Credem in Dumnezeu cu adevarat sau ....ne prefacem ?

Parerea mea este ca nu credeti in Dumnezeu si nici nu v-a intereseaza in nici o masura tot ce vreti sa discutati se refera la moda, sex, divort, orice topica in afara de dumnezeu after all El este atit de departe si sta bine acolo unde este nu-i asa?
sora tina
sahanaflorea
Postat pe 22 Mai 2009 18:49
Daca traditiile si sfintii nu te lasa sa ai o relatie cu Dumnezeu, nu te lasa sa iti pese de aproapele, nu ai timp sa il iubesti ajutandu-l cu ce poti, atunci e pacat...
Daca religia in care te-au botezat parintii nu te reprezinta, ai gasit ceva mai aproape de constiinta ta(ma refer la cele 10 porunci), nu e un pacat sa faci schimbarea...
Pana la urma, Isus nu era ortodox, a primit botezul la 30 de ani, a tinut sambata, a predicat tinerea celor 10 porunci care le-a simplificat in 2, dar de fapt sunt tot 10, dar a atras atentia ca de fapt in cele 10 porunci se oglindeste iubirea fata de Dumnezeu si de aproapele. Daca tii poruncile ad literam si nu stii sa iubesti, degeaba le tii...stiti pasajul cu ...vor veni multi si vor spune ca in numele Lui au facut cutare si cutare lucru...dar...stiti voi
Domnul Isus Hristos s-a rugat si s-a inchinat doar la Tatal...
Sfintii nu ne pot ierta pacatele, inchinandu-va lor, de fapt stirbiti adorarea pentru Dumnezeu...
E atat de clar totul, dar unii complica viata si se lamenteaza ca asa au apucat...dar vedeti si Domnul s-a lovit de asta, de mentalitatea oamenilor, care atata au intors credinta, ca au ajuns sa ii chinuie principiile si nu-si iubeau aproapele si implicit nici pe Dumnezeu.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar cand descopar un adevar clar, il spun ferm si hotarata...cine are urechi sa auda, fericit va fi...
In Noul Testament sta scris ca cine greseste o singura porunca se face vinovat de toate...Credeti ca poruncile au fost pentru evrei? Fals! Intai da, dar apoi au fost chemate si neamurile la pocainta, nu?
Mantuirea ne vine prin jertfa Fiului, nu prin sfinti; la fel si iertarea. A facut cerurile si pamantul si credeti ca are nevoie de "ajutor" sa ne asculte si sa ne ierte pacatele? Nu are
E un Dumnezeu gelos, sa nu -ti faci chip cioplit, sa nu te inchini inaintea lor....etc....cititi poruncile, e atat de limpede totul...
A saptea zi e ziua de odihna...aici mi s-a parut f interesant ca singura referire la care este ziua intai(si implicit ziua a saptea) s-a facut la invierea Sa, si anume: In ziua intai a saptamanii femeile s-au dus la mormant...
calla
Postat pe 22 Mai 2009 18:51
De la: sahanaflorea, la data 2009-05-22 18:49:07Parerea mea este ca nu credeti in Dumnezeu si nici nu v-a intereseaza in nici o masura tot ce vreti sa discutati se refera la moda, sex, divort, orice topica in afara de dumnezeu after all El este atit de departe si sta bine acolo unde este nu-i asa?
sora tina

Semneaza in calendar ziua asta...ai inteles un mare adevar.Pe acest site doar discutam.Cateheza se face ori in locasurile de cult,ori pe site-urile de specialitate.
valentino
Postat pe 22 Mai 2009 18:52
De la: calla, la data 2009-05-22 18:51:14Daca traditiile si sfintii nu te lasa sa ai o relatie cu Dumnezeu, nu te lasa sa iti pese de aproapele, nu ai timp sa il iubesti ajutandu-l cu ce poti, atunci e pacat...
Daca religia in care te-au botezat parintii nu te reprezinta, ai gasit ceva mai aproape de constiinta ta(ma refer la cele 10 porunci), nu e un pacat sa faci schimbarea...
Pana la urma, Isus nu era ortodox, a primit botezul la 30 de ani, a tinut sambata, a predicat tinerea celor 10 porunci care le-a simplificat in 2, dar de fapt sunt tot 10, dar a atras atentia ca de fapt in cele 10 porunci se oglindeste iubirea fata de Dumnezeu si de aproapele. Daca tii poruncile ad literam si nu stii sa iubesti, degeaba le tii...stiti pasajul cu ...vor veni multi si vor spune ca in numele Lui au facut cutare si cutare lucru...dar...stiti voi
Domnul Isus Hristos s-a rugat si s-a inchinat doar la Tatal...
Sfintii nu ne pot ierta pacatele, inchinandu-va lor, de fapt stirbiti adorarea pentru Dumnezeu...
E atat de clar totul, dar unii complica viata si se lamenteaza ca asa au apucat...dar vedeti si Domnul s-a lovit de asta, de mentalitatea oamenilor, care atata au intors credinta, ca au ajuns sa ii chinuie principiile si nu-si iubeau aproapele si implicit nici pe Dumnezeu.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar cand descopar un adevar clar, il spun ferm si hotarata...cine are urechi sa auda, fericit va fi...
In Noul Testament sta scris ca cine greseste o singura porunca se face vinovat de toate...Credeti ca poruncile au fost pentru evrei? Fals! Intai da, dar apoi au fost chemate si neamurile la pocainta, nu?
Mantuirea ne vine prin jertfa Fiului, nu prin sfinti; la fel si iertarea. A facut cerurile si pamantul si credeti ca are nevoie de "ajutor" sa ne asculte si sa ne ierte pacatele? Nu are
E un Dumnezeu gelos, sa nu -ti faci chip cioplit, sa nu te inchini inaintea lor....etc....cititi poruncile, e atat de limpede totul...
A saptea zi e ziua de odihna...aici mi s-a parut f interesant ca singura referire la care este ziua intai(si implicit ziua a saptea) s-a facut la invierea Sa, si anume: In ziua intai a saptamanii femeile s-au dus la mormant...
Eu cred ca martorii lui iahova sunt mai mult fanatici decat credinciosi.Pt ca eu nu consider ca pt a te mantui trebuie sa iti schimbi religia.Traditiile nu conteaza, trebuie sa te rogi la dumnezeu din inima,nu cu gandul in alta parte,nu din carti sa spui 100 de cuvinte,ci putine ceea ce simti tu dar sa fie din inima ta.Trebuie sa nu te culci inainte de casatorie,ceea ce foarte multi o faceti de asta lumea isi bate joc de voi.Vorbiti de dumnezeu la tot pasul,dar multi faceti asa multe rautati.Sa nu generalizam in orice religie mai sunt si credinciosi,dar putini ca peste tot..Pt ca a fii in stare sa fii ascultat de cineva trebuie sa fii respectat si sa fii un exemplu bun pentru el.Pt ca credinta nu conteaza religie.Orice religie este buna daca se refera la Dumnezeu,domnul IIsus.Religia nu conteaza,ma enerveaza pocaitii ca sunt obsedati cu schimbarea de religie,de asta isi bate oamenii joc de ei.Conteaza credinta,sa devii mai bun,sa te feresti de pacate,sa iti iubesti aproapele,daca vezi ca mai sare calul il pui la punct.Dar ce este foarte pacat este sa te razbuni.Pt ca si Bibilia se refera,daca cineva iti da o palma,iNTOARCE-I si celalat obraz.Se refera sa nu te razbuni,dar sa il pui la punct pe cel ce ti-a gresit.si sa ii demostrezi ca nu esti ca el.Pt ca daca te razbuni,pe persoana ce ti-a gresit niciodata nu va face diferenta dintre bine si rau,si se va inrai si mai mult.
irina_24ro
Postat pe 23 Mai 2009 22:07
Calla,ai auzit cumva ca de Paste,in fiecare an ,la Ierusalim,se aprind luminarile oamenilor prezenti,asa,din cer?.Stii cumva la care cult se intimpla si care ar fi explicatia?.Daca imi raspunzi sincer(nu ca nu stii),mai vorbim.
valentino
Postat pe 23 Mai 2009 22:14
De la: irina_24ro, la data 2009-05-23 22:07:17
De la: calla, la data 2009-05-22 18:51:14Daca traditiile si sfintii nu te lasa sa ai o relatie cu Dumnezeu, nu te lasa sa iti pese de aproapele, nu ai timp sa il iubesti ajutandu-l cu ce poti, atunci e pacat...
Daca religia in care te-au botezat parintii nu te reprezinta, ai gasit ceva mai aproape de constiinta ta(ma refer la cele 10 porunci), nu e un pacat sa faci schimbarea...
Pana la urma, Isus nu era ortodox, a primit botezul la 30 de ani, a tinut sambata, a predicat tinerea celor 10 porunci care le-a simplificat in 2, dar de fapt sunt tot 10, dar a atras atentia ca de fapt in cele 10 porunci se oglindeste iubirea fata de Dumnezeu si de aproapele. Daca tii poruncile ad literam si nu stii sa iubesti, degeaba le tii...stiti pasajul cu ...vor veni multi si vor spune ca in numele Lui au facut cutare si cutare lucru...dar...stiti voi
Domnul Isus Hristos s-a rugat si s-a inchinat doar la Tatal...
Sfintii nu ne pot ierta pacatele, inchinandu-va lor, de fapt stirbiti adorarea pentru Dumnezeu...
E atat de clar totul, dar unii complica viata si se lamenteaza ca asa au apucat...dar vedeti si Domnul s-a lovit de asta, de mentalitatea oamenilor, care atata au intors credinta, ca au ajuns sa ii chinuie principiile si nu-si iubeau aproapele si implicit nici pe Dumnezeu.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar cand descopar un adevar clar, il spun ferm si hotarata...cine are urechi sa auda, fericit va fi...
In Noul Testament sta scris ca cine greseste o singura porunca se face vinovat de toate...Credeti ca poruncile au fost pentru evrei? Fals! Intai da, dar apoi au fost chemate si neamurile la pocainta, nu?
Mantuirea ne vine prin jertfa Fiului, nu prin sfinti; la fel si iertarea. A facut cerurile si pamantul si credeti ca are nevoie de "ajutor" sa ne asculte si sa ne ierte pacatele? Nu are
E un Dumnezeu gelos, sa nu -ti faci chip cioplit, sa nu te inchini inaintea lor....etc....cititi poruncile, e atat de limpede totul...
A saptea zi e ziua de odihna...aici mi s-a parut f interesant ca singura referire la care este ziua intai(si implicit ziua a saptea) s-a facut la invierea Sa, si anume: In ziua intai a saptamanii femeile s-au dus la mormant...
Eu cred ca martorii lui iahova sunt mai mult fanatici decat credinciosi.Pt ca eu nu consider ca pt a te mantui trebuie sa iti schimbi religia.Traditiile nu conteaza, trebuie sa te rogi la dumnezeu din inima,nu cu gandul in alta parte,nu din carti sa spui 100 de cuvinte,ci putine ceea ce simti tu dar sa fie din inima ta.Trebuie sa nu te culci inainte de casatorie,ceea ce foarte multi o faceti de asta lumea isi bate joc de voi.Vorbiti de dumnezeu la tot pasul,dar multi faceti asa multe rautati.Sa nu generalizam in orice religie mai sunt si credinciosi,dar putini ca peste tot..Pt ca a fii in stare sa fii ascultat de cineva trebuie sa fii respectat si sa fii un exemplu bun pentru el.Pt ca credinta nu conteaza religie.Orice religie este buna daca se refera la Dumnezeu,domnul IIsus.Religia nu conteaza,ma enerveaza pocaitii ca sunt obsedati cu schimbarea de religie,de asta isi bate oamenii joc de ei.Conteaza credinta,sa devii mai bun,sa te feresti de pacate,sa iti iubesti aproapele,daca vezi ca mai sare calul il pui la punct.Dar ce este foarte pacat este sa te razbuni.Pt ca si Bibilia se refera,daca cineva iti da o palma,iNTOARCE-I si celalat obraz.Se refera sa nu te razbuni,dar sa il pui la punct pe cel ce ti-a gresit.si sa ii demostrezi ca nu esti ca el.Pt ca daca te razbuni,pe persoana ce ti-a gresit niciodata nu va face diferenta dintre bine si rau,si se va inrai si mai mult.
irina_24ro
Postat pe 23 Mai 2009 22:29
De la: irina_24ro, la data 2009-05-23 22:07:17
De la: calla, la data 2009-05-22 18:51:14Daca traditiile si sfintii nu te lasa sa ai o relatie cu Dumnezeu, nu te lasa sa iti pese de aproapele, nu ai timp sa il iubesti ajutandu-l cu ce poti, atunci e pacat...
Daca religia in care te-au botezat parintii nu te reprezinta, ai gasit ceva mai aproape de constiinta ta(ma refer la cele 10 porunci), nu e un pacat sa faci schimbarea...
Pana la urma, Isus nu era ortodox, a primit botezul la 30 de ani, a tinut sambata, a predicat tinerea celor 10 porunci care le-a simplificat in 2, dar de fapt sunt tot 10, dar a atras atentia ca de fapt in cele 10 porunci se oglindeste iubirea fata de Dumnezeu si de aproapele. Daca tii poruncile ad literam si nu stii sa iubesti, degeaba le tii...stiti pasajul cu ...vor veni multi si vor spune ca in numele Lui au facut cutare si cutare lucru...dar...stiti voi
Domnul Isus Hristos s-a rugat si s-a inchinat doar la Tatal...
Sfintii nu ne pot ierta pacatele, inchinandu-va lor, de fapt stirbiti adorarea pentru Dumnezeu...
E atat de clar totul, dar unii complica viata si se lamenteaza ca asa au apucat...dar vedeti si Domnul s-a lovit de asta, de mentalitatea oamenilor, care atata au intors credinta, ca au ajuns sa ii chinuie principiile si nu-si iubeau aproapele si implicit nici pe Dumnezeu.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar cand descopar un adevar clar, il spun ferm si hotarata...cine are urechi sa auda, fericit va fi...
In Noul Testament sta scris ca cine greseste o singura porunca se face vinovat de toate...Credeti ca poruncile au fost pentru evrei? Fals! Intai da, dar apoi au fost chemate si neamurile la pocainta, nu?
Mantuirea ne vine prin jertfa Fiului, nu prin sfinti; la fel si iertarea. A facut cerurile si pamantul si credeti ca are nevoie de "ajutor" sa ne asculte si sa ne ierte pacatele? Nu are
E un Dumnezeu gelos, sa nu -ti faci chip cioplit, sa nu te inchini inaintea lor....etc....cititi poruncile, e atat de limpede totul...
A saptea zi e ziua de odihna...aici mi s-a parut f interesant ca singura referire la care este ziua intai(si implicit ziua a saptea) s-a facut la invierea Sa, si anume: In ziua intai a saptamanii femeile s-au dus la mormant...
Eu cred ca martorii lui iahova sunt mai mult fanatici decat credinciosi.Pt ca eu nu consider ca pt a te mantui trebuie sa iti schimbi religia.Traditiile nu conteaza, trebuie sa te rogi la dumnezeu din inima,nu cu gandul in alta parte,nu din carti sa spui 100 de cuvinte,ci putine ceea ce simti tu dar sa fie din inima ta.Trebuie sa nu te culci inainte de casatorie,ceea ce foarte multi o faceti de asta lumea isi bate joc de voi.Vorbiti de dumnezeu la tot pasul,dar multi faceti asa multe rautati.Sa nu generalizam in orice religie mai sunt si credinciosi,dar putini ca peste tot..Pt ca a fii in stare sa fii ascultat de cineva trebuie sa fii respectat si sa fii un exemplu bun pentru el.Pt ca credinta nu conteaza religie.Orice religie este buna daca se refera la Dumnezeu,domnul IIsus.Religia nu conteaza,ma enerveaza pocaitii ca sunt obsedati cu schimbarea de religie,de asta isi bate oamenii joc de ei.Conteaza credinta,sa devii mai bun,sa te feresti de pacate,sa iti iubesti aproapele,daca vezi ca mai sare calul il pui la punct.Dar ce este foarte pacat este sa te razbuni.Pt ca si Bibilia se refera,daca cineva iti da o palma,iNTOARCE-I si celalat obraz.Se refera sa nu te razbuni,dar sa il pui la punct pe cel ce ti-a gresit.si sa ii demostrezi ca nu esti ca el.Pt ca daca te razbuni,pe persoana ce ti-a gresit niciodata nu va face diferenta dintre bine si rau,si se va inrai si mai mult.
irina_24ro
Postat pe 23 Mai 2009 22:29
Nu stiu ce religie ai, Calla, si nici nu conteaza decat ca ceea ce ai spus este perfect adevarat si conform cu ce sta scris.

Credinta nu se bazeaza pe lucrurile vazute, fie ele chiar si niste aparente minuni, daca ne amintim cele ce i-a spus Iisus Hristos lui Toma necredinciosul. Iar la sfarsitul lumii diavolul insusi va contraface chiar revenirea lui Iisus Hristos si va insela pe multi...
sora_ilsi
Postat pe 23 Mai 2009 23:32
corect, sora ilsi! Minuni se vor face , dar astea nu spun nimic, ce va conta este religia si relatia ta cu Dumnezeu. Daca sunt reale, atunci vei deosebi binele de rau...Nu e nimeni contra unei religii, dar si in viata daca ai un prieten care nu mai oglindeste gandirea ta, nu te face mai bun, nu ai ce vorbi cu el, atunci iti cauti altul. Daca principiile unei religii nu te mai reprezinta, ce faci? Ati vazut cum a vandut un popa braul maicii si a facut bani multi? Si cate nu se vand in numele Domnului si se fac averi pe seama multimii care nu vrea sa evolueze, nu vrea sa gandeasca...mai demult , pe vremea lui Luther nu aveau carti, nu stiau citi, nu aveau nici Biblii, dar acum avem de toate si noi ce facem? Fugim dupa moaste, ne imbrancim dupa apa sfintita la dozator, cumparam icoane, etc si cica suntem credinciosi! Oare?!
E trist si penibil! De sarbatori se mananca si se bea in exces, dar sunt unii care nu au ce manca...Sarbatorile au devenit o sarbatoare a apetitului, a lacomiei, a egoismului, cine are mai multe pe masa...si cate nu ar fi de spus...
nu stiu la cine se aprind lumanarile de Pasti si nici nu ma intereseaza, sincer...am evoluat si ma intereseaza ce pot face in dreptul meu sa am un scop pe acest pamant, ca de minuni de astea sunt satula...am o prietena bolnava de cancer , care mai are de trait vreo 3 luni, uite un lucru care ma intereseaza cum s-o ajut sa -i fie mai usor, poate chiar as vrea o minune sa vad ca se vindeca, pentru ca nu are nici 40 de ani...asta ma preocupa acum...
calla
Postat pe 24 Mai 2009 11:52
De la: calla, la data 2009-05-24 11:52:15corect, sora ilsi! Minuni se vor face , dar astea nu spun nimic, ce va conta este religia si relatia ta cu Dumnezeu. Daca sunt reale, atunci vei deosebi binele de rau...Nu e nimeni contra unei religii, dar si in viata daca ai un prieten care nu mai oglindeste gandirea ta, nu te face mai bun, nu ai ce vorbi cu el, atunci iti cauti altul. Daca principiile unei religii nu te mai reprezinta, ce faci? Ati vazut cum a vandut un popa braul maicii si a facut bani multi? Si cate nu se vand in numele Domnului si se fac averi pe seama multimii care nu vrea sa evolueze, nu vrea sa gandeasca...mai demult , pe vremea lui Luther nu aveau carti, nu stiau citi, nu aveau nici Biblii, dar acum avem de toate si noi ce facem? Fugim dupa moaste, ne imbrancim dupa apa sfintita la dozator, cumparam icoane, etc si cica suntem credinciosi! Oare?!
E trist si penibil! De sarbatori se mananca si se bea in exces, dar sunt unii care nu au ce manca...Sarbatorile au devenit o sarbatoare a apetitului, a lacomiei, a egoismului, cine are mai multe pe masa...si cate nu ar fi de spus...
nu stiu la cine se aprind lumanarile de Pasti si nici nu ma intereseaza, sincer...am evoluat si ma intereseaza ce pot face in dreptul meu sa am un scop pe acest pamant, ca de minuni de astea sunt satula...am o prietena bolnava de cancer , care mai are de trait vreo 3 luni, uite un lucru care ma intereseaza cum s-o ajut sa -i fie mai usor, poate chiar as vrea o minune sa vad ca se vindeca, pentru ca nu are nici 40 de ani...asta ma preocupa acum...
Eu cred ca martorii lui iahova sunt mai mult fanatici decat credinciosi.Pt ca eu nu consider ca pt a te mantui trebuie sa iti schimbi religia.Traditiile nu conteaza, trebuie sa te rogi la dumnezeu din inima,nu cu gandul in alta parte,nu din carti sa spui 100 de cuvinte,ci putine ceea ce simti tu dar sa fie din inima ta.Trebuie sa nu te culci inainte de casatorie,ceea ce foarte multi o faceti de asta lumea isi bate joc de voi.Vorbiti de dumnezeu la tot pasul,dar multi faceti asa multe rautati.Sa nu generalizam in orice religie mai sunt si credinciosi,dar putini ca peste tot..Pt ca a fii in stare sa fii ascultat de cineva trebuie sa fii respectat si sa fii un exemplu bun pentru el.Pt ca credinta nu conteaza religie.Orice religie este buna daca se refera la Dumnezeu,domnul IIsus.Religia nu conteaza,ma enerveaza pocaitii ca sunt obsedati cu schimbarea de religie,de asta isi bate oamenii joc de ei.Conteaza credinta,sa devii mai bun,sa te feresti de pacate,sa iti iubesti aproapele,daca vezi ca mai sare calul il pui la punct.Dar ce este foarte pacat este sa te razbuni.Pt ca si Bibilia se refera,daca cineva iti da o palma,iNTOARCE-I si celalat obraz.Se refera sa nu te razbuni,dar sa il pui la punct pe cel ce ti-a gresit.si sa ii demostrezi ca nu esti ca el.Pt ca daca te razbuni,pe persoana ce ti-a gresit niciodata nu va face diferenta dintre bine si rau,si se va inrai si mai mult.
irina_24ro
Postat pe 24 Mai 2009 19:27
De la: calla, la data 2009-05-24 11:52:15corect, sora ilsi! Minuni se vor face , dar astea nu spun nimic, ce va conta este religia si relatia ta cu Dumnezeu. Daca sunt reale, atunci vei deosebi binele de rau...Nu e nimeni contra unei religii, dar si in viata daca ai un prieten care nu mai oglindeste gandirea ta, nu te face mai bun, nu ai ce vorbi cu el, atunci iti cauti altul. Daca principiile unei religii nu te mai reprezinta, ce faci? Ati vazut cum a vandut un popa braul maicii si a facut bani multi? Si cate nu se vand in numele Domnului si se fac averi pe seama multimii care nu vrea sa evolueze, nu vrea sa gandeasca...mai demult , pe vremea lui Luther nu aveau carti, nu stiau citi, nu aveau nici Biblii, dar acum avem de toate si noi ce facem? Fugim dupa moaste, ne imbrancim dupa apa sfintita la dozator, cumparam icoane, etc si cica suntem credinciosi! Oare?!
E trist si penibil! De sarbatori se mananca si se bea in exces, dar sunt unii care nu au ce manca...Sarbatorile au devenit o sarbatoare a apetitului, a lacomiei, a egoismului, cine are mai multe pe masa...si cate nu ar fi de spus...
nu stiu la cine se aprind lumanarile de Pasti si nici nu ma intereseaza, sincer...am evoluat si ma intereseaza ce pot face in dreptul meu sa am un scop pe acest pamant, ca de minuni de astea sunt satula...am o prietena bolnava de cancer , care mai are de trait vreo 3 luni, uite un lucru care ma intereseaza cum s-o ajut sa -i fie mai usor, poate chiar as vrea o minune sa vad ca se vindeca, pentru ca nu are nici 40 de ani...asta ma preocupa acum...
Eu cred ca martorii lui iahova sunt mai mult fanatici decat credinciosi.Pt ca eu nu consider ca pt a te mantui trebuie sa iti schimbi religia.Traditiile nu conteaza, trebuie sa te rogi la dumnezeu din inima,nu cu gandul in alta parte,nu din carti sa spui 100 de cuvinte,ci putine ceea ce simti tu dar sa fie din inima ta.Trebuie sa nu te culci inainte de casatorie,ceea ce foarte multi o faceti de asta lumea isi bate joc de voi.Vorbiti de dumnezeu la tot pasul,dar multi faceti asa multe rautati.Sa nu generalizam in orice religie mai sunt si credinciosi,dar putini ca peste tot..Pt ca a fii in stare sa fii ascultat de cineva trebuie sa fii respectat si sa fii un exemplu bun pentru el.Pt ca credinta nu conteaza religie.Orice religie este buna daca se refera la Dumnezeu,domnul IIsus.Religia nu conteaza,ma enerveaza pocaitii ca sunt obsedati cu schimbarea de religie,de asta isi bate oamenii joc de ei.Conteaza credinta,sa devii mai bun,sa te feresti de pacate,sa iti iubesti aproapele,daca vezi ca mai sare calul il pui la punct.Dar ce este foarte pacat este sa te razbuni.Pt ca si Bibilia se refera,daca cineva iti da o palma,iNTOARCE-I si celalat obraz.Se refera sa nu te razbuni,dar sa il pui la punct pe cel ce ti-a gresit.si sa ii demostrezi ca nu esti ca el.Pt ca daca te razbuni,pe persoana ce ti-a gresit niciodata nu va face diferenta dintre bine si rau,si se va inrai si mai mult.
irina_24ro
Postat pe 24 Mai 2009 19:27
,,nu stiu la cine se aprind lumanarile de Pasti si nici nu ma intereseaza, sincer...am evoluat si ma intereseaza ce pot face in dreptul meu sa am un scop pe acest pamant, ca de minuni de astea sunt satula...am o prietena bolnava de cancer , care mai are de trait vreo 3 luni, uite un lucru care ma intereseaza cum s-o ajut sa -i fie mai usor, poate chiar as vrea o minune sa vad ca se vindeca, pentru ca nu are nici 40 de ani...asta ma preocupa acum... "

Esti un pic cam agitata scumpo. Nu inteleg in ce directie ai evoluat atita timp cit poti skimba crezul ca pe ciorapi...dar e problema ta.Ca vrei sa ajuti,e un gest nobil,dar nu suficient...
valentino
Postat pe 24 Mai 2009 19:33
De la: irina_24ro, la data 2009-05-24 19:27:07
De la: calla, la data 2009-05-24 11:52:15corect, sora ilsi! Minuni se vor face , dar astea nu spun nimic, ce va conta este religia si relatia ta cu Dumnezeu. Daca sunt reale, atunci vei deosebi binele de rau...Nu e nimeni contra unei religii, dar si in viata daca ai un prieten care nu mai oglindeste gandirea ta, nu te face mai bun, nu ai ce vorbi cu el, atunci iti cauti altul. Daca principiile unei religii nu te mai reprezinta, ce faci? Ati vazut cum a vandut un popa braul maicii si a facut bani multi? Si cate nu se vand in numele Domnului si se fac averi pe seama multimii care nu vrea sa evolueze, nu vrea sa gandeasca...mai demult , pe vremea lui Luther nu aveau carti, nu stiau citi, nu aveau nici Biblii, dar acum avem de toate si noi ce facem? Fugim dupa moaste, ne imbrancim dupa apa sfintita la dozator, cumparam icoane, etc si cica suntem credinciosi! Oare?!
E trist si penibil! De sarbatori se mananca si se bea in exces, dar sunt unii care nu au ce manca...Sarbatorile au devenit o sarbatoare a apetitului, a lacomiei, a egoismului, cine are mai multe pe masa...si cate nu ar fi de spus...
nu stiu la cine se aprind lumanarile de Pasti si nici nu ma intereseaza, sincer...am evoluat si ma intereseaza ce pot face in dreptul meu sa am un scop pe acest pamant, ca de minuni de astea sunt satula...am o prietena bolnava de cancer , care mai are de trait vreo 3 luni, uite un lucru care ma intereseaza cum s-o ajut sa -i fie mai usor, poate chiar as vrea o minune sa vad ca se vindeca, pentru ca nu are nici 40 de ani...asta ma preocupa acum...
Eu cred ca martorii lui iahova sunt mai mult fanatici decat credinciosi.Pt ca eu nu consider ca pt a te mantui trebuie sa iti schimbi religia.Traditiile nu conteaza, trebuie sa te rogi la dumnezeu din inima,nu cu gandul in alta parte,nu din carti sa spui 100 de cuvinte,ci putine ceea ce simti tu dar sa fie din inima ta.Trebuie sa nu te culci inainte de casatorie,ceea ce foarte multi o faceti de asta lumea isi bate joc de voi.Vorbiti de dumnezeu la tot pasul,dar multi faceti asa multe rautati.Sa nu generalizam in orice religie mai sunt si credinciosi,dar putini ca peste tot..Pt ca a fii in stare sa fii ascultat de cineva trebuie sa fii respectat si sa fii un exemplu bun pentru el.Pt ca credinta nu conteaza religie.Orice religie este buna daca se refera la Dumnezeu,domnul IIsus.Religia nu conteaza,ma enerveaza pocaitii ca sunt obsedati cu schimbarea de religie,de asta isi bate oamenii joc de ei.Conteaza credinta,sa devii mai bun,sa te feresti de pacate,sa iti iubesti aproapele,daca vezi ca mai sare calul il pui la punct.Dar ce este foarte pacat este sa te razbuni.Pt ca si Bibilia se refera,daca cineva iti da o palma,iNTOARCE-I si celalat obraz.Se refera sa nu te razbuni,dar sa il pui la punct pe cel ce ti-a gresit.si sa ii demostrezi ca nu esti ca el.Pt ca daca te razbuni,pe persoana ce ti-a gresit niciodata nu va face diferenta dintre bine si rau,si se va inrai si mai mult.
multi pocaiti isi schimba religia ca sa fie ajutati.Banul se castiga prin munca,trudind nu cersind de la altii.Sau fac 15 copiii si asteapta sa ii creasca altii.Eu cred ca nu este corect sa astepti de la altii,ci sa muncesti sa iti castigi banul trudind.Mai mult martorii lui Iahova te chiama la botezare,dar pe acolo la biserica se intampla multe smecherii.Eu nu zic,mai sunt si pocaiti credinciosi.Dar sunt asa obsedati sa te traga in religia lor,ca deja devin obsedati.Si de asta oamenii nu se mai iau numele lui dumnezeu in serios,pt ca de multe ori este rostit de oameni neseriosi.Precum sunt preotiii,care fac din asta o afacere,oamenii merg la biserica mai mult sa faca prezenta,si cand iese tot ca ei fac.Mai sunt pocaitii care multi cred ca daca te numesti pocait ca sunt si credinciosi.Multi sunt sectanti,pt ca tare rai sunt.Eu cred ca un om credincios,isi castiga painea singur fara sa cerseasca la altii,pt ca dumnezeu vrea sa muncim nu sa cersim.Sau respecta pe ceilalti nu judeca pe sfinti,poate nici nu inteleg ce inseamna sfinti.Ei in loc sa invete lucruri bune la biserica,isi bat joc de alte religiii si asta este un pacat.Fiecare religie are traditiile ei,si in in fiecare religie mai sunt si credinciosi care cred ca daca saruta icoana se pot mantui.Nu nu asa te poti mantui.Pt ca degeaba mergi la biserica daca nu te feresti de pacate,cum ar fii.Sa nu curvesti,sa nu furi,sa nu cersesti,sa nu fii invidios,te poti ruga daca nu reusesti singur.Si sa ajuti un om,cu bani care nu poate munci,care nu are o mana,un picior care este handicapat.Sa ajuti un om cu sfaturi,cu un loc de munca,dar banul se castiga trudind nu cersind.Nu ca putorile care stau in fata bisericii si cersesc in numele domnului.Domnul vrea sa trudesti pt bani,nu sa cersesti.
irina_24ro
Postat pe 24 Mai 2009 19:39
Cunosc persoane care s-au trecut de la diverse religii la ortodoxie. Au gresit fiindca si-au schimbat religia? Sau e valabil doar pentru cei care se schimba din ortodocsi in altceva?
sora_ilsi
Postat pe 24 Mai 2009 19:43
De la: sora_ilsi, la data 2009-05-24 19:43:43Cunosc persoane care s-au trecut de la diverse religii la ortodoxie. Au gresit fiindca si-au schimbat religia? Sau e valabil doar pentru cei care se schimba din ortodocsi in altceva?


Buna intrebare Ilsi...daca iei la intrebat cite un reprezentant al fiecarui cult,e bine sa nu fie la un loc si simultan...iese cu morti si raniti.Personal cred ca are proritate religia ce-si demonstreaza in mod vazut valabilitatea.
valentino
Postat pe 24 Mai 2009 19:50
Draga Valentino, o intrebare asemanatoare i-am pus protopopului unui judet la un interviu pentru o emisiune radio. Si raspunsul lui nu a corespuns cu al multor enoriasi de pe-aici.
sora_ilsi
Postat pe 24 Mai 2009 19:56
Stii care-i diferenta dintre noi si el?...ca nu avem aceleasi INTERESE,credinta e,cel putin egala...
valentino
Postat pe 24 Mai 2009 20:03
Ilsi, eu consider ca oricine isi schimba religia din motive spirituale, pentru ca a inteles mai bine cuvintul Bibliei in noua religie, sau pentru ca noua religie ii raspunde mai bine la intrebari a facut bine.Nu conteaza din ce religie in ce religie trece atita vreme cit o face pentru a se simti mai aproape de Dumnezeu.
Si e lucru foarte bine stiut ca in toate comunitatile religioase diferite de ortodocsi sau catolici sunt mult mai legate relatiile intre credinciosi si ajutorul financiar/social/politic este mare.
Intimplator cunosc lume care de buna voie a trecut de la un cult (penticostal, evanghlist si altele) la cultul ortodox.Si nu au avut motive financiare, se intelege, ci doar pentru ca au admirat felul in care Dumnezeu este descoperit credinciosilor spre deosebire de cultul de unde veneau.Si de buna voie au acceptat postul si luminarile, si biserica ortodoxa si toate traditiile ortodoxe.La fel cunosc si ortodocsi care au trecul la culturi diferite doar pentru a obtine ajutor financiar, pentru a putea pleca din tara, pentru a obtine o slujba buna....
Hmmmm incurcate sunt mintile oamenilor.
Eu personal imi cresc copiii in cultul ortodox pe care il am de parinti, bunici, strabunici dar daca peste ani ei vor decide ca e mai bine sa fie budishti ....e alegerea lor.Consider insa ca atita vreme cit educatia ortodoxa pe care le-o ofer ii satisface ei nu-si vor cauta raspunsuri la intrebari in alte culte.

Irina, iar te bilbii!

Calla, imi pare rau pentru prietena ta, aprinde o luminare si roaga-te la icoana Maicii Domnului pentru ea.Daca trebuie sa se duca la El, o va face mai usor prin rugaciunile tale.Dumnezeu sa o ajute!
Aemulus
Postat pe 24 Mai 2009 20:49
Valentino! Eu nu imi schimb crezul ca pe ciorapi! Ai un stil de a te exprima destul de vulgar! Si nu sunt agitata deloc, doar sunt trista si preocupata de adevaratele probleme cu care se confrunta unii , iar noi ne plangem ca nu avem cine stie ce lucruri inutile! De asta am adus vorba despre prietena mea, nu sa va scriu cat sunt eu de buna...Bun e doar Domnul, noi niste pacatosi, orice am face prin propriile puteri. Dumnezeu ne da forta sa facem bine; daca rupem legatura cu El, nu mai avem nimic...
Asa e: daca nu te ajuta sa te apropii de Dumnezeu ceva, chiar si o religie, atunci mai bine renunti, daca ai gasit altceva! Ce e rau in cautare, in evolutie, in a descoperi adevaruri care pana acum nu le-ai vazut, nu le-ai inteles? Si ce faci? Le tii sub obroc?
In alte religii sunt principii, care daca nu sunt respectate, membrii sunt exclusi. Nu am vazut in ortodoxie sa fie dat cineva afara, pentru ca traieste de ex in preacurvie, ba ii si cununa, dupa ce au botezat copilul sau le fac deodata. E corect? Deci ce religie e asta in care faci ce vrei si tot crestin te numesti? NU am nimic cu ortodoxia, dar intreb sincer si tot asa vreau sa mi se raspunda!
calla
Postat pe 24 Mai 2009 21:28
Draga Val, eu il consider pe acel protopop un om credincios si fara interese, pentru ca discutia de care vorbeam s-a desfasurat si in afara interviului si noi ne cunosteam de la Seminarul Ortodox unde el fusese director, iar eu ii fusesem colega. Diferenta este doar ca unii oameni pot fi valorosi si fara niste interese ascunse, chiar daca ei cred diferit de ceea ce credem noi...Cel mai important nu e cum ii privim noi, ci cum ii priveste Dumnezeu.
sora_ilsi
Postat pe 24 Mai 2009 23:01
Mica, ai pus punctul pe "i". O religie este buna daca ea te apropie mai mult de Dumnezeu.
Dar daca esti preocupat de alte interese, ingrijorat ca cineva iti vrea banii, dar nu ti-e teama ca poate iti ia sufletul, care e infinit mai pretios, pleaca de acolo! Pentru ce sa pacalesti lumea si sa te pacalesti si pe tine?
sora_ilsi
Postat pe 24 Mai 2009 23:08
ilsi, apropo de luat banii...la chestia asta ar fii multe de spus

din pacate, preotii ortodoxi cam iau bani, si inca multi...si sunt foarte putini cei care sunt apropiati de enoriasi

nu stiu daca am mai spus asta, ca nu as vrea sa ma repet...dar, eu cunosc o preoteasa care merge sa faca piata cu doi saculeti plin cu monede...si crede-ma, imi vine greu sa cred ca i-a scos cu cardul

ca sa nu mai spun ca vin de Boboteaza ori de Paste, arunca cu apa sfintita, si intind mana dupa bani...si daca e mai putin de 300 de mii, comenteaza ca e criza
wife_de_zmeu
Postat pe 24 Mai 2009 23:14
Calla, spune Biblia ca Dumnezeu se bucura mai mult de oaia ratacita decit de cea din turma.Vezi si pilda fiului ratacitor.
Cam asta e cu pacatosii astia de ortodocsi care se mai si cred si crestini.
Ce tata isi alunga fiul pentru ca a gresit? Il pedepseste? Da! Dar nu-l alunga.Nici bunul Dumnezeu nu alunga pacatosul de crestin ortodox pentru greselile lui.Il pedepseste si il primeste iar la el.
Penitenta de care vorbeste nu poate naste dragoste.Din tonul mesajelor tale vad ca nu prea ai vut parte de dragoste in viata ta si prin urmare nu prea sti sa o daruiesti.Dar sa stii ca tu-mi esti draga pentru ca ai o pasiune pentru bine.Si sa stii ca am aprind o luminare pentru tine draga Calla si am sa ma rog la Maica Domnului pentru tine sa primesti dragostea de care ai atit de multa nevoie.

Ilsi, imi pare rau dar nu am inteles ce ai vrut sa spui in al doilea paragraf al mesajului tau adresat mie.Cred ca nu cu mine vorbeai de fapt.
Aemulus
Postat pe 25 Mai 2009 01:03
Ilsi,ma refeream la interesele de tagma,nu individuale.
valentino
Postat pe 25 Mai 2009 08:54
mico,

hai ca am ras....e scumpa foc sorela...

iar tu prea le iei mot a mot,ce?nu are voie femeia sa dezvolte subiectu'?..
iasomia
Postat pe 25 Mai 2009 09:00
,,Asa e: daca nu te ajuta sa te apropii de Dumnezeu ceva, chiar si o religie, atunci mai bine renunti, daca ai gasit altceva! Ce e rau in cautare, in evolutie, in a descoperi adevaruri care pana acum nu le-ai vazut, nu le-ai inteles? Si ce faci? Le tii sub obroc?"

Mai Calla,daca intr-o zi ti se va parea ca D-zeu nu te mi satisface dupa cum simti tu nevoia,si cum un altul mai bun nu este,iti inventezi altul...dupa care prezinti lumii noua ta descoperire...Astea sint ratacirile de la orice fel de credinta.In loc sa cauti sa aprofundezi adevarurile credintei in care te-ai nascut,mai bine o arunci cu totul...problema e in alta parte,nu la tine...Spune asa un vers:
,,Lasa-veti azi pe ce-aveti miine.cum faceti azi cu ce-aveti ieri
Si-asa va pierdeti mintuirea pe-nselatoarele pareri..."
valentino
Postat pe 25 Mai 2009 09:10
iasomico...

ce nu-nteleg eu este de ce avem nevoiesa ne inscriem in orice forma organizata de religie?... vorbesc la persoana intai de dragu' retoricii, ca eu stiu raspunsu'...

chestia e urmatoarea: daca la orice intrebare la care nu stiu sa dau raspunsul zic ca dumnezeu imi va lumina mintea, de ce-as avea nevoie de meditatii de la pamanteni de-ai mei?...imi trebuie vreun atestat, vreo patalama la mana ca mi-am facut temele cand ajung la judecata de apoi?.. ca oricum moshu' le vede si le stie pe toate...
zambil
Postat pe 25 Mai 2009 09:12
si inca o intrebare, pentru cine se simte vizat: daca ma consider crestin, c-asa m-au pacalit la botez, cand eram mic si ma fraierea oricine: de ce-as trece la un moment dat de la o forma organizata la alta, in cadrul aceleiasi religii?... care-i impulsul, la nivel personal vorbind?...

sa nu uitam ca cei ce fac un astfel de pas sunt oameni maturi, cu simtz de discernamant, iar dumnezeu e acelasi...


zambil
Postat pe 25 Mai 2009 09:23
zambilu'

credinta este ca si iubirea ,zambilu..este sau nu este,am ajuns la concluzia ca ne nastem cu o anumita disponibilitate,crez ca pana si aici isi baga coada genele alea.

dar binenteles nu sunt de acord cu:

crede si nu cerceta...

banuiesc ca pana si puterea suprema iubeste copiii destepti.
iasomia
Postat pe 25 Mai 2009 09:30
de ce as trece la alta religie?

pt ca nu-mi place ca se impartasesc toti enoriasii cu aceeasi lingurita,pt ca sunt prea scumpe taxele la nunti si inmormantari,etc.

motive se gasesc,ca sa nu mai spun ca religia catolica da cu totul altfel,nu stiu daca si este..dar da! noi parem mult mai primitivi fata de ei.
iasomia
Postat pe 25 Mai 2009 09:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum ne pregatim pentru Valentine's Day? 8 De la: floare_cu_colti 11 Februarie 2011 18:27
adopti caini 1 De la: garbo214116 27 Mai 2012 15:19
MA JOC IN GAND CU AMINTIREA! 19 De la: iasomia 7 Septembrie 2009 16:04
Este adevarat ca Iisus este lumina Vietii pe acest pamant dar si lumina si viata dupa moarte 13 De la: ingerasulluptator 20 Iunie 2011 00:07
Educatia in declin 138 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:36
Setari Cookie-uri