Credem in Dumnezeu cu adevarat sau ....ne prefacem ?

In Dumnezeu crezi sau nu crezi. PUNCT
Daca crezi nu poti sa te prefaci pentru ca daca te prefaci atunci nu mai crezi si ... joci teatru.
E exact cum scrie in Biblie:"nu poti sluji la doi stapini: fie crezi in Dumnezeu si ii slujesti lui fie nu crezi si-i slujesti...necuratului".
Topicele astea indoielnice despre credinta nu pot fi dezbatute decit de cei care inca isi mai cauta drumul.
Aemulus
Postat pe 2 Aprilie 2009 05:28
micabiso...

tu esti alta nefericita, mami... ti s-a consumat pofta de viata, sau ce?... de-i ajuns sa crezi in dumnezeu ca in castigu' la loterie...este, sau nu este... he,he,he...
zambil
Postat pe 2 Aprilie 2009 07:53
Sunt deschise ca sa isi reverse haznaua de mizerii.
Ioana007
Postat pe 2 Aprilie 2009 08:13
Pai eu cred ca atunci cand credem in dumnezeu si ascultam dorintele lui.Ce are stiinta cu credinta? Stiinta nu este ceva exacta se extrage din studiul oamenilor si din cate stiu oamenii nu au cum sa sa le stie pe toate,stiinta este o sursa de informare pt oameni,pe cand credinta este exacta,nu zic ca tot ce este in biblie este adevarat pt ca si bibila a fsst scrisa si modificata de oameni.Dar ma refer sa te rogi sa incerci sa respecti cele 10 porunci ale domnului sa incerci sa te rogi sa te ajute dumnezeu sa devii mai bun,mai pasator unul fata de celalalat sa il ajuti sa iti pese de el dar sa nu il lasi sa profite de tine, pt ca vezi si un copil daca esti prea bun cu el ti se urca in cap, mai sunt si cu bun simt care il au in adn si cel care il pot procura prin educatie.
irina_24ro
Postat pe 2 Aprilie 2009 12:18
Pai eu cred ca atunci cand credem in dumnezeu si ascultam dorintele lui.Ce are stiinta cu credinta? Stiinta nu este ceva exacta se extrage din studiul oamenilor si din cate stiu oamenii nu au cum sa sa le stie pe toate,stiinta este o sursa de informare pt oameni,pe cand credinta este exacta,nu zic ca tot ce este in biblie este adevarat pt ca si bibila a fsst scrisa si modificata de oameni.Dar ma refer sa te rogi sa incerci sa respecti cele 10 porunci ale domnului sa incerci sa te rogi sa te ajute dumnezeu sa devii mai bun,mai pasator unul fata de celalalat sa il ajuti sa iti pese de el dar sa nu il lasi sa profite de tine, pt ca vezi si un copil daca esti prea bun cu el ti se urca in cap, mai sunt si cu bun simt care il au in adn si cel care il pot procura prin educatie.
irina_24ro
Postat pe 2 Aprilie 2009 12:18
Irina, tu spui adevarurile doar pe jumatate.Lumea nu se rezuma doar la respectarea celor zece porunci.Poti sa nu crezi in Dumnezeu si sa fii un om cinstit.Nu dorintele lui Dumnezeu trebuie sa le ascultam, ci dorintele noastre.Ori si pe ele uneori le ascultam destul de prost.
Ioana007
Postat pe 5 Aprilie 2009 13:53
De la: Micass, la data 2009-01-20 19:05:31... n-a fost o zi prea buna.

...pup.
mia79x
Postat pe 12 Mai 2009 18:53
Stiti ca credinta in dumnezeu fara fapte este moarta.Sincer nu cred ca exista oameni necredinciosi care care sunt corecti,pt ca pacatele distrug caracterul uman.Eu cred ca un om necredincios este ca un mar vermanos.Spuneti-mi cati oameni corecti mai sunt in ziua de azi?Dar corecti in adevaratul sens al cuvantului,un om care este corect in toate?Rar mai exista si acesta este raspunsul.Un om credincios cu adevarat are un suflet curat,pt ca daca te rogi din inima si nu cu gandul in alta parte,dumnezeu iti purifica sufletul treptat,pt ca un om nu se schimba peste noapte.Trebuie sa te rogi, sa citesti biblia, sa faci fapte bune pt ca faptele bune ii plac lui dumnezeu si daca tie iti este mila de altii si la dumnezeu ii mila de tine.Nu trebuie sa iti urasti dusmanii,ci mai bine evita-i si nu te ruga sa li se intample ceva rau,ci roaga-te sa ii lumineze dumnzeu,si nu judeca pe nimeni,pt ca este o vorba nu judeca sa nu fii judecat,mai bine sfatueste de bine,ca repet.Ca daca tie iti este mila de altiii,si dumnezeu isi va pogora mila asupra ta.
irina_24ro
Postat pe 16 Mai 2009 15:49


da, da, rugile mi-au fost auzite..postasi numai o data.
gabitzza
Postat pe 16 Mai 2009 16:57
wife_de_zmeu
Postat pe 16 Mai 2009 16:59
toate rugile sunt auzite, gabitzza
sora_ilsi
Postat pe 17 Mai 2009 01:14
stiu ilsi, si pentru asta ma rog
gabitzza
Postat pe 17 Mai 2009 01:20
Ascultaaaa Doamneeeeee ruga robului si a roabeeeeeeeiii taleeeeeeeeee.
maria1
Postat pe 17 Mai 2009 03:08
cred ca exista? Da. fac voia lui? Nu. ma prefac ca cred? Nu.
maria1
Postat pe 17 Mai 2009 03:52
Gabitzzo, am avut un soc de la poza ta.Nu ma intelege gresit, imi place, dar eram obisnuita cu cealalta si nu stiam cine e tipa asta noua!!!!!
Aemulus
Postat pe 17 Mai 2009 06:12
nu cred ca poti sa traiesti daca nu crezi cu adevarat in ceva !...si crezand !! sa-ti doresti sa ti se intample !EU , sunt convins ca exista "UN DUMNEZEU !" dar nu e cel de care se povesteste in ..biserica ! nu "DAU O PILDA !..dar am vazut ca si binele si raul..facut...intotdeauna SA INTORS ! ca prin " MINUNE !".....????
garbo001219
Postat pe 17 Mai 2009 07:13
spunem cand auzim ceva ca s-a intamplat cuiva:-Doamne fereste-,ne rugam sa ni se indeplinesca ceva,spunem:-Doamne ajuta-,ne luam la revedere de la cineva care pleaca,spunem:-Domnul fie cu tine-,oamenii politici numiti in functii,dupa ce rostesc juramantul de credinta,spun:Asa sa-mi ajute D-zeu-.Ce concluzie trageti?Eu sunt de parere ca Dumnezeu e peste tot,ne indruma si ne ocroteste fara ca noi sa ne dam seama chiar si atunci cand ni se pare ca incurcate sunt caile Domnului...
danacristina
Postat pe 17 Mai 2009 07:22
unii oameni spun ca sunt credinciosi. se duc la biserica, tin post de cate ori e nevoie, dar zace in ei o invidie si o rautate greu de descris. cel credincios e credincios in adancul lui, nu face tam - tam pe chestia asta, nu predica din biblie la tot pasul, nu converteste oamenii spre credinta ptr ca asa e bine, ci tin ptr ei lucrurile sfinte in care cred.
daca ai gura mare si predici la tot pasul ca esti credincios, daca dai peste nas celor care nu sunt in asentimentul tau ca nu au credinta, daca barfesti....etc.....esti mai mare pacatos decat un ateu convins.
albinuta45
Postat pe 17 Mai 2009 08:05
Foarte corect ce spune micabis "In Dumnezeu crezi sau nu crezi" nu exista cale de mijloc.
Acum manifestarea credintei este cu totul alta poveste, unii cred cu ardoare ca daca nu tii toate posturile posibile, daca nu mergi la biserica in fiecare duminica, mai mult de atat "nu ai stat la toata slujba?" etc etc nu esti un slujitor al Domnului.
Nu vi s a intamplat sa mergeti la biserica cu cele mai bune ganduri si sa ajungi la concluzia ca mai multe pacate ti-ai facut??
Mie da.... pai ca fiecare merg si eu sa ma reculeg ca omu' sa simt ca s in biserica si nu la piata, sunt satula de "cumetrele"care nu au ce face altceva decat sa comenteze" ia uite-o ce rujata e aia, ia uite pacatoasa aia nu are batic, da unde vrei sa treci nu vezi ca nu-i loc?"stai fetita in genunchi ca esti tanara si poti"!!etc etc
si uite asa ajung la concluzia-mi cu pacat sau fara, ca mai multi credinciosi se afla "in afara"bisericii decat "inauntrul" ei


sanatate tuturor!
FULGUTA
Postat pe 17 Mai 2009 08:48
Cita dreptate ai Gretuta...Aceste manifestari arata,nu numai ingustimea mintilor celor ce se poarta asa,dar si faptul ca ideea de d-zeu pt ei ,se reduce la ceva profitabil...fac,zic,ma port asa,pt ca: am de cistigat o functie,o imagine,o persoana...Pt mine divinitatea nu are un nume precis,i se poate spune oricum.E Armonia universala.Si aceasta armonie e inchegata prin dragoste.Functie de cit reusesc oamenii sa constientizeze acest lucru si sa se reintegreze in ea,se vede nivelul lor de spiritualitate...Un astfel de om nu poate fi nici invidios,nici fals,nici parsiv,nici nimic din ce e negativ pt ca nu au loc intr-o astfel de stare...
valentino
Postat pe 17 Mai 2009 08:52
Mica,

tot io sunt fata, imi incercai aparatu` sa vaz cum merge

Fulguto, imi place cum gandesti..Gretuto si Vali, ne armonizam copii...
gabitzza
Postat pe 17 Mai 2009 08:57
Gabitu,fac o marturisire inainte de a merge la biserica...intii te-am pupat,bata-te norocu',s-apoi am scris de armonie...
valentino
Postat pe 17 Mai 2009 09:02


Sa ma bata, sa ma bata !
gabitzza
Postat pe 17 Mai 2009 09:04
De la: gretaegreta, la data 2009-05-17 08:05:04unii oameni spun ca sunt credinciosi. se duc la biserica, tin post de cate ori e nevoie, dar zace in ei o invidie si o rautate greu de descris. cel credincios e credincios in adancul lui, nu face tam - tam pe chestia asta, nu predica din biblie la tot pasul, nu converteste oamenii spre credinta ptr ca asa e bine, ci tin ptr ei lucrurile sfinte in care cred.
daca ai gura mare si predici la tot pasul ca esti credincios, daca dai peste nas celor care nu sunt in asentimentul tau ca nu au credinta, daca barfesti....etc.....esti mai mare pacatos decat un ateu convins.


dar vezi ca nici tu nu ai scapat de a-l judeca pe aproapele...ala nasolul care e invidios si barfeste...
funnymoon73
Postat pe 17 Mai 2009 12:27
De la: gabitzza, la data 2009-05-17 08:57:46Mica,

tot io sunt fata, imi incercai aparatu` sa vaz cum merge

Fulguto, imi place cum gandesti..Gretuto si Vali, ne armonizam copii...


Hai ca acu coborai si eu de pe kudika unde dadui peste wife care a descoperit ea niscaiva useri dualisti mare figura mai e

lasa poza asta ca-i faina rau

pups
FULGUTA
Postat pe 17 Mai 2009 12:51
De la: cercelmarilena, la data 2009-02-17 13:09:23nu ne prefacem. cand avem probleme il chemam cu insistenta, cand nu avem il salutam usor, dar de cele mai multe ori uitam de el. asta e marea tragedie...
AMARIGE
Postat pe 17 Mai 2009 13:53
De la: gretaegreta, la data 2009-05-17 08:05:04unii oameni spun ca sunt credinciosi. se duc la biserica, tin post de cate ori e nevoie, dar zace in ei o invidie si o rautate greu de descris. cel credincios e credincios in adancul lui, nu face tam - tam pe chestia asta, nu predica din biblie la tot pasul, nu converteste oamenii spre credinta ptr ca asa e bine, ci tin ptr ei lucrurile sfinte in care cred.
daca ai gura mare si predici la tot pasul ca esti credincios, daca dai peste nas celor care nu sunt in asentimentul tau ca nu au credinta, daca barfesti....etc.....esti mai mare pacatos decat un ateu convins.
Stii ai dreptate in ceea ce zici,ca sunt la biserica si asa de dusmanosi si invidiosi.Pt ca stii sunt multe ispite la om, daca nu te rogi te inraiesti,sau nu stiu sa se roage.Pt ca rugile tale sa fie ascultate trebuie sa te rogi din inima nu cu gandul in alta parte.In orice om exista rautate dar trebue sa te rogi la dumnezeu din inima sa te ajute sa nu fii rau, pt ca omul are o groaza de instincte negative trupesti pe care daca te rogi dumnezeu te ajuta sa ti le poti controla.Si ca sufletul tau sa se vindece devenind precum sufletul unui copil adica un suflet curat.Este bine sa mergi la biserica,mai duci o floare 2. si te rogi.Pt ca ca dumnezeu sa inceapa sa te ajute,trebuie si tu sa iti dai silinta sa fii mai bun, pt ca daca mergi doar sa ceri de la dumnezeu sa te ajute si tu nu oferi nimic normal ca nu te ajuta.Pt ca nici noua nu ne place ca oameni sa n caute cineva doar sa ii ajutam,si ei sa nu faca nimica.Ei bine asa si lui dumnezeu,nu ii place ca cineva sa il caute cineva doar cand are nevoie, pt ca nici la dumnezeu nu ii place sa fie folosit.
irina_24ro
Postat pe 17 Mai 2009 14:37
De la: irina_24ro, la data 2009-05-17 14:37:10
De la: gretaegreta, la data 2009-05-17 08:05:04unii oameni spun ca sunt credinciosi. se duc la biserica, tin post de cate ori e nevoie, dar zace in ei o invidie si o rautate greu de descris. cel credincios e credincios in adancul lui, nu face tam - tam pe chestia asta, nu predica din biblie la tot pasul, nu converteste oamenii spre credinta ptr ca asa e bine, ci tin ptr ei lucrurile sfinte in care cred.
daca ai gura mare si predici la tot pasul ca esti credincios, daca dai peste nas celor care nu sunt in asentimentul tau ca nu au credinta, daca barfesti....etc.....esti mai mare pacatos decat un ateu convins.
Stii ai dreptate in ceea ce zici,ca sunt la biserica si asa de dusmanosi si invidiosi.Pt ca stii sunt multe ispite la om, daca nu te rogi te inraiesti,sau nu stiu sa se roage.Pt ca rugile tale sa fie ascultate trebuie sa te rogi din inima nu cu gandul in alta parte.In orice om exista rautate dar trebue sa te rogi la dumnezeu din inima sa te ajute sa nu fii rau, pt ca omul are o groaza de instincte negative trupesti pe care daca te rogi dumnezeu te ajuta sa ti le poti controla.Si ca sufletul tau sa se vindece devenind precum sufletul unui copil adica un suflet curat.Este bine sa mergi la biserica,mai duci o floare 2. si te rogi.Pt ca ca dumnezeu sa inceapa sa te ajute,trebuie si tu sa iti dai silinta sa fii mai bun, pt ca daca mergi doar sa ceri de la dumnezeu sa te ajute si tu nu oferi nimic normal ca nu te ajuta.Pt ca nici noua nu ne place ca oameni sa n caute cineva doar sa ii ajutam,si ei sa nu faca nimica.Ei bine asa si lui dumnezeu,nu ii place ca cineva sa il caute cineva doar cand are nevoie, pt ca nici la dumnezeu nu ii place sa fie folosit.
nici macar noua ca oameni nu ne place sa fim folositi,sa ne caute cineva doar cand are nevoie de noi.Ei bine asa si lui dumnezeu, nu ii place sa il cauti doar sa ceri,pt ca sapoti cere si sa poti primi trebuie si tu sa oferi,incerci sa fii mai bun si sa nu iti pese ce fac ceilalti oameni,poate ca daca tu incerci sa fii mai bun, esti un exemplu bun pt ei si ii poti stimula.Si eu ma intalnesc cu oameni de genul asta,la biserica si apoi sunt invidiosi de ce nu ii ajuta dumnezeu,pt ca nu au pt ca dumnezeu da dupa inima ficaruia.Nu trebuie sa judecam pe nimeni pt ca este pacat,este o vorba nu judeca sa nu fii judecat pt ca fiecare gresim chiar daca nu facem aceleasi greseli.II bine sa ii sfatuiesti pe oameni decat sa ii judeci,pt ca daca judeci un om este pacat pt ca asa si dumnezeu te judeca si pe tine la randul tau pt tot ce faci,pt ca daca tie iti este mila de altii,si incerci sa ii inveti de bine sa te rogi la dumnezeu sa dea in nima ta iubire pt aproapele tau.pt ca daca te rogi din inima rugile sunt ascultate.Dar sa nu uitati pt ca a putea pretinde ajutor de la dumnezeu trebuie sa oferiti, iubire,intelegere fata de ceilalti chiar daca uneori este greu.Pt ca chiar daca unii sunt asa rai,dumnezeu ne iubeste pe toti si spera sa ne schimbam in bine.si sa fim mai intelepti, sa ne iubim ca fratiii
irina_24ro
Postat pe 17 Mai 2009 14:48
De la: irina_24ro, la data 2009-05-17 14:37:10
De la: gretaegreta, la data 2009-05-17 08:05:04unii oameni spun ca sunt credinciosi. se duc la biserica, tin post de cate ori e nevoie, dar zace in ei o invidie si o rautate greu de descris. cel credincios e credincios in adancul lui, nu face tam - tam pe chestia asta, nu predica din biblie la tot pasul, nu converteste oamenii spre credinta ptr ca asa e bine, ci tin ptr ei lucrurile sfinte in care cred.
daca ai gura mare si predici la tot pasul ca esti credincios, daca dai peste nas celor care nu sunt in asentimentul tau ca nu au credinta, daca barfesti....etc.....esti mai mare pacatos decat un ateu convins.
Stii ai dreptate in ceea ce zici,ca sunt la biserica si asa de dusmanosi si invidiosi.Pt ca stii sunt multe ispite la om, daca nu te rogi te inraiesti,sau nu stiu sa se roage.Pt ca rugile tale sa fie ascultate trebuie sa te rogi din inima nu cu gandul in alta parte.In orice om exista rautate dar trebue sa te rogi la dumnezeu din inima sa te ajute sa nu fii rau, pt ca omul are o groaza de instincte negative trupesti pe care daca te rogi dumnezeu te ajuta sa ti le poti controla.Si ca sufletul tau sa se vindece devenind precum sufletul unui copil adica un suflet curat.Este bine sa mergi la biserica,mai duci o floare 2. si te rogi.Pt ca ca dumnezeu sa inceapa sa te ajute,trebuie si tu sa iti dai silinta sa fii mai bun, pt ca daca mergi doar sa ceri de la dumnezeu sa te ajute si tu nu oferi nimic normal ca nu te ajuta.Pt ca nici noua nu ne place ca oameni sa n caute cineva doar sa ii ajutam,si ei sa nu faca nimica.Ei bine asa si lui dumnezeu,nu ii place ca cineva sa il caute cineva doar cand are nevoie, pt ca nici la dumnezeu nu ii place sa fie folosit.
nici macar noua ca oameni nu ne place sa fim folositi,sa ne caute cineva doar cand are nevoie de noi.Ei bine asa si lui dumnezeu, nu ii place sa il cauti doar sa ceri,pt ca sapoti cere si sa poti primi trebuie si tu sa oferi,incerci sa fii mai bun si sa nu iti pese ce fac ceilalti oameni,poate ca daca tu incerci sa fii mai bun, esti un exemplu bun pt ei si ii poti stimula.Si eu ma intalnesc cu oameni de genul asta,la biserica si apoi sunt invidiosi de ce nu ii ajuta dumnezeu,pt ca nu au pt ca dumnezeu da dupa inima ficaruia.Nu trebuie sa judecam pe nimeni pt ca este pacat,este o vorba nu judeca sa nu fii judecat pt ca fiecare gresim chiar daca nu facem aceleasi greseli.II bine sa ii sfatuiesti pe oameni decat sa ii judeci,pt ca daca judeci un om este pacat pt ca asa si dumnezeu te judeca si pe tine la randul tau pt tot ce faci,pt ca daca tie iti este mila de altii,si incerci sa ii inveti de bine sa te rogi la dumnezeu sa dea in nima ta iubire pt aproapele tau.pt ca daca te rogi din inima rugile sunt ascultate.Dar sa nu uitati pt ca a putea pretinde ajutor de la dumnezeu trebuie sa oferiti, iubire,intelegere fata de ceilalti chiar daca uneori este greu.Pt ca chiar daca unii sunt asa rai,dumnezeu ne iubeste pe toti si spera sa ne schimbam in bine.si sa fim mai intelepti, sa ne iubim ca fratiii
irina_24ro
Postat pe 17 Mai 2009 14:48
Zilnic sa ne cercetam inima cu aceasta intrebare , si sa incercasm sa corectam cit inca mai avem timp , aceasta relatie cu sfinta treime si cu semenii .! .
garbo001288
Postat pe 17 Mai 2009 14:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cofetarie pt noi! 5 De la: Iryna_Iry 1 Aprilie 2012 22:36
MA JOC IN GAND CU AMINTIREA! 19 De la: iasomia 7 Septembrie 2009 16:04
nu stiu ce sa fac 2 De la: liaiedera 9 Decembrie 2010 16:12
MULTUMESC 8 De la: si_totusi 21 Noiembrie 2009 22:52
ce ziare sau reviste mai cititi? 50 De la: garbo_19362 22 Noiembrie 2013 19:11
Setari Cookie-uri