Chestiunea zilei..

si inca ceva. cultura nu ar trebui sa fie prohibitiva sau apanajul unei elite. cine hotaraste ca esti din sfere inalte? banul?
si_totusi
Postat pe 23 Ianuarie 2009 14:50
shitotushi...

pai elita aia, se alege ea singura... nu exista repere legale... si aici ca peste tot e valabila vorba: cine s-aseamana s-aduna...

desigur, exista si multi impostori, dar iarasi, e ca peste tot... sunt unii de se baga in fatza in cultura cum se baga aia in trafic la semafor...
zambil
Postat pe 23 Ianuarie 2009 14:57
iasomie,mai e un pic si vine primavara..sa vezi ce o sa se bucure ochii privitorilor de toate cele carnite , mai mult decat de lipsa de forme a manechinelor de pe podium..
irinaangela
Postat pe 23 Ianuarie 2009 14:58
zambila...

nu-ti place istoria?... te-am scos din target... pai se poate asa ceva?...
zambil
Postat pe 23 Ianuarie 2009 14:59
da, in zilele noastre probabil ca banii...

nu ma dau vreo "culta" sau vreun geniu, pt ca nu sunt, citesc cand am timp sau imi pica in mana ceva interesant..

uneori cand vin seara de la scoala si dupa o zi de lucru imi vine sa ma bag direct in pat, nici la tv nu ma prea uit...

si nu cred ca a vrut cineva sa jigneasca aici...gospodinele nu sunt mai putin culte pt ca sunt gospodine, iar cei care se lauda ca sunt intelectuali, dar cand merg la piata nu stiu care e deosebirea dintre ceapa si usturoi...insemna ca nu prea are tangente cu lumea reala!!

iar cartile sunt destul de scumpe pt un salariu mediu, sa nu ma vb de
cele de specialitate!!
zambila
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:01
iri...

eu crez ca daca vine primavara toti ochii o sa fie pe stevii, nu pe carnitze...
zambil
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:01
oricum nu cred ca faceam parte din target-ul tau, oi fi tu zambil, dar esti ditamai dulaul, iar eu, o biata pisicuta
zambila
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:03
zambil, ai dreptate...unii mai si vorbesc la fel de elevat ca cei de la semafoare..

vizavi de gospodinele alea "proaste" care stau acaasa, si isi umplu bibliteca cu bibelouri, cred ca majoritatea am crescut cu astfel de vitrine si cu goblenuri, mileuri sau alte lucruri de mana facute de mamele noastre...ceea ce, nu cred ca le face proaste, dimpotriva..cine n-a lucrat acasa pe post de gospodina, n-ar tb sa le critice

si mai aveau timp si de povesti sau romanele renumite din perioada respectiva
irinaangela
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:04
zambil,

ochii poate, da de mancat stevii..poate dupa prea multa carnita, sa nu li-i se aplece...
irinaangela
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:07
cartile si cultura actuala sunt de ochii lumii, sau ai soacrei asa, cat sa nu zicem ca nu e..

cultura, de la baza, cartile pt copii, sunt niste aiureli, colorate frumos, simplificate la maximum si piperate la pret. .. plus povestile pt cei mici sunt numai aberatii cu zmei, dragoni, vrajitori, farmece, diavoli si alte nebuneli, numai copil normal nu mai iese din el.

se incearca o "reculturalizare", cu alte valori importate de la UE sau alte natiuni unte, mai putin ale noastre...

irinaangela
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:41
iri...

cu gospodinele alea e o chestie... ca nu toate care stau acasa sunt si gospodine... si viceversa... mileuri de dantela a avut si mama, da' asta nu inseamna ca trebe sa am si eu... lumea mai si evolueaza...

si ca veni vorba... e de dezbatut ce inseamna traditia...costumele populare, bogatie nationala... pai e ca si cu mileurile alea crosetate... daca n-aveau unde sa vada altceva, au facut arnici din mama-n fiica...
zambil
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:44
zambila...

nu te da modesta...stim cu totii ca pe forumuri d-astea din contul unui dulau poate posta un chihuahua.. si din contu' unei pisicutze poate posta o tigroaica... ia zbarleste-te putin la mine, sa-ti vad coltii...
zambil
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:50
zambil,

asa e, mai ales ca e al naibii de greu sa crosetezi ceva..mult mai greu decat sa dai banu pe ele gata facute, mai prost si sa stai la o cafea, o tigara o barfa, o telenovela..

si traditia, parca n-as da-o pe actuala traditie ce se incearca a ni se impune... a se citi parada gay, homo lesby si ce-o mai fi, vaccinul ala pt fetitele de 11 ani la o boala cu transmitere sexuala, cultura pro-sex de la varste fragede, menaje a 3-4...7,si altele..

pt cei ce se simt lezati, se trateaza orice boala gen homo...
irinaangela
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:51
mda..

de la reactia alergica pe care o are pro fata de soacra-sa ,care sta pe capu' lui toata ziua, si se uita la telenovele,am ajuns te miri unde...dar d-asta suntem noi oamenii frumosi ,pt ca suntem diferiti...

hai sa va spun o treaba,eu fac parte dintr-un grup de "fete" toate cu studii superioare (in afara de mine),asta nu inseamna ca de cate ori aparea o carte noua ,nu ma sunau sa ma intrebe daca o am,pt ca incepand cu shogun..si terminand cu ..codu' lu da vinci..la mine gaseau ultimile aparitii.

imi aduc aminte de timpurile de trista amintire cand pt o carte buna trebuia sa mai cumperi inca 3 carti,ehee,he,he..

cand spui gospodina nu spui intodeauna "mileu",generatia mea este "prima generatie fara furou",prima generatie care nu a mai pus mileuri pe mobila,se purta mobila natur,fara luciu,he,he..

ps mine m-a invatat cineva ceva :"cand spui intelectual te referi la un om care pricepe multe,nu la om cu facultate" si de atunci nu mai am complexe...
iasomia
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:59
irinuco,

ce e viata asta...cand eram dincolo ,erai tot asa cum esti acum,si ti-a mers bine,ai mai uitat de plictiseala cu noi...


eu crosetez de cand ma stiu, si nu pt ca m-au invatat la lucru manual(pe timpul meu invatam asa ceva),pt ca ma caftea mama cu andreaua peste mana,parca o aud saraca,Dumnezeu sa o ierte!

"nu asa! iar ai luat ochiu' gresit! PE FATA TI-AM ZIS!!! " si poc! imi deadea una cu andreaua peste mana!

"cine stie ce sarantoc o sa iei!? sa stii sa faci haine la copii"

ehhh...

iasomia
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:14
iasomie, inteleapta mama ta..
pe mine m-a gasit dorinta de a face eu ceva cu mana mea, si am descoperit cat de greu este si cat timp, nervi si rabdare iti trebuie, am renuntat..

irinaangela
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:19
eu zic ca...

nu ni se impune niciun fel de traditie prin media... dimpotriva... si tot eu zic ca asta nu e rau... nu traditia conteaza, pana la urma, ci felul in care percepem ce se intampla in jurul nostru...

e adevarat, nu toata lumea percepe corect... cei mai multi au nevoie de modele comportamentale... "life for dummies"... he,he,he...
zambil
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:28
nici eu nu am mai tricotat ani de zile,pe vremea lu' ceasca am tricotat f mult si mi se luase,dar acum am inceput iar sa tricotez,imi face bine cand am draci..creste intr-o veselie..

fara niciun misto,aveam o prietena in germania care avea probleme cu capu'...s-a internat la agitati,primul lucru care au invatat-o acolo ,a fost sa tricoteze...apoi a ramas o pasiune pt ea...ma suna sa ma intrebe de modele.

este f gresit pusa problema de unii, femeia care tricoteaza,croseteaza...nu inseamna ca este saraca,fereasca sfantu'! inseamna ca este priceputa...

duducile din lumea buna invatau obligatoriu la scoala de fete tot soiu de chestii de genu' asta,am stat intr-un bloc plin de evrei,ei bine..toate evreicele stiau sa croseteze,toate!!! si erau putred de bogate!...
iasomia
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:30
iasomie, si ceilalti...va urez we placut, ne revedem intr-o zi, sapt viitoare...
irinaangela
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:45
Multumim la fel...
iasomia
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:47
doamnelor...nu sariti asa...ca pro nu a dat in gospodinele obisnuite, ca de-aia sunt si eu, obisnuita, adica...aici e vorba de prototipul gospodinei care nu pune mana pe o carte, nu are in cap decat barfa de la colt, si telenoveaua.

si cunosc destule gospodine fara scoala care au deschis ceva carti la viata lor, in comparatie cu altele care te intreba daca eliade e o strada.

si irino...eu chiar am oroare de bibelouri si mileuri. in biblioteca se pun carti, nu blide, si cand vine cutremurul ti le face praf pe toate


in alta dezordine de idei...vreau sa va zic, ca in calitate de gospodina eminenta, care uraste sa faca mancare, m-am luat de tricotat. de goblen m-am lasat de 2 ani ca nu ma mai tin ochii.

iaso...ai mare dreptate cu cucoanele din lumea buna. bunica mea a invatat la pension, la ursuline, si ce ii iesea din mana...mamaaaa...in perioada interbelica a cusut pt toate doamnele din protipendata bucurestiului...imi povestea cum o lua nevasta ministrului duca sa ii coasa rochii pt tot sezonul...mi-a insuflat si mie pasiunea lucrului de mana, mai putin croitoria.dar broderie fina, goblen, si tricotat...e pasiune mare la mine.acu; imi tricotez o bluza...o nebunie...maro-roscat...
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:05
iaso...pe bune, asa facea bunica ta? iti dadea cu andreaua peste mana?

si tu ce ziceai? cati ani aveai?

si zici tu ca pro are o reactie alergica la soacra-sa? nici nu mi-as fi dat seama...

ah...stai ca azi am vizionat a doua parte din scandal...da' sunt mandra foc de mine...ca nu m-am enervat deloc...
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:11
Stapanirea de sine este intr-adevar un motiv de mandrie.Dar daca ai fi oprit scandalul, prin puterea fiintei sau a spiritului tau, cum ar fi fost?
Ioana007
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:19
vangheis...it's a long story...daca ai sa ai nervi o poti citi pe topicul loc de dat cu capul

anyway...vroiam sa spun ca pana acum ma enervam, imi palpita stomacul, inima, ca ma durea ce face si cum tipa...doar ca acum am inceput sa devin mai inteleapta, si nu ma mai doare ca nu ma iubeste, ca nu ma accepta...asta este...e pierderea ei...mi-am petrecut 44 de eni incercand sa o fac sa fie mandra de mine, de ceea ce sunt, si uite ca nu am reusit...si iarasi zic...pierderea ei...copiii trebuiesc iubiti neconditionat, sau cel putin asa ar trebui sa fie intr-o lume ideala...
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:38
woman,

parintii nu ti-i alegi,ia-o altfel,gandeste-te ca daca nu ar fi fost ea, nu ai fi iesit femeia speciala care esti astazi..

daca ne-am apuca sa facem liste cu traumele din copilarie ..crede-ma, ar fi mult de citi. cu totii avem lucruri minunate si lucruri extrem de triste,de urate in viata...

tin sa va spun ca m-a sters o masina pe trecerea de pietoni,am cazut in cour,m-am murdarit ca un porc...si oricat de batoasa m-am tinut pana acum,acum imi tremura bucile de la spaima

ce chestie,te uiti la masina aia ..care vine spre tine si ai senzatia ca vezi un film,parca sta timpul in loc.

la 10 ani am invatat "sa pun pe andrele".
iasomia
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:47
vanghele,

te-am rugat sa-mi postezi si mie o poezie,te doare-n pix de sora ta,bineeee....
iasomia
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:50
iaso...e grele...cu parintii, zic...

da tu ce cautai, pisi, pe trecere de pietoni? unde te crezi? ce, tu crezi ca poti sa mergi, asa...si sa deranjezi omul...ca poate era ssi el ocupat...

fi atenta iaso...cu dementii astia nu e de gluma, pe ioana era sa o calce salvarea, pe verde !!!am crezut ca a facut infarct de frica, eram pe celalalt trotuar...eheee...iti dai seama cum am facut cand am ajuns langa ei? tzunami era pistol cu apa pe langa mine...mama-leoaica in actiune...

dar nu esti ranita, nu? te doare ceva?
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:55
iaca mie imi plac mileurile. de ce nu? pentru ce sa las mobila in chelea goala ? ca asa e modern? ca asa e in occident?

si la aceste mileuri ,ca la orice lucru, trebuie sa stim ce alegem
depinde ce fel de mobila avem si daca se preteaza a pune ceva pe ea.

nu sunt adeptul atelor incalcite aiurea dar, ceva lucrat pe matase in fir de argint parca zic eu ca ar merge. sau niste perdele din borangic cu dantela manuala incorporata in faldurile lor, iar zic ca e ceva rar si de efect. oricum, sa nu confundam lucru de mantuiala cu arta



mobila fara nik pe ea, casa fara covoare fereastra fara perdele; ca ase e in trend. o fi dar mie nu-mi plac interioarele acestea gen sala de asteptare in gara.

mie mi se pare ca ma mut cand totul e ca la hotel; la mine e la fel cu la vecina de la 2 sau 3. ca mobila, adica niste scanduri, toata lumea are. parchet si-a pus tot romanul si canapele, slava domnului are tot amaresteanul. ce face ca o casa sa nu semene cu alta? nu cunva sufletul acela ce-l pui in a o amenaja , chiar si cu mici flecustete?

si da. am crosetat si eu. am incercat sa fac si niste masti dar, nu mi-au reusit ca cele de la mama lor . am renuntat. imi intrase mie in cap sa-mi fac o camera traditionala. cu lavita, perdele lucrate manual, covoare tesute in itze la razboi si alte minunatii. am renuntat. cred ca o sa reiau ideea.o sa pun musai niste busuioc in grinda , asa cum punea buna.da, de unde grinda, la bloace?

si_totusi
Postat pe 23 Ianuarie 2009 20:05
picioru'..trece..

sunt ok...
iasomia
Postat pe 23 Ianuarie 2009 20:06
totusico...m-ai omorat...fir de argint? pai ala nu e mileu, scumpo...e arta...borangic la perdele ? si aia e ucigator, ca da o nota personala si autentica camerei...eu ma gandeam la ororrile alea de le vezi in toata casa, de nu se mai vede petec de mobila...sa nu mai amintesc de rapirea din serai de pe perete, si tablourile cu o lebada, caprioare, munti inzapeziti si un caiac care se leagana la mare, toate in acelasi tablou. repet...e vorba doar de bunul gust care din nefericire cam lipseste...la aia ma refeream eu. decoratiunile sunt cele care dau tusa personala intr-o casa, aranjamente florale, vorba vine, ca le poti face si din crengute, mai ales toamna...tablouri putine si de bun gust...

bunul gust de ati decora casa tine de o anumita educatie, inteligenta si sensibilitate la frumos...

da' eu raman la parerea mea : in biblioteca se pun carti, nu blide si pahare pe care le scoti cand vin musafirii...pai eu, imi zic ca merit mai mult decat un musafir, si beau cafeaua dintr-o ceasca de portelan japonez, ramasa de la bunica, mai am 4 cesti si zaharnita...si le folosesc...ca o viata am, de ce sa beau din cioburi si musafirii din portelan ?
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Ianuarie 2009 20:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt singer singerel 67 De la: cricat 30 Octombrie 2010 16:57
.....am nevoie de un dictionar....:D 12 De la: crys14 21 Decembrie 2009 10:05
surse de re_surse, 12 De la: comoaramea 17 Mai 2010 00:55
buna..vreau si eu un sfat 2 De la: garbo232166 20 Martie 2012 23:43
Un tanar are nevoie de voi....il ajutam?? 28 De la: andrutza448 17 Aprilie 2011 03:32
Setari Cookie-uri