Nasterea in apa

Caut cat mai multe informatii despre nastere, asa ca as vrea sa stiu ce parere aveti voi despre nasterea in apa.

Eu am auzit ca este cea mai putin dureroasa metoda de nastere naturala. Este oare adevarat?
Panseluta
Postat pe 23 Decembrie 2008 12:43
Ciao,da intr-adevar este nasterea cea mai usoara,se face o pregatire(exercitiu) inainte de data nasterii,in rest totul decurge normal intr-o piscina mai mica asemanatoare cu cea care se pune in gradina pt. copii(bine-nteles cu dotare speciala ).

Postat pe 18 Februarie 2009 23:49
Multumesc din suflet celor care ma sustin in concursul la care particip! Va rog, daca se mai poate si azi un vot! http://www2.tvr.ro/trezirealaapel/ este poza a doua (cea cu mutritza trista din frigider)! Multumesc mult mult de tot!
maimuticagogosica
Postat pe 24 Februarie 2009 15:34
VEZI CA LA CENTTRUM MEDICAL UNIREA , SUCURSALA BANEASA AU ANUNTAT CA SE VOR FACE DIN ANUL 2009 NASTERI IN APA

INTRA PE SITUL LOR SAU DUTE DIRECT LA EI IN BANEASEA

DACA AJUNGI CUMVA LA EI , SA SCRI SI TU CE AI AFLAT PE AICI
cinezee
Postat pe 1 Martie 2009 15:17
Este si in Brasov o clinica particulara unde se poate naste in apa, Eva Clinic se numeste. Pretul unei nasteri este de 1500 ron si sunt incluse cazarea si masa. Cred ca este mai ok sa nasti prin aceasta metoda decat prin cezariana. Nasteri usoare si copii sanatosi
puma_girl
Postat pe 3 Martie 2009 12:10
de aia din brasov stiu ...pe mine ma ibnresesa cineva care a si nascut asa

sa imaprtaseasca impresii la cald din punctul ei de vedere
cinezee
Postat pe 3 Martie 2009 23:23
salut
si pe mine ma intereseaza nastrea in apa, as vrea sa nasc asa.miam facut programare la clinica la brasov, pe 28mai pt o consultatie, la doctor, sa vad ce zice, cum e acolo. dar din cate am auzit, cica ar fi misto.
sper sa fie asa.
ciburdancik
Postat pe 13 Aprilie 2009 16:24
salut! Am nascut la clinica din Brasov cu anestezie epidurala si in apa(dr. Baiulescu Cristian). Conditiile sunt super iar serviciile oferite de cadrele medicale sunt ireprosabile.Recomand viitoarelor mamici acest tip de asistenta medicala.
dinulescu_miki
Postat pe 12 Mai 2009 23:01
Si in Constanta s-a deschis o clinica unde poti naste sub apa. Din pacate costa ceva mai mult 5000 lei, dar cred ca se merita
puma_girl
Postat pe 15 Mai 2009 17:45
se merita, se merita...
zambil
Postat pe 15 Mai 2009 17:46
Asa zic si eu.
puma_girl
Postat pe 16 Mai 2009 21:11
dar acasa, in apa nu a nascut nimeni???
annutza84
Postat pe 20 Mai 2009 09:50
De la: puma_girl, la data 2009-05-15 17:45:52Si in Constanta s-a deschis o clinica unde poti naste sub apa. Din pacate costa ceva mai mult 5000 lei, dar cred ca se merita

Uite: http://www.euromaterna.ro/acasa.html
Este o clinica de ultima generatie. Se deschide saptamana viitoare.
Nastere usoara si naturala iti doresc!
picaturaderoua
Postat pe 20 Mai 2009 10:37
Buna tuturor,

sunt din Brasov si am nascut in apa cu anestezie epidurala cu dr. Baiulescu Cristian de la clinica EVA din Brasov. Recomand aceasta metoda tutror femeilor. Nu am ramas cu nici un traumatism fizic sau psihic in urma nasterii si il apreciez pe dr. Baiulescu ca fiind un medic exceptional.
Bafta,
garbo032929
Postat pe 31 Iulie 2009 16:01
De la: puma_girl, la data 2009-03-03 12:10:26Este si in Brasov o clinica particulara unde se poate naste in apa, Eva Clinic se numeste. Pretul unei nasteri este de 1500 ron si sunt incluse cazarea si masa. Cred ca este mai ok sa nasti prin aceasta metoda decat prin cezariana. Nasteri usoare si copii sanatosi ..................
sophia1971
Postat pe 1 August 2009 12:06
Sa nu iti pui toate sperantele in nasterea in apa. Eu am facut programare, am mers la clinica pana sa nasc si de fapt am facut cezariana, fapt ce m-a luat prin surprindere si nu eram pregatita pentru injectie epidurala, unde mai pui anestezie partiala. Am nascut o fetita de 5.02 kg. Ioana Ecaterina.

In mai multe cazuri: nastere sub 36 saptamani, nastere peste 42 de saptamani, gemeni, copil prea mare, tensiune prea mare sau prea mica, locuri disponibile, orice alta complicatie ..nasterea se face la spital pe masa sub monitorizare( natural sau cezariana).
La nasterea in apa ti se administreaza anestezic usor, dar nu poti intra in apa pana nu ti-a trecut in mare parte efectul si iti recastigi puterile sa intri iarasi in apa fara sa fii ametita.
Informeaza-te. Daca stii engleza sunt foarte multe pagini cu detalii despre nasterea in apa.
Bafta multa.
pachita04121952
Postat pe 18 Septembrie 2009 22:19
Buna.

Sunt din Bucuresti, sunt noua pe acest forum si doresc sa aflu mai multe detalii legate de nasterea in apa. Doresc sa stiu in primul rand care sunt conditiile din Clinica Eva, care sunt costurile ( toate costurile), daca nasterea este mai usoara atat pentru mama cat si pentru bebe, etc.
Doresc sa aflu aceste informatii pentru ca sunt insarcinata in 8 saptamani.
Multumesc anticipat!
garbo090086
Postat pe 22 Decembrie 2009 22:10
De la: Panseluta, la data 2008-12-23 12:43:55Caut cat mai multe informatii despre nastere, asa ca as vrea sa stiu ce parere aveti voi despre nasterea in apa.

Eu am auzit ca este cea mai putin dureroasa metoda de nastere naturala. Este oare adevarat?
garbo087104
Postat pe 12 Ianuarie 2010 07:39
Da, este una dintre cele mai faine modalitati de a aduce pe lume un copil.Prin nasterea in apa, exista o diminuare importanta a ponderii nasterilor prin cezariana sau prin alte interventii medicale.
Pentru mama, avantajele principale tin de scurtarea timpului cat dureaza travaliul, datorita efectului relaxant al apei incalzite la circa 37º
Cat despre bebelus, nasterea este mai putin traumatizanta, necesitand un efort mai mic in mediul acvatic.
Pregatirea prenatala desfasurata in mediul acvatic este indispensabila pentru a permite o nastere de succes. De asemenea, haptonomia (sau tehnica si arta atingerii, prin care fatul poate fi pilotat intr-o pozitie optimala pentru nastere) este indicata ca preambul la nasterea acvatica.
Pe perioada nasterii va trebui sa faci sport ,miscare usoara( ca in orice alta sarcina normala , fara complicatii)..ti se vor prescrie anumite exercitii specifice nasterii in apa.
reyya
Postat pe 28 Ianuarie 2010 02:21
Mai trebuie precizat faptul ca in apa scade tensiunea arteriala, se usureaza respiratia suferindelor de astm etc. In cazul copilului, nu mai exista socul major la nastere, micutul facandu-si iesirea intr-un mediu similar celui din uterul matern. Bebelusul nu se ineaca, cum se tem multe mamici, el continuand sa respire sub apa prin cordonul ombilical, pana cand fata ii vine in contact cu aerul de la suprafata.
reyya
Postat pe 28 Ianuarie 2010 02:24
http://www.youtube.com/watch?v=52QFoPijvsU
reyya
Postat pe 28 Ianuarie 2010 02:27
buna ziua am vazut pe site parerea dvs despre cilinca din brasov .As vrea sa va intreb personal daca aveti idee cum pot lua legatura cu cineva de acolo, o asistenta eu sunt din constanta si as vrea o nastere in apa;am auzit ca multe femei sunt multumite, dar nu am niciun un numar de telefon pentru a lua legatura cu cineva de acolo.V-as multumi dac m-ati putea ajuta.Va multumesc. Multa sanatate.
garbo008473
Postat pe 10 Februarie 2010 12:19
ia nasteti voi normal, ca mama natura stie ce stie. a calculat, ca nimeni altcineva ,cele mai eficiente metode. increditi-va in ea si lasati nasterea prin cezariana sau in apa

cezariana se face numai si numai cand apar probleme medicale.iar, cea nastere in apa , e doar un moft.

omul e fiinta terestra. nu e amfibie. punct.
si_totusi
Postat pe 10 Februarie 2010 13:41
De la: si_totusi, la data 2010-02-10 13:41:08ia nasteti voi normal, ca mama natura stie ce stie. a calculat, ca nimeni altcineva ,cele mai eficiente metode. increditi-va in ea si lasati nasterea prin cezariana sau in apa

cezariana se face numai si numai cand apar probleme medicale.iar, cea nastere in apa , e doar un moft.

omul e fiinta terestra. nu e amfibie. punct.
Pai mai nasteti si voi barbatii,ca sa va iasa si voua ochii la nastere..Ca nici macar de facut copiii nu sunteti buni,nici de munca...Sunteti buni doar ca sa dati ordine.Dar nu se vede nimic de pe urma voastra
omulsincer
Postat pe 10 Februarie 2010 14:17
ioi, totushelu...tu omori progresu'

auzi, irino...tu de unde plm stii de nasteri? ai nascut tu vreun copil ? sau te pricepi si la asta din auzite si din experienta din germania ?
mai taci dreaq din gura, tembelo !!!
wife_de_zmeu
Postat pe 10 Februarie 2010 14:23
si la astea te pricepi, irinuco?!
ia spune, pe tine te-au facut cumva in apa?
pik_nik
Postat pe 10 Februarie 2010 14:25
mai pik, asta-i tampita rau, da' rau de tot
are impresia ca se pricepe la toate, de isi da cu parerea peste tot si despre orice

imbecila...
wife_de_zmeu
Postat pe 10 Februarie 2010 14:27
De la: pik_nik, la data 2010-02-10 14:25:09si la astea te pricepi, irinuco?!
ia spune, pe tine te-au facut cumva in apa?
Pai sa nasca barbatii normal,,sa le iasa ochii ca la broscoi...Ca oricumnu faceti nimic util..Pt ca femeia munceste mai mult ca,barbatii :
omulsincer
Postat pe 10 Februarie 2010 14:29
i s-au urcat feromonii la creierasul de gasca
se vede ca de la craciun n-a mai gasit nici un client suficient de beat incat sa se uite la ea ca la o femeie
pik_nik
Postat pe 10 Februarie 2010 14:30
De la: buna01, la data 2010-02-10 14:29:34
De la: pik_nik, la data 2010-02-10 14:25:09si la astea te pricepi, irinuco?!
ia spune, pe tine te-au facut cumva in apa?
Pai sa nasca barbatii normal,,sa le iasa ochii ca la broscoi...Ca oricumnu faceti nimic util..Pt ca femeia munceste mai mult ca,barbatii :
va folositi de pe urma femeii cat puteti..Apoi sa mai nasca normal...Pai nasteti voi barbatii normal,,,prin rozeta
omulsincer
Postat pe 10 Februarie 2010 14:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mita preotilor si crimele in numele bisericii ortodoxe 29 De la: CARMENMIRELA 14 Ianuarie 2015 15:36
Cat dureaza concediul maternal, dupa ultimele reglementari? 3 De la: garbo_769 5 Martie 2012 19:42
sarcina extrauterina 8 De la: adryaana 19 Iulie 2011 12:35
? 5 De la: Alexandra_Mariana_1 18 Iulie 2014 10:17
ciao 10 De la: iceboxxx 7 Februarie 2012 01:18
Setari Cookie-uri