Retete deosebite pentru Craciun si Revelion

Buna! Voi ce pregatiti pentru mesele festive de Craciun si Revelion?

Ma gandesc la ceva mai deosebit, poate chiar exotic. Voi ce idei aveti?
Panseluta
Postat pe 23 Decembrie 2008 14:19
Vine Pastele dragele mele forumiste, faceti cozonac? Dar pasca? Ce se mai gateste special pentru Paste in ziua de azi?
Aemulus
Postat pe 21 Martie 2009 17:55
Sa-mi raspund:
In loc de drob (familia mea nu agreeaza mielul) am facut meatloaf cu carne tocata de vita, bucati de piept de pui, ciuperci. marar, usturoi verde, ceapa verde, oua si la sfirsit am dupa ce a stat cam o ora la cuptor am pus si cascaval ras din abudenta pe deasupra.
DELICIOS!!!!! Servit cu piure de cartofi pe care am pus un sos de rosii cu cimbru, dafin, usturoi verde (un fel de stufat).
Aemulus
Postat pe 25 Aprilie 2009 04:16
Reteta pentru masa de Pasti

Friptura de miel la cuptor

Ai nevoie de:
2 kg pulpa de miel
sucul si coaja de la 1 lamaie
2 catei de usturoi, taiati
1 lingurita rozmarin
3 felii de costita afumata, taiata cuburi
1 kg cartofi cu coaja alba, taiati rondele groase
2 capatani de usturoi, taiate in doua

Cum se prepara:
Preincalziti cuptorul la semnul 6/200 grade C. Ungeti carnea cu sucul de lamaie si impanati-o cu usturoiul, rozmarinul si costita. Presarati sare si piper negru, proaspat macinat.
Asezati cartofii si capatanile de usturoi intr-o tava larga de copt. Presarati sare si piper negru, proaspat macinat. Asezati carnea pe un gratar, deasupra tavii cu cartofi.
Dati la cuptor timp de 1 ora si 15 minute, avand grija ca la jumatatea intervalului sa intoarceti cartofii (trebuie sa se rumeneasca uniform). Inainte de a taia friptura, lasati-o sa se odihneasca circa 15 minute, pentru ca sucurile sa se distribuie uniform in toata bucata de carne. Daca este nevoie, mai lasati cartofii la cuptor pana cand se patrund complet. Cu un cutit foarte ascutit, taiati friptura in felii groase de 1,5 cm si serviti cu garnitura de cartofi.
Pofta buna!
white_rose
Postat pe 28 Februarie 2010 22:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Retete deosebite pentru Craciun si Revelion 4 De la: camping 28 Februarie 2010 22:14
Setari Cookie-uri