Castiga un laptop oferit de Ncp.ro

Cel mai enervant sef este cel care urla degeaba la angajati.Consider ca a tipa la angajat reprezinta un abuz de autoritate. Asta e ceea ce ma enerveaza la sefi, in general. Daca angajatul greseste, i se poate atrage atentia in mod diplomatic, nu urland, iar daca nu greseste cred ca trebuie sa se duca la un medic.
Gabby
Postat pe 17 Noiembrie 2008 08:00
Acuma seful meu s-a hotarit sa ne duca pe toti din firma impreuna cu familia la Viena , trei zile.Pai sa nu te enervezi pe el?Ba da ,si inca foarte tare.Dar poti? Eu una , nu.Dar coadou tot un pix i-as lua pentru ca nu-l are niciodata la indemina.Si stiti de ce? Pentru ca i le iau eu.
palors
Postat pe 17 Noiembrie 2008 09:09
A... E vorba despre fostul meu sef, adica cel mai mare dintre cei mai mari din firma. Ce mai, era un dragut si anume:
- de fiecare data cand il prindeai in toane foarte bune(cum era dealtfel tot timpul) te chema la dansul in birou, iti punea in fata problema pe care o avea, iar daca indrazne-ai sa ripostezi, sa-ti aperi drepturile sau sa-ti spui pasurile, te trezeai cu datamai PC, acte si cu tot ce avea prin preajma lui ca sunt aruncate dupa tine. Mai mult decat atat, daca nu reuseai sa iesi si sa inchizi usa dupa tine, te trezeai cu capul spart sau cu vreo vanataie.
Aoleoo tataie numai de asemenea sefi sa nu ai parte.
turbat
Postat pe 17 Noiembrie 2008 10:16
O zi buna! Da, am un sef nesuferit, asta pentru ca atunci cand imi indeplinesc atributiile de serviciu si am rezultate chiar foarte bune, are tupeul sa-mi insuseasca meritele in fata sefilor ca fiind ale sale; aceasta atitudine fiind valabila pentru toti colegii.
In cazul in care imi cer drepturile (concediul de odihna, zile libere legale etc.) imi atrage atentia sa ma mai gandesc daca e cazul sa cer, umilindu-ma si jignindu-ma de parca nu ar fi un drept legal, iar pe deasupra imi spune ca, daca se gandeste bine, sunt si o persoana destul de incompetenta.
Prin acest comportament creeaza o atmosfera destul de incomoda printre colegi cu rautati si invidii greu de suportat.
Toate cele bune!
lucilincan
Postat pe 17 Noiembrie 2008 10:41
De la: palors, la data 2008-11-17 09:09:52Acuma seful meu s-a hotarit sa ne duca pe toti din firma impreuna cu familia la Viena , trei zile.Pai sa nu te enervezi pe el?Ba da ,si inca foarte tare.Dar poti? Eu una , nu.Dar coadou tot pixuri i-as lua pentru ca nu le are niciodata la indemina.Si stiti de ce? Pentru ca i le iau eu.
palors
Postat pe 17 Noiembrie 2008 14:04
Cel mai nesuferit sef il am eu, pentru ca e sef.cel mai bine e sa nu ai sef si sa fii propriul sef!nu cred ca exista sefi care sa nu fie nesuferiti, dar sefa mea intrece limitele.tot timpul e pusa pe "treaba", adica nu conteaza ce zici si ce faci, cert e ca nu ai dreptate, iar daca se mai intampla sa ai dreptate, atunci inseamna ca "a fost ideea ei"!e genul de sef, care daca intri cu o idee in biroul ei, iesi cu ideea ei(parerea ei)si chiar crede asta! iar, "ca cadou", i-as oferi un textmarker, pentru a evidentia ce e mai important intr-un text, pentru ca la sedinte ne tine cate 2-3 ore sa ne citeasca tot continutul unui text, din care noi trebuie sa retinem de fapt vreo cateva fraze, dar ea ne citeste tot.
ramonagrig
Postat pe 17 Noiembrie 2008 20:50
pai dupa cum vad toti sefi sunt nesuferiti
am avut si eu unu bine ca nu mai imi e sef ca am dat ocazia sa mai enerveze si pe alti
concret daca vindeai marfa nu era bine vezi doamne cate tre sa aduca el,daca nu ai facut vanzare mare ce draq e cu clienti astia nu mai vin s-au dus la alte magazine bani vesnic erau putini da va asigur ca are avere frumusica din magazinul mixt pe care il are si se tot extinde
bine zicea sora lui cand ii sta pasaroiu pe stanga de ce nu ii sta in dreapta si tot asa nicicum nu era bine
o zi frumoasa tuturor
si sper sa ne gasim fiecare seful perfect(eu am avut dar s-au mutat din oras ca altfel imbatraneam alaturi de ei)

Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:56
Am lucrat la Foresta Nehoiu pana in1995.Lucrurile mergeau bine cand au fost adusi unii oameni rau-intentionati la conducere.Am fost ,chipurile,avansata.Lucram intr-un birou plin de dosare vechi,cei din jur nu prea erau prea seriosi.Directorul imi facea tot felul de avansuri.Fiind casatorita si cu doi copii nu mai stiam ce sa fac.Ma trimetea mereu in concedii fara plata si imi dadea multe sarcini de serviciu ciudate.N-am mai rezistat psihic si am fost trimisa in somaj.Nu a mai trecut nici macar un an si fabrica a devenit falimentara.O Poveste trista ca multe altele...
rautaangela
Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:57
ce sefa am eu nu are nimeni.ea taie ea spanzura,imi vine sa si rad ca cand vine vorba de productie sa fii spirt,sa faci norma si sa fie si de calitate,iar cand vine vorba de sedintaca trebuie sa ne aduca piese ca sa avem cu ce lucra de ex:suruburi,inbusuri,piulite,falci,etc ,la drept vorbind am uitat sa mentionez ca lucr intr-o firma,mare firma eu ii zic firma FANTOMA ,cel mai mult imi place la sefa asta cand vine vorba de sedinta ea adreseaza intrebarea ea raspunde e o minte sucita d-ne fereste sa stii si sa te crezi mai desteapta ca ea ,oricum mai sef f..... ca ea nu am vazut ,sal la toti
roxy21
Postat pe 18 Noiembrie 2008 18:16
Seful meu .. Nu prea a. Dar aceia care se erijeaza in conducatorii nostri duc o mare lipsa de raspundere. Vor sa "dea" bine politic, sa aibe oameni la indemana oricand si-n orice conditii, indiferent de competenta lor si ne tradeaza precum Iuda pentru .. vorbe bune de la alti sefutzi. Pacat ca nu putem si nici nu mai vrem sa ne asumam raspunderi care nu ne apartin. Asa raman "sefii" numiti de partide cu buza umflata!

Postat pe 19 Noiembrie 2008 06:55
Buna!Sunt la al doilea sef pentru anul 2008.Despre primul ce va pot spune...Un el si o ea...Pisica si cainele.El om de treaba, ea domnisoara batrana la 32 ani cu pretentii de vedeta.Mi-a pus ca superior direct pe nimeni alta decat draga de verisoara, de asemenea membra a fetelor batrane si neconsolate din Iasi.De ce erau nesuferite amandoua?Pentru simplul fapt ca aveam o relatie serioasa, ca eram politicoasa si sincera.A rezultat ca nu ma potrivesc la caracter cu domnisoara si a trebui sa plec!PE CUVANT CA NU VOIAM SA O IAU DE NEVASTA CA SA INCERC SA-MI POTRIVESC CARACTERUL CU EL EI!!
Acum alta belea...Lucrez la un alt patron cu alte doua domnisoare infumurate si "destepte".Tipic Caragiala...Firma e varza...Am incercat sa vin cu idei noi, lucrez la proiecte...Dar se pare ca iarasi am facut ceva gresit ? Proiectele mi-au fost luate...Cica le-au facut ele...Bete in roate zilnic...Ura si invidie...Nu inteleg unde este ideea de colectiv...
Nu voiam nimic haois neaparat sa scriu, doar am vrut sa va povestesc de sefi mari si sefi directi si prostia imensa a unora!
Mai bine inchidem firma decat sa lucram in echipa!Cam asta ar fi motoul azi!!!
adrianavarlan
Postat pe 19 Noiembrie 2008 10:01
ca o completare la mesajul trimis, cadoul pe care i l-as face sefului meu ar fi o mapa mare in care poate sa colectioneze toate plangerile angajatilor carora le-a facut zile fripte si mai mult decat atat au avut de suferit de pe urma atitudinii pe care a avut-o de-a lungul colaborarii.
turbat
Postat pe 19 Noiembrie 2008 12:56
Doamnelor si domnilor, cred ca cel mai elocvent exemplu de sef.....nesuferit, absurd, misogin, si tot ce vreti voi mai rau - evit violentele de limbaj - este domnul presedinte Basescu. Pai nevasta dumnealui, conform propriilor declaratii, trebuie sa stea..la cratita, ziaristele sunt ori "tiganci imputite" ori "pasarici", de facut, voia s-o "faca" la intoarcerea la Bucuresti....si toate astea, pe posturi de televiziune cu audienta maxima. Si mai sef ca seful tarii, nu cred sa "se existe". De ipocrit...va amintiti cum plangea cand s-a retras Stolojan??
ce cadou ii luam? Propun Ghidul manierelor!
Elena_Papa
Postat pe 19 Noiembrie 2008 15:06
Dupa cum se observa prin forum pe aici, multi sunt nesuferiti.Dar sa va zic de ultimul meu sef...
Lucram la o firma de calculatoare.Toate bune frumoase cand ajungeam la munca, el nefiind prezent, lucreaza in alta parte, dar coordona sa zicem activitatea intr-un anume fel. Exista un plan saptamanal unde era scris tot ce trebuia facut pe saptamana respectiva.Oooppss..suna telefonul cand de abia ajungi in firma: Sef:Servus..ce faci?Eu: acu am ajuns. Sef: bine..cine mai e prin zona, vezi ca e aia de facut, cealalta de facut da-mi-l si pe x la telefon...etc..Dupa 15-20 min in care se incepea treaba, ce sa vezi?Suna telefonul: Sef: Servus..ce faci? Eu: pai asta, asta.Sef: cum merge? Eu: bine. Sef: ceva probleme? Eu: nu. Sef: ok..vezi ca trebuie mers in locatia y acum urgent.Eu: pai nu am terminat ce am inceput.Sef:in locatia y arde acum,revii dupa aia la ce ai de facut.Eu: ok.acu plec.
Pana sa ajung sa plec suna telefonul..Sef: servus ai plecat?Eu:nu acum ies pe usa.Sef:mai e cineva pe acolo?ca mai arde si in alta locatie z poate il trimite pe x..vai sunt atatea de facut.azi trebe rezolvat neaparat.Eu..ok..pasez pe x la telefon si in fundal se aude:Sef: Servus x ce faci?x: pai ce e scris pe plan...Sef:lasa planul azi trebuie rezolvat...
Ajuns in locatia y, dau haina jos dau sa vad ce probleme exista.. stupoare: suna telefonul.Surpriza, la telefon the boss.Sef: Servus..ce faci?ai ajuns la locatia y?Eu:da, nu v-am spus ca plec, mai devreme cand am vb la telefon.Sef: a da,uitasem.cum merge?..

Asta se intampla la toti colegii mei.Zilnic!

Nu prea isi lasa angajatii sa lucreze, poate daca lasa coordonarea unui dintre noi iesea bine.Eram si noi linistiti..si nu mai aveam parte de stres nici sa te concentrezi la ce ai de facut nu puteai.Au existat si momente bune, e drept dar prea putine pentru a ramane sa lucrezi in locul respectiv.Asta a fost seful meu.Sa traiasca!
Cadou?Un pachet de 500 coli A4 xerox sa-si mai puna din idei pe ele..
devit
Postat pe 19 Noiembrie 2008 17:00
Cel mai antipatic sef a fost cel care pleca urechea la toate barfele,care se lasa influentat de oricine, de femei intrigante,asa cum sunt multe femei.este stiut ca acolo unde sunt multe femei sunt si multe intrigi.Niciodata n-a verificat un zvon, niciodata nu a confruntat niste oameni care barfeau cu cei barfiti. A ajuns pana acolo incat sa penalizeze oameni corecti si constiinciosi doar pentru ca x si y, aceleasi persoane mereu intrigante mancau ce nu trebuia.M-am mutat cu serviciul si am fost apreciata abia dupa ce am plecat,ba mai mult, seful m-a rugat sa ma intorc.
elenadinica
Postat pe 19 Noiembrie 2008 23:19
Am vazut multi sefi care se jucau de-a Dumnezeu.
Nu faceau absolut nimic dar asteptau de la altii sa faca si in locul lor.
Ordini, porunci care trebuiau executate in 2 secunde.
Eu as recomanda tuturor care se comporta asa, un set de hartii din 001 Hartie photo HP Everyday ca sa-si imprimeze poza si sa joaca darts el insusi, cu poza lui, daca tot nu face nimic folositor.
La cati prosti sunt, ar accepta orgoliul lor...
Hermy
Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:49
De la: anlpopac, la data 2008-11-13 14:18:47Sefi...
E greau sa recunosti pe cineva ca sef daca nu-l respecti sau daca nu ti-e frica de el.
Am avut un sef care ma enerva cumplit pentru ca :
- era extrem de politicos nu pentru ca asa era el ci pentru ca asa voia el sa ma invete pe mine sa fiu cu el;
- profesional era mediocru si cand nu avea raspuns la ceva se uita superior si cu repros la mine ( Cum, nu stii?!!!) refuzand sa recunoasca simplu ca este depasit de complexitatea problemelor ;
- ERA TOTAL LIPSIT DE SIMTUL UMORULUI, cu exceptia glumelor facute de el pe seama altora si de care radea de cele mai multe ori singur;
- considera ca salariul este suficient si muritorii de rand nu au aspiratii, nu au drepturi ci numai indatoriri.
-era in stare sa ne puna sa-i ducem copiii la gradinita si sa-i facem baie la catel
-incepeam sa cred ca ne-am nascut sa fim subalterni si ne trezim dimineata fericiti pentru ca il putem servi pe el.
Seful meu ma enerva asa de tare incat nici nu mai stiu ce ma enerva la el. Nici nu merita sa-mi amintesc.
Important este ca sefi ca el te fac sa ai curaj sa te desprinzi de statutul de SCLAV , sa ai incredere sa lupti pentru o slujba platita de 10 ori mai mult, sa fii respectat si implinit profesional.
GATA, devin patetica.
Important este ca AM INCERCAT, AM REUSIT SI VA SFATUIESC SA FACETI SI VOI LA FEL.
VA MULTUMESC, DOMNULE "sef".

Un om curajos.
anlpopac
Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:12
Sa incep cu descrierea lui: mic de statura, ingramadit, fara gat,cracanat, ghebos.....deci...toate defectele.Nici macar nu trebuia sa fie el patronul. Sa va povestesc mai pe larg: patronii au decedat intr-un accident de masina , iar el a preluat afacerea pentru ca i-a luat in ingrijire pe cei 2 copii ai decedatilor.Asa....acum sa va povestesc despre el:dom'le...un comunist mai al dracului ca asta n-am vazut niciodata. A fost primul meu loc de munca si greu am reusit sa plec de acolo...Imi era frica de reactia parintilor daca demisionam.Am reusit sa plec dupa 5 ani si ceva...tot datorita sefului....chipurile, nu mai avea nevoie de serviciile mele. A fost 5 ani de zile pierduti, 5 ani de zile pe care i-am petrecut intr-un depozit in care iarna ningea, vara nu puteai respira de caldura, lucram 12 ore pe zi, daca intarziam 3 minute imi facea sefu un scandal....de nu-l puteam cara....Bine ca am scapat de drac!!!La varsta de 35 de ani si-a angajat profesor de3 limba romana sa-l invete sa vorbeasca coerent si fluent. Mare pacoste!!!Un cadou bun pentru el ar fi o buretiera simpla...sa se sature de numarat banii http://www.ncp.ro/product_info.php?products_id=332
slly
Postat pe 21 Noiembrie 2008 11:50
UNUL cu sapa, RESTUL cu mapa- e o vorba din popor.Pe aici prin Romania, cam toti suferim de sefie- oriunde te duci te lovesti de tot felul de functionari , subalterni, inzestrati cu functii si functii-Pan la Dumnezeu te mananca sefii-si peste toate cei mai multi sunt mult mai incapabili ca tine sau slabi pregatit, dar in cele din urma seful e sef... ma alatur listei facute de voi, cu mentiunea ca ii detest pe cei ce te umilesc doar prin simpla diferenta de rang, cu toate ca ei sunt poate cele mai incapabile fiinte cunoscute...

Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:24
Sefu'?...Oooooooooo! Nu te pune cu prostu ca are mintea odihnita! Cand i se pune pata pe tine ...vai de viata ta! Al meu sef? Pai, practica "limba educatie fizica''. da' stie psiho si pedagogie..cat nu stim toti ceilalti la un loc. Ba ma ia deoparte sa-mi spuna ca m-a visat nu stiu cum, ba ma fugareste si se ia de mine: "Iar faci fise? Mai invata copiii astia sa scrie!" Ma cheama in timpul orei sa vad de ce i s-a blocat calculatorul, iar cand ii spun ca am matematica si pot sa-l ajut in pauza, stiti ce-mi spune? " Las-o dracu' de matematica, vino numa' si fa-mi calculatoru' ca trebuie sa termin ceva". Vai! Sa-l ascultati la serbarea de inceput de an! Nu am cuvinte! Dar el are si inca prea multe! Asa ii place sa vorbeasca! Dar tot pe langa subiect.Eeeeeeeee! Au si ei rolul lor in lumea asta. De exemplu, un elev mai slabut ne-a marturisit, mie si colegilor lui de clasa , intr-o discutie despre meserii, ca vrea sa se faca director. Poti sa-i spui ca nu are talent? Niciodata. Traiasca SEFU"!
elena36
Postat pe 23 Noiembrie 2008 19:56
Pana de curand am lucrat in asigurari si aveam o sefa de "milioaneeeeee".Munca de teren eu trebuia sa o fac si tot creditul pentru ce faceam in echipa si-l asuma ea.In cele din urma am primit o alta oferta mult mai buna si am plecat dar nu pana a ajunge la sefa si a-i spune tot adevarul in fata si ce m-a deranjat.Dupa mine au mai plecat si alti si firma ei s-a inchis.
ivy88
Postat pe 24 Noiembrie 2008 16:22
Scuzati-ma , am dat dovada de lipsa de compasiune. Acum in prag de sarbatori as vrea totusi sa aleg un cadou pentru sefa mea , si anume o imprimanta matriciala asta pentru a invata si ea cum se lucreaza cu una. Fara doar si poate o sa ii trebuiasca sa ademeneasca si pe altii cu o fata de inger dar ganduri de demon.
ivy88
Postat pe 24 Noiembrie 2008 16:28
Anul acesta de 1 mai seful meu(adica admibistratorul) si cu sefa(o tipa numita directoare) au plecat la munte, iar pe noi angajatii impreuna cu sotia acestuia , ne-au lasat la serviciu.Ei....cica.....cu treburi.....probleme de serviciu. Eu i-am sunat sa le spun ca as vrea sa plec putin mai devreme pt ca organizasem un itinerar cu parintii mei si trebuia sa plecam.Aaaaaa.....si nu v-am zis ca profilul firmei era de montaj instalatii GPL. Deci, va inchipuiti ce vanzare puteam sa facem in ziua aceea, cand lumea era cu gratarele cu mici.Si cum ziceam, i-am sunat, dar nu au raspuns atunci; eu am plecat si dupa vreo ora m-au sunat si le-am spus ca deja am plecat.Seful s-a enervat si a ramas ca discutam a doua zi. A venit si a doua zi si fara prea multe vorbe mi-a zis sa-mi fac bagajele si sa plec. Am stat preavizul de 15 zile, timp in care directoarea tot venea prin birou sa-mi zica sa nu plec pt ca eram sigura la contabilitate si ramaneau fara contabil. Dupa multe insistente am decis sa raman pt ca nu aveam alta varianta si decat sa raman fara serviciu am preferat sa raman, desi nu trebuia sa-mi calc pe demnitate pt ca prea isi bate joc de angajati,ne zicea ca suntem sclavii lui, iar pe baietii de la montaj ii dracuia si injura la orice pas.Apoi am gasit un anunt in ziar de contabil la o unitate militara din oras(Craiova), mai exact la Centrul Militar Zonal, am luat concursul(fara sa stie ca particip)si am plecat cand am vrut eu(nu mor caii cand vor cainii).Si uite ca am ajuns intr-un mediu extraordinar in care se respecta orele de program, zilele de concediu... Asa ca orice rau , spre bine.
tecliciu_jeni
Postat pe 24 Noiembrie 2008 23:22
Cel mai nesuferit sef...cel care iti verifica mereu munca si tot ceea ce faci.Chiar daca tu te straduiesti sa faci tottul bine si esti sigura ca de aceasta data totul este perfect, el gaseste "nod in papura" si ceva tot trebuie imbunatatit.Cel care daca ajungi la 8 si 2 minute ,iti urla in cap"Hei fato iar ai intarziat azi !", cred ca pentru asta ar trebui sa te penalizez din salar.Cel care iti face avansuri si daca tu il refuzi incearca sa te faca sa pici de proasta mereu in fata colegilor, spunand ca esti o nepriceputa.Cel care nu iti ofera zilele de concediu cand tu ti le doresti pentru ca tot timpul este ceva important de lucru, iar concediul tau bineinteles ca mai poate fi amanat.Cel care te tine peste program si iti promite o marire de salariu dar aceasta intarzie sa apara.Cel care te acuza de insuccesul firmei...Cel care in ziua de salar iti arunca banii pe masa ca la ultimul om spunand ca de data asta nici nu te-a penalizat cum trebuia.Ei bine ...de astfel de sef am avut si eu parte.Bineinteles ca nu am mai rezistat.Pentru el am gasit un cadou perfect pe site-ul www.ncp.ro. Si anume o ghilotina pe care i-as darui-o cu cel mai mare drag .Poate ca in afara de foi isi va taia din gresala si degetele
briyanaa
Postat pe 25 Noiembrie 2008 22:14
Sefule lasa-ne!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vanzare placuta!!!!!!!!!!!!!!!!
MAGDONET
Postat pe 26 Noiembrie 2008 22:12
Ah.. cand imi amintesc de el, adica de fostul meu sef.. imi vin o serie de frisoane..
Societatea pt care am lucrat avea 4 asociati, unul dintre ei.. cel mai in varsta vreo 50 de ani.. era cel mai nesuferit.. M-a facut sa sufar enorm..
Am ajutat societatea respectiva cu multe lucruri si am fost alaturi de ei ink de la infiintarea acesteia..
Eu sunt dintr-o alta localitate, asa k a trebuit sa ma mut s.a.m.d.. Mi-au propus initial un salariu bun si apartament si dus acasa o data pe luna..
Cu timpu' evident lucrurile s-au schimbat.. El considera ca ma plateste prea mult pt ceea ce fac.. adica stat la lucru pana la 2-3 noaptea sa fac acte de vama pt k erau camioame de trimis urgent (se lucra in sistem lohn).. Pierdut zile pe la vami din cauza documetelor deficitare primite de la clienti.. .. Intr-o zi.. intr-o buna zi intra la mine in birou si-mi imi zice sa-i fac nu mai retin ce acte.. Eu lucram la altceva.. Raspunsul meu catre el a fost unul cat se poate de normal: In putin timp termin ceea ce fac, iar apoi o sa fac ceea ce mi-ati dat sa fac..
El, zice: "ah..Ok!".. Iese.. dupa care se intoarce si tranteste usa cat colo si urla: "io te platesc.. io te comand!!!!!"

Eu i-am vb cat se poate de calm..si i-am spus ca nu ar trebui sa prezinte acea atitudine.. nu-i cazul..
Raspunsul lui mi-a adus un gust fooarte amar.. : Io asa ma comport mereu, si cu nevasta-mea.. si ea nu caraie in fata mea..Io cand spun sa se faca un lucru.. se face si nu se comenteaza..io platesc io comand....io platesc.. io comand..
Spidie
Postat pe 28 Noiembrie 2008 14:30
ah.. am uitat de cadou...!! Nu stiu exact ce anume s-ar potrivi pt acel domn.. nu-mi vine-n minte nimc.. nu.. stiu.. Un ghid al bunului simt - la zi!!!
Spidie
Postat pe 28 Noiembrie 2008 14:36
Fosta mea sefa...cea mai nesuferita, multumesc Domnului ca am sef barbat acum. De ce spun ca a fost cea mai nesuferita? Pentru ca nu aveam pauza de masa, in timp ce colegii mei care aveau alti sefi (evident) aveau pauze de masa, pentru ca nu puteam sa cobor nici pana la magazie fara sa ma cronometreze si sa imi reproseze ca am stat prea mult (ce ai facut acolo atata timp.....era vorba de 5 minute ), pentru ca alta data am stat prea mult la toaleta....si eu ca omul...si ce credeti? A venit dupa mine sa vada de ce imi ia asa mult, oare ce fac eu acolo? Deci, armata e floare la ureche fata de ce am patit eu cu ea. In timpul asta, ea credea ca jobul ei e doar sa stea cu ochii pe mine, in realitate avea alte lucruri mult mai importante de realizat, de luat decizii etc, dar cum nu era in stare, statea doar cu telefonul in mana sa isi intrebe superiorii si ...pe alti fosti colegi. Deh, asa se intampla cand sunt angajati oameni incompetenti, de obicei sunt si cei mai prosti sefi. Si nu e doar parerea mea, niciun coleg nu o putea suferi, plangea in sedinte ca un copil cand nu ii convenea ceva , se certa cu toata lumea....doar tensiune era in preajma ei.
Bine ca am scapat de ea, sper sa nu mai am o asemenea sefa :)
georgi_alina
Postat pe 29 Noiembrie 2008 15:19
nu ma intereseaza in mod special,castigul.........
Of,Doamne cat mi-am dorit sa ma intrebe cineva despre nesuferitul de fost-sef al meu si sa ma asculte.....ai mei parinti s-au saturat,7 luni zi de zi plangeam,sotul ajunsese la disperare si a trebuit sa-mi dau demisia . povestea e lunga lucram cu sotul in aceeasi institutie respectiv in panificatie si acest sef al meu era unul provizoriu iar eu eram recomandata pentru posibilul post al lui.......lui ii era tare bine asa ca nu avea nici cel mai mic motiv sa plece,dar nu stiu din ce alte motive mi-a facut viata un calvar.Cum invatam ceva nou,imi inscena cate ceva catre sefii mai mari si-mi scadea 10% din salariu,aveam examene la facultate si aveam de ales....restante sau oprire din salariu pentru ca de o zi libera nu se punea problema,nici 2 ore nu ma invoia........eram singura din fabrica ce avea nevoie de semnatura portarului la ce ora intru si cand ies pe poarta,pentru ca eram punctuala........daca imi stergeam biroul si imi faceam curat,primeam drept peedeapsa scadere din salariu pentru depasirea atributiilor.......etc.ma doare si acum sufletul pentru atata bataie de joc,avand in vedere ca l-am intrebat in mod direct ce e in neregula cu mine si l-am avertizat cu privire la locul meu de munca,mie imi convenea sa castig un salariu nu doream sa avansez.Si ceva ce a deranjat cam pe toata lumea...eram prea corecta,prea curata,prea muncitoare,prea perfectionista...si totul doar pentru un salariu mic,am uitat sa spun ca mi-am dat demisia de 3 ori si m-am rugat practic de ei sa-mi accepte demisia ,in momentul in care am luat cel mai mic salariu din toata inteprinderea,respectiv 300 ron,facand ture de noapte ,ore suplimentare,sunt multe de scris.......urma sa facem nunta si eram stresati din cauza mea de la servici din cauza unui idiot de sef care cred ca suferea de sefie.Eu acum sunt bine,multumesc lui Dumnezeu,am liniste ,dar cred ca lui mult timp nu-i va fi prea bine pentru ca daca are o constiinta atunci cu siguranta il macina.
Madalina26
Postat pe 30 Noiembrie 2008 03:10
seful meu este sotul meu, la servici el vrea sa se faca tot ce vrea el el crede ca este cocos si acolo dar nu pot sa il schimb nici de sot nici de barbat asa caasta e stici cume sa lucrezi cu sotul la un loc si sa iti fie si sefffffffffffff
madalinamirela
Postat pe 30 Noiembrie 2008 16:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre tricotat! 103 De la: Ciresica 2 Noiembrie 2013 21:56
Despre fiinta umana 52 De la: garbo_466560 4 Iunie 2017 12:17
Hahaha! 4 De la: garbo_471131 4 Septembrie 2017 21:33
Ce faceti in timpul liber? 7 De la: garbo_405274 11 Ianuarie 2016 18:06
8 Martie! 7 De la: ameno 8 Martie 2011 12:33
Setari Cookie-uri