate, daca ni le marturisim direct Lui? De ce credeti ca nu se mai aduceau jerfa animalele dupa rastignire? Pentru ca Mielul a venit sa spele toate pacatele lumii, TOATE! Si atunci, nu negati voi puterea jertfei Sale prin inchinarea la sfinti, moaste, idoli, etc.? La inceput Dumnezeu....asa incepe Biblia...
calla
Postat pe 26 Mai 2009 20:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
stii sa minti? 27 De la: ulygarbo 10 Martie 2017 06:58
MULTUMESC 8 De la: si_totusi 21 Noiembrie 2009 22:52
haine 1 De la: garbo172159 30 Ianuarie 2011 13:38
Nu reusesc sa ma adaptez 28 De la: garbo_1505 29 Decembrie 2012 14:47
pentru ca ma reprezinta !! 56 De la: elodia 10 Mai 2011 18:43
Setari Cookie-uri